Rehber [Rehber] Uygun Linux dağıtımı seçme

Bu konuyu okuyanlar

Yiğit Ali Demir

root
SDN
Reaksiyon puanı
35
Bilişim sektöründe çalışmak isteyen, siber güvenlik alanında kendini geliştirmek isteyen veya Linux tabanlı işletim sistemlerine merakı olan arkadaşlar için rehber hazırlamak istedim, umarım faydalı olur.
6c8a8d6ef4b424dbcecadb1bd9a3fd96a105dcba (1).jpeg

Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş işletim sistemleri hacklenemez, virüs girmez ve güvenlidir ifadelerinin kesinlikle yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden sadece güvenli olduğunu düşünerek geçiş yapmak bana pek mantıklı gelmiyor. Her ne kadar Windows işletim sistemine göre daha güvenli olsa da Linux çekirdeğinde ve geliştirilen uygulamalarda güvenlik açıkları ortaya çıkıyor.

İnternette denk geldiğiniz birçok dağıtım aslında Debian, Arch, Gentoo ve Fedora gibi temel işletim sistemlerinin modifiye edilmiş versiyonu. OpenSuse, Slackware ve Mandriva ise başlı başına bir dünya.

İşletim sistemi kurmadan önce hangi amaç ile kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Hangi alanda çalışma yapmak istiyorsanız ona özel işletim sistemi kullanabilirsiniz ve bu işinizi kolaylaştırır. İsterseniz Ubuntu, Debian veya Arch gibi bir işletim sistemi belirleyerek kendiniz özelleştirebilirsiniz. Linux tabanlı işletim sistemlerinin en büyük avantajı istediğiniz gibi düzenleyebilmeniz.

Yaklaşık 13-14 yıldır hem sunucu hem de masaüstü tarafında Linux ile uğraşıyorum ve Ubuntu en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olsa da açıkçası ben pek tavsiye etmiyorum.

Güvenlik alanında çalışma yapacaksanız en çok tercih edilen Kali Linux yerine ParrotOS, Black Arch, Pentoo Linux veya Backbox işletim sistemlerini de deneyebilirsiniz. Ayrıca kurduğunuz Ubuntu tabanlı herhangi bir işletim sistemine Kali Linux araçlarını kurabilirsiniz. (Bu tarz işletim sistemlerinden diğer Linux dağıtımları gibi stabilite beklememekte fayda var.)

Günlük kullanım için Mint, Fedora, Manjaro, Pisi Linux ve Pardus gibi işletim sistemlerini seçebilirsiniz. https://distrowatch.com/ web sitesini ziyaret ederek daha fazla işletim sistemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Linux dağıtımı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise masa üstü ortamı. GNOME, i3, KDE, KDE Plasma, MATE ve Xfce gibi onlarca masaüstü ortamı mevcut ve hepsi farklı özellikler sunuyor. Kullanmak istediğiniz işletim sisteminin performans mı görsel odaklı mı olduğuna karar verdikten sonra ufak bir araştırma ile size en uygun masaüstü ortamını öğrenebilirsiniz. Ben genelde i3 veya MATE tercih ediyorum.

Linux dünyası çok derin olduğu için ara ara konuya yeni bilgiler ekleyeceğim. Aklınıza takılan soru varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, herkese iyi forumlar :)

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,771
Güzel Bir Konu olmuş Elinize Sağlık .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir Sorun olucak : Ben Şuan Kali Kullanıyorum VE Ayarlarım Açılmıyor kaldırıp yeniden kurmayı falan denedim gene de olmadı

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Güzel konu emeğinize sağlık. Dediğiniz gibi en iyi dağıtım yoktur kişiye göre vardır ama ben tüm bağımsız tabanları [Debian, Arch, Solus, Fedora, openSUSE, Gentoo, Slackware vb.] denemiş olarak söyleyebilirim ki Arch'ın paket yönetiminin yani pamacın hızı ve işlevselliği hiçbirinde yok bence. O yüzden Arch tabanlı dağıtımlara dikkat edin kullanım oranları yükselişte ve Debianla neredeyse kafa kafaya geldi ve ileride geçeceğini düşünüyorum.

Yiğit Ali Demir

root
SDN
Reaksiyon puanı
35
Güzel Bir Konu olmuş Elinize Sağlık .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir Sorun olucak : Ben Şuan Kali Kullanıyorum VE Ayarlarım Açılmıyor kaldırıp yeniden kurmayı falan denedim gene de olmadı
Herhangi bir hata alıyor musunuz açmaya çalışırken? Log dosyalarını incelemek gerekiyor sorunu anlayabilmek için

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Bu konuyu yeni okudum ve gördüm. Bende birkaç birşeyler eklemek istedim konuyu benim gibi şu zamanlarda veya ileriki zamanlarda okuyanlara iyi olur. GNU/linux veya linux distrolarında günlük kullanım için seçim yaparken bence fedora gibi bir dağıtım seçilmeli. Sağlam ve son yazılım güncellemeleri. Dnf ve rpm'in sağlamlığı kullanıcıya gerçekten sorun yaşatmadan iyi bir kullanım deneyimi verecektir. Arch ise 2.türde başlanacak bir dağıtım. Yani Linux'a yeni giren kişiler için değil de linux'u öğrenmiş şimdi farklı birşeyler denemek isteyenler için daha uygun. Çünkü bildiğimiz gibi Arch base olarak kuruluyor. Yani calamares vb. bir kurucu ve herhangi bir DE üzerinden kurmuyorsunuz sistemi. base olarak açılan livecd'den kuruluyor. E buda doğal olarak kullanıcıyı zorlayabiliyor. Bu yuzden 2.Türde başlanacak bir dağıtım olarak görüyorum arch linux'u. 3.türde başlanacak dağıtımlarda ise bence KISS Linux - Gentoo Linux - Funtoo Linux gibi dağıtımlar olmalı. Neden 3.türde başlanacak dağıtım çünkü Gentoo'nun kurulum zorluğu diğer dağıtımlara kıyasla biraz daha zor. Gentoo'da hemen hemen bütün paketler kaynak kodundan derlenerek kurulduğu için bu kurulum zorluğunu biraz'da olsa arttırıyor. Ve kurulması epey uzun sürüyor. Funtoo Linux ise Gentoo'nun 2019 haziranın 21'inde çıkan halinin bir snapshot'ı aslında onun üzerine kurulmuş bir dağıtım. Funtoo Gentoo kadar sağlam olmasada gayet hızlı ve işlemcinize göre önceden optimize edilmiş derlenmiş şekilde geliyor 3.aşama arşivleri(stage3).

Güzel bir yazı olmuş ayrıca elinize sağlık.

walledia

cybersec#
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,996
Bu konuyu yeni okudum ve gördüm. Bende birkaç birşeyler eklemek istedim konuyu benim gibi şu zamanlarda veya ileriki zamanlarda okuyanlara iyi olur. GNU/linux veya linux distrolarında günlük kullanım için seçim yaparken bence fedora gibi bir dağıtım seçilmeli. Sağlam ve son yazılım güncellemeleri. Dnf ve rpm'in sağlamlığı kullanıcıya gerçekten sorun yaşatmadan iyi bir kullanım deneyimi verecektir. Arch ise 2.türde başlanacak bir dağıtım. Yani Linux'a yeni giren kişiler için değil de linux'u öğrenmiş şimdi farklı birşeyler denemek isteyenler için daha uygun. Çünkü bildiğimiz gibi Arch base olarak kuruluyor. Yani calamares vb. bir kurucu ve herhangi bir DE üzerinden kurmuyorsunuz sistemi. base olarak açılan livecd'den kuruluyor. E buda doğal olarak kullanıcıyı zorlayabiliyor. Bu yuzden 2.Türde başlanacak bir dağıtım olarak görüyorum arch linux'u. 3.türde başlanacak dağıtımlarda ise bence KISS Linux - Gentoo Linux - Funtoo Linux gibi dağıtımlar olmalı. Neden 3.türde başlanacak dağıtım çünkü Gentoo'nun kurulum zorluğu diğer dağıtımlara kıyasla biraz daha zor. Gentoo'da hemen hemen bütün paketler kaynak kodundan derlenerek kurulduğu için bu kurulum zorluğunu biraz'da olsa arttırıyor. Ve kurulması epey uzun sürüyor. Funtoo Linux ise Gentoo'nun 2019 haziranın 21'inde çıkan halinin bir snapshot'ı aslında onun üzerine kurulmuş bir dağıtım. Funtoo Gentoo kadar sağlam olmasada gayet hızlı ve işlemcinize göre önceden optimize edilmiş derlenmiş şekilde geliyor 3.aşama arşivleri(stage3).

Güzel bir yazı olmuş ayrıca elinize sağlık.
Ben ikinci aşamadayım. Kendimi geliştirip Gentoo da kurmak istiyorum. Önce Arch üzerinden gelişmiş kullanıcı olduktan sonra geçiş yapacağım. Distrohopper olmaya gerek yok.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Ben ikinci aşamadayım. Kendimi geliştirip Gentoo da kurmak istiyorum. Önce Arch üzerinden gelişmiş kullanıcı olduktan sonra geçiş yapacağım. Distrohopper olmaya gerek yok.
Gentoo ile çok şey öğreneceksiniz. USE flags'leri portage kullanmayı öğreneceksiniz. Sizi uzun bir yol bekliyor. Ben bir zamanlar tam anlamıyla bir distrohopperdım. Denemediğim dağıtım kalmamıştı hatta bu yuzden bir tane harddisk oldurmuştum ve tam o zamandan sonra arch-gentoo-ubuntu dışında dağıtım kurmamaya başladım. Arada bir denediğim dağıtımlar olsada o andan itibaren hem fazla seçenek kalmamıştı hemde donanıma zarar vermeye başlamıştı bu yuzden bırakmıştım. Gentoo konusunda elimden geldiği kadar burada yardım etmeye çalışırım. İnternette tonlarca hata ve çözüm yolları mevcut. Zaten portage bir hata verdiğinde hatanın en ucuna kadar detayı gösteriyor ve bu sayede hatayı çözmen kolaylaşıyor.

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Elementary OS öneririm sana. Uzun zamandır kullanırım. Her türlü insana hitap eden bir dağıtım.