Arama sonuçlarınız

1. sarper.arıkan

Soru PHP ile yeniden eskiye listeleme

Merhaba aşağıdaki gibi bir yapı oluşturabilirsin. $BilgiAl=$db->prepare("SELECT * FROM gonderi WHERE Kim=? ORDER BY id DESC"); $BilgiAl->execute(array($_SESSION["Hesap"])); $rows=$BilgiAl->fetchAll(PDO::FETCH_ASSOC); foreach($rows as $row){ Kodlar........ } bu şekilde ORDER BY id DESC ekleyerek...
  2. sarper.arıkan

Rehber Web Tabanlı GPT3 Altyapısını Kullanan PHP Projesi

Merhaba sevgili okurlar, Son zamanlarda yapay zekanın yaşamımızda neler sunacağına dair harika örneklerle karşılaşıyoruz. Hem bir geliştirici olarak, hem de standart bir kullanıcı gözüyle teknolojinin bu alanındaki yaşanan gelişmeler ile ufkumun her zamankinden daha fazla açıldığını...
  3. sarper.arıkan

Rehber Görme engelli bireyler için web programlama teknikleri #4: Temel Kavramlar Devamı

Web Programlama Temelleri Devamı: Backend Kodlama: Web temelli kodlama süreçlerinin içerisinde sıkça duyacağınız bir kavram olarak karşınıza backend terimi çıkmaktadır. Backend en yalın haliyle web uygulamalarınıza dinamiklik katan, bir kullanıcı projeniz ile etkileşime girdiği andan itibaren...
  4. sarper.arıkan

Rehber Görme engelli bireyler için web programlama teknikleri #3: Temel Kavramlar

Web programlama temellerini anlama Web programlama süreçlerinde bilmemiz gereken bazı temel konular bulunuyor. Bu konuları işin başında oturtursanız emin olun projelerinizde daha başarılı olabilirsiniz. Web, kavram olarak dünyayı içine alan bir bilgisayarlar ağı şeklinde düşünebilirsiniz. Tüm bu...
  5. sarper.arıkan

Rehber Görme engelli bireylere yönelik programlama teknikleri ile web tasarımı ve kodlama#2: Ekran Okuyucuyu Hazırlama

Ekran okuyucuyu hazırlama Kör bir bireyin bilgisayarında olmazsa olmaz yazılımlardan biri olan ekran okuyucu ile kodlama yapmadan evvel, bazı temel ayarların yapılması faydalı olabilir. Gelin bu ayarlar neler ve web programlama süreçlerinde nasıl etkileri bulunuyor açıklamaya çalışalım...
  6. sarper.arıkan

Rehber Görme engelli bireylere yönelik programlama teknikleri ile web tasarımı ve kodlama#1

Giriş Dünyada ve ülkemizde birçok yazılımın yardımcı teknolojiler ile uyumluluğunun artması sayesinde görme engelli bireyler standart bilgisayar kullanıcısı olmanın ötesine geçmek adına farklı platformlarda yazılım geliştirme konularına ilgi duymaya başlamıştır. Öyleki sadece bir web sayfasını...
  7. sarper.arıkan

SDN Bedensel engelli bireyler için GPT3 Dil İşleme Modelini Kullanan EBOT Projesi

Bedensel Engelli Bireyler için GPT3 Dil İşleme Altyapısını Kullanan EBOT Projemiz Open AI Vakfı tarafından geliştiricilere uzun süredir sunulan API (Program Geliştirme Arayüzü) sayesinde web tabanlı sesle sorulan soruları chromme üzerinden yanıtlayabilen bir uygulama geliştirdim. Uygulamada tek...
  8. sarper.arıkan

Samsung Galaxy C9 Pro Kullananlar Klübü

<h3><strong>Samsung Galaxy C9 Pro Üzerine Değerlendirmeler</strong></h3> <p> Merhaba değerli forum takipçileri. Forum altyapısının daha ulaşılabilir ve kullanışlı hale gelmesi sebebiyle sizlerle tekrardan deneyim paylaşımı yapmaya başlıyorum.</p> <p> Samsung cephesinde başarılı ürünler olduğunu...
  9. sarper.arıkan

APPLE TV Kategorisinin forumlar altında oluşturulması

Merhabalar, Apple TV üzerine bazı inceleme yazıları kaleme alacaktım. Fakat, Ana forum konularında Apple TV kategorisini göremedim. Sayfa içerisinde bir dönem bu kategorinin olduğunu hatırlıyorum. Bu kategoriyi oluşturabilirseniz daha iyi olacaktır.
  10. sarper.arıkan

Android üzerinde Navigon geri döndü

Merhaba, Android işletim sisteminde bir zamanlar Navigon Turkey adıyla play store üzerinde bulunan navigasyon yazılımı, nedeni bilinmeyen bir şekilde kaldırılmıştı. Geçtiğimiz ay tekrar yayınlandığını keşfettim ve sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazılım Navigon Turkey lisanslı...
  11. sarper.arıkan

Android üzerinde braille giriş yönteminin getirilmesine yönelik kampanya

Merhabalar android üzerinde çoklu hareketler normalde bulunmakta, fakat accesibility.api bunu desteklemediği için, IOS sistemlerdeki gibi braille input desteği yok. Görme engelli android kullanıcıları için kampanyamıza destek verebilirseniz. Bu özelliği elde edebilmemiz için yardımcı olursunuz...
  12. sarper.arıkan

Android üzerinde braille giriş yönteminin getirilmesine yönelik kampanya

Merhaba Teknolojinin hızla ilerlemesiyle tüm mobil platformlar birçok engelli birey için erişilebilirlikk seçeneklerini zengin bir şekilde sunmaya başladı. Erişilebilirlik seçenekleri içerisinde özellikle IOS üzerinde görme engelli bireylerin yazma ve okuma dili olan kabartma giriş yöntemi...
  13. sarper.arıkan

Körler için erişilebilir navigasyon yazılım projesi

Toplumsal algı kaba değil körler için teknolojiler şeklinde geçer. Bunlar dünya genelinde asistive technologies olarak adlandırılır. Ayrıca uluslararası körler birliği bulunmakta. National Federation Of The Blind Görme engelli ve kör kullanılıyorda toplumumuzda halen görme özürlü diye...
  14. sarper.arıkan

Kendimde bir görme engelli bilişimci olarak literatürde geçen bir kavramdır. Körlük, blind şeklinde adlandırılır. Körler için geliştirilen teknolojiler ise blindness technologies veya supporting technologies for the blind şeklinde geçer. Duyarlı olmanız güzel. Ancak, bu şekilde geçiyor. Çoğu...
  15. sarper.arıkan

Körler için navigasyon sistemi yazılımı projesi Görme engelli bireyler için GPS destekli navigasyon sistemi olarak erişilebilir navigasyon yazılımı hizmetinizde. Bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak körler için erişilebilir navigasyon yazılımıyla çok kolaylaşıyor. Yazılımın özellikleri; *Bir...
  16. sarper.arıkan

Görme engelli bireyler için android ekran okuma yazılımı yeni betasıyla yayında

Görme engelli bireylerin android sistemleri kullanabilmelerini sağlayan Talkback ismindeki ekran okuma yazılımı Talkback 5.0.4 beta 3 versiyonuyla yayınlandı. Edinmek isteyen kullanıcılar aşağıdan yükleyebilirler.
  17. sarper.arıkan

Apple watch geliştirici sürümden fabrika sürümüne dönüş nasıl olmakta?

Merhaba watch os 3.0 beta 3 geliştiriciler için yayınlanmış. Yazılım güncelleme ekranından kontrol edebilirsiniz.
  18. sarper.arıkan

Neyazıkki downgrade olmuyor.
  19. sarper.arıkan

General Mobile 5+ güncellemeleri

Evet yakındır.
  20. sarper.arıkan

Merhaba zannediyorum daha çok arkapalanda iyileştirme getirmiş gibi görünüyor. Ancak, sizlerde de aşağıda bahsedeceğim durum var mı onu bilmiyorum? Güncellemeden sonra bekleme modunda ve kullanımda bir tık daha az ısındığını gözlemledim. Bilginize.
  21. sarper.arıkan

Merhaba değerli forum takipçileri. An itibariyle 59 MB boyutunda stabilite ve güvenlik güncellemesi cihazlarımıza gelmiştir. Bildirim alanınızı kontrol edebilirsiniz veya ayarlar, telefon hakkında içerisinde yazılım güncellemelerinizi denetleyebilirsiniz.
  22. sarper.arıkan

Buarada iphone üzerinde gelen çağrıları yanıtladıktan sonra sesim karşı tarafa gidiyor, ancak karşı tarafın sesi bana ulaşmıyor. Buda betada yaşanan bir sorun.
  23. sarper.arıkan

Merak etmeye gerek yok. Eylül ayındaki tam sürümü yükleyince sorun çözülecektir. Öncesinde betada devam etmek istemezsek saatin iphone üzerindeki ayarlardan profil silmek yeterli olacaktır.
  24. sarper.arıkan

Arkadaşlar net bir dönüş yok neyazıkki bulamadım. Apple support hattındaki temsilci arkadaşlarda bilmiyorlar. I-Phone mantığı yok bunlarda.
  25. sarper.arıkan

Peki nasıl olmakta süreç geri dönmem gerekli. Gelen çağrılarda sesim karşıya gitmiyor. Birde son hali ne olur bilemem ama uygulamalar o kadarda inanılmaz hızlı açılmıyor.
  26. sarper.arıkan

Merhaba Apple watch için yüklemiş olduğum watch os 3.0 versiyonundan watch 2.2.1 nasıl dönülmektedir? Konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.
  27. sarper.arıkan

İlçem Bilgilendirme Sistemi Projesi

İlçem bilgilendirme yazılımı İl ve ilçeler düzeyinde kamu kurum, kuruluş ve önemli yerlerle ilgili çeşitli bilgi içeriklerinin sunulduğu android uygulaması hayata tarafımızca geçirilmiştir. Yazılım içerisinde; *Kamu kurum ve kuruluşlar arasında arama yapabilir. *İlgili yer hakkında doğrudan...
  28. sarper.arıkan

NFC Destekli ilaç ve benzeri ürün içerik bilgilendirme sistemi projesi

Merhaba İki yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığım NFC destekli ilaç ve ürün içerik bilgilendirme sistemi yazılımı google play üzerinde yayına girmiştir. Projem Hacettepe Üniversitesi Tekno Merkezi'nin düzenlediği inovasyon yarışmasında Türkiye çapında 100 projeden 3. olarak seçilmiştir...
  29. sarper.arıkan

APPLE Watch erişilebilirliği

Giyilebilir teknolojilerin hayatımızda yeralmaya başlamasıyla beraber farklı teknolojik çözümleride geçtiğimiz yıldan itibaren görmeye başladık. Bu teknolojilerden APPLE şirketi'nin akıllı saatini engelli bireylerin kullanımı yönünden inceliyor olacağım. APPLE ürettiği her üründe, engelli...
  30. sarper.arıkan

IOS 10 Geliştirici önizleme sürümü erişilebilirlik değerlendirilmesi

APPLE WWDC geliştirici konferansında tanıttığı IOS 10 Geliştirici önizleme sürümüyle birlikte, engelli bireyler için bazı yazılımsal özellikleri optimize etmiş görünüyor. Bu yazımda yeni gelen erişilebilirlik değişimlerini size sunuyor olacağım. Bilindiği gibi, APPLE sistemlerinde sunduğu...
  31. sarper.arıkan

Wordpress Yazı sahibi kısmını kaldırmak?

Merhaba Ana sayfada wordpress ile oluşturduğunuz için teşekkürler yazısını nasıl kaldırabilrim ?
  32. sarper.arıkan

Mac osx ill voice over deneyimi 2.Bölüm

33. sarper.arıkan

Iphone 6s ile 2 Günü çıkarmak

Merhaba değerli forum takipçileri. Sizlerle başımdan geçen ve spontane oluşan bir durumu paylaşmak istedim. Geçtiğimiz haftasonu bir eğitim sebebiyle Ankaraya gitmem gerekti. Yolculuğa çıkarken ilk yaptığım teknolojik cihazlarımı yanımda götürmek olduğu için, tüm donanımlarımı almıştım. Fakat...
  34. sarper.arıkan

Mac OSX ill voice over deneyimi 1.Bölüm

Merhaba, Görme engelli yardımcı teknolojilerle ilgili shiftdelete.net forumlarında paylaşımlarıma yeni bir erişilebilir teknoloji anlatımlarıyla devam ediyorum. Bu seferki videolu anlatımımda görme engelli bireylerin mac bilgisayarları nasıl kullanabileceklerini inceliyorum. İlgili video...
  35. sarper.arıkan

Belge okumak hiç bukadar kolay olmamıştı!

Merhaba bahsi geçen uygulama temel belge okuma işlemleri için başarılı olsada yerimi ekleme gibi özelliklerden yoksun benzer özellikte bir dookümanı okuumak voice dream gibi uygulamalarla daha sağlıklı.
  36. sarper.arıkan

Iphone 6S Günlüğü (Güvenlik ve güvenilirlik)

Yukarıda bir düzeltme: Gözlemlerime göre olacaktı.
  37. sarper.arıkan

Merhaba Artık IOS son sürümlerde uygulamalar mikrofon ve çeşitli bileşenleri kullanacağını bize bildirerek izin istiyor. Android üzerinde de benzer bir durum uygulanıyor. Fakat, burada bir uygulamanın mağazaya giriş süreçlerine bakmak gerekli. Apple store üzerine bir uygulamayı geliştirip...
  38. sarper.arıkan

Merhaba Uzun süreden sonra iphone 6s günlüğüne devam ediyorum. Geçen sürede, IOS sisteminin güvenlik düzeyini test edebilmek adına bazı testler yapma şansı bulabildim. Bunlardan bazıları, dışarıdan dosya aktarma ve çok sık program kurup kaldırma şeklindey oldu. Genel itibariyle, kapalı...
  39. sarper.arıkan

En son 3.5k bütçe

Iphone 6s 64 gb tercih edilmeli. Zaman içinde gözardı edilen hafıza sorunu 16gb lik modelde sıkıntı yaratmakta. Sosyal medya uygulamalarından iki tanesini kurmanız bile 1GB ye yakın bir değer götürüyor. Gelelim diğer faktörlere hız ve stabilite açısından 6s işinizi görecektir. 7 beklenebilir...
  40. sarper.arıkan

Iphone 6s deneyimlerim (Kapalı yapının avantajı ve dezavantajı)

Açık bir yapıdan kapalı bir yapıya geçiş IOS işletim sistemine tekrardan geçerken, android işletim sisteminin getirdiği bazı kolaylıklardan vazgeçmem gerekti. Özellikle, android işletim sistemli bir cihaza dosya atmak ve attığım dosyalarla çalışmak konusunda ki rahatlığım, yerini aracı...
  41. sarper.arıkan

Iphone 6s deneyimlerim (Güçlü yazılım mı, güçlü donanım mı?)

LG G5 ile günlük kullanımda diğer amiral gemisi telefonlardan farklı bir deneyim yaşatmayacaktır. Gayet akıcı olacaktır. Burada artık firmalar arayüz tasarlamaktansa sistem kaynaklarını optimize etme yoluna gitmeliler. Son dönemlerde gelen sistemlerde özellikle üretici firma uygulamalarının...
  42. sarper.arıkan

Android 6.0.1 ile bir optimizasyon olsada, firmaların ürettiği arayüzler daha az ram tüketse ve boş kalan ram oranları uygulamalara kanalize edilse, daha verimli sistemler ortaya çıkacaktır. Birçok modeli test etmiş biri olarak saydığınız ve test ettiğim android sistemlerde sırasıyla; 1.Sony...
  43. sarper.arıkan

Iphone SE almayı düşünüyorum fakat kararsızım?

Merhaba Öncelikli olarak temel kullanımda 16 gb kapasiteli bir ıos cihazında size kalacak alan, 12 GB olacaktır. IOS uygulamaları en düşük boyutta 45 mb civarı ki, en sık kullandığımız sosyal medya uygulamaları 50-500 MB arası ve belkide yukarısında karşımıza çıkmakta. Ben 16GB lik bir sistem...
  44. sarper.arıkan

Galaxy S7 edge kullandıktan sonra, tekrar 6S’e döndüğümde işletim sistemi ile, donanımsal özelliklerin uyumluluğu ve bana sundukları bakımından S7’den çok da farklı bir deneyim yaşatmadığını gözlemledim. Bilindiği gibi IOS stabil bir işletim sistemi, son dönemlerde gelen yazılım...
  45. sarper.arıkan

Iphone 6s deneyimlerim (Iphone kullanmaya dönüş)

SDN Forum kapsamında, sizler için yeni bir yazı dizisi hazırladım. Herşeyden önce, neden bu paylaşımı sizlere sunmak istedim (?) onu açıklayarak başlayayım. SDN Forum içerisinde inceleme yapmak amacıyla edindiğim Galaxy s7 edge değerlendirmelerimi, gerek video olarak gerek de makale şeklinde...
  46. sarper.arıkan

Web sitelerini portable yapma ve SDN Forum desktop portable

Herhangi bir dosyayı ve dosyalar bütününü arşivlemek için kullandığımız "winrar" programıyla, taşınabilir uygulama yapımını aşağıdaki videomuzda ele alıyoruz. SDN Forum desktop taşınabilir;
  47. sarper.arıkan

2200 bütçem var hangi telefon önerebilirsiniz kararsız kalıyorum

Kafanızda düşündüğünüz sistemlerde kendi içerisinde önemli yerdeler. Ancak, Galaxy Note 5 kullanmış biri olarak, kesinlikle note 5 diyorum. Size birkaç nedenle açıklayayım. 1.Gün içinde gayet tatmin edici şarj tüketimi. Yoğun kullanmama rağmen, günün sonunu getirebildim. 2.Android 6.0.1 ile...
  48. sarper.arıkan

ILOS Ekran kaydedici

Bazı durumlarda veya android cihazımızda herhangi bir içeriği bir başka kullanıcıya gösterebilmek amacıyla, ekran kaydedici yazılımlara ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte "ILOS Screen recorder" bu uygulamalardan birtanesi. Android 5.0 ve üzerinde çalışan uygulama aşağıdaki özelliklerle gelmekte...
  49. sarper.arıkan

Android mi almalıyım air 2 mi

IOS üzerinde kullandığınız devamlılık özellikli hayati uygulamalar kullanmayacaksanız, SAMSUNG Tab s 2 öneririm. Gayet ince ve hızlıdır. Eğerki metin düzenleme ağırlıklı çalışan ve dokümanlar oluşturan biriyseniz, mevcut IOS cihazınızda ve android tabletinizde kullanabileceğiniz ortak...
  50. sarper.arıkan

Telefonum açılmıyor

Merhaba benzer bir hata S6 üzerinde başımıza geldi. Yapılması gereken ön deneme. 1.Güç tuşu, ses artırma tuşu ve ana ekran tuşuna basmanız olacaktır. 2.Çıkan ekran, eğer ki çıkar ise, recovery ekranıdır. 3.Seçenekler arasında, aşağı ses kısma tuşuyla ilerleyip, onay vermek için güç tuşunu...
  51. sarper.arıkan

İphone 6s şarj

İyi paylaşımlar... Bana kalırsa, 6s+ almanız sizin için daha iyi olacaktır. İlk çıktığında 6s almıştım. Zamanla şarj değerleri günlük yoğun kullanımımı kaldıramaz duruma geldi. Cihaz çok kibar ve zarif dursada, bir 6s+ kadar şarj değerleri bakımından tatminkar değil. 6s ile günü çıkarmanız...
  52. sarper.arıkan

SAMSUNG Bluetooth klavye ile Dokümanlar kullanımı

SAMSUNG BKB-10TRWEGTUR BLUETOOTH klavye ile google dokümanlar uygulamasında metin oluşturuyor ve biçimlendiriyoruz. SAMSUNG'un bu bluetooth klavye çözümü gayet ergonomik ve taşınabilir. SAMSUNG BKB-10TRWEGTUR BLUETOOTH KLAVYE
  53. sarper.arıkan

SAMSUNG Fiziksel bluetooth klavye ile S7 edge kullanımı

SAMSUNG Bluetooth klavye ile S7 edge kullanımı üzerine bir video anlatım.
  54. sarper.arıkan

BEACON Tabanlı navigasyon uygulaması

Kendi belirlediğiniz alanlar için, SVG formatlı harita dosyası üzerinde, program tarafından saptanan beacon donanımlarıyla birlikte, navigasyon çalışması oluşturabileceğiniz faydalı bir uygulama. Geliştiricileri türk bir firma. Uygulama linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Beacon Map - Google...
  55. sarper.arıkan

Cam find görsel içerik arama uygulaması

Görüntü tanıma teknolojisi temelinde, google üzerindeki görsel içeriklere göre karşılaştırma yaparak, bulduğu sonuçlara göre betimleme yapan özel bir uygulama. Uygulama ile herhangi bir nesnenin fotoğrafını çekerek, google araması yaptırabilir, çektiğiniz nesne ile ilgili bilgi alabilirsiniz...
  56. sarper.arıkan

Taptap see (Nesneleri betimleyen uygulama)

Görmeengelli kullanıcıların çevreleriyle ilgili, bilgi edinebilmelerini sağlayan ve içerisinde görüntü algılama modülü bulunan özel ve faydalı bir uygulama olan "Taptap see" aplikasyonu inceleme konuğumuz oluyor. Kameradan elde ettiği görüntüleri, sunucularına ileterek, türkçe betimleme yapan...
  57. sarper.arıkan

Z5 Premium

Z5 Premium son dönemde çıkardığı X serisiyle ne kadar daha desteklenir takip etmek lazım. Z5 yerine x serisi düşünebilirsiniz. Daha güncel bir çözüm.
  58. sarper.arıkan

DotWalker Pro android için navigasyon yazılımı ve projeleri

Başta görmeengelli kullanıcılar olmak üzere, tüm kullanıcılar için geliştirilen metin tabanlı bir navigasyon projesi ve sisteminden bahsedeceğim sizlere. Uygulama arayüzüyle ve tasarlanabilir haritasıyla hepimize farklı bir navigasyon deneyimi yaşatıyor. Sözü fazla uzatmadan konuya giriş...
  59. sarper.arıkan

Telefon Seçmek için Yardım

Muhakkak ki uygulama düzeyinde farklar olacaktır. Ancak, bahsedilen sistemler arasında da uçurumlar olmayacağını düşünüyorum. S7 edge bana her zaman LG modellerine göre daha stil sahibi gelmiştir. Performansa gelince de bir aydır cihazımda şişme veya kasma olmadı.
  60. sarper.arıkan

SAMSUNG Galaxy s7 edge an itibariyle güncelleme aldı

Muhtemelen öncesinde cihazımda görünen bir özellik değildi. Bakalım ilerleyen güncellemelerde nelerle karşılaşacağız.
  61. sarper.arıkan

SAMSUNG Push service güncellendi

SAMSUNG Mobil cihazlarda bildirimlerin görüntülenmesinde etkin rolü olan "SAMSUNG Push service" hata giderme güncellemesi almıştır. Güncellenmiş uygulama linki; Samsung push service - Google Play'de Android Uygulamaları
  62. sarper.arıkan

Telefon Seçmek için Yardım

SAMSUNG Galaxy S7 edge size önerebilirim. Başlıca nedenlerim; 1.Günlük kullanımda performansıyla her anlamda kullanıcıyı tatmin etmesi. 2.Gece ve gündüz kamera çekimlerinin başarılı olması. Günümüzde gece çekebilen kameralı telefonlar arasında biraz daha ön plana çıkıyor taşıdığı özellikler...
  63. sarper.arıkan

Turktelekom 4.5G sorunu

Merhabalar bulunduğunuz bölgede bulunan TTK ana bayisinden veya daha profesyonel bir mağazadan tekrar çıkarttırın. Bizzat hattınız takılır takılmaz mağazada test ettirin ve ona göre destek isteyin. Mevcut sim kartınızın kopyasını değil farklı ID'ye sahip bir kart isteyin. Her SIM kartının...
  64. sarper.arıkan

APPLE Watch erişilebilirliği

APPLE Watch taşıdığı tüm erişilebilirlik özellikleriyle engelli bireylere hitap eden bir sistem haline gelmiştir. Bu incelemede APPLE Watch ile başta görmeengelli bireyler olmak üzere diğer engel grupları, sistemden nasıl faydalanabilmektedir, bu bilgiyi size sunuyor olacağım. Sunulan...
  65. sarper.arıkan

Görmeengelliler için Google Talkback uygulaması 4.5 ilk betası çıktı

Görmeengelli bireylerin android işletim sistemli mobil cihazları kullanabilmelerini sağlayan "Google talkback" ekran okuma uygulaması beta programında olan kullanıcılar için güncellendi. Uygulama ile gelen ilk önemli değişiklik, web görünümlerinde; *Başlıklar ve önemli noktalar düzeyinde...
  66. sarper.arıkan

EXPO 2016 Antalya uygulaması android için güncellendi

Android için EXPO 2016 alanı içerisinde olanaklardan faydalanabilmenizi sağlayacak olan ve alan içi etkinlik ile organizasyonları takip edebileceğiniz EXPO 2016 Antalya mobil uygulaması güncellenmiştir. Uygulama hakkında fikir edinmek için; EXPO 2016 Antalya - Google Play'de Android Uygulamaları
  67. sarper.arıkan

Merhaba 178 MB olması gerek ekran resmi alamadım. Yapılan güncelleme boyutunu güncelleme yaptıktan sonra göstermiyor. Şuana kadar performansı artmış, artı giga 4.5 g menüsü ayarlara gelmiş. Bu menüde wi-fi ve mobil ağlarda 4.5g tabanlı ise otomatik olarak algılayıp 4.5 g hızında bağlanma imkanı...
  68. sarper.arıkan

SAMSUNG Galaxy s7 edge 170 MB boyutunda kararlılık güncellemesi almıştır. Gelen yeniliklerin neler olduğu kullandıkça ortaya çıkacaktır. Güncelleme için ayarlar, cihaz hakkında, yazılım güncelleme bölümünde manuel kontrol yaparak ulaşabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.
  69. sarper.arıkan

EXPO 2016 Antalya'da inovatif teknolojiler bizlerle buluşuyor

Türkiye'nin ilk EXPO'su olarak adlandırılan çiçek ve çocuk temalı EXPO 2016 organizasyonunda, çok ilginç teknolojiler bizlerle buluşuyor olacak. Her yönüyle herkese farklı deneyimler yaşatacak organizasyonda neler var, neler yok sizler için inceledim. İlk önemli teknoloji sanallaştırılmış...
  70. sarper.arıkan

Google Haritalar uygulaması erişilebilirliği

Google uygulamaları arasında herkesin yaşamında çok sık başvurduğu haritalar uygulamasının, görmeengelli bireyler için ne gibi olanaklar sunuyor bu konuyu ele alıyoruz. Google haritalar arayüz tasarımıyla, herkesce günlük yaşamın herhangi bir zamanda başvurduğu önemli bir uygulama haline geldi...
  71. sarper.arıkan

SAMSUNG Galaxy S6 işletim sistemine erişimeme sorununa yönelik bilgilendirme

Değerli takipçiler, Test ettiğim SAMSUNG Galaxy S6 modeline yönelik başıma gelen ilginç bir deneyimi sizlerle paylaşmak istedim. Sistem bir iki gün önce 15 dakikalık arayla yeniden başlatma döngüsüne girdi ve tekrar açıldı. Sonrasında gelen süreçte olayın sabahında telefonu elime aldığımda...
  72. sarper.arıkan

A Blind Legend (Görmeengelliler için macera oyunu)

Görmeengelli kullanıcılar için android ve IOS dokunmatik cihazlarda oynanabilinmesi için geliştirilmiş sesli bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunda, kör bir şövalyeyi kontrol ediyoruz. Kötü kral ve adamları karısını tutsak ediyor ve biz kızı ile birlikte oyun içi yönlendirmelerle...
  73. sarper.arıkan

Google play filmler hizmetini değerlendirdim

Android için, uzun süredir beklediğimiz "Google play filmler" hizmeti Türkiye sınırlarına ulaşmıştır. Birçok kategoride film bulunmaktadır. Hatta Türk fimleride yer almaktadır. Google play filmler hizmeti video anlatımı için:
  74. sarper.arıkan

Google haritalar güncellendi

Google haritalar uygulaması beraberinde, çeşitli taksi hizmetlerini içeren sekmeleri ile yürüyüş modunda gidilen mesafeyle ilgili ölçüm yapılabilmesi gibi yeniliklerle güncellenmiştir. Google play üzerinden güncelleme kontrolü yapabilir veya otomatik olarak edinebilirsiniz.
  75. sarper.arıkan

Profesyonel olarak G5 ve S7 hangisi ?

Merhaba S7 edge kullanıcısıyım. Sistem pil tüketimini başarılı şekilde yönetiyor. Performans anlamında tatmin edici ve kamera kalitesi gece ve gündüz çekimlerinde gayet tatmin edici. Elle tutuş sırasında da premium bir ürün havasını yaşatıyor. S7 alanlar çokda üzülmeyecektir. Her markanın bir...
  76. sarper.arıkan

Yeni bir Mac almam için bana yardımcı olabilirmisiniz ?

Merhaba Taşınabilirlik kriteri ön plandaysa muhakkaki macbook pro tercih edilmeli. 256 GB SSD li versiyonu alınmalıdır. Grafik çalışmalarınızı kaldırabilecek niteliktedir. Ben 128 GB SSD li 8 GB DDR3 li versiyonu kullanıyorum I5 5200u 2.7 ghz işlemcili. Sistem gayet hızlı ve kaliteli. Mac osx...
  77. sarper.arıkan

Ubuntu erişilebilirliği

Ubuntu işletim sistemi görmeengelli kullanıcılar için Orca adı verilen bir ekran okuyucuyla gelmektedir. Ekranda yeralan birçok noktayı okuyabilen bu yazılım sayesinde görmeengelli kullanıcılar ubuntu işletim sistemini her yönüyle kullanabilmektedir. Orca ekran okuyucusuyla birlikte ubuntu ile...
  78. sarper.arıkan

Whats App, Skype, Google dokümanlar güncellendi

Whats app, dokümanlar ve skype uygulamaları mobil cihazımda android için güncelleme aldı. Bu güncellenen uygulamalar arasında en dikkat çekici güncelleme whats app ile gelen güncelleme oldu. Artık pdf dokümanları konuşma penceresindeyken çevirim içi düzenleyiciler tarafından üzerinde...
  79. sarper.arıkan

Google fotoğraflar android için güncellendi

Google fotoğraflar an itibariyle güncelleme almıştır. Güncelleme, fotoğraflardan albüm oluşturma ile ilgili geliştirmeleri içeriyor. Bununla birlikte sizin fotoğrafı etiketlemenize gerek duymuyor. Anladığım kadarıyla fotoğraf uygulaması kendi içinde yapay zeka iyileştirmelerinide beraberinde...
  80. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows erişimi bölüm 8: Dosya ve klasör seçenekleri

Eğitim videomuzda, ekran okuyucu kullanarak dosya ve klasör seçeneklerine erişim yöntemi ele alınıyor.
  81. sarper.arıkan

Görmeengelli bireyler için erişilebilir metin editörü uygulaması

Ben teşekkür ederim. Asıl böylesi bir platformu erişilebilir şekilde tasarlayan ekibe ve shiftdelete.net ailesine teşekkür etmek lazım.
  82. sarper.arıkan

Zamanında yapmış olduğum bir akademik çalışmayı sizlere sundum. Konuda geçen işletim sistemleri ilk uygulanan versiyonlardır ilgili yazılımın. Günümüzde de halen geçerliliğini korumaktadır.
  83. sarper.arıkan

Görme engelliler için Accessible Talkback Editor ile android platformlu sistemlerde erişilebilir metin okuma ve oluşturma Özet Android işletim sisteminin gün geçtikçe erişilebilirlik özelliklerini geliştirmesi ve açık kaynak tabanlı bir platform olması her amaca hitap eden yazılımların...
  84. sarper.arıkan

Onedrive android için güncellendi

Microsoft Onedrive android için an itibariyle güncelleme almıştır. Güncelleme ile, belge ve beyaz tahtalardan yazıyı tanıyarak kaydetme özelliği getirilmiştir. Onedrive aşağıdaki bağlantıdan edinilebilir. OneDrive - Google Play'de Android Uygulamaları
  85. sarper.arıkan

Blind Accessibility Keyboard(Körler için klavye ) android için güncellendi

Görmeengelli kullanıcıların android üzerinde dokunmatik olarak yazı yazmalarını kolaylaştıran bir klavye uygulamasıdır. Klavyedeki harflere iki kere dokunarak yazma veya tek dokunarak yazma gibi özellikleri olan yazılım an itibariyle güncellenmiştir. Güncellemeyle birlikte; *Klavye...
  86. sarper.arıkan

Twitter android için güncellendi

Android için twitter uygulaması an itibariyle güncellenmiştir. Güncellemeyle, başkalarının twitlerine yorum yapabilmek kolaylaştığı dile getirilmiş.
  87. sarper.arıkan

Görme engelliler için toplu ulaşım projesi

Teşekkür ediyoruz. Projemize destek olmak isteyen girişimcilere ihtiyacımız var.
  88. sarper.arıkan

Beyler Telefon Pcye Baglanmıyor Bakarmısınız Samsung!

Kullandığınız sistemin en son usb sürücülerini indirip deneyiniz.
  89. sarper.arıkan

SAMSUNG Metinden konuşma uygulaması güncellendi

SAMSUNG cihazlarla birlikte sunulan "SAMSUNG Text to Speech"(metinden konuşma uygulaması) güncellenerek yüksek kaliteli türkçe ses desteği gelmiştir. Uygulamayı bir SAMSUNG cihaz sahibi olanlar, galaxy apps mağazasından edinebilirler. Gözlenen yenilikler; 1.Telafuzlarda iyileştirme ve ses...
  90. sarper.arıkan

Yüksek Kameralı telefon !

Galaxy note 4 keskin görüntü elde edebileceğiniz özelliklerde. LG G4 arasındaki tek fark G4 üzerinde lazer odaklama olması. Bu teknolojiyle G4 nesnelere daha iyi odaklanabiliyor. Çevremde her iki sistemide kullanan kullanıcılardan aldığım geribildirim sonucunda SAMSUNG'un daha çok renk...
  91. sarper.arıkan

Iphone 6s mı yoksa ıphone 6s plus mu??

Iphone 6S + almanız için birkaç neden; 1.Geniş ekran deneyimi yaşamak için tercih edilebilir. 2.Kamerada optik stabilizasyon desteğiyle, daha kaliteli fotoğraf çekmek isteyen kullanıcılar için tercih edilebilir. 3.1080P HD kalitede içerik izlemek isteyen kullanıcılar tercih edebilir. 4.Sahip...
  92. sarper.arıkan

Beyler Telefon Pcye Baglanmıyor Bakarmısınız Samsung!

Merhaba Almış olduğunuz kablonun orijinal olması önemli olabiliyor çoğu zaman bazı cihazlar için. Fakat bazı testleri yapmanız faydalı olabilir. 1.Aynı kabloyla şarj olabiliyor mu? 2.Farklı bir USB portu denediniz mi? veya farklı bir sistem? 3.Mobil cihazınızdaki mini usb girişinde bir problem...
  93. sarper.arıkan

Youtube Mp3 İndirmek

Merhaba aşağıdaki siteden playlist olarak youtube üzerinden arama yapıp, linki web sitesinde ilgili yere yapıştırarak çoklu indirme yapabilirsiniz. Youtubeplaylist-mp3.com
  94. sarper.arıkan

Facebook android için güncellendi

Eskisine göre biraz daha optimize edilmiş. Ancak, ölçümlerime göre 23 MAH oranla kullanıyor. Saatte 23 mili amper.
  95. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows erişimi bölüm 7: Faydalı windows kısayolları

Ekran okuyucuyla birlikte bazı faydalı windows kısayolları anlatılmıştır.
  96. sarper.arıkan

Disk Bölmede sorun

Ücretsiz ve faydalı bir disk bölümleme aracını sizinle paylaşayım. Bu araçla disk bölümleme yapabilirsiniz. Bunun yanısıra, bölümlenmemiş disklerinizi veya herhangi bir nedenle gizlenmiş disklerinizi görebilir ve üzerinde çalışabilirsiniz. Ücretsiz disk bölümleme aracı: Aomei Partition Assistant...
  97. sarper.arıkan

En iyi Symbian çalıştıran Telefon

Symbian genel itibariyle desteği kesilmiş bir sistem. Ancak, symbian almak isterseniz, Nokia E6 öneririm. Bu sistemde hem dokunmatik arayüz hem de fiziksel q klavye düzeni var. Ayrıca performanslı. Ekranı büyük olsun isterseniz ise, Nokia x serilerinden önerebilirim. Mümkün oldukça symbian anna...
  98. sarper.arıkan

Tablet Tavsiye--Note Pro 12.2 mi Tab S 10.5 T800 mü?

Samsung galaxy Tab S T800 10.5 ihtiyaçlarınızı karşılayacak kalitede bu sistem üzerinde agresif testler ve performans isteyen uygulamalar çalıştırmıştım zamanında. Ancak, en önemli ölçüt, sistemin aynı zamanda ince ve taşınabilir olması idi. Size önerebileceğim bu ikilide, Samsung galaxy Tab S...
  99. sarper.arıkan

İki telefon arasında karasız kaldım

Yukarıda yazdıklarıma bir düzeltme küçük boyutlu mu yoksa büyük boyutlu mu sistem tercih edeceksiniz(?) bunu iyi karar vermelisiniz.
  100. sarper.arıkan

İki telefon arasında karasız kaldım

Iphone se ile Note 5 çok kıyaslanmamalı. Burada temel faktör sizin küçük boyutlu mu (?) yoksa küçük boyutlu mu(?) telefon kullanmak isteyeceğiniz. Uzun zamandır Note 5 kullanmış biri olarak, günlük uygulama ihtiyaçlarımı gerekte oyunlarda memnun edici düzeyde. Ayrıca, Note 5 psikolojik olarakta...
  101. sarper.arıkan

Tüm Taşeron İşçiler Kadroya Alındı (ALINMADI!)

Bu girişim ile ilgili bazı dikkat edilmesi gereken hususlar var. 1.Kasım 2015 tarihinden önce olan kişiler kamu işçisi sayılabilecek. 2.Doğrudan bir memurluk kadrosu değil ve maaş olarakta iyileştirme söz konusu olmayacağı dile getiriliyor. 3.Tüm devlette çalışan işçileri kapsamayabiliyor...
  102. sarper.arıkan

NOTE 5 YARDIM

SAMSUNG ile gelen SMART manager ile uygulamaların tüketim ayrıntılarına bakmanız gerekli. Uygulamalar içerisinde sosyal medya aplikasyonları bazı güncellemeler sonrasında pil tüketiminde daha agresif olabiliyorlar. Öncelikli olarak sosyal medya uygulamalarına bakınız, ardından, ekranın uyanık...
  103. sarper.arıkan

Facebook android için güncellendi

Geçtiğimiz günlerde güncelleme alan "Facebook" uygulaması, çevirim dışı etiketlemeye ve gönderi beğenilmesine imkan tanıyor. Bunun yanısıra uygulama içi optimizasyon iyileştirmeleride yapılmış. 22 Mart 2016 Tarihinde sunulan güncel uygulama için; Facebook - Google Play'de Android Uygulamaları
  104. sarper.arıkan

Cromme Android üzerinde güncellendi

Android işletim sistemleriyle birlikte gelen "cromme" tarayıcı dün itibariyle bir güncelleme almış bulunmakta. Güncellemeyle uygulama performans ve stabilite optimizasyonları gerçekleştirilmiş. Kullanım deneyimleri açısından, içeriği yoğun olan web sitelerinde sayfa yükleme hızında...
  105. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows erişimi bölüm 6: Aygıt yöneticisi ve bölge seçenekleri

Ekran okuyucuyla denetim masasında aygıt yöneticisi ve bölgesel seçeneklere erişim konuları ele alınıyor.
  106. sarper.arıkan

Filezilla FTP istemci yazılımı

FTP sunuculara kolayca bağlanabilmenizi sağlayan, kullanışlı ve ücretsiz bir FTP istemci yazılımdır. Taşıdığı özellikler bakımından, profesyonel şekilde ftp sunucularınızı yönetebilir, bilgisayarınız ile uzak sunucular arasında dosya aktarım protokolü üzerinden dosya paylaşımı yapabilirsiniz...
  107. sarper.arıkan

Microsoft edge web tarayıcısı erişilebilirlik incelemesi

Microsoft Windows 10 ile hayatımıza yeni bir web tarayıcısı girdi. Geçmişten gelen internet explorer bütünleşik web tarayıcısının olumsuzluklarından ders alınarak, geliştirilen ve günümüz web tarayıcıları kadar kullanışlı olan "Microsoft edge web tarayıcısını" video incelememizde ele alıyoruz.
  108. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows erişimi bölüm 5: Başlat menüsüne ve ağ merkezine erişim

Bu eğitim videosunda, ekran okuyucuyla başlat menüsü ve ağ merkezine nasıl erişim sağlanabileceği ele alınıyor.
  109. sarper.arıkan

Google metin okuma güncellemesi yayınlandı

Google metin okuma sistemi an itibariyle güncellenmiştir. Başlıca yenilikler; *Hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri. *Metin okuma kalitesi artırılmıştır. *Türkçe sesinde kalite iyileştirmeleri yapılmıştır.
  110. sarper.arıkan

Kameradan yazıları yakalama

Kameradan metin algılatma yazılımlarından bir başkasıda "Microsoft" tarafından geliştirilmiştir. Sisteminizde bağlı olan one-drive hesabınıza pdf formatında taranan görüntüleri kayıtedebilirsiniz. Office Lens - Google Play'de Android Uygulamaları
  111. sarper.arıkan

Kameradan yazıları yakalama

KNFB Reader Basılı kaynaklardan metin algılanabilmesini sağlayan özel bir programdır. Metnin yönünü algılayabilir, odaklanılmasını kolaylaştırmak adına kullanıcıya bildirimlerde bulunabilir. Görmeengellilerin basılı kaynaklardan etkin şekilde faydalanabilmeleri amacıyla geliştirilmiştir...
  112. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows erişimi bölüm 4: Masaüstünde sağ tuş menüsü

Ekran okuyucu program ile masaüstünde sağ tuş menüsü öğeleri arasında dolaşma nasıl sağlandığı anlatılmaktadır.
  113. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows masaüstüne erişim Bölüm 3 Denetim masasına erişim

Ekran okuma yazılımıyla windows masaüstüne nasıl erişim sağlanabileceği aşağıdaki anlatımımızda sunulmaktadır.
  114. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows erişimi bölüm 2:Dosya gezginine erişim ve bilgisayar özelliklerini öğrenme

Görmeengelli bireylerin ekran okuma sistemlerini kullanarak windows gezgini ve bilgisayar özelliklerine erişim nasıl sağlanabileceği anlatılmıştır.
  115. sarper.arıkan

Ekran okuyucuyla windows erişimi bölüm-1: Masaüstü bileşenlerini kullanma

Görmeengelli bireylerin ekran okuma yazılımlarıyla, windows işletim sistemine nasıl erişim sağlayabilecekleri video eğitimler şeklinde bölüm bölüm sunulacaktır. Bu eğitimlerin ilki windows masaüstü ve bileşenlerine ekran okuyucuyla nasıl erişim sağlanmakta olduğu ele alınmıştır.
  116. sarper.arıkan

iPhone 6S Plus 16 GB mı S7 Edge mi ?

Iphone 6s veya S7 edge arasında kalan takipçiler için izlenimlerimi paylaşayım. *Donanım olarak her iki sistemde de takılmalar yaşamayacağınız aşikar. Fakat, bendeki 6S modelinde telefondan ana ekrana dönerken çok kısa süre donma yaşanabiliyordu. S7 üzerinde böylesi bir problemle karşılaşmadım...
  117. sarper.arıkan

Mac OS X erişilebilirlik incelemesi

Mac OS X erişilebilirlik incelemesi Apple ekosisteminin temel araçlarından biri haline gelen “I-Mac” ve “Macbook” bilgisayarlarıyla birlikte sunulan “Mac os x” işletim sistemi erişilebilirlik seçeneklerini ele alıyoruz. Bir donanımın herşeyden önce herkese yönelik olabilmesi, taşıdığı...
  118. sarper.arıkan

Google metinden konuşma video inceleme

119. sarper.arıkan

Inbox geleceğin google mail istemci uygulaması video inceleme

120. sarper.arıkan

Android üzerinde Talkback ekran okuma yazılımı eğitimi

121. sarper.arıkan

IOS Erişilebilirlik incelemesi

IOS için erişilebilirlik incelemesi Görmeengelli bireylerin dokunmatik sistemleri etkin şekilde erişilebilmelerini sağlayan özel bir teknoloji geliştirilmişti. Yaklaşık 7 sene öncesine dayanan dokunmatik ekranlara parmak hareketleriyle erişim sistemi, çok farklı deneyimler yaşanmasına sebep...
  122. sarper.arıkan

Görmeengelliler için profesyonel ekran okuma yazılımı(J.A.W.S)

Görmeengelliler için profesyonel ekran okuma yazılımı “J.A.W.S” (İşe sesli erişim programı) Görmeengelli kullanıcıların Windows işletim sistemini etkin kullanabilmelerini destekleyen ve metinden sese teknolojisi üzerinden metinsel ve grafiksel içeriklerin sesli geribildirimle görmeengelli...
  123. sarper.arıkan

Windows için profesyonel ekran büyütme yazılımı "Magic for windows"

Windows için profesyonel ekran büyütme yazılımı “Magic software for Windows” Bilişim dünyasında farklı bilgisayar kullanıcı gruplarının bulunması, farklı ihtiyaçların doğmasına ve bu ihtiyaçlarla paralel yazılımların geliştirilmesine sebep olmuştur. Mevcut sistemlerle birlikte entegre gelen...
  124. sarper.arıkan

Windows için profesyonel ekran okuma yazılımı "J.A.W.S"

Windows için J.A.W.S(Job Access with Speech) ekran okuma yazılımı Görmeengelli bireyler için bilgisayar teknolojilerine erişim önemli bir yer tutmaktadır. Bilgisayar ve bileşenlerini kullanarak, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamlarında etkin bireyler olabilmeleri, ekran okuyucu destekli...
  125. sarper.arıkan

SAMSUNG S-planlayıcı uygulaması erişilebilirlik incelemesi

SAMSUNG S-Planlayıcı uygulaması erişilebilirlik incelemesi Bir zamanlar çantamızdan eksik etmediğimiz ajandalarımızın yerini teknolojinin gelişmesiyle, aynı işlevi yerine getiren mobil yazılımlar aldı. Bu yazılımlar sadece yapacaklarımızın notlarını kaydettiğimiz nitelikte olmanın yanısıra...
  126. sarper.arıkan

SAMSUNG Web tarayıcı uygulaması erişilebilirlik incelemesi

SAMSUNG Web tarayıcısı erişilebilirlik incelemesi “SAMSUNG” cep telefonu ve tablet modellerinde sunduğu yazılım araçları arasında göze çarpan “İnternet” isimli web tarayıcı uygulamasıyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. “SAMSUNG” android işletim sistemini, geliştirdiği uygulamalarla...
  127. sarper.arıkan

Adobe Digital Edition ile elektronik kitap okuma

128. sarper.arıkan

Görmeengelliler için ücretsiz ekran okuma yazılımı eğitimi bölüm-5

129. sarper.arıkan

Görmeengelliler için ücretsiz ekran okuma yazılımı eğitimi bölüm-4

130. sarper.arıkan

Görmeengelliler için ücretsiz ekran okuma yazılımı eğitimi bölüm-3

131. sarper.arıkan

Görmeengelliler için ücretsiz ekran okuma yazılımı eğitimi bölüm-2

132. sarper.arıkan

Görmeengelliler için ücretsiz ekran okuma yazılımı eğitimi bölüm-1

133. sarper.arıkan

SAMSUNG S Health sağlık uygulamaları video inceleme

134. sarper.arıkan

Smart manager uygulaması video inceleme

135. sarper.arıkan

Görmeengelli kullanıcılar için ücretsiz ekran okuma çözümü

Görmeengelli bireyler için ücretsiz ekran okuma yazılımı Giriş Görmeengelli bireylerin Windows işletim sistemini etkin kullanabilmelerini sağlayan, sistem açıldığı andan, kapanma sürecine kadar tüm masaüstü ve ortamlarda ekran okuma hizmeti sunan, ücretsiz bir yazılımı tanıtıyor olacağım bu...
  136. sarper.arıkan

SAMSUNG Smart manager(Optimizasyon aracı) erişilebilirliği

SAMSUNG Smart manager uygulamasının erişilebilirliği Zaman zaman yavaşlayan sistemlerimizi optimize etme ihtiyacı duyarız. Bu sebeple, ilk başvuracağımız yazılımlar sistem optimizasyon kategorisindeki aplikasyonlardır. “SAMSUNG” modellerinde gelen “Smart manager” bileşeni tam da bu ihtiyacı...
  137. sarper.arıkan

SAMSUNG Kamera uygulamasının erişilebilirliği

SAMSUNG Kamera uygulamasının erişilebilirliği Erişilebilirlik sağlayan teknolojinin gelişim göstermesini her alanda görüyoruz. Günlük yapılan aktiveteler hiçbir birey için imkansız değil artık… Tam bu noktada “SAMSUNG” “Galaxy s4” modelinden itibaren “S7” modeline kadar olan süreçte...
  138. sarper.arıkan

SAMSUNG Sağlık uygulamalarının erişilebilirliği

SAMSUNG Sağlık uygulamaları ve erişilebilirlik “SAMSUNG” mobile cihazlarıyla birlikte gelen sağlık uygulamaları taşıdığı kullanıcı dostu arayüzüyle engelli bireylerce de aktif olarak kullanılabilmekte. Yazımızda sizinle paylaşacağım sağlık aplikasyonlarının erişilebilirliği ne durumda...
  139. sarper.arıkan

Erişilebilir kriterlere uygun telefon seçimi

Erişilebilir mobil telefon kriterleri Giriş Görmeengelli bireylerin kullanımına yönelik doğru sistemseçimi çok önemlidir. Mevcut mobil çözümlerle birlikte gelen ekran okuma bileşeniyle, dokunma arayüzünün etkileşiminin senkronlu şekilde işlemesi, görmeengelli kullanıcılar tarafından aranan...
  140. sarper.arıkan

SAMSUNG Klavye uygulaması ve erişilebilirlik

SAMSUNG klavye ve erişilebilirlik seçenekleri Samsung mobil telefonlarla birlikte gelen erişilebilirlik seçenekleriyle, samsung klavye uygulaması kullanılabilirliği açısından “Galaxy S5” modelinden itibaren farklı bir yazma stiliyle gelmektedir. Görmeengelli bireylere kolaylık sağlayan bu...
  141. sarper.arıkan

SAMSUNG Galaxy note 5 erişilebilirlik incelemesi

SAMSUNG Galaxy note5 erişilebilirlik incelemesi 2015 Yılının en önemli modelleri arasında gösterilen “note 5” halen günümüzde geçerliliğini korumaktadır. Güçlü yazılım ve donanım bileşenlerinin birarada sunulduğu “SAMSUNG” modeli, engelli bireyler içinde tıpkı “Galaxy s” serilerinde olduğu...
  142. sarper.arıkan

SAMSUNG Galaxy S7 erişilebilirlik incelemesi

SAMSUNG Galaxy S7 edge erişilebilirlik incelemesi Dünya Mobil Kongresin’de tanıtılan ve her bireyin dikkatini üzerine çeken “SAMSUNG” yeni amiral gemisi olan “Galaxy S7 edge” modeliyle engelli bireylerin kullanımına yönelik çözümleride beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda yazımızda...
  143. sarper.arıkan

Görme engelliler için toplu ulaşım projesi

Bir grup görmeengelli girişimci olarak engelli bireyler için erişilebilir mobil yazılım projeleri hayata geçirmekteyiz. Girişimcilik anlamında fikirlerimiz var ve destek beklemekteyiz. Erişilebilir yazılım fikirlerimiz ve çalışmalarımız aşağıdaki portalımızda yer almaktadır. Bununla birlikte...