Askerlikle Ilgili....

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Ben 2 hafta sonra askere gidiyorum, askerlik deneyimini yapmış ve halen yapanlar bana önerebileceği neler var?

Ve giderken yanıma neler götürmeliyim? Acemi bilriğinde cep telefonu götürsem sorun olur mu?

Ve sizin de aklınıza gelebilecek bilgi niteliğindeki engin bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Saygılar.... :thumbup1:

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Cep telefonu götür de içeride kullanamazsın. Nizamiyede alıyorlar zaten ilaç, yiyecek, cep telefonu vs şeyleri. İlaç kullanıyorsan rapor, reçete vs. bunlar yanında olsun.

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169
cep telefonunu götürme el koyarlar yanına pudra al mantara karşı en etkin silah bu çoraplarına bolca dök hem terlemesini engeller hemde mantara karşı korur

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Birde birşey soracağım. Askerde tetanoz, menenjit gibi yapılan aşılarda peniselin varmı? Benim alerjim varda...?..

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Alerjin varsa eğer bununla ilgili bir raporun olsun. Veya gittiğinde revire mutlaka bildir.

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@adrasa, @shadowknight teşekkürler.

mazruf, cengaver51 sizede teşekkür ederim. Rapor almam gerekirmi ağızdan söylesem olmaz mı? Çocukken yapılmış bu test. ve alerjim var kesin.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Devamı gelmeden ve de Türkçe ile ilgili güzel bir konu açılmışken "Tezkere". :)

Teskere sedye demek.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Ben askerde acemi eğitim çavuşuydum, yok merak etme penisilin yapmıyorlar. Tetanoz, Menenjit ve Kızamık aşıları yapılıyor.

Yanına kesici, delici alet alma. Yani yaprak jilet bulundurma, normal traş bıçağı uygundur (mach 3 veya derby gibi). 80 derece ve üstü kolonya alma yanına biz toplardık onları acemilerden. Cep telefonu, usb bellek, fotoğraf makinesi falan hiç getirme, nizamiyeden sonra toplanır onlar, emanete alınır ve acemilik bitene kadar da göremezsin boşuna alma yani. Sürekli kullandığın herhangi bir ilacı orada raporuyla gösterirsen yanına alabilirsin, onun haricinde ilaç bulunduramazsın.

Gideceğin acemi birliğinde %95 her türlü askeri malzemeyi bulacağın askeri kantin vardır. Yine de abartmadan yanına 4-5 çift iç çamaşırı ve 5-6 çift siyah çorap al. İlk günlerde bulunması en zor şey telefon kartıdır, o yüzden kesinlikle en az 3-4 tane 100lük kart al, içeride 50 lik ankersörlükleri dışarıdan daha ucuza alırsın.

Ve en önemli şeylerden biri de saat. Piyasada çok bulursun casio f91'ler vardır efsane 10 lira sanırım, dağa, taşa, sürünmeye dayanıklıdır kesinlikle. Ya da gittiğin yerde olur mu bilmem ama "Şafak" saatleri var, hem saati gösteriyor hem de şafak yazıyor üstünde :D

casio_F91w.jpg

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
MegaWolt verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Peki usta birliği? Usta birliğinde olan arkadaşlarım var onlar rahatlıkla kullanabiliyorla cep telefonlarını. Bu düştüğümüz yerlemi alakalı ?

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
MegaWolt verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Peki usta birliği? Usta birliğinde olan arkadaşlarım var onlar rahatlıkla kullanabiliyorla cep telefonlarını. Bu düştüğümüz yerlemi alakalı ?

O artık şansına kalmış. Gideceğin yerde komutanlar iyi olursa herşey rahat olur, yok sıkıntılı bir yere gidersen kullanmak çok zor olur.
Bu arada acemi birliğin belli mi?

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Henüz belli değil son hafta belli olacak.
İlk gün sendromu nasıl peki : )

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
İlk gün dünyanın en hızlı tıraşını olacaksın. Tavsiyem tıraşını olup git.

Aynı anda 3 aşı olarak rekor kıracaksın.

Ayrıca bir sürü kuyruk. Elbise kuyruğu, banyo kuyruğu, yemekhane kuyruğu, aşı kuyruğu, kayıt kuyruğu, sigorta kuyruğu, telefon kuyruğu.

Ben kısasını gördüm, sen anladığım kadarıyla uzun dönemsin. Şimdiden hayırlı tezkereler.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Henüz belli değil son hafta belli olacak.
İlk gün sendromu nasıl peki : )

Acemilik o kadar zor da olmaz kolay da olmaz, yerine göre de değişir tabii ki.
Yanına çok para da alma, genelde ptt şubesi olur askeriye de oradan adına para yatırırlar lazım oldukça alırsın, işbankası atmsi de olur, banka kartın varsa oradan da para alırsın.

Daha önce hiç evden ayrı kalmamışsan zor olabilir senin için, ama kesin orada kafana uygun arkadaş çok çabuk edinirsin. Acemiliğin tadı ve ortamı başkadır..

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Kullandığın önemli ilaç varsa bunların raporlarını al yanına mutlaka,ekstradan ağrı kesici vs.alma girişte topluyolar.Cep telefonu,İpod,walkman vs alma yanına.Ayna, makas, jilet hepsini alırlar.İç çamaşırı, çorap, terlik,pudra alabilirsin.
Biraz zaman geçtikten sonra zaten duruma göre alırsın diğerlerini,Hayırlı Tezkere'ler,İnsanın ömründe bir kez yaşabileceği güzel bi duygu yaşayacaksın,hayırlı olsun.Kazasız belasız gel geri:)

netfaruk

Doçent
Reaksiyon puanı
11
arkadaşlar herşeyi yazmış hemen hemen :D aklıma geldi yaziyim dedim acemiliği amasya 15. piyade eğitim tugayında yaptım. ikinci gün uzman çavuşun bize söylediği hala kulağımda;" ÖLÜME HAZIRMISINIZ ? CANLI DURUN LAN!!! " :D korkutmak istemem tabi ama çok çektirdi bize..

askerliği sıkıntı çekmeden yapmak için ;

söylenen herşeyi yap ama ne fazla olsun ne eksik
üstdevreye karşı gelme, tartışma, haklıda olsan !!
eşyalarına sahip çık, yer değiştirir, kimse sana sahip çıkmaz
komutan sana ne kadar iyi davranırsa davransın asla gevşeme
komutanla konuşurken "emret komutanım" ve "emredersiniz komutanım" sözlerini kullanmaya özen göster.
askerde dayak yok derler ama işi saflığa vuranlara fena attıklarını gözlerimle gördüm (kısa dönemler için geçerli değil)
gülümserken dişlerin gözükmesin sadece hafif bir tebessümle gül
"sakalım belli değil fazla çıkmıyor bugün traş olmasam olur" dersen fena ceza alabilirsin
eğerki bir gönüllü çıksın derlerse ilk sen çıkma, ama kimse çıkmıyorsa sen çık
içtimalarda ve yürüyüşlerde önlerde olmaktan kaçınma
ne yap ne et komutanın gözüne gir (özellikle bölük komutanı ve astsubayı)
sakın kavga etme (çok mecbur kalmadıkça)
acemi birliğine telefon götürme
üzerinde taşıdığın nakit para 150 tlyi geçmesin. 150 tl dışarı çıkana kadar yeterli olacaktır

aklıma şimdilik gelenler bu kadar :D

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
cep telefonu kesinlikle şuan için götürme.yanına yazlık 1 çeşit elbise, 3 adet temiz iç çamaşırı.sabun traş takımı kese ve lif al git başka bişeye gerek yok.nakit paran olsun içerde daha eşya falan alacaksın.zaten içerde geriye kalan herşeyi veriyolar.yemin törenine kadar dışarı çıkamazsın.onun için şuan ilk aşamada gerek yok o kadar fazla yüke.hayırlı teskereler .yerinide yazsaydın ona göre daha başka şeylerde söylerdim.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Askerlikle ilgili güzel bir yazı paylaşılmıştı bu.
İlk günden son güne kadar.
Alıntı ama söylenenler hebsi bire bir doğruydu.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
askerliği 2007- 2008 arası yaptım usta birliği dağlıcaydı. ufak bir anı= askerde mp3 playerların hepsine ipod diyorlar ilk başta gülüyordum hatta bazılarıyla paylaştım yanlış biliyorlar onların adı mp3 player diye söylediklerim uzaylı gibi yüzüme baktı, anladımki anormal olan benmişim kalan 1 yıl boyunda minton playerlara bile ipod dedim :D

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Birliğe gidince kantinde bulursan fazladan çamaşır filesi al. Gideceğin yere göre de değişir, hapishane kuşları gelecektir. Dikkatli ol, eşyanı çaldırma. Saatin yoksa saat al. İç çamaşırını içerde veriyorlar zaten.

İç çamaşırı, havlu, postal, spor ayakkabı vs.vs. hepsi içeride var. Sen gözlerini dört aç yeter. Ezilene de çaktırmadan yardımcı olmayı unutma :) ama herkese de güvenme.

asi_53

Asistan
Reaksiyon puanı
3
acemibirliğinde kesinlikle elinde bir meslek veye ehliyetin varsa bunları söylemeni tavsiye ederim daha rahat edersin ayrıca ben marmaris aksaz deniz üssünde askerlik yaptımtel kullandım ilk günden sonuna kadar ama dışarda 10 gün ceza evinde yattım eğer telefon kullanmanı gerektircek bir durum yoksa hiç kullanma kafanda rahat olur bu son uyarım sigara içiyosan 2 paket almalsın 1 samsun veya maltepe olsun diğeri kendi içtiğin sigara otlananlara adisinde verirsin :):)

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Meslek olarak taksimde barmenlik yapıyorum. Eğer seçmeler olursa ordu evine gireceğimi umuyorum...

öztürk27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş ailenden ayrıldığın gibi kavuşursun inş. Hayırlı tezkereler. Sana şu sıralar askere gidenler epey bir şeyler söylüyorlardır, askerde şunu yap şunu yapma diye inan bana bazıları gerçekten doğru. Acemi birliğin belli olunca işte askere gitme kendini şuradaan at gibisine şeyler söyleyen olur zor bir yer çıkınca alakası yok hiç kimseye kulak asma. Sen kendine iyi bakmalısın ki; askeriye zaten ailen gibi iyi bakıyor. Benim acemi birliği Manisa Kırkağaç idi. Herkes kendini şu yüksek binadan at oraya gitme türünden şeyler söylüyordu. inanma. acemi biriliğinde ben komandoydum. Usta biriliğim şırnak 1. jan. kom. tug. kom çıktı tim olarak. Gittim ve gördüm ki acemi birliğinde verilen eğitimler olmasa hayatta kalamazdık. Eğer komando eğitimi veren bir yere düşersen verilen eğitimleri çok iyi anla. Başta zor gelebilir eğitimler ama hepsi senin hayatta kalman için.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Taksim' de barmenlik yapmak mı :) Sen direkt acemi birliğinde malzemeleri aldıktan felan sonra komutanına yapış, "ben barmenim" de ondan sonrasını düşünme :)

Ehuehuhue... Fransız usulü servis açmayı biliyor musun? Garsonluk yapar mısın? diye sorarlarsa beni hatırlarsın :D

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sorsunlar sorun değil garsonlukta yaptım zamanında. 7 yıldır işin içindeyim. Anlamadığım komutana o şekilde gidersem neler olabileceğini tahmin ediyorum :D :D

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Birşey olmaz. Zaten gidince herkesle tanışırsın. Hatırlıyorum da, kasım ayında çok soğuktu İzmir. Gündüz sıcak diye ince bir hırka almıştım sadece üzerime. Gece 00:30 civarına kadar ayakta ve dışarıda soğukta beklemek zorunda kalmıştık ilk günün gecesinde. Yine de herşey çok güzeldi. Askerden döndüğüme pişman oldum geldikten 3 ay sonra.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Sorsunlar sorun değil garsonlukta yaptım zamanında. 7 yıldır işin içindeyim. Anlamadığım komutana o şekilde gidersem neler olabileceğini tahmin ediyorum :D :D

İlk gün garson olduğunu öğrenince büyük ihtimal yemekhaneye verirler seni. Orada artık yemek dağıtımı, bulaşık falan derken eğitimlerden de muaf olursun. Hoş bizde eğitimden yırtmak için hususi yemekhaneye kalan vardı. Dağıtımda mesleğini yapabileceğin bir yere verilme olasılığı var. Mesela Sosyal Tesisler gibi.
Bilgisayarı çok iyi biliyorum dersen yazıcı olma olasılığı da var.