Bu konuyu okuyanlar

sarper.arıkan

Asistan
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
149
Reaksiyon puanı
21
Puanları
18
Yaş
39
APPLE Watch taşıdığı tüm erişilebilirlik özellikleriyle engelli bireylere hitap eden bir sistem haline gelmiştir. Bu incelemede APPLE Watch ile başta görmeengelli bireyler olmak üzere diğer engel grupları, sistemden nasıl faydalanabilmektedir, bu bilgiyi size sunuyor olacağım.

Sunulan erişilebilirlik seçeneklerinden ilki engel grupları arasında yardımcı teknolojileri en çok kullanan grup görmeengelliler için bütünleşik gelen voiceOver ekran okuyucusu olacak.
VoiceOver ekran okuma çözümü tüm I-device modellerinde sunulmaktadır. Çeşitli parmak hareketleriyle sistemi kullanabilmenizi temin eden bir teknoloji olarak karşımıza çıkar. Bu bütünleşik uygulama APPLE Watch ile de gelmektedir.

Kutudan çıkartır çıkarmaz kadrana üç dokunmayla aktifleştirebiliyorsunuz veya ayarlar, genel, erişilebilirlik içerisinden de etkinleştirmek mümkün.

VoiceOver ile saatin tüm özelliklerinden faydalanabilir ve bildirimlerinizden, bağlı olduğu sisteminizin yönetimine kadar birçok şeyi yapabiliyorsunuz.

Gelelim ikinci erişilebilirlik özelliği olan ekran büyütme ayarına, bu ayarla saatin ekranını büyütüp veya çeşitli gösterim özelleştirmeleri yapıp, görme ihtiyacınıza uygun hale getirebilirsiniz.
Bir diğer erişilebilirlik seçeneği olarak ise gelen yetenek ve işitme engellilere yönelik özelliklerde saatte yer almaktadır.
Sonuç itibariyle tümüyle erişilebilir bir sistem karşımıza çıkıyor ve APPLE Watch sunduklarıyla da engelli bireylerce kullanılabiliyor.
Detaylar için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.
Apple Watch erişilebilirliği
Apple Watch'unuzdaki erişilebilirlik özelliklerini kullanma - Apple Destek
 
Üst