Askerlikle İlgili Soru

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Selam Arkadaşlar sizlere askerlikle ilgili bir sorum olacaktı askerlik yapmış ve asker adayları bilir şimdi ben muayenemi oldum bana şubatta gideceksin dediler ama anlamadığım bir soru bende okulun diploma fotokopisi 4 adet fotoğraf 2adet kimlik fotokopisi istediler ama askerliğin sitesinde şöyle yazıyor nerde çalıştığına dair belge, verem taraması sonuç belgesi ehliyet fotokopisi falan filan ben eczanede çalışmıştım 7 ay belki sıhhiye revir olarak gidebilirdim ama orda böyle şeyleri istemediler acaba acemi birliğindemi vereceğiz bu belgeleri orda mı yerleştirecekler mesleğe göre ona bir açıklık getirebilirsek sevinirim bir de şimdi sık sık soulan bir soru var askere ne götüreceksin herkes birşey götürme diyo çoğu bol bol çorap iç çamaşırı al diyo açıkcası burdada kafam karıştı buun hakkındada bilgi verseniz çok iyi olurr.... 90/1 gideceğim için 25 şubatta bölüğümde olmam gerekiyormuş acaba nereye düşeceğimiz bu ayda belli oluyor mu? bayada bir soru sordum ha :D:D

GizemliAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kardeş yanına birşey alma çünkü tüm hepsini tsk sana acemilik yaptıgın yerde verecek.

Ufask kilit mutlaka al yanına postallarını kitlemek için, çünkü eski devreler yeni gelen devrelerin sıfır botlarını gece götürüyor kendi eski postalını bırakıyor sana.

Sakın yanına çok para alma hesabında dursun yanında 20 lira olsun o bile fazla, zaten siz acemilik boyunca 30 gün dışarı cıkamıcaksınız ama çıkan üst devre cavuşlarına istediklerinizi aldırsınız, para yada eşya gibi..

Eczanede calıştım demişim mutlaka oradan bonservis al vede bunu acemilik bitince değilde kadro birliğine geçtiğinde hemen bölük komutanına durumu bildir çünkü 1 hafta mülakatlar olacak zanatı olanları kendı bolumlerıne alacaklar.

Sen aldıgın bonservıs belgenı dedıgım gıbı valızıne koy mülakatlar oldugunda mülakat yapan baş çavuşuna vereceksin.

Revirci olmak askeriyede rahattır, sabah 7 de tüm askerleri revire götürürsün saat 10. dan sonra tamamen boşsun :)

Akşamları içtimadan sonra hasta olan askerlerin ilaçlarını mutazamlı bir sekılde dagıttıgın surece sorun olmaz.

Senin silüsün askere gitmeden önce 1 hafta önceden kendi şubeni arayıp nereye düştüünü öğreneceksin sonra yabancı subenden silüs kagıdını alıp vede tren parası nı alıp kışlana dogru yola koyuluyorsun :)

Umarım acıklayıı olmustur.

Unutmadan kesınlıkle mac3 tras bıcakları al zaten bir bıcak senı rahat 3 ay götürür.
Diş macunu, fırca, fanilya, sabun, bunları alma hepsi sana fazlasıyla acemılık yerınde verılecektır.
Kışlaya gıdınce sana 2 adet asker unıforması verecekler, birisini üstüne gıyeceksın otekını hemen valızıne koy sıkıca sakla, onu bıle yürüten kadrolu askerler oluyorlar.

Şunu unutma, askerlik yaptıgın surece kımseye guvenme, sırlarını paylaşma, borc alma vede borc para verme.

Ben 18 ay askerlık yaptım 14 aylık asker arkadasım (en yakın) en sona hırsız oldugunu ogrendım, teskere gıderken herkezın esyasını calmıs cantasına koymustu,aramada bellı oldu.

Tabıkı cok ıyı arkadaslıklar olacak ama unutma turkıyenın her yerınden ınsan gelecek dedıgım gıbı ne cok saf nede cok uyanık ol.

Şaka yapmaki sanada şaka yapmasınlar, ben sivil hayatımda çok ciddi bir insanımdır beni gülerken gören sadece eşimdir, askeriyedede böyle oldum, herkez saygı duydu bana, ne şaka yapan oldu nede sataşan, bakışlarım yetiyordu :)

Şu avatardaki yüz halinden fazla farkım yok zaten, yara ve bant hariç :)

Son olarak, yanına kesınlıkle bel cüzdanı al.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
yanında götüreceğin en önemli şeylerden biri askılı cüzdandır..boynundan geçir cüzdanını sen nereye o oraya..Askerde her telden adam var çünki.

Revire düşmen büyük ihtimal ama öyle bir şart da yok..Yani gittiğin yerde revir işlerine bakan bir asker mutlaka olur.onun tezkeresini ekleyebilirsin v.s yani fazla umutlanma revir konsunda ama ihtimallerden birisidir elbette.

En önemli yapacağın işlerden biri de askerliğinin çıktığı yer belli olunca en uygun ve en yakın banka hangisi ya da kışlada hangi bankannın atmsi var öğrenBüyük ihtimal oyakbank olur.

Snein yapacağın iş kendi memleketinden oyakbankta hesap açmak ve kart almakl.şimdiden al ki kartın askere gidene kadar sana ulaşsın.bunu yaparsan havale işleri ücretsiz olur.Çünki hesap yeri de para yatırılan yer de snein memleket olacak.

Askerde sakın gün sayma.anı yaşa.Dışarıyı unut.Acı yook acı yook:D

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
valla benim ayak 45 benimkini zor çalarlar gizemliadam verdiğin bilgiler için sağol ben bonservisi aldım kaşelettim imzalattım usta birliğinde söyleriz artık böyle böyle diye çalacak olduktan sonra onu bile kırıyorlarmış başka bir forumda okumuştum çantayada kilit botada kilit alıyım ben ne olur olmaz ben BİM marketlerine gelen traş bıçağından kullanıyorum onlarda çok güzel bi de köpük götürürüm tamam 3 dakikada tamamdır traş işi :D

GizemliAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yanında götüreceğin en önemli şeylerden biri askılı cüzdandır..boynundan geçir cüzdanını sen nereye o oraya..Askerde her telden adam var çünki.

Revire düşmen büyük ihtimal ama öyle bir şart da yok..Yani gittiğin yerde revir işlerine bakan bir asker mutlaka olur.onun tezkeresini ekleyebilirsin v.s yani fazla umutlanma revir konsunda ama ihtimallerden birisidir elbette.

En önemli yapacağın işlerden biri de askerliğinin çıktığı yer belli olunca en uygun ve en yakın banka hangisi ya da kışlada hangi bankannın atmsi var öğrenBüyük ihtimal oyakbank olur.

Snein yapacağın iş kendi memleketinden oyakbankta hesap açmak ve kart almakl.şimdiden al ki kartın askere gidene kadar sana ulaşsın.bunu yaparsan havale işleri ücretsiz olur.Çünki hesap yeri de para yatırılan yer de snein memleket olacak.

Askerde sakın gün sayma.anı yaşa.Dışarıyı unut.Acı yook acı yook:D

Oyakbank sanırım değişti ya emin değilim ama :huh:

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
ziraat bankasından hesap açtırdım ZORHAK askılı cüzdanım var sağol onu zaten muhakkak götürecem birde pilli traş makineside götürüyüm ne olur olmaz ankesörlü telefon kartı falan filan onlar çok önemli...

GizemliAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
valla benim ayak 45 benimkini zor çalarlar gizemliadam verdiğin bilgiler için sağol ben bonservisi aldım kaşelettim imzalattım usta birliğinde söyleriz artık böyle böyle diye çalacak olduktan sonra onu bile kırıyorlarmış başka bir forumda okumuştum çantayada kilit botada kilit alıyım ben ne olur olmaz ben BİM marketlerine gelen traş bıçağından kullanıyorum onlarda çok güzel bi de köpük götürürüm tamam 3 dakikada tamamdır traş işi :D

Deseler bana bir ay birliğine gidip askerlik yapacaksın inan razı olurdum.

O güzel günler o zaman değilde aradan uzun zaman geçince anlaşılıyor, askeriyeden tat almaya bak, kendini o zaman sürecinde iyice geliştir.
Kitap oku bol bol..

---------- saat 14:36 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:34 eklenmişti ----------

ziraat bankasından hesap açtırdım ZORHAK askılı cüzdanım var sağol onu zaten muhakkak götürecem birde pilli traş makineside götürüyüm ne olur olmaz ankesörlü telefon kartı falan filan onlar çok önemli...

Pilli traş makineni acemiliğe götürme, usta birliğiden kullanırsın, beni dinle sen ;)

---------- saat 14:37 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:36 eklenmişti ----------

Benim askerlik boyunca hiçbir eşyam çalınmadı, alt ranzadaki arkadaşımın yastıgını jiletle kesiyor adam içindeki paraları alıyor, neler var neler :)

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
kızıyorlarmı gizemli adam bende sinbonun 5 bıçaklı traş makinesi var onu götürmüyecem çalarlar valla askerliğemi gideceğiz mal kaptırmamayamı bende şaşırdım artık :D:D

GizemliAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
kızıyorlarmı gizemli adam bende sinbonun 5 bıçaklı traş makinesi var onu götürmüyecem çalarlar valla askerliğemi gideceğiz mal kaptırmamayamı bende şaşırdım artık :D:D

Jilet götürmek yasak. İntihar girişimlerinde bulunan askerler olabiliyor.

Nasıl desem iyi insan, elektronık eşya aslında yasak ama sen zamanla kadrolu asker oldugunda bu yasakları birazda sen kendin belirliyorsun.

Şimdi sen acemi askersin usta asker gelip sana kardeş bunu kullanma yasak dese, sen onun kurallarına uyacaksın anladın.

Zamanla sende usta asker oldugunda ıstedıgın gıbı elektronık esya kullabılırsın.

Bana telefon kullanmak serbesti misal.

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
ne yani ben marketten aldığım jileti götüremiyeceğimmi jilet götürmek yasak demişsinde

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
tamam

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
acemi askerlik kaç ay sürüyor ? askere bende gideceğimde ...

mgsmus

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ben kendimden bahsedeyim, 2006 da terhis oldum:
Sadece boyun cüzdanı aldım
Banka konusuna ZorHaK değinmiş, çok iyi söylemiş, hesap memleketinde olsun.
Yanıma hiç bişey almadım, üstümdekilerle gittim üstümdekilerle döndüm. Kantinde herşey vardı.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Ben kendimden bahsedeyim, 2006 da terhis oldum:
Sadece boyun cüzdanı aldım
Banka konusuna ZorHaK değinmiş, çok iyi söylemiş, hesap memleketinde olsun.
Yanıma hiç bişey almadım, üstümdekilerle gittim üstümdekilerle döndüm. Kantinde herşey vardı.
kantindeki yiyecekler, içecekler bedavamıdır ? :D

GizemliAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
30 günmü çok kısa ya, 30 gün içinde asker ne öğrenecek ki vallahi şaşırdım, daha sonra 1 hafta teskere alıyorsun değilmi ?

7 gün dagıtım izni var, teskere değil :D

O izin zorunludur ona yol süresi dahil değildir.

---------- saat 17:43 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:40 eklenmişti ----------

kantindeki yiyecekler, içecekler bedavamıdır ? :D

Dışarıya göre çok ucuzdur.

Benim komutan kartım vardı. Komutanım sağolsun arada kendi yemek kartını verirdi
Misal hamsi tava dışarıda 20 lira orada 4 liraydı.

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Vay MaşAllah GizemliAdam 10 numara bir açıklama yapmış..Sadece O'nun sözlerini dinlesen bile yeter zaten..

Allah şimdiden hayırlı teskereler nasip etsin, kardeşim..Güle güle git Güle güle gel.

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Vay vay vay 90/1 vay be biz geleli 10 sene olmuş...

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
7 gün dagıtım izni var, teskere değil :D

O izin zorunludur ona yol süresi dahil değildir.

---------- saat 17:43 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:40 eklenmişti ----------

Dışarıya göre çok ucuzdur.

Benim komutan kartım vardı. Komutanım sağolsun arada kendi yemek kartını verirdi
Misal hamsi tava dışarıda 20 lira orada 4 liraydı.
ya kusura bakma askeri konusunda hiç bir bilgim olmadığı için, doğru dürüst kimseden bilgi alamadığım için soramadım biraz cahilim :D

Bu Komutan kartını parayla satın alıyoruz değilmi. ?

bide bir siteye rastladım askerlik zorunlu ihtiyaç paketi satılıyor 35 tl

http://www.askerlikmalzemesi.com/
http://www.askerlikmalzemesi.com/

GizemliAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ya kusura bakma askeri konusunda hiç bir bilgim olmadığı için, doğru dürüst kimseden bilgi alamadığım için soramadım biraz cahilim :D

Bu Komutan kartını parayla satın alıyoruz değilmi. ?

bide bir siteye rastladım askerlik zorunlu ihtiyaç paketi satılıyor 35 tl

Estagfurullah dedemin bir lafı vardır, askerlık yapmayan ınsan hayatı boyunca hep acemi kalır diye.

Bizler bu görevi zamanında yaptık artık bayrağı sizlere devrettik her konuda çekinmeden soracaksınız tabiki.

Komutan kartı parayla satılmıyor, subaylara verilen yemek kartıdır. Ben arada alırdım komutanımdan askeri gazinodan yemek siparişi için :mrgreen:

Şimdi ki sistemde AKILLI KART var ( askerden gelen kuzenlerim demişti) içine misal 100 liralık dolduruyorsun o kartı içindeki para bitene dek kullanıyorsun ama o kartı sakın kaybetmeyin.

2. olarak, 35 lira etmez o saydıkların zaten hepsini askeri kantinde çok ucuza alacaksın merak etme zamanla öğreneceksiniz.

Güle güle gidin
Güle güle gelin.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şimdiden hayırlı tezkereler..:)

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Estagfurullah dedemin bir lafı vardır, askerlık yapmayan ınsan hayatı boyunca hep acemi kalır diye.

Bizler bu görevi zamanında yaptık artık bayrağı sizlere devrettik her konuda çekinmeden soracaksınız tabiki.

Komutan kartı parayla satılmıyor, subaylara verilen yemek kartıdır. Ben arada alırdım komutanımdan askeri gazinodan yemek siparişi için :mrgreen:

Şimdi ki sistemde AKILLI KART var ( askerden gelen kuzenlerim demişti) içine misal 100 liralık dolduruyorsun o kartı içindeki para bitene dek kullanıyorsun ama o kartı sakın kaybetmeyin.

2. olarak, 35 lira etmez o saydıkların zaten hepsini askeri kantinde çok ucuza alacaksın merak etme zamanla öğreneceksiniz.

Güle güle gidin
Güle güle gelin.
ALLAH razı olsun beni aydınlattığın için sağol ;) askere gideceğim için hiç bir stres veya heyecan yok bende yaş 27 tabi ki heyecan olmaz, 20`li yaşlarda gitseydik heyecan çok olurdu, bu yaşta gitmem en doğrusudur bence bana göre, peki siz nasıl düşünüyoruz bu yaşta gitmem ? :) gençlere ne tafiye edersin yaş konusunda askere gitmeleri için ?, aslında bide şu askerlik yaşını bence büyütmeleri lazım bilmem bana katılırmısın !

Şimdiden hayırlı tezkereler..:)

sağol spybot ;) ALLAH razı olsun, sıra sanada gelecek tabi askerlik yaptıysan :D

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
acemilik bittiğinde bizleri eve yolluyorlar anladım ama usta birliğini söylüyorlar mı orda nereye gideceğimizi onudamı şubeden öğreneceğiz :D:D

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
acemilik bittiğinde bizleri eve yolluyorlar anladım ama usta birliğini söylüyorlar mı orda nereye gideceğimizi onudamı şubeden öğreneceğiz :D:D

Dağıtım olurken size verdikleri izin kağıdında katılacağınız birlik yazılır. Bazısı hiç izin kullanmadan gelir bazısı 7 gün sonra. Askerde iken 30 günlük izin hakkını kullanmayan askerler (uzun dönem) vardı.

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
sağol

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benım bır sorum olacak askerlık muayenemı 2009 da oldum ama gıtmedım askere sonra gecen sene gıttım acık ogretıme kayıt oldum acaba sımdı gıtsem askerlıgımı tecıl ederlermı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sa yurtdisinda calisiyorum 19 yasimda türkiyede konturolim var askerlik icin ama 19 yasimda kontrole gidersem yutdisina cikamiyorum 20 yasinda gelsem muanemi olsam ve direk askere gitigimde 15 ay askerlik yapsam bunun kime söylemeliyim