Erişilebilir kriterlere uygun telefon seçimi

Bu konuyu okuyanlar

sarper.arıkan

Asistan
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
149
Reaksiyon puanı
21
Puanları
18
Yaş
39
Erişilebilir mobil telefon kriterleriGiriş

Görmeengelli bireylerin kullanımına yönelik doğru sistemseçimi çok önemlidir. Mevcut mobil çözümlerle birlikte gelen ekran okuma bileşeniyle, dokunma arayüzünün etkileşiminin senkronlu şekilde işlemesi, görmeengelli kullanıcılar tarafından aranan bir özellik olmuştur.

Bununla birlikte aşağıda verdiğim özellik silsilesine göre;

1.Arayüz uyumluluğu,

2.Entegre sunulan erişilebilirlik seçeneklerinin çeşitliliği,

3.Donanım bileşenlerinin performansı aranan temel kriterler arasındadır.

Bu başlıklara şimdi kısaca deyinmeye çalışalım.1.Arayüz uyumluluğu:

Mobil sistem seçerken, özellikle android cephesinde erişilebilir arayüz kavramına uygun, saf android arayüzü, SAMSUNG veya LG arayüzleri tercih edilebilinir. Bu arayüzlerde simgeler arasında dolaşmak, simge taşımak, klasör oluşturmak ve masaüstünü düzenlemek gibi işlemler kolayca yapılabilmektedir. IOS tarafında ise, genellikle tek bir sistem olması sebebiyle arayüz uyumsuzluğundan söz edilemez.2.Entegre sunulan erişilebilirlik seçenekleri:

Günümüz android ve IOS işletim sistemine sahip cihazlarda zengin erişilebilirlik seçenekleriyle birlikte gelmektedir. Genel itibariyle görme, duyma ve yetenek engellilere yönelik çözümlerle gelen sistemler tercih edilmelidir. Bu noktada sizlere önerim, SAMSUNG mobil çözümler ve APPLE I-Phone modelleridir.3.Donanım bileşenlerinin performansı:

Mevcut birçok mobil donanım, çok çekirdekli işlemci teknolojisi ve 3 veya 4 GB bellek ile gelmekte. Donanım bileşenlerinin böylesi özellikler taşıyor olması da erişilebilirlik seçenekleri açıkken sistemi kullanma sırasında daha akıcı bir deneyim yaşanmasını sağlıyor. Bu sebeple tercihinizi belirlerken kullandığınız erişilebilirlik seçeneklerine paralel bir donanım belirleyebilirsiniz.

Günümüzde donanımların birçoğu aynı anda birkaç işlemi yapabiliyor olması sebebiyle kesintisiz erişilebilirlik deneyimini kullanıcıya yaşatabiliyor.

Sonuç, itibariyle kişisel tercihlerin yanısıra, mobil çözümlerin bir bütün şekilde erişilebilirlik ihtiyaçlarınızı ne kadar karşılayabilir(?) buna dikkat edilmelidir.
 
Üst