Rehber Web Tabanlı GPT3 Altyapısını Kullanan PHP Projesi

Bu konuyu okuyanlar

sarper.arıkan

Asistan
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
149
Reaksiyon puanı
21
Puanları
18
Yaş
38
Merhaba sevgili okurlar,

Son zamanlarda yapay zekanın yaşamımızda neler sunacağına dair harika örneklerle karşılaşıyoruz. Hem bir geliştirici olarak, hem de standart bir kullanıcı gözüyle teknolojinin bu alanındaki yaşanan gelişmeler ile ufkumun her zamankinden daha fazla açıldığını söyleyebilirim.

Aslında yapay zeka kavramı ve uygulamaları bizim uzun süredir içerisinde deneyimlediğimiz bir süreç. Öyleki, en temel kullanım şekliyle kişisel asistan uygulamalarında ve görüntü tanıma alanlarında karşımıza çıkmıştı.

Ancak, bu uygulama yapılarına baktığımızda daha yapılandırılmış bir yapay zeka sisteminden sözedebiliyoruz. Günümüzde ise daha organik ve elde ettiği veri kümelerinden çıkarımlarda bulunan sistemleri konuşuyoruz.

İşte, kendiminde geliştirmiş olduğu bilgiye erişimde yapay zeka altyapısı bu mantığın üzerine şekilleniyor.

Peki, ben nasıl bir altyapıda projemi şekillendirdim diyecek olursanız, hemen açıklamış olayım;

Öncelikle Open AI vakfının uzun süredir geliştiricilere sunduğu ve kendilerininde bir teknoloji demosu olarak deneyimlettiği bir dil işleme altyapısı bulunuyor. Öyleki sizler de dilerseniz GPT-ChatBot adresinden google hesabınızla oturum açarak deneyebilirsiniz.

Sonrasında ise kullandığım sunucu taraflı dile yapay zeka geliştirme arayüzünü entegre ederek ai.sarperarikan.net projemde kullandım.

Peki, bu projede neler sunuluyoru biraz açıklayayım.

Farklı alanlarda bilgiler öğrenebileceğiniz bir yapıyı ifade ediyor oluşturmuş olduğum platform.

Siz açılan sayfada zengin metin alanına sorunuzu yazıyorsunuz ve organik olarak size dönüş veriyor.

Ayrıca uygulama menüsünden kategorize edilmiş başlıklarda bilgi sorgulamaları yapabiliyorsunuz.

Temelde genel kültür, yeme içme, bilişim, nasıl yapılır gibi ana başlıklarda bilgiler öğrenebiliyorsunuz ve öğrendiğiniz bilgileri e-posta ile gönderebiliyorsunuz, dilerseniz sosyal medya üzerinden paylaşabiliyor veya kopyalabiliyorsunuz. Ayrıca çıkan sonucu sayfanın başında bir uyarı içinde alabildiğiniz gibi, “h” harfiyle gönderilen yanıt başlığı altında öğrenebiliyorsunuz. Kısaca işlem adımlarını aktarmam gerekirse herhangi bir kategoriye menüden giriş yaptıktan sonra;

İlgili metin alanına “e” harfiyle erişim sağlayın.

Hemen altında çoklu seçim kutusundan vereceğiniz detaya ek olarak yapılandırılmış soruları sorgunuza dahil edin.

Sonucun size dönmesini uyarı çıkana kadar bekleyin.

Son aşamada ise çıkan sonucu başlık düzeyinde odaklanarak okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak, web teknolojilerinin ilk hallerinden günümüze gelinen noktada artık daha organik içerikler ile karşılaşabileceğiz ve insan ve yazılım etkileşiminde daha akılcı çıktılarla çalışabileceğiz gibi görünüyor.
 
Üst