Yepyeni Bir Mobil İşletim Sistemi

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Mobil işletim sistemleri arasındaki kıyasıya savaş sürerken bir yandan da pazara yeni oyuncular dahil oluyor. Bu kez piyasada etkin rol oynamak isteyen isimler ise Japon üreticiler.

Akıllı telefonlar pazarı artık markaların rekabetinden ziyade mobil işletim sistemlerinin yarışına sahne olmaya başlamış durumda. Birçok dev isim kendi bünyesinde geliştirilen mobil işletim sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Android pazardaki dengeleri ciddi manada etkileyen en önemli oyunculardan biri olmasıyla dikkat çekiyor.
Japonya'dan gelen bir haber ise rekabeti iyice kızıştıracağa benziyor. Japonya'nın 5 büyük üreticisi bir araya gelerek ortak bir mobil işletim sistemi projesi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Renesas Electronics, Fujitsu, NEC, Panasonic Mobile ve Sharp ortaklıklarını ve yeni mobil işletim sisteminin en önemli detaylarını duyurdular.

fujitsu_concept_61272290867.jpg

Fujitsu, Japonya'da Symbian işletim sistemine sahip akıllı telefonları ile pazarın etkin oyuncularından biri.

Yeni mobil işletim istemini önemli kılan en dikkat çekici husus, üçüncü şahıs yazılım desteği ve uygulama uyumluluğu hususunda. Buna göre bu sistemin yüklü olduğu cihazlarda Symbian ve Linux tabanlı yazılımları doğrudan çalıştırabilmek mümkün olacak. Yüksek kaliteli multimedya içerik desteği ve üç boyutlu görsel arayüzün yer alacağı sistemin, mobil dünyaya birçok inovatif özellikler sunacağı belirtiliyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde kullanıma hazır hale gelmesi ön görülen yeni mobil platformun daha az sistem kaynağı ile daha fazla iş yapabilme amacı üzerine kurgulanacağı vurgulanıyor.

:: Linux tabanlı işletim sistemleri Android ve WebOS için bu sistem bir tehdit unsuru oluşturur mu?

Yazan: Ahmet Gözütok
SDN - http://shiftdelete.net

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tehdit değil destek bile olur

kavrak

Profesör
Reaksiyon puanı
12
mantar gibi işletim sistemi bitmeye başladı her taraftan.

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
rekabete acigiz biz dimi gencler lye degil mi gencler.he desenize laaao.
bekleriz bekleriz bekleriz.yeniliklere yes,htc de katilirsa oh neala tam aile oluruz ozaman.yav en iyisi benim cebi kendim bir isletim systemi de yapsam fena olmaz aslinda.ozaman acik kaynakli olsun hadi cocuklar ip ucu verin bana.:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bende yeni bir işletim sistemi yazıyorum arkadaşlar desteğinizi esirgelemeyin :D

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Nokia nın Maemo su da güzel bence. Gerçi hiç kullanmadım N900 vs. ama Pythonla yazdığım Qt arayüzlü uygulamayı direkt olarak çalıştırabiliyoruz. En azından dökümanlarda öyle gözüküyor.