Rehber İşletim Sistemleri

Bu konuyu okuyanlar

ApRa~

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Yanlış Bilgilendirme
İşletim Sistemi(Operating System)
Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan yazılım türüdür.

İşletim Sisteminin Mantıksal Yapısı
  • Aygıt Yönetimi(Device Management)
  • İşlem Yönetimi(Process Management)
  • Bellek Yönetimi(Memory Management)
  • Dosya Yönetimi(File Management)
  • Temel İşletim Sistemlerin Katmanı
Uygulama Katmanı ↔ Kabuk(Shell) Katmanı ↔ Çekirdek(Kernel) Katmanı ↔ Donanım Katmanı

Uygulama Katmanı: Kullanılan her türlü program(Örnek Word).
Kabuk(Shell) Katmanı: Kullanıcı ile bilgi iletişimi sağlayan birim.
Çekirdek(Kernel) Katmanı: Kabuk katmandan gelen komutlar ile donanım ile iletişime geçip gerekli işlemleri yürütür.
Donanım Katmanı: Ekran kartı vb. donanım elemanlarının olduğu kısım.

• Anaçatı(Main Frame) İşletim Sistemleri

Yoğun I/O işlemi gerektiren çok sayıda görev çalıştırmaya yönelik sistemler için kullanılır.

Hizmetleri;
Toplu iş(batch) kipinde çalışma.
Zaman paylaşımlı çalışma
• Sunucu İşletim Sistemleri
Sunucu üzerinde çalışır ve sunucuların kaynak kapasitesi yüksektir.

• Çok İşlemcili İşletim Sistemleri
İşlem gücünün arttırılması hedeflenmektedir. Birden fazla işlemcili bilgisayarlarda kullanılır.

• Kişisel Bilgisayar İşletim Sistemleri
Kullanıcıya etkin ve kolay bir arayüz sunmak hedeflenir. Ofis vb. birçok program kullanılabilir.

• Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri
Endüstriyel kontrol sistemlerinde kullanılır. Zaman kısıtlaması çok önemlidir.

• Gömülü(Embedded) İşletim Sistemleri
Avuçiçi bilgisayarlar ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır. TV, mikrodalga fırın vb. (alm OS, Windows CE).

• Akıllı Kart(Smart Card) İşletim Sistemleri
En küçük işletim sistemi türüdür. İşlemci ve bellek kısıtlamaları çok önemlidir.

Metin Tabanlı Kullanıcı Arabirimi
Linux veya sunucu işletim sistemlerinde ise komut satırı işlevlerini kullanmak son derece kritik ve popülerdir.

GNU/Linux: Unix'e benzeyen fakat ücretsiz ve açık bir işletim sistemi oluşturan kitlenin işletim sistemidir. Sürekli olarak geliştirilmektedir.
Windows: Microsoft şirketinin geliştirdiği grafik ara birimler ve görsel iletilerle yazılımları çalıştırmak amaçlı kullanılan işletim sistemidir.
Unix: Brain Kernighan tarafından ve MULTICS ekibi üyeleri tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. C yazılım dili kullanılmıştır.
MacOS: Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarlar için tasarlanmıştır.
FreeDOS: Microsoft'un GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
İşletim Sistemi(Operating System)
Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan yazılım türüdür.

İşletim Sisteminin Mantıksal Yapısı
  • Aygıt Yönetimi(Device Management)
  • İşlem Yönetimi(Process Management)
  • Bellek Yönetimi(Memory Management)
  • Dosya Yönetimi(File Management)
  • Temel İşletim Sistemlerin Katmanı
Uygulama Katmanı ↔ Kabuk(Shell) Katmanı ↔ Çekirdek(Kernel) Katmanı ↔ Donanım Katmanı

Uygulama Katmanı: Kullanılan her türlü program(Örnek Word).
Kabuk(Shell) Katmanı: Kullanıcı ile bilgi iletişimi sağlayan birim.
Çekirdek(Kernel) Katmanı: Kabuk katmandan gelen komutlar ile donanım ile iletişime geçip gerekli işlemleri yürütür.
Donanım Katmanı: Ekran kartı vb. donanım elemanlarının olduğu kısım.

• Anaçatı(Main Frame) İşletim Sistemleri

Yoğun I/O işlemi gerektiren çok sayıda görev çalıştırmaya yönelik sistemler için kullanılır.

Hizmetleri;
Toplu iş(batch) kipinde çalışma.
Zaman paylaşımlı çalışma
• Sunucu İşletim Sistemleri
Sunucu üzerinde çalışır ve sunucuların kaynak kapasitesi yüksektir.

• Çok İşlemcili İşletim Sistemleri
İşlem gücünün arttırılması hedeflenmektedir. Birden fazla işlemcili bilgisayarlarda kullanılır.

• Kişisel Bilgisayar İşletim Sistemleri
Kullanıcıya etkin ve kolay bir arayüz sunmak hedeflenir. Ofis vb. birçok program kullanılabilir.

• Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri
Endüstriyel kontrol sistemlerinde kullanılır. Zaman kısıtlaması çok önemlidir.

• Gömülü(Embedded) İşletim Sistemleri
Avuçiçi bilgisayarlar ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır. TV, mikrodalga fırın vb. (alm OS, Windows CE).

• Akıllı Kart(Smart Card) İşletim Sistemleri
En küçük işletim sistemi türüdür. İşlemci ve bellek kısıtlamaları çok önemlidir.

Metin Tabanlı Kullanıcı Arabirimi
Linux veya sunucu işletim sistemlerinde ise komut satırı işlevlerini kullanmak son derece kritik ve popülerdir.

GNU/Linux: Unix'e benzeyen fakat ücretsiz ve açık bir işletim sistemi oluşturan kitlenin işletim sistemidir. Sürekli olarak geliştirilmektedir.
Windows: Microsoft şirketinin geliştirdiği grafik ara birimler ve görsel iletilerle yazılımları çalıştırmak amaçlı kullanılan işletim sistemidir.
Unix: Brain Kernighan tarafından ve MULTICS ekibi üyeleri tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. C yazılım dili kullanılmıştır.
MacOS: Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarlar için tasarlanmıştır.
FreeDOS: Microsoft'un GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir.
FreeDOS, Microsoft tarafından geliştirilmedi. MS-DOS, Microsoft tarafından desteğini yitirince Jim Hall tarafından öğrenci dönemindeyken geliştirildi.