Terminalden kurtulun, son kullanıcı için basitleştirildi

Bu konuyu okuyanlar

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Eminim fazla kişi kodlama bilmeli gibi hissediyor.

Ben kodlama bilmiyorum lakin hiç zorlanmadım. Kısa sürede de birçok kod öğrendim. Mesela dd, rm, mkdir ya da sık kullanılan apt komutları gibi.
Sıra pacman'de. Daha önce de Arch tabanlı kullanmıştım ama hiç uğramadım bu komuda.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Terminalden kurtulun 2021 Mart ayı güncellemesi ve getirilecek özellikler:

Terminalden kurtulun programı Fedora işletim sistemine destek verecek.

Sesli asistan hizmeti programa entegre edilecek. Kullanıcı istediği zaman bu özelliği aktif hale getirip istediği zaman kapatabilecektir. Bu özellik için SpeechRecognition kütüphanesinden yararlanılacaktır.

Programdaki hatalar mümkün olduğunca düzeltilecektir.

Terminalden kurtulun 2021 Nisan ayı güncelleme planları:

Terminalden kurtulun'un Arch tabanlı işletim sistemlerine destek sunmasını planlanıyoruz.

Tkinter arayüzü yerine PyGTK yada PyQT5 kütüphanesine geçiş yapılacaktır.

Programda karşılaşılabilecek herhangi bir hata düzeltilecek ve bu sayede kullanıcıya daha rahat bir deneyim sağlanacaktır.

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Terminalden kurtulun 2021 Mart ayı güncellemesi ve getirilecek özellikler:

Terminalden kurtulun programı Fedora işletim sistemine destek verecek.

Sesli asistan hizmeti programa entegre edilecek. Kullanıcı istediği zaman bu özelliği aktif hale getirip istediği zaman kapatabilecektir. Bu özellik için SpeechRecognition kütüphanesinden yararlanılacaktır.

Programdaki hatalar mümkün olduğunca düzeltilecektir.

Terminalden kurtulun 2021 Nisan ayı güncelleme planları:

Terminalden kurtulun'un Arch tabanlı işletim sistemlerine destek sunmasını planlanıyoruz.

Tkinter arayüzü yerine PyGTK yada PyQT5 kütüphanesine geçiş yapılacaktır.

Programda karşılaşılabilecek herhangi bir hata düzeltilecek ve bu sayede kullanıcıya daha rahat bir deneyim sağlanacaktır.
Ohoo, kadraja girmek için Nisan'ı mı bekleyeceğiz? :D

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ohoo, kadraja girmek için Nisan'ı mı bekleyeceğiz? :D
Tkinter grafik arayüzü ile aynı anda Arch desteğini getireceğimizden dolayı öyle olacak. :D Zaten bu programın BETA sürümünü yayınlarım ben. O sürümde Arch desteği olur ama grafik arayüzü değişmez yoksa Arch'a destek verme işi aslında çok basit. En fazla 1 saatimi alır. Terminalden kurtulun projesinin GitHub'da Fedora için olan "Repository" açıldığında ondan bir gün sonra Terminalden kurtulun Arch Edition adında bir "Repository" açılacak yani kullanmak istersen yakında Arch desteğini yayınlayacağız fakat kararlı sürüm değilde "BETA" sürümü olarak yayınlamayı düşünüyorum.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Bir türlü uygulama açılmadı. Dediğin o dosyayı da indirdim kütüphaneyi de indirdim ama olmadı. Benden şifre istiyor giriyorum ama yinede olmuyor.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bir türlü uygulama açılmadı. Dediğin o dosyayı da indirdim kütüphaneyi de indirdim ama olmadı. Benden şifre istiyor giriyorum ama yinede olmuyor.
Python:
sudo python3 /usr/local/bin/TerminaldenKurtulun/TerminaldenKurtulun.py
Bunu terminale yazar mısın? Çalışması lazım.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu arada Screenshot_20210306_171336 - Hızlı Resim fotoğraftaki gibi alt seçenekler nasıl gözükür?
BU arada kolay gelsin ve ilgilendiğiniz için sağolun.
sudo nano /usr/local/bin/TerminaldenKurtulun/TerminaldenKurtulun.py yazın ve en aşağı satırlara inin ve şurayı bulun:
Python:
pencere=Tk()
pencere.title("Terminalden kurtulun! Son kullanıcı için kolaylaştırılmıştır.")

fotograf= PhotoImage(file="/usr/local/bin/TerminaldenKurtulun/tk.png")
fotocikti=Label(pencere, image=fotograf)
fotocikti.pack()

yazi=Label(pencere)
yazi.config(text="Programın yapımcısı=Ram_kafasi, Merhabalar, Terminalden kurtulun programını tercih ettiğiniz için teşekkürler, başınıza gelebilecek herhangi bir durumdan sorumluluk almayacağımızı belirtiriz.",font ="arial 10 bold")
yazi.pack()

yazi2=Label(pencere)
yazi2.config(text="Merhabalar, bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz, programı kullanmak için lütfen devam ediniz.")
yazi2.pack()

buton=Button(pencere)
buton.config(text="Devam et",command=islemsecim)
buton.pack()
mainloop()
Buradaki
Python:
fotocikti.pack()
Kısımını kaldırın ve CTRL+X yapıp kaydedin, daha sonra öyle programı açmayı deneyiniz.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Program çok güzel, zaten önceden de belirtmiştim fakat eğer Linux öğrenmek istiyorsanız böyle programları kullanmayın. Zaten konuyu yazan arkadaş da "son kullanıcı için" olarak not düşmüş. Ayrıca Windows ile Dual-Boot yapayım, Linux'u da öğrenirim düşüncesine kapılmayın. Öğrenemezsiniz, öğrenmezsiniz...

Ben de aynı şekilde sonra öğrenirim, yavaş yavaş öğrenirim vs. diyordum. Hata geldiğinde çözmeyip, zaten Windows var mantığı ile Windows'a geçip, Linux bölümünü siliyordum.

Linux öğrenmek isteyen kişiler, bilginize...

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Program çok güzel, zaten önceden de belirtmiştim fakat eğer Linux öğrenmek istiyorsanız böyle programları kullanmayın. Zaten konuyu yazan arkadaş da "son kullanıcı için" olarak not düşmüş. Ayrıca Windows ile Dual-Boot yapayım, Linux'u da öğrenirim düşüncesine kapılmayın. Öğrenemezsiniz, öğrenmezsiniz...

Ben de aynı şekilde sonra öğrenirim, yavaş yavaş öğrenirim vs. diyordum. Hata geldiğinde çözmeyip, zaten Windows var mantığı ile Windows'a geçip, Linux bölümünü siliyordum.

Linux öğrenmek isteyen kişiler, bilginize...
Durum gerçekten öyle, en azından son kullanıcıya daha çok hitap etmek için bu programı yapma ihtiyacı duydum. Öbür türlü her işimizi uçbirim ile yapıyoruz, ne bu arkadaş? Diyen kesim rahatsız oluyor. Bu program için daha da geliştirme yapmayı planlıyorum. Sadece Debian temelli işletim sistemleri yerine hem Debian, hem Arch ve Fedora temelli sistemlere de destek vermeyi planlıyoruz. Ayrıca kullanıcılara çok fazla sıkıntı çıkartan Tkinter grafik arayüzünü bırakıp daha modern ve kararlı olan PyGTK'ya geçiş yapmayı düşünmekteyiz. Programa gelecek güncellemeler ile sesli asistan özelliği de gelecektir. Kullanıcının işini ne kadar kolaylaştırırsak o kadar iyi olur bizim için.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Durum gerçekten öyle, en azından son kullanıcıya daha çok hitap etmek için bu programı yapma ihtiyacı duydum. Öbür türlü her işimizi uçbirim ile yapıyoruz, ne bu arkadaş? Diyen kesim rahatsız oluyor. Bu program için daha da geliştirme yapmayı planlıyorum. Sadece Debian temelli işletim sistemleri yerine hem Debian, hem Arch ve Fedora temelli sistemlere de destek vermeyi planlıyoruz. Ayrıca kullanıcılara çok fazla sıkıntı çıkartan Tkinter grafik arayüzünü bırakıp daha modern ve kararlı olan PyGTK'ya geçiş yapmayı düşünmekteyiz. Programa gelecek güncellemeler ile sesli asistan özelliği de gelecektir. Kullanıcının işini ne kadar kolaylaştırırsak o kadar iyi olur bizim için.
Gerçekten çok güzel projeler, ilk önce arayüzü değiştirin, ondan sonra da sesli asistan özelliğini getirebilirseniz çok güzel olur. Çok harika olmuş, zaten. Elinize sağlık. Umarım bi' önceki yorumum yanlış anlaşılmamıştır, sadece durumu anlatmaya çalışmıştım. Yoksa projeyi kötüleme gibi bir amacım yoktu. :)

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Gerçekten çok güzel projeler, ilk önce arayüzü değiştirin, ondan sonra da sesli asistan özelliğini getirebilirseniz çok güzel olur. Çok harika olmuş, zaten. Elinize sağlık. Umarım bi' önceki yorumum yanlış anlaşılmamıştır, sadece durumu anlatmaya çalışmıştım. Yoksa projeyi kötüleme gibi bir amacım yoktu. :)
Arayüzü değiştirmek zaten aklımızda, Tkinter gerçekten çok sorunlu. Baksanıza, Tkinter'ın sıkıntıları yüzünden bir sürü programı çalıştıramıyorum diyen arkadaşlar var maalesef. PyGTK'ya geçip bu sıkıntıları yok etmek istiyorum bende. :) Şu anda Fedora ve Arch desteği aynı zamanda sesli asistan özelliği için çalışmaktayım, yakın zamanda da grafik arayüzünü değiştirmeyi düşünmekteyim.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
sudo nano /usr/local/bin/TerminaldenKurtulun/TerminaldenKurtulun.py yazın ve en aşağı satırlara inin ve şurayı bulun:
Python:
pencere=Tk()

fotocikti.pack()

yazi=Label(pencere)
yazi.config(text="Programın yapımcısı=Ram_kafasi, Merhabalar, Terminalden kurtulun programını tercih ettiğiniz için teşekkürler, başınıza gelebilecek herhangi bir durumdan sorumluluk almayacağımızı belirtiriz.",font ="arial 10 bold")
yazi.pack()

yazi2=Label(pencere)
yazi2.config(text="Merhabalar, bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz, programı kullanmak için lütfen devam ediniz.")
yazi2.pack()

buton=Button(pencere)
buton.pack()
mainloop()
Buradaki
Python:
fotocikti.pack()
Kısımını kaldırın ve CTRL+X yapıp kaydedin, daha sonra öyle programı açmayı deneyiniz.
Ctrl+X yapıp sonra E harfini yazıyorum terminali kapatıyorum sonra burada bir işlem yürütüluyor çıkmak istediğinize emin misiniz vb. bir şey diyorum ve terminali kapatıyorum ama yine kalkmıyor silmeye çalıştığımız o kısım.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ctrl+X yapıp sonra E harfini yazıyorum terminali kapatıyorum sonra burada bir işlem yürütüluyor çıkmak istediğinize emin misiniz vb. bir şey diyorum ve terminali kapatıyorum ama yine kalkmıyor silmeye çalıştığımız o kısım.
O zaman
Bash:
O zaman sudo gedit /usr/local/bin/TerminaldenKurtulun.py yapmayı dener misiniz? İşlem sonunda kayıt almayı unutmayın.
yapmayı dener misiniz? İşlem sonunda kayıt almayı unutmayın. :)

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
O zaman
Bash:
O zaman sudo gedit /usr/local/bin/TerminaldenKurtulun.py yapmayı dener misiniz? İşlem sonunda kayıt almayı unutmayın.
Kayıt almayı derken yani Ctrl+X yapmaktan mı bahsediyorsunuz?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Kayıt almayı derken yani Ctrl+X yapmaktan mı bahsediyorsunuz?
Kenarda kayıt et diye bir şey çıkar, aynı şu şekilde:
Ekran Görüntüsü - 2021-03-06 17-48-23.png

Sağ üst kenarda kaydet tuşu çıkacak, ona basman lazım.

_emre_emre_

Profesör
Reaksiyon puanı
2,265
pygtk ye geçersen bir an önce iyi olur

_emre_emre_

Profesör
Reaksiyon puanı
2,265
Bence de. :) Tkinter çok sıkıntılı be arkadaş, öğreniyorum zaten PyGTK'yı, öğrendiğim zaman programı güncellerim. :)
bu arada katoolin çalışmadığı için pardus ta ve daha avantajlı olduğu için katoolin'e geçiyorum

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
bu arada katoolin çalışmadığı için pardus ta ve daha avantajlı olduğu için katoolin'e geçiyorum
Katoolin çalışmıyor derken ne demek istedin? Bu programda Katoolin kullanılmıyor. Kali araç kurucusu düzgünce çalışıyor bu arada haberin olsun.

_emre_emre_

Profesör
Reaksiyon puanı
2,265
Katoolin çalışmıyor derken ne demek istedin? Bu programda Katoolin kullanılmıyor. Kali araç kurucusu düzgünce çalışıyor bu arada haberin olsun.
katoolin derken normal katoolinden bahsettim; senin terminalden kurtlunda kali toolları indir bölümü ekrana sığmadı

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Python:
pencere=Tk()

fotocikti.pack()

yazi=Label(pencere)
yazi.pack()

yazi2=Label(pencere)
yazi2.pack()

buton=Button(pencere)
buton.pack()
mainloop()
Buradaki
Python:
fotocikti.pack()
Kenarda kayıt et diye bir şey çıkar, aynı şu şekilde:Ekli dosyayı görüntüle 142309
Sağ üst kenarda kaydet tuşu çıkacak, ona basman lazım.
katoolin derken normal katoolinden bahsettim; senin terminalden kurtlunda kali toolları indir bölümü ekrana sığmadı
Bunları denerseniz ekrana sığacaktır. Tkinter'dan kurtulmak lazım bir an önce. :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nano yerine gedit kullanabilir misiniz acaba?
O zaman
Bash:

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Böyle bir şey çıkıyor.
Demek ki Gedit kurulu değilmiş, sorun değil kurarız.
Bash:
sudo apt  install gedit
komutunu girin ve Gedit kurulsun, daha sonra resim kodlarını kaldırın ve programı kullanmaya başlayın. İnanın ki bu kadar insanları uğraştırmak benim işime gelmiyor. :(

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Demek ki Gedit kurulu değilmiş, sorun değil kurarız.
Bash:
sudo apt  install gedit
komutunu girin ve Gedit kurulsun, daha sonra resim kodlarını kaldırın ve programı kullanmaya başlayın. İnanın ki bu kadar insanları uğraştırmak benim işime gelmiyor. :(
Yok sıkıntı değil ben istedim nasıl olsa.

Gedit yüklendi ama şimdi de kodlar gözükmuyor. Mesaj birleştirildiği için adınızı yazıyorum.
@Ram_kafasi

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210306_181031.png
    Screenshot_20210306_181031.png
    208 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yok sıkıntı değil ben istedim nasıl olsa.

Gedit yüklendi ama şimdi de kodlar gözükmuyor. Mesaj birleştirildiği için adınızı yazıyorum.
@Ram_kafasi
Nano ile tekrar deneyin madem, sıkıntıyı nerede yaşıyorsunuz merak ettim doğrusu, Nano'da.