Bu konuyu okuyanlar

sarper.arıkan

Asistan
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
149
Reaksiyon puanı
21
Puanları
18
Yaş
39
Giyilebilir teknolojilerin hayatımızda yeralmaya başlamasıyla beraber farklı teknolojik çözümleride geçtiğimiz yıldan itibaren görmeye başladık.

Bu teknolojilerden APPLE şirketi'nin akıllı saatini engelli bireylerin kullanımı yönünden inceliyor olacağım.

APPLE ürettiği her üründe, engelli bireyler için erişilebilirliğe önem veren bir anlayışı benimsemekte. Durum böyle olunca bende biraz araştırıp, biraz daha merak ederek APPLE şirketi'nin akıllı saat çözümünü incelemeye karar verdim.

Öncelikle, saat kutudan çıktığı zaman ilk kurulum ekranında dijital crown düğmesine üç defa basılarak erişilebilirlik seçenekleri devreye sokulabiliyor. Sistemde görme, işitme ve yetenek engelliler için farklı erişilebilirlik özellikleri bulunuyor. Bu özellikleri ilk kurulum aşamasından itibaren eşzamanlama sürecinin ardından, iphone üzerinde watch uygulamasından yönetilebiliyor.

Watch uygulaması üzerinden, ayarlar, genel ve erişilebilirlik altında birçok seçenek kolayca aktifleştirilip saatin kullanılabilirliği engelli bireyler için uygun hale geliyor.
Bende bir görmeengelli kullanıcı olarak ilk aktifleştirdiğim erişilebilirlik seçeneği voice over oldu ve aktifleştiği ilk andan itibaren aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirebilmemi sağladı.
*Saat, tarih ve dünya saati bilgisini öğrenme.
*Hızlı bakış ekranlarında gezinme, hava durumu, pil düzeyi, kalp atışı ve aktivite takibi yapabilme.
*Müzikleri yönetebilme ve çalabilme.
*Telefon ve mesaj uygulamalarını kullanabilme. Gelen mesajları dikte ile yanıtlayabilme.
*Uygulamaların bulunduğu alana dönebilme ve uygulamalar arasında tek parmakla sağdan sola ve soldan sağa gezerek kolayca ilgili uygulamayı tek parmakla çift dokunarak aktif hale getirme.
*Geliştirilen üçüncü parti uygulamalardan yararlanabilme.
*Epostaları okuma ve yanıtlama.
*Bildirim alanında bildirimleri takip edebilme ve etkileşime girebilme.
*Saat kadranlarını değiştirme ve kadranın taşıdığı görsel öğeleri sesli olarak dinleyebilme.
*Sayaç v alarm uygulamalarını kullanabilme.
*Uygulama kurabilme ve yönetebilme.
*Saat ekranında tek parmakla bildirimlere ve bakış bölümlerine erişebilme. Bu ekranlarda yukarı ve aşağı kaydırarak ilgili sayfalar arasında dolaşabilme.

Yapabildiklerimin sadece bir kısmmını oluşturmakta. Bir zamanlar görmeengelli bireyler için geliştirilen özel üretim konuşan ve kabartma saatlerin yerini artık APPLE Watch alacak gibi görünüyor. Bakalım diğer firmalardan da benzer çözümler görebilecekmiyiz.
 
Üst