Microsoft’un iptal ettiği işletim sistemi çalışırken görüldü

• Konuyu başlatan Faruk Doğan
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

F

Faruk Doğan

SDN Okuru
Microsoft'un yıllar önce iptal ettiği mobil işletim sistemi Andromeda OS, Lumia 950 telefonda çalışırken görüntülendi.

Oyundan yazılıma, bulut bilişime kadar pek çok sektörde faaliyet gösteren Microsoft’un başarı yakalayamadığı alanlardan biri; mobil cihazlar. Şirketin Windows Phone işletim sistemiyle çalışan Lumia serisi akıllı telefonları aslında bir dönem çok popülerdi ve hatırı sayılır kullanıcı kitlesi bulunuyordu.

Ancak Windows Phone bir türlü Android ve iOS‘a rakip olamadı. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise uygulama kıtlığı olduğunu söyleyebiliriz. Üçüncü taraf yazılım geliştiricileri Windows Phone’u Android ve iOS kadar önemsemediler. WhatsApp ve Facebook dahil popüler uygulamaların neredeyse tamamının Lumia desteği kesilmişti.

Windows Phone’un halefi Andromeda OS kanlı canlı gözüktü​

Microsoft’un Windows Phone’daki başarısızlığa rağmen pes etmediği ve daha gelişmiş Andromeda OS isimli mobil işletim sistemi geliştirdiği yıllar önce ortaya çıktı. Windows Core platformu üzerinde çalışan Andromeda OS, söylendiği kadarıyla ABD’li şirketin katlanabilir akıllı telefonu Surface Duo’da önyüklü olarak kullanıcı karşısına çıkacaktı.

Ancak Microsoft belirsiz bir sebeple Andromeda OS’u rafa kaldırdı. Şimdiye kadar bu işletim sistemini sadece patent dosyalarında ve sızıntı paylaşımlarında görmüştük. Windows Central, Andromeda OS’un geliştirmesi tamamlanmamış özel bir sürümünü Lumia 950 cihazında çalıştırdı. Bu sayede işletim sisteminin neye benzeyeceği yıllar sonra ortaya çıktı.

Andromeda OS’un Android ve iOS’tan en büyük farkı; kilit ekranına doğrudan not eklemeye izin vermesi. Herhangi bir uygulamayı açmaya gerek kalmadan dokunmatik kalemle kilit ekranına yazı yazılabiliyor. Üstelik yazılan metin kilit ekranından kaybolmuyor ve cihazın kilidi açıldığında hala ekranda gözüküyor.

Surface Duo, Android ile piyasaya çıktı​

Windows Phone’un yerine geçmesi beklenen Andromeda OS’un Surface Duo’da kullanılacağı tahmin ediliyordu. Ancak bilinmeyen bir sebeple şirket katlanabilir akıllı telefonunda tercihini Android’den yana kullandı. Geçen yıl piyasaya çıkan Surface Duo 2’de de geleneği bozmayan Microsoft, kendi mobil işletim sistemini geliştirme planını Andromeda OS ile beraber rafa kaldırdı.

Kaynak: Microsoft'un iptal ettiği işletim sistemi çalışırken görüldü

Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar