Terminalden kurtulun, son kullanıcı için basitleştirildi

Bu konuyu okuyanlar

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Güzel bir proje eline sağlık ama arayüz bir tık daha geliştirilebilir.
Tkinter yerine QT arayüzüne geçmeyi düşünüyoruz zaten, Tkinter'ı sadece işleri daha hızlı hale getirmek için kullandık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben son kullanıcıya hitap etmiyor demedim ki? Sadece Terminal herşeydir dedim, Terminalden Kurtulun çağırısı dolayısıyla :)
O çağırının kimler için söylendiğine bakarsanız sevinirim. Bu programın amacı tamamen son kullanıcı için işleri kolaylaştırmak, sunucu sistemleri vb. yerlerde kolaylık sağlamak değil.

MacXP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
389
Tkinter yerine QT arayüzüne geçmeyi düşünüyoruz zaten, Tkinter'ı sadece işleri daha hızlı hale getirmek için kullandık.

O çağırının kime söylendiğine bakarsanız sevinirim.
Qt arayüzü güzel bir arayüz, severim.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119

O çağırının kimler için söylendiğine bakarsanız sevinirim. Bu programın amacı tamamen son kullanıcı için işleri kolaylaştırmak, sunucu sistemleri vb. yerlerde kolaylık sağlamak değil.
Programın amacı sunucu sistemlerinde kolaylık sağlamak olmalıdır demedim ki? "Terminal çağı artık kapanmıştır" tarzındaki iddiaya ilişkin bir use case örneği verdim sadece.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Programın amacı sunucu sistemlerinde kolaylık sağlamak olmalıdır demedim ki? "Terminal çağı artık kapanmıştır" tarzındaki iddiaya ilişkin bir use case örneği verdim sadece.
Bizim zaten terminal çağını kapattık artık bidaha yüzüne bakmayacaksınız diye bir açıklamamız yok dikkat ederseniz, terminalden kurtulun adı zaten son kullanıcıya yönelik bir atıftı neden hala aynı şeyi söyleyerek konuyu uzatıyorsunuz anlamadım.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Bizim zaten terminal çağını kapattık artık bidaha yüzüne bakmayacaksınız diye bir açıklamamız yok dikkat ederseniz, terminalden kurtulun adı zaten son kullanıcıya yönelik bir atıftı neden hala aynı şeyi söyleyerek konuyu uzatıyorsunuz anlamadım.
farklı birşey söyleyelim o halde: Programın reperturarı var mı, kaynak kodlarını inceleyebileceğimiz?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
farklı birşey söyleyelim o halde: Programın reperturarı var mı, kaynak kodlarını inceleyebileceğimiz?
Zaten paylaşmıştık ama bir daha paylaşayım, programdaki eksikliklerin çoğu yeni sürümde düzeltilecek, yeni sürümü yakında paylaşacağım.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Terminalden kurtulun 2.0(kararlı) şubat ayı güncellemesi

Terminalden kurtulun programının şubat ayı için 2.0 kararlı sürüm güncellemesi sonunda tamamlanmıştır, detayları şunlardır.

Grafik hataları düzenlemesi

Terminalden kurtulun programı içerisinde oluşan bazı görsel hatalar bu güncelleme ile düzeltilmiştir ve son kullanıcının kafasının karışmasını engellemiştir.

Çoğu program için snap paket sistemine geçildi

Yaşanabilecek sıkıntıları en aza indirmek ve başka dağıtımlarda oluşabilecek olası hataları engellemek adına program kurma ve kaldırma özelliğindeki çoğu program snap paket yöneticisi tarafından kurulması kararlaştırılmıştır.

Kali araçları kurmadaki sıkıntılar

Kali araçlarını(tool) kurarken oluşan bazı paketlerin kurulmaması durumu düzeltilmiştir.

Otomatik güncelleme sistemi

Terminalden kurtulun programı size her güncellemede programı kaldırıp yeniden kurmanızı önlemek amacı ile program güncelleme sistemi Terminalden kurtulun programına entegre edilmiştir, bu sayede tek tıkla programa gelecek sonraki güncellemeleri kurabileceksiniz.

Hata düzeltmeleri

Program içerisinde olan bazı hatalar düzeltilip bu hataların kullanıcıları rahatsız etmesi engellenmiştir.

Terminalden kurtulun 2.0(kararlı) güncellemesinin anlatımı bu kadardı, anlatımda eksik veya hatalı bir yer varsa beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Merhabalar, birkaç gündür üzerinde çalıştığım TerminaldenKurtulun programının ilk kararlı sürümünü bugün bitirmiş bulunmaktayım, bu programı GNU/Linux dağıtımlarında terminal kullanmak istemeyen, işleri basit tutmak isteyen insanlar için yazmış bulunmaktayım. Şimdi size teker teker bu programın özelliklerinden bahsedeceğim.

1.Hızlandırılmış, kolay program yükleme ve kaldırma
Ekli dosyayı görüntüle 138374
Terminalden kurtulun programı size kolay yoldan program kurma ve kaldırma imkanı sunar, son kullanıcı için can sıkıcı sayılabilecek kurulum komutlarından sizi uzaklaştırır. Terminalden kurtulun projesinin şu anlık desteklediği uygulamalar şunlardır(Terminalden kurtulun, programına gelecek güncellemeler ile bu liste genişletilecektir.) :

1.Chromium
2.OBS Studio
3.Firefox
4.WINE
5.Lutris
6.VLC oynatıcısı
7.LibreOffice ofis programı
8.CUPS yazıcı yöneticisi
9.Plank
10.GIMP
11.AudaCity
12.Gparted
13.KODI

2.Kullanılmayan, eski paket temizleyicisi
Ekli dosyayı görüntüle 138377
Terminalden kurtulun, programı size artık sistem tarafından kullanılmayan ve yer işgal eden paketlerin kaldırması konusunda kolaylık sağlar, tek bir butona basarak sisteminizdeki kullanılmayan paketleri temizleyebilirsiniz.

3.APT hata çözücüsü

Ekli dosyayı görüntüle 138378
Terminalden kurtulun, son kullanıcı için bir sinir unsuru olabilecek "kilitlenemiyor" hatalarını tek bir adımda çözebilir ve aynı zamanda DPKG'yi yapılandırabilir böylece son kullancının bu tür sorunları çözmek için gereksiz yere harcaması gereken bir vaktinin olmasını engeller.

4.Masaüstü ortamı kurucusu/Kaldırıcısı
Ekli dosyayı görüntüle 138379

Terminalden kurtulun, size istediğiniz masaüstü ortamını kolayca kurup daha sonra o masaüstü ortamını kullanmanızı, istemediğiniz veya kullanmadığınız masaüstü ortamlarını silmenizde size kolaylık sağlar, böylece son kullanıcı masaüstü ortamı değiştirmek için bir sürü terminal kodu yazmasını engellemiş bulunmaktayız. Terminalden kurtul programının desteklediği masaüstü ortamları şunlardır:

1.KDE
2.GNOME
3.Cinnamon
4.LXDE
5.LXQT
6.MATE
7.XFCE
8.OpenBox
9.İ3
10.Deepin DE

5.Kali araçları kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138381
Terminalden kurtulun, size kolay yoldan Kali Linux dağıtımlarındaki araçları farklı bir dağıtımda elde edebilmenize olanak tanır, Katoolin'in üzerine yaptığımız geliştirmeler ile hazırlanmış bu seçenek Kali araçlarını kurmak isteyen ama kodlarla uğraşmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

6.Güncelleme kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138383

Terminalden kurtulun, size kolay yoldan sisteminizi güncellemenize olanak tanır, terminal kullanarak sistemi güncellemek istemeyen insanlar için yapılan bu özellik her ne kadar bazı dağıtımlarda var olsa da, bu özelliğe sahip olmayan bir dağıtım kullanan birinin işine yarayabilecek bir özelliktir.

6.Program yapılandırıcıları
Ekli dosyayı görüntüle 138384

Terminalden kurtulun, size rahatça program yapılandırması yapmanızı sağlar, WINE, Plank, CUPS ve GRUB ekranını yapılandırma, değiştirme vb. özellikleri terminale komut yazmak zorunda kalmadan size sağlar, bu yapılandırıcılar sayesinde yazıcınızı ayarlayabilir, GRUB ekranınızı kişiselleştirebilir, WINE'ı ve Plank programlarını kolay yoldan yapılandırabilirsiniz.

Terminalden kurtulun'un kurulumu

Terminalden kurtulun programını indirmek için ilk başta python3-tk kütüphanesini indirmeniz gerekmektedir, bu kütüphaneyi kurmak için:

64 bit desteği olan bir işlemci kullanıyorsanız:

32 bit desteği olan bir işlemci kullanıyorsanız:

Buradaki linkten gerekli kütüphanenin deb dosyasını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz, terminalden bu paketi kurmak isteyen birisi olursa

Kod:
sudo apt install python3
sudo apt install python3-tk

komutu ile paketi kurabilir. Bundan sonra ise Terminalden kurtulun programını indirmeye geçebiliriz.

Buradaki linklerden Terminalden kurtul programının .deb formatındaki dosyalarını indirip, kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Programı kurdum ama başlatamıyorum

Terminalden kurtulun, programını kurduktan sonra hiçbir şekilde programın çalışmadığını düşünüyorsanız öncelikle şu linkteki dosyayı indirin:

Daha sonra bu zip dosyasının içindeki dosyayı bilgisayarınızdaki masaüstü vb. bir yere atın ve çift tıklayın, programın açıldığını göreceksiniz.

Programda bazı görsel hatalar var

Evet, maalesef böyle bir durum oluşabiliyor, bunun farkındayız, bu tür hataları çözmek için belirli güncellemeler yayınlayacağımı düşünüyorum, programda yaşanabilecek bu tür tuhaf hataları bize bildirirseniz memnun oluruz.

Projenin kaynak kodları

Bu proje GPL 3.0 lisansı ile lisanslanmış ve Debian tabanlı dağıtımlar için geliştirilmiş bir projedir, projenin kaynak kodlarına bakmak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz:

Evet, yaptığım paylaşımda herhangi bir eksik yada hatalı anlatım yaptıysam beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Özel teşekkürler

@GNU or NOT , @ghost_of_sparta , @Dengesiz Kokarca, @Im A Yeni Kullanıcı

İyi günler dilerim.
Onun yerine terminali sevin diye bir program yapsaydın çok unix-like olurdu.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Onun yerine terminali sevin diye bir program yapsaydın çok unix-like olurdu.
Yalnız bu programın amacı terminal ekranında kod yazmaya alışkın olmayan son kullanıcılara rahatlık sağlamak.

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Yalnız bu programın amacı terminal ekranında kod yazmaya alışkın olmayan son kullanıcılara rahatlık sağlamak.
Emeğine saygım var tabii ki ama çok gerekli görmüyorum. Bahsettiğim gibi bir programla linux paket yöneticisini terminalde kullanımını kolaylaştıran bir proje yapsaydın daha orjinal ve insanları terminale ısıtma yolunda güzel bir uğraş olurdu çünkü eninde sonunda o terminali kullanacaklar veya Windowsa geri dönecekler.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Emeğine saygım var tabii ki ama çok gerekli görmüyorum. Bahsettiğim gibi bir programla linux paket yöneticisini terminalde kullanımını kolaylaştıran bir proje yapsaydın daha orjinal ve insanları terminale ısıtma yolunda güzel bir uğraş olurdu çünkü eninde sonunda o terminali kullanacaklar veya Windowsa geri dönecekler.
Genelde ihtiyaç olunan sistemleri entegre ettim sisteme, lisans sıkıntıları yüzünden bazı programları ekleyemedik, bazı yardımcı programlar sayesinde belki bu Windows'a dönüş sürecini daha da erteletebiliriz, son kullanıcıya ne kadar yakın olursak o kadar iyi olur sonuçta.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Eminim fazla kişi kodlama bilmeli gibi hissediyor.

Ben kodlama bilmiyorum lakin hiç zorlanmadım. Kısa sürede de birçok kod öğrendim. Mesela dd, rm, mkdir ya da sık kullanılan apt komutları gibi.

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Genelde ihtiyaç olunan sistemleri entegre ettim sisteme, lisans sıkıntıları yüzünden bazı programları ekleyemedik, bazı yardımcı programlar sayesinde belki bu Windows'a dönüş sürecini daha da erteletebiliriz, son kullanıcıya ne kadar yakın olursak o kadar iyi olur sonuçta.
Haklısın aslında Linux'u biraz daha fazla sevdirebilirsen GNU'ya birşeyler kazandırmış olursun.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Terminal herşeydir. Bazen sistem veya desktop açılmaz ya, o zaman default olarak komut satırına düşersiniz.

Bir de linux'u uzak sunucu olarak kullanan ve sunucuya SSH ile bağlanarak program kuranlar var. Onlar için faydasız.
Zaten son kullanıcı için var emek verilmiş bir projeyi bu şekilde kötülememelisiniz.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Zaten paylaşmıştık ama bir daha paylaşayım, programdaki eksikliklerin çoğu yeni sürümde düzeltilecek, yeni sürümü yakında paylaşacağım.
Sonraki sürümde İnş benim de katkım olacak yey ?

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
indirdim .deb dosyasını ama extract yapınca debian-binary diye birşey geliyor?

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Merhabalar, birkaç gündür üzerinde çalıştığım TerminaldenKurtulun programının ilk kararlı sürümünü bugün bitirmiş bulunmaktayım, bu programı GNU/Linux dağıtımlarında terminal kullanmak istemeyen, işleri basit tutmak isteyen insanlar için yazmış bulunmaktayım. Şimdi size teker teker bu programın özelliklerinden bahsedeceğim.

1.Hızlandırılmış, kolay program yükleme ve kaldırma
Ekli dosyayı görüntüle 138374
Terminalden kurtulun programı size kolay yoldan program kurma ve kaldırma imkanı sunar, son kullanıcı için can sıkıcı sayılabilecek kurulum komutlarından sizi uzaklaştırır. Terminalden kurtulun projesinin şu anlık desteklediği uygulamalar şunlardır(Terminalden kurtulun, programına gelecek güncellemeler ile bu liste genişletilecektir.) :

1.Chromium
2.OBS Studio
3.Firefox
4.WINE
5.Lutris
6.VLC oynatıcısı
7.LibreOffice ofis programı
8.CUPS yazıcı yöneticisi
9.Plank
10.GIMP
11.AudaCity
12.Gparted
13.KODI

2.Kullanılmayan, eski paket temizleyicisi
Ekli dosyayı görüntüle 138377
Terminalden kurtulun, programı size artık sistem tarafından kullanılmayan ve yer işgal eden paketlerin kaldırması konusunda kolaylık sağlar, tek bir butona basarak sisteminizdeki kullanılmayan paketleri temizleyebilirsiniz.

3.APT hata çözücüsü

Ekli dosyayı görüntüle 138378
Terminalden kurtulun, son kullanıcı için bir sinir unsuru olabilecek "kilitlenemiyor" hatalarını tek bir adımda çözebilir ve aynı zamanda DPKG'yi yapılandırabilir böylece son kullancının bu tür sorunları çözmek için gereksiz yere harcaması gereken bir vaktinin olmasını engeller.

4.Masaüstü ortamı kurucusu/Kaldırıcısı
Ekli dosyayı görüntüle 138379

Terminalden kurtulun, size istediğiniz masaüstü ortamını kolayca kurup daha sonra o masaüstü ortamını kullanmanızı, istemediğiniz veya kullanmadığınız masaüstü ortamlarını silmenizde size kolaylık sağlar, böylece son kullanıcı masaüstü ortamı değiştirmek için bir sürü terminal kodu yazmasını engellemiş bulunmaktayız. Terminalden kurtul programının desteklediği masaüstü ortamları şunlardır:

1.KDE
2.GNOME
3.Cinnamon
4.LXDE
5.LXQT
6.MATE
7.XFCE
8.OpenBox
9.İ3
10.Deepin DE

5.Kali araçları kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138381
Terminalden kurtulun, size kolay yoldan Kali Linux dağıtımlarındaki araçları farklı bir dağıtımda elde edebilmenize olanak tanır, Katoolin'in üzerine yaptığımız geliştirmeler ile hazırlanmış bu seçenek Kali araçlarını kurmak isteyen ama kodlarla uğraşmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

6.Güncelleme kurucusu
Ekli dosyayı görüntüle 138383

Terminalden kurtulun, size kolay yoldan sisteminizi güncellemenize olanak tanır, terminal kullanarak sistemi güncellemek istemeyen insanlar için yapılan bu özellik her ne kadar bazı dağıtımlarda var olsa da, bu özelliğe sahip olmayan bir dağıtım kullanan birinin işine yarayabilecek bir özelliktir.

6.Program yapılandırıcıları
Ekli dosyayı görüntüle 138384

Terminalden kurtulun, size rahatça program yapılandırması yapmanızı sağlar, WINE, Plank, CUPS ve GRUB ekranını yapılandırma, değiştirme vb. özellikleri terminale komut yazmak zorunda kalmadan size sağlar, bu yapılandırıcılar sayesinde yazıcınızı ayarlayabilir, GRUB ekranınızı kişiselleştirebilir, WINE'ı ve Plank programlarını kolay yoldan yapılandırabilirsiniz.

Terminalden kurtulun'un kurulumu

Terminalden kurtulun programını indirmek için ilk başta python3-tk kütüphanesini indirmeniz gerekmektedir, bu kütüphaneyi kurmak için:

Buradaki linkten gerekli kütüphanenin deb dosyasını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz, terminalden bu paketi kurmak isteyen birisi olursa

Kod:
sudo apt install python3
sudo apt install python3-tk

komutu ile paketi kurabilir. Bundan sonra ise Terminalden kurtulun programını indirmeye geçebiliriz.

Buradaki linklerden Terminalden kurtul programının .deb formatındaki dosyalarını indirip, kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Terminalden kurtulun, programını kurduktan sonra hiçbir şekilde programın çalışmadığını düşünüyorsanız öncelikle şu linkteki dosyayı indirin:

Daha sonra bu zip dosyasının içindeki dosyayı bilgisayarınızdaki masaüstü vb. bir yere atın ve çift tıklayın, programın açıldığını göreceksiniz.

Programda bazı görsel hatalar var

Evet, maalesef böyle bir durum oluşabiliyor, bunun farkındayız, bu tür hataları çözmek için belirli güncellemeler yayınlayacağımı düşünüyorum, programda yaşanabilecek bu tür tuhaf hataları bize bildirirseniz memnun oluruz.

Projenin kaynak kodları

Bu proje GPL 3.0 lisansı ile lisanslanmış ve Debian tabanlı dağıtımlar için geliştirilmiş bir projedir, projenin kaynak kodlarına bakmak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz:

Evet, yaptığım paylaşımda herhangi bir eksik yada hatalı anlatım yaptıysam beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Özel teşekkürler

@GNU or NOT , @ghost_of_sparta , @Dengesiz Kokarca, @Im A Yeni Kullanıcı

İyi günler dilerim.
Harika olmuş, eline sağlık. Komutları girmeye üşenenler veya bilmeyenler için mükemmel bir program olmuş. Grafik olarak biraz daha geliştirilebilir, ama program olarak hatasız gibi duruyor. ?

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
kurdum. applications bölümünden açıyorum şifreyi giriyorum ama program gelmiyor

apps kısmında var, tıklıyorum şifreyi giriyorum ama açılmıyor @Ram_kafasi

Son düzenleme:

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

kurdum. applications bölümünden açıyorum şifreyi giriyorum ama program gelmiyor

apps kısmında var, tıklıyorum şifreyi giriyorum ama açılmıyor @Ram_kafasi
Cevabın burada.

• Beğen
Reactions: 023