Bu konuyu okuyanlar

sarper.arıkan

Asistan
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
149
Reaksiyon puanı
21
Puanları
18
Yaş
39
Windows için J.A.W.S(Job Access with Speech) ekran okuma yazılımıGörmeengelli bireyler için bilgisayar teknolojilerine erişim önemli bir yer tutmaktadır. Bilgisayar ve bileşenlerini kullanarak, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamlarında etkin bireyler olabilmeleri, ekran okuyucu destekli sistemler sayesinde olabilmektedir.Yazılı incelemimizde deyineceğimiz, “J.A.W.S” (Job Access With Speech) yazılımı tüm detaylarıyla sizlerle olacak.Konuya giriş yapabilmek adına, herşeyden önce görmeengelli bir bireyin bilgisayar kullanımı sürecinin kısaca nasıl olduğuna deyinelim.

Görmeengelli bir birey bilgisayar ve bileşenlerini kullanırken, ekran okuyucu destek yazılımından faydalanır. Bu yazılımlar işletim sistemine sonradan kurulabileceği gibi, içinde dahili olarak gelebilmektedir.

Ekran okuyucu yazılım, işletim sisteminde her ortamı görmeengelli bir bireye, metinden sese teknolojisi üzerinden sesli geribildirim verebilecek şekilde tasarlanırlar. Böylelikle, görmeengelli birey, bilgisayarda yazı yazarken, masaüstünde yön tuşlarıyla gezerken veya üçüncü parti uygulamaları kullanırken, böylesi bir uygulama bütününden faydalanır.

Yazılı incelememizde de ele aldığımız “J.A.W.S” uygulaması bu amaca hizmet etmektedir. Yazılım genel hatlarıyla görmeengelli bir bireye aşağıdaki işlemleri yapabilmesine imkan tanımaktadır.

*Windows ve bileşenlerine erişim sağlayabilme,

*Office programlarını kullanarak metin düzenleme işlemlerini yapabilme,

*Windows dahili metin düzenleyicisini kullanarak birçok dilde program veya programcık yazabilme,

*İnternete ve internet araçlarına erişim sağlayabilme,

*Windows komut isteminde çalışabilme,

*Bir başka ekran okuyucu kullanıcısına uzaktan bağlanarak, destek verebilme,

*Kabartma olarak ekranın takip edilmesini sağlayan donanımlarla senkroneli şekilde çalışabilme,

*Üçüncü parti uygulamalarla çalışabilme gibi olanakları görmeengelli bireylere sunmaktadır.“J.A.W.S” yukarıda standart bir ekran okuma uygulamasının yapabildiklerine ek olarak ise şu özelliklerle karşımıza çıkmaktadır.

*Tüm Windows sürümleriyle uyumluluk göstermektedir.

*Word, excel ve power point uygulamalarıyla tam uyumluluk göstermektedir. Bununla birlikte, Word programına özel metin düzenleme ve düzenlenmiş metinlerde belli noktalara hızlıca erişme imkanları sunmaktadır.

*Visual studio gibi program geliştirme ortamlarıyla, uyumluluk göstermektedir.

*Birçok üçüncü parti uygulamayla uyumluluk desteği sunmaktadır.

*Uyumlu olmayan üçüncü parti uygulamalar için, yapılandırma(script) desteği sunarak, erişilemeyen uygulamalara erişim sağlanabilmektedir.

*Dokunmatik Windows işletim sistemli donanımlar için, dokunmatik imleç teknolojisini sunmaktadır. Bu teknolojiyle, görmeengelli birey çeşitli parmak hareketleriyle yazılı ve metinsel etiketlenmiş grafik içeriklerine erişim sağlayabilmektedir.

*Masaüstü ve dizüstü klavye düzenine göre kısayollarla, Windows işletim sistemine erişim sağlayabilmektedir.

*Tarih ve saat bilgisi sesli olarak öğrenilebilmektedir.

*Üçüncü parti metinden sese teknolojisini içeren aplikasyonlarla birlikte çalışabilmektedir. Bu sayede, Türkçe gibi birçok dil desteği sunulmaktadır.Ev ve profesyonel kullanım versiyonları bulunan “J.A.W.S.” yazılımı için, demo uygulaması indirme bağlantıları;İngilizce "J.A.W.S" versiyonları indirme sayfası
 
Üst