Terminalden kurtulun, son kullanıcı için basitleştirildi

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Onu da komple indirdim olmuyor gerçekten. Pop OS, Ubuntu kullanıyor 20.04 LTS olan yüklü.
Çok tuhaf, gördüğüm kadarıyla python3-tk'da zaten düzgün kurulmamış gibi, gerekli paketler eksik olmuş gibi geliyor bana. Paketlerin düzgün kurulduğunu doğrulayabilir misiniz?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Güzel çalışma, kolaylıklar dilerim.

Grub yapılandırma özelliği, grub kurtarma mantığı ile mi çalışıyor ?
Yani live olarak çalışan bir sistem ile kullanmayı düşünürsek işe yarar mı ?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Güzel çalışma, kolaylıklar dilerim.

Grub yapılandırma özelliği, grub kurtarma mantığı ile mi çalışıyor ?
Yani live olarak çalışan bir sistem ile kullanmayı düşünürsek işe yarar mı ?
GRUB yapılandırma özelliği sayesinde GRUB ekranına istediğiniz fotoğraf ekleyebilir, Boot seçenekleri düzenleyebilirsiniz vb. İşlemleri yapabilirsiniz, Boot Repair'in görevini dolaylı yoldan bunda da yapabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
286
Merhabalar, birkaç gündür üzerinde çalıştığım TerminaldenKurtulun programının ilk kararlı sürümünü bugün bitirmiş bulunmaktayım, bu programı GNU/Linux dağıtımlarında terminal kullanmak istemeyen, işleri basit tutmak isteyen insanlar için yazmış bulunmaktayım. Şimdi size teker teker bu programın özelliklerinden bahsedeceğim.

1.Hızlandırılmış, kolay program yükleme ve kaldırma
Ekli dosyayı görüntüle 138374
Terminalden kurtulun programı size kolay yoldan program kurma ve kaldırma imkanı sunar, son kullanıcı için can sıkıcı sayılabilecek kurulum komutlarından sizi uzaklaştırır. Terminalden kurtulun projesinin şu anlık desteklediği uygulamalar şunlardır(Terminalden kurtulun, programına gelecek güncellemeler ile bu liste genişletilecektir.) :

1.Chromium
2.OBS Studio
3.Firefox
4.WINE
5.Lutris
6.VLC oynatıcısı
7.LibreOffice ofis programı
8.CUPS yazıcı yöneticisi
9.Plank
10.GIMP
11.AudaCity
12.Gparted
13.KODI

2.Kullanılmayan, eski paket temizleyicisi
Ekli dosyayı görüntüle 138377
Terminalden kurtulun, programı size artık sistem tarafından kullanılmayan ve yer işgal eden paketlerin kaldırması konusunda kolaylık sağlar, tek bir butona basarak sisteminizdeki kullanılmayan paketleri temizleyebilirsiniz.

3.APT hata çözücüsü

Ekli dosyayı görüntüle 138378
Terminalden kurtulun, son kullanıcı için bir sinir unsuru olabilecek "kilitlenemiyor" hatalarını tek bir adımda çözebilir ve aynı zamanda DPKG'yi yapılandırabilir böylece son kullancının bu tür sorunları çözmek için gereksiz yere harcaması gereken bir vaktinin olmasını engeller.

4.Masaüstü ortamı kurucusu/Kaldırıcısı
Ekli dosyayı görüntüle 138379

Terminalden kurtulun, size istediğiniz masaüstü ortamını kolayca kurup daha sonra o masaüstü ortamını kullanmanızı, istemediğiniz veya kullanmadığınız masaüstü ortamlarını silmenizde size kolaylık sağlar, böylece son kullanıcı masaüstü ortamı değiştirmek için bir sürü terminal kodu yazmasını engellemiş bulunmaktayız. Terminalden kurtul programının desteklediği masaüstü ortamları şunlardır:

1.KDE
2.GNOME
3.Cinnamon
4.LXDE
5.LXQT
6.MATE
7.XFCE
8.OpenBox
9.İ3
10.Deepin DE

5.Kali araçları kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138381
Terminalden kurtulun, size kolay yoldan Kali Linux dağıtımlarındaki araçları farklı bir dağıtımda elde edebilmenize olanak tanır, Katoolin'in üzerine yaptığımız geliştirmeler ile hazırlanmış bu seçenek Kali araçlarını kurmak isteyen ama kodlarla uğraşmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

6.Güncelleme kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138383

Terminalden kurtulun, size kolay yoldan sisteminizi güncellemenize olanak tanır, terminal kullanarak sistemi güncellemek istemeyen insanlar için yapılan bu özellik her ne kadar bazı dağıtımlarda var olsa da, bu özelliğe sahip olmayan bir dağıtım kullanan birinin işine yarayabilecek bir özelliktir.

6.Program yapılandırıcıları
Ekli dosyayı görüntüle 138384

Terminalden kurtulun, size rahatça program yapılandırması yapmanızı sağlar, WINE, Plank, CUPS ve GRUB ekranını yapılandırma, değiştirme vb. özellikleri terminale komut yazmak zorunda kalmadan size sağlar, bu yapılandırıcılar sayesinde yazıcınızı ayarlayabilir, GRUB ekranınızı kişiselleştirebilir, WINE'ı ve Plank programlarını kolay yoldan yapılandırabilirsiniz.

Terminalden kurtulun'un kurulumu

Terminalden kurtulun programını indirmek için ilk başta python3-tk kütüphanesini indirmeniz gerekmektedir, bu kütüphaneyi kurmak için:

64 bit desteği olan bir işlemci kullanıyorsanız:

32 bit desteği olan bir işlemci kullanıyorsanız:

Buradaki linkten gerekli kütüphanenin deb dosyasını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz, terminalden bu paketi kurmak isteyen birisi olursa

Kod:
sudo apt install python3
sudo apt install python3-tk

komutu ile paketi kurabilir. Bundan sonra ise Terminalden kurtulun programını indirmeye geçebiliriz.

Buradaki linklerden Terminalden kurtul programının .deb formatındaki dosyalarını indirip, kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Programı kurdum ama başlatamıyorum

Terminalden kurtulun, programını kurduktan sonra hiçbir şekilde programın çalışmadığını düşünüyorsanız öncelikle şu linkteki dosyayı indirin:

Daha sonra bu zip dosyasının içindeki dosyayı bilgisayarınızdaki masaüstü vb. bir yere atın ve çift tıklayın, programın açıldığını göreceksiniz.

Programda bazı görsel hatalar var

Evet, maalesef böyle bir durum oluşabiliyor, bunun farkındayız, bu tür hataları çözmek için belirli güncellemeler yayınlayacağımı düşünüyorum, programda yaşanabilecek bu tür tuhaf hataları bize bildirirseniz memnun oluruz.

Projenin kaynak kodları

Bu proje GPL 3.0 lisansı ile lisanslanmış ve Debian tabanlı dağıtımlar için geliştirilmiş bir projedir, projenin kaynak kodlarına bakmak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz:

Evet, yaptığım paylaşımda herhangi bir eksik yada hatalı anlatım yaptıysam beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Özel teşekkürler

@GNU or NOT , @ghost_of_sparta , @Dengesiz Kokarca, @Im A Yeni Kullanıcı

İyi günler dilerim.
Aa ben ne yaptım ki neyse sağol :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada güzel olmuş ellerine sağlık

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Aa ben ne yaptım ki neyse sağol :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada güzel olmuş ellerine sağlık
Teşekkür ederiz, önemli değil, uğraştım biraz bununla, özellikle Kali Toolları kurma işi baya zordu ama değdi bence.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363

Terminalden kurtulun programını indirmek için ilk başta python3-tk kütüphanesini indirmeniz gerekmektedir, bu kütüphaneyi kurmak için:
Bu satırlar, terminaldeki son satırlarımız olsa gerek. Teşekkürler. :)
Terminalden kurtul programının desteklediği masaüstü ortamları şunlardır:

1.KDE
2.GNOME
3.Cinnamon
4.LXDE
5.LXQT
6.MATE
7.XFCE
8.OpenBox
9.İ3
10.Deepin DE
Unity masaüstü ortamını da destekliyor sanırım?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu satırlar, terminaldeki son satırlarımız olsa gerek. Teşekkürler. :)

Unity masaüstü ortamını da destekliyor sanırım?
Unity ile GNOME'un bir farkı yok ki, o yüzden dolaylı yoldan destekliyor diyebiliriz. İyi günlerde kullanın.

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
Son yorumum Debian Tabanlı dağıtımlar için güzel olmuş ama Arch tabanlı dağıtımlar ve Pisi Linux için böyle bir şeye gerek yok bu beni sevindiriyor.

Ayrıca bu türden bir proje Fedora için güzel olurdu.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Eline emeğine sağlık. Senin yaptıklarını gördükçe bende gaza geliyorum. :D
İnşallah bende ilerde [dili tam oturtunca] bu tarz programlar yazacağım.
Görsel tabalı program hatta geçeceğim yakın zamanda.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Merhabalar, birkaç gündür üzerinde çalıştığım TerminaldenKurtulun programının ilk kararlı sürümünü bugün bitirmiş bulunmaktayım, bu programı GNU/Linux dağıtımlarında terminal kullanmak istemeyen, işleri basit tutmak isteyen insanlar için yazmış bulunmaktayım. Şimdi size teker teker bu programın özelliklerinden bahsedeceğim.

1.Hızlandırılmış, kolay program yükleme ve kaldırma
Ekli dosyayı görüntüle 138374
Terminalden kurtulun programı size kolay yoldan program kurma ve kaldırma imkanı sunar, son kullanıcı için can sıkıcı sayılabilecek kurulum komutlarından sizi uzaklaştırır. Terminalden kurtulun projesinin şu anlık desteklediği uygulamalar şunlardır(Terminalden kurtulun, programına gelecek güncellemeler ile bu liste genişletilecektir.) :

1.Chromium
2.OBS Studio
3.Firefox
4.WINE
5.Lutris
6.VLC oynatıcısı
7.LibreOffice ofis programı
8.CUPS yazıcı yöneticisi
9.Plank
10.GIMP
11.AudaCity
12.Gparted
13.KODI

2.Kullanılmayan, eski paket temizleyicisi
Ekli dosyayı görüntüle 138377
Terminalden kurtulun, programı size artık sistem tarafından kullanılmayan ve yer işgal eden paketlerin kaldırması konusunda kolaylık sağlar, tek bir butona basarak sisteminizdeki kullanılmayan paketleri temizleyebilirsiniz.

3.APT hata çözücüsü

Ekli dosyayı görüntüle 138378
Terminalden kurtulun, son kullanıcı için bir sinir unsuru olabilecek "kilitlenemiyor" hatalarını tek bir adımda çözebilir ve aynı zamanda DPKG'yi yapılandırabilir böylece son kullancının bu tür sorunları çözmek için gereksiz yere harcaması gereken bir vaktinin olmasını engeller.

4.Masaüstü ortamı kurucusu/Kaldırıcısı
Ekli dosyayı görüntüle 138379

Terminalden kurtulun, size istediğiniz masaüstü ortamını kolayca kurup daha sonra o masaüstü ortamını kullanmanızı, istemediğiniz veya kullanmadığınız masaüstü ortamlarını silmenizde size kolaylık sağlar, böylece son kullanıcı masaüstü ortamı değiştirmek için bir sürü terminal kodu yazmasını engellemiş bulunmaktayız. Terminalden kurtul programının desteklediği masaüstü ortamları şunlardır:

1.KDE
2.GNOME
3.Cinnamon
4.LXDE
5.LXQT
6.MATE
7.XFCE
8.OpenBox
9.İ3
10.Deepin DE

5.Kali araçları kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138381
Terminalden kurtulun, size kolay yoldan Kali Linux dağıtımlarındaki araçları farklı bir dağıtımda elde edebilmenize olanak tanır, Katoolin'in üzerine yaptığımız geliştirmeler ile hazırlanmış bu seçenek Kali araçlarını kurmak isteyen ama kodlarla uğraşmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

6.Güncelleme kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138383

Terminalden kurtulun, size kolay yoldan sisteminizi güncellemenize olanak tanır, terminal kullanarak sistemi güncellemek istemeyen insanlar için yapılan bu özellik her ne kadar bazı dağıtımlarda var olsa da, bu özelliğe sahip olmayan bir dağıtım kullanan birinin işine yarayabilecek bir özelliktir.

6.Program yapılandırıcıları
Ekli dosyayı görüntüle 138384

Terminalden kurtulun, size rahatça program yapılandırması yapmanızı sağlar, WINE, Plank, CUPS ve GRUB ekranını yapılandırma, değiştirme vb. özellikleri terminale komut yazmak zorunda kalmadan size sağlar, bu yapılandırıcılar sayesinde yazıcınızı ayarlayabilir, GRUB ekranınızı kişiselleştirebilir, WINE'ı ve Plank programlarını kolay yoldan yapılandırabilirsiniz.

Buradaki linkten gerekli kütüphanenin deb dosyasını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz, terminalden bu paketi kurmak isteyen birisi olursa

Kod:
sudo apt install python3
sudo apt install python3-tk

komutu ile paketi kurabilir. Bundan sonra ise Terminalden kurtulun programını indirmeye geçebiliriz.

Buradaki linklerden Terminalden kurtul programının .deb formatındaki dosyalarını indirip, kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Programı kurdum ama başlatamıyorum

Terminalden kurtulun, programını kurduktan sonra hiçbir şekilde programın çalışmadığını düşünüyorsanız öncelikle şu linkteki dosyayı indirin:

Daha sonra bu zip dosyasının içindeki dosyayı bilgisayarınızdaki masaüstü vb. bir yere atın ve çift tıklayın, programın açıldığını göreceksiniz.

Programda bazı görsel hatalar var

Evet, maalesef böyle bir durum oluşabiliyor, bunun farkındayız, bu tür hataları çözmek için belirli güncellemeler yayınlayacağımı düşünüyorum, programda yaşanabilecek bu tür tuhaf hataları bize bildirirseniz memnun oluruz.

Projenin kaynak kodları

Bu proje GPL 3.0 lisansı ile lisanslanmış ve Debian tabanlı dağıtımlar için geliştirilmiş bir projedir, projenin kaynak kodlarına bakmak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz:

Evet, yaptığım paylaşımda herhangi bir eksik yada hatalı anlatım yaptıysam beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Özel teşekkürler

@GNU or NOT , @ghost_of_sparta , @Dengesiz Kokarca, @Im A Yeni Kullanıcı

İyi günler dilerim.
Bu gidişle artık Linux'la iş yaparsın, bizi unutma ama.

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Bende yakında sanal makine kullanmadan pc yi linux ile boot ettirmeden yani sadece sanal makineiz windows üzerinde linux kullanma rehberi yapacağım.

AbdulkadirGUNAY

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Kurdum fakat çalıştıramıyorum. Uygulama olarak geldi açmaya çalıştığımda parola soruyor giriyorum sonrasında hiç bir şey olmuyor. :(

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Terminal herşeydir. Bazen sistem veya desktop açılmaz ya, o zaman default olarak komut satırına düşersiniz.

Bir de linux'u uzak sunucu olarak kullanan ve sunucuya SSH ile bağlanarak program kuranlar var. Onlar için faydasız.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Terminal herşeydir. Bazen sistem veya desktop açılmaz ya, o zaman default olarak komut satırına düşersiniz.

Bir de linux'u uzak sunucu olarak kullanan ve sunucuya SSH ile bağlanarak program kuranlar var. Onlar için faydasız.
Zaten programın amacı son kullanıcıya daha kolay hitap etmek, konuyu lütfen iyi okuyunuz.

Reaksiyon puanı
286

terminal candır tabikide direk terminal kalkmıyor sadece son kullanıcıya uygulama yüklerken veya DE yüklerken yardımcı oluyor saçma bir yorum olmuş.Mesela gidip kod yazıp DE kurana kadar bununla direk kurmuş oluyorsun yardım sağlıyor zaman kazanıyorsun ve son kullanıcıyı bu şekilde bunaltmamış oluyor.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
terminal candır tabikide direk terminal kalkmıyor sadece son kullanıcıya uygulama yüklerken veya DE yüklerken yardımcı oluyor saçma bir yorum olmuş.Mesela gidip kod yazıp DE kurana kadar bununla direk kurmuş oluyorsun yardım sağlıyor zaman kazanıyorsun ve son kullanıcıyı bu şekilde bunaltmamış oluyor.
DE yükleme, Kali toollarını kolay kurma, masaüstü ortamı değiştirme, GRUB ekranını düzeltme, program yapılandırma vb. hizmetleri sağlıyor bu program, bu yazılımın sunucu sistemleri vb. için yapıldığını anlamamak çok zor olmasa gerek bence.