SAMSUNG Kamera uygulamasının erişilebilirliği

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

SAMSUNG Kamera uygulamasının erişilebilirliği

Erişilebilirlik sağlayan teknolojinin gelişim göstermesini her alanda görüyoruz. Günlük yapılan aktiveteler hiçbir birey için imkansız değil artık…Tam bu noktada “SAMSUNG” “Galaxy s4” modelinden itibaren “S7” modeline kadar olan süreçte, görmeengelli kullanıcılara tanıdığı çok farklı bir özelliğini sizinle paylaşıyor olacağım.“SAMSUNG” getirdiği yeniliklerle beraber geliştirdiği erişilebilirlik özellikleri arasında en ilginç olanını görmeengelli bireylerin yaşamına sokmuş durumda.

Kamera ile sunulan bu erişim seçeneği sayesinde, kadraja giren insan yüzlerinin sayısı, konumu ve nesnelere olan uzaklığımız tarafımıza sesli olarak bildirilebiliyor. Bu sayede görmeengelli bir bireyin fotoğraf çekmesi imkanı doğmuş oluyor. Yıllardır bu özelliği geliştiren “SAMSUNG” son modelinde de özçekim yaparken, elinizi, başınızın yanında parmaklarınız belirgin şekilde el sallar konumda tuttuğunuzda, otomatik özçekim işlevi gerçekleşiyor. Buna ek olarak kamera ile birlikte erişilebilirlik seçenekleri aktifken aşağıdaki fonksiyonlar kullanılabiliyor.*Ön veya arka kameraya geçiş yapılabiliyor.

*Kamera ayarları özelleştirilebiliyor.

*HDR modu aktifleştirme işlemi yapılabiliyor.

*Yüze veya nesneye odaklanırken, dahili ekran okuma yazılımıyla birlikte, metinden sese aplikasyonu tarafından görmeengelli bireye, “Cihaz nesneye çok yakın”, Ccihazı hafif sağa, sola eyin”, “Şu an ortalandı, şimdi bir fotoğraf çekebilirsiniz.” Şeklinde sesli bildirimlerde bulunulması sağlanıyor.

*Ses tanıma özelliğiyle “Smile” gibi komutlarda kullanılabiliniyor.

*Pro mod ayarları yapılabiliyor.

*Kamera uygulaması içerisindeki tüm etiketlenmiş bileşenler, tek parmakla sağdan sola veya soldan sağa kaydırma hareketiyle, mevcut ekran okuma sisteminden dinlenebiliniyor.Tüm bu etkileşim süreci bir bütün olarak, efektif şekilde çalışıyor ve görmeengelli bireylerin fotoğraf çekebilmesi sağlanmış olunuyor.
 
Üst
stat counter