[Rehber]SNAP incelemesi (Kullandığım en rahat paket yöneticisi)

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar, bugün sizlere şu anda en çok sevdiğim ve bana baya kolaylık sağlayan, aynı zamanda Terminalden kurtulun programında da kullanmış olduğum SNAP paket yöneticisinin incelemesini yapmak istedim.

SNAP'in avantajları

SNAP paket yöneticisinin bana göre en önemli avantajı çok yaygın bir program desteğini içinde barındırması ve aşırı kolay bir kullanım sunmasıdır, aradığım neredeyse her programı orada bulup direkt kurmaya geçebildim doğrusu, depo ekleme vs. Gibi uğraşlara girmeden çok güzel bir deneyim elde etmeyi başardım SNAP sayesinde. SNAP'in diğer paket yöneticilerine kıyasla daha kolay kullanılabilir olması da SNAP'in avantajlarından biridir. Arco Linux kullanırken Pacman'den çok bu paket yöneticisini kullandığımı söylersem yalan söylemiş olmam herhalde. SNAP'in dağıtımlara sunduğu destek sayesinde ister Arch'ta ister Debian'da vb. yerlerde SNAP paket yöneticisini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer siz SNAP üzerinden bir paket kurduysanız ve kaldırmak istiyorsanız SNAP sayesinde bu işlemi çok daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz, SNAP bir paket kaldırılırken o paketin kullandığı servisleri güvenlik amacıyla durdurur, böylece program kaldırırken sisteme zarar gelme olasılığını daha da düşürür.

SNAP'in kullanılması

1.List komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 21-12-37.png

Bash:
sudo snap list
Bu komutu uygulayarak SNAP üzerinden kurmuş olduğunuz ve sistemde duran paketleri görebilirsiniz.

2.İnstall komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 21-19-59.png

Bash:
sudo snap install programadı
Bu komutu uygulayarak SNAP'te bulunan programları(Örneğin Spotify, Visual Studio Code, Discord) rahatlıkla kurabilirsiniz.

3.Remove komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 21-23-57.png

Bash:
sudo snap remove programadı
Bu komutu uygulayarak SNAP'te bulunan ve daha önceden indirmiş olduğunuz programları kaldırabilirsiniz.

4.İnfo komutu

Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 21-30-44.png

Bash:
sudo snap info programadı
Bu komutu kullanarak SNAP'te bulunan herhangi bir program hakkında "Lisans tipi", "Program açıklaması" "Geliştirici bilgileri" gibi kısımları görebilir, hangi kanallardan indireleceğini ve programın boyutunun ne kadar olacağını görebilirsiniz.

5.Find komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 21-46-21.png

Bash:
sudo snap find programadı
Bu komutu kullanarak herhangi bir paket hakkında arama yapabilirsiniz.

6.Refresh komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 22-03-01.png

Bash:
sudo snap refresh
Bu komutu kullanarak SNAP paket yöneticisini güncelleyebilirsiniz.

7.Version komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 22-02-10.png

Bash:
sudo snap version
Bu komutu kullanarak kullandığınız çekirdek sürümünü, SNAP paket yöneticisinin sürümünü vb. Bilgileri görebilirsiniz.

8.Enable/Disable komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 22-06-32.png

Bash:
sudo snap enable programadı   

sudo snap disable programadı
Bu iki komutu kullanarak istediğiniz programı sistemden kaldırmadan devre dışı bırakabilir(Geçici olarak erişimi kapatabilir) yada o programı aktive edebilirsiniz.

9.Warwings komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 22-08-37.png

Bash:
sudo snap warwings
Bu komutu kullanarak SNAP paket yöneticisi üzerinden almış olduğunuz hata raporlarına bakabilirsiniz.

10.Changes komutu
Ekran Görüntüsü - 2021-02-15 22-11-09.png

Bash:
sudo snap changes
Bu komutu kullanarak SNAP paket yöneticisi üzerinde yapmış olduğumuz işlemler hakkında detaylı bilgiler elde edebiliriz.

SNAP'in kurulumu

Ubuntu/Debian temelli işletim sistemleri için:

Bash:
sudo apt install snapd

OpenSuSe temelli işletim sistemleri için:
Bash:
sudo zypper addrepo --refresh https://download.opensuse.org/repositories/system:/snappy/openSUSE_Leap_15.2 snappy
sudo zypper --gpg-auto-import-keys refresh
sudo zypper dup --from snappy
sudo zypper install snapd
sudo systemctl enable --now snapd
sudo systemctl enable --now snapd.apparmor

Fedora vb. İşletim sistemleri için:
Bash:
sudo dnf install snapd
sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap

Arch temelli işletim sistemleri için:
Bash:
git clone https://aur.archlinux.org/snapd.git
cd snapd
makepkg -si
sudo systemctl enable --now snapd.socket

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Merhabalar, bugün sizlere şu anda en çok sevdiğim ve bana baya kolaylık sağlayan, aynı zamanda Terminalden kurtulun programında da kullanmış olduğum SNAP paket yöneticisinin incelemesini yapmak istedim.

SNAP'in avantajları

SNAP paket yöneticisinin bana göre en önemli avantajı çok yaygın bir program desteğini içinde barındırması ve aşırı kolay bir kullanım sunmasıdır, aradığım neredeyse her programı orada bulup direkt kurmaya geçebildim doğrusu, depo ekleme vs. Gibi uğraşlara girmeden çok güzel bir deneyim elde etmeyi başardım SNAP sayesinde. SNAP'in diğer paket yöneticilerine kıyasla daha kolay kullanılabilir olması da SNAP'in avantajlarından biridir. Arco Linux kullanırken Pacman'den çok bu paket yöneticisini kullandığımı söylersem yalan söylemiş olmam herhalde. SNAP'in dağıtımlara sunduğu destek sayesinde ister Arch'ta ister Debian'da vb. yerlerde SNAP paket yöneticisini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer siz SNAP üzerinden bir paket kurduysanız ve kaldırmak istiyorsanız SNAP sayesinde bu işlemi çok daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz, SNAP bir paket kaldırılırken o paketin kullandığı servisleri güvenlik amacıyla durdurur, böylece program kaldırırken sisteme zarar gelme olasılığını daha da düşürür.

SNAP'in kullanılması

1.List komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139653

Bash:
sudo snap list
Bu komutu uygulayarak SNAP üzerinden kurmuş olduğunuz ve sistemde duran paketleri görebilirsiniz.

2.İnstall komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139654
Bash:
Bu komutu uygulayarak SNAP'te bulunan programları(Örneğin Spotify, Visual Studio Code, Discord) rahatlıkla kurabilirsiniz.

3.Remove komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139655

Bash:
Bu komutu uygulayarak SNAP'te bulunan ve daha önceden indirmiş olduğunuz programları kaldırabilirsiniz.

4.İnfo komutu

Ekli dosyayı görüntüle 139658
Bash:
Bu komutu kullanarak SNAP'te bulunan herhangi bir program hakkında "Lisans tipi", "Program açıklaması" "Geliştirici bilgileri" gibi kısımları görebilir, hangi kanallardan indireleceğini ve programın boyutunun ne kadar olacağını görebilirsiniz.

5.Find komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139660
Bash:

6.Refresh komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139662
Bash:
sudo snap refresh

7.Version komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139663
Bash:
sudo snap version
Bu komutu kullanarak kullandığınız çekirdek sürümünü, SNAP paket yöneticisinin sürümünü vb. Bilgileri görebilirsiniz.

8.Enable/Disable komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139664
Bash:

Bu iki komutu kullanarak istediğiniz programı sistemden kaldırmadan devre dışı bırakabilir(Geçici olarak erişimi kapatabilir) yada o programı aktive edebilirsiniz.

9.Warwings komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139665

Bash:
sudo snap warwings
Bu komutu kullanarak SNAP paket yöneticisi üzerinden almış olduğunuz hata raporlarına bakabilirsiniz.

10.Changes komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139666
Bash:
sudo snap changes
Bu komutu kullanarak SNAP paket yöneticisi üzerinde yapmış olduğumuz işlemler hakkında detaylı bilgiler elde edebiliriz.

SNAP'in kurulumu

Bash:
sudo apt install snapd

Bash:
sudo zypper addrepo --refresh https://download.opensuse.org/repositories/system:/snappy/openSUSE_Leap_15.2 snappy

Bash:
sudo dnf install snapd

Bash:
cd snapd
makepkg -si
Eline Sağlık Abi

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Kurayım da dursun bir yerde ellerinize sağlık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kod:
makepkg -si
==> HATA: Cannot find the fakeroot binary.

Böyle bir hata aldım

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Kalide kurdum bitti ama snap install discord yaptığımda
error: cannot communicate with server: Post "http://localhost/v2/snaps/discord": dial unix /run/snapd.socket: connect: no such file or directory
hatası veriyor.

Kalide kurdum bitti ama snap install discord yaptığımda
error: cannot communicate with server: Post "http://localhost/v2/snaps/discord": dial unix /run/snapd.socket: connect: no such file or directory
hatası veriyor.
Sorunu şöyle çözdüm
Sırasıyla aşağıdaki komutları girdim ve çözüldü;

Bash:
sudo systemctl unmask snapd.service

sudo systemctl enable snapd.service

sudo systemctl start snapd.service

Son düzenleme:

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

SNAP'in avantajları

SNAP'in kullanılması

1.List komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139653

Bash:
sudo snap list

2.İnstall komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139654
Bash:

3.Remove komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139655

Bash:

4.İnfo komutu

Ekli dosyayı görüntüle 139658
Bash:

5.Find komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139660
Bash:

6.Refresh komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139662
Bash:
sudo snap refresh

7.Version komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139663
Bash:
sudo snap version

8.Enable/Disable komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139664
Bash:

9.Warwings komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139665

Bash:
sudo snap warwings

10.Changes komutu
Ekli dosyayı görüntüle 139666
Bash:
sudo snap changes

SNAP'in kurulumu

Bash:
sudo apt install snapd

Bash:

Bash:
sudo dnf install snapd

Bash:
cd snapd
makepkg -si
Bu arada SNAP'i terminal ekranında kullanmak istemeyen ve şunun gibi kolay bir arayüz ile istediğinizi bulmak isteyenlerdenseniz size güzel bir haberim var.

Ekran Görüntüsü 2021-02-25 18-31-27.png

SNAP'i bunun gibi şık bir mağazada da kullanabilirsiniz, bunu yapmak için ilk başta SNAP'i bilgisayarımıza indiriyoruz ve daha sonra şu komutu giriyoruz:
Bash:
sudo snap install snap-store
Bu komutu girdikten sonra SNAP mağazası sisteminize kurulacaktır bundan sonra bilgisayarınızın aram çubuğuna SNAP mağazası yazarak bu güzel mağazayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
Bu arada SNAP'i terminal ekranında kullanmak istemeyen ve şunun gibi kolay bir arayüz ile istediğinizi bulmak isteyenlerdenseniz size güzel bir haberim var.

Ekli dosyayı görüntüle 140936
SNAP'i bunun gibi şık bir mağazada da kullanabilirsiniz, bunu yapmak için ilk başta SNAP'i bilgisayarımıza indiriyoruz ve daha sonra şu komutu giriyoruz:
Bash:
sudo snap install snap-store
Bu komutu girdikten sonra SNAP mağazası sisteminize kurulacaktır bundan sonra bilgisayarınızın aram çubuğuna SNAP mağazası yazarak bu güzel mağazayı kullanmaya başlayabilirsiniz.
güzel olur.

kali için yada düzgün arayüzlü paket indiricisi olmayan distrolar için filan grafikli paket yöneticisi iyi olur

Son düzenleme: