Oldukça düşük sistem özelliklerine sahip pc için işletim sistemi tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Arkadaşlar merhaba ismim Ahmet. Küçük ebatlı bir emektar laptop ım var (Sony Vaio VGN-TX1HP) Sistem özellikleri bir hayli düşük 1.1 ghz. pentium m işlemci, 2,5 gb ddr2 ram, 128 mb. ekran kartı ve 60 gb. ssd harddiski var.

Ben bu bilgisayarı en son bıraktığımda xp ile kullanıyordum. Geçen hafta laptop ı tekrar ele aldım işletim sistemi olarak windows 7 32 bit home basic kurdum ama performansı çok kötü oldu. Bu şekilde ben bu cihazı kullanamam. XP kullanmak istemiyorum o yüzden farklı işletim sistemleri arayışına girdim 6 - 7 sene önce amatör olarak linux kullanıyordum (slackware) o yüzden yine linux a yönelmeyi düşündüm ama linux sürümlerinde son durum nedir bilmiyorum. Program kurma, kaldırma vs. gibi aşamaşaları konsola kod yazarak halletmektense (slakcware kullandığım zamanlarda öyleydi) daha ziyade görsel bir arayüz tercih etmek isterim. Program kurmak istediğimde kur dosyasına tıklayarak next next şekilde kurulum yapabileceğim, belirttiğim sistem özelliklerinde kasmadan internet gezintilerimi, youtube, facebook, instagram vs. sosyal medya hesaplarımı takip edebileceğim önerebileceğiniz bir linux sürümü varmıdır?

Ayrıca androidin pc ler için sürümleri olduğunu gördüm.

Bliss Os
Phoenix Os
Remix Os
Prime Os

Şayet önerirseniz linux olacağına androidi daha mantıklı bulurum. En azından google play yeter olaya android açısından bakarsak bu sürümlerden hangisini tavsiye edersiniz? Tavsiyenize göre bir tanesini kurup denemek istiyorum. Oyunlarla pek işim yok zaten bu sistemle mümkünde değil dediğim gibi youtube, mail, sosyal medya vs işlerimi görsün mümkünse dizi izleyebileyim başka bir beklentim yok.

Ne önerirsiniz arkadaşlar ? Teşekkür ederim.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
O sistemde Android 6 ve üzeri Windows 7 den daha kötü çalışır.
Size tavsiyem aşağıdaki Linux dağıtımlarından birini seçmeniz.
Kasmadan internette gezmeniz + youtube seyretmeniz çok zor, web browserlar artık 1 gb ram kullanıyor

1. Puppy Linux
  2. SliTaz GNU/Linux
  3. LXLE
  4. antiX
  5. Absolute Linux
  6. Q4OS

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Peki androidin daha alt versiyonlarını tavsiye edermisiniz?

Linux mint denedim ama çok ağır çalıştı tüm güncelleştirmeleri yapmama rağmen mozilla sekmesine bastığımda açılması için 20 sn. beklemem gerekiyordu.

Formatlayıp windows xp kurdum fena çalışmıyor fakat xp ile youtube dan video izleyemiyorum 144p ile ancak akıcı bir şekilde video oynatılabiliyor ama oda 144p işte.

Ayrıca artık çok güvensiz olduğu söyleniyor. Puppy linux u denemeyi düşünüyorum ama kullanımında zorlanırmıyım bilemedim sanırım deneyip bakacağım.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Arch linuxun içine lxde yada lxqt yükleyin, 200mb ram kullanımı var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kullanmayı düşünüyorsanız Chris Titus Tech diye bir youtube kanalı var lxde ye güzel bir tema yüklüyordu güzel gözüküyordu ama XFCE de olabilir tabi emin değilim

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Arch linuxa da göz atacağım teşekkür ederim. Peki bu dağıtımlar küçüldükçe görselikten taviz verildiği anlamına mı geliyor yani komutsal işlemlere mi kalıyoruz daha çok?

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
hala var mı bilmiyorum ama ben bir dönem linux tabanlı Pardus kullanıyordum. Performansı da oldukça iyiydi. Yanlış hatılamıyorsam bizim Türk yazılımcıların geliştirdiği işletim sistemi.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Pardusu biliyorum ve bellirttiğim sistemde yavaş çalışacağını düşünüyorum mint daha düşük sistem özelliklerine rağmen kullanılmayacak seviyede ağır çalıştı malesef.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Arkadaşlar merhaba ismim Ahmet. Küçük ebatlı bir emektar laptop ım var (Sony Vaio VGN-TX1HP) Sistem özellikleri bir hayli düşük 1.1 ghz. pentium m işlemci, 2,5 gb ddr2 ram, 128 mb. ekran kartı ve 60 gb. ssd harddiski var.

Ben bu bilgisayarı en son bıraktığımda xp ile kullanıyordum. Geçen hafta laptop ı tekrar ele aldım işletim sistemi olarak windows 7 32 bit home basic kurdum ama performansı çok kötü oldu. Bu şekilde ben bu cihazı kullanamam. XP kullanmak istemiyorum o yüzden farklı işletim sistemleri arayışına girdim 6 - 7 sene önce amatör olarak linux kullanıyordum (slackware) o yüzden yine linux a yönelmeyi düşündüm ama linux sürümlerinde son durum nedir bilmiyorum. Program kurma, kaldırma vs. gibi aşamaşaları konsola kod yazarak halletmektense (slakcware kullandığım zamanlarda öyleydi) daha ziyade görsel bir arayüz tercih etmek isterim. Program kurmak istediğimde kur dosyasına tıklayarak next next şekilde kurulum yapabileceğim, belirttiğim sistem özelliklerinde kasmadan internet gezintilerimi, youtube, facebook, instagram vs. sosyal medya hesaplarımı takip edebileceğim önerebileceğiniz bir linux sürümü varmıdır?

Ayrıca androidin pc ler için sürümleri olduğunu gördüm.

Bliss Os
Phoenix Os
Remix Os
Prime Os

Şayet önerirseniz linux olacağına androidi daha mantıklı bulurum. En azından google play yeter olaya android açısından bakarsak bu sürümlerden hangisini tavsiye edersiniz? Tavsiyenize göre bir tanesini kurup denemek istiyorum. Oyunlarla pek işim yok zaten bu sistemle mümkünde değil dediğim gibi youtube, mail, sosyal medya vs işlerimi görsün mümkünse dizi izleyebileyim başka bir beklentim yok.

Ne önerirsiniz arkadaşlar ? Teşekkür ederim.
Windows XP

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
@Sibraius
@Java Ama 16 Gb istiyor

Bilgisayarda şu an xp kurulu hızdan memnunum ama video oynatma konusunda kötü youtube dan video izlemek istersem ancak 144p de akıcı bir şekilde izleme şansım oluyor. Sanırım bu daha çok internet tarayıcısıyla ilgili bir durum. Bu konuda bir tavsiyeniz olur mu?

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Şimdi Linux Slax dağıtımı indirip cd ye yazdırdım. Kurup denemek istiyorum sonucu buraya yazarım

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Slax te umduğumu sunmadı arkadaşlar. Hız olarak yeterli ancak neredeyse her şey için komut satırını doğal olarak komutları kullanmak gerekiyor. Sanırım linux ta durum böyle dağıtım hafifledikçe komut satırına olan mahkumiyet daha da artıyor.

Geriye androidin pc sürümleri yada hali hazırda kurulu olan xp kalıyor.

XP de tek problem video izleme yoksa bir şikayetim yok. Youtube yada farklı sitelerden video izlemek pek mümkün değil. Tarayıcı olarak Chrome kullanıyorum fakat palemoon, maxthon browser ve k-meleon browser ları denedim ki bunlar sözde en hızlı, düşük ram ve işlemci harcayan browser lardı ama hiç biri chromeun sunduğunu sunamadı. Chrome bunların arasında kötünün iyisi gibi bir şey.

Ben bu durumu nasıl aşarım arkadaşlar bir öneriniz var mı?

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Slax te umduğumu sunmadı arkadaşlar. Hız olarak yeterli ancak neredeyse her şey için komut satırını doğal olarak komutları kullanmak gerekiyor. Sanırım linux ta durum böyle dağıtım hafifledikçe komut satırına olan mahkumiyet daha da artıyor.

Geriye androidin pc sürümleri yada hali hazırda kurulu olan xp kalıyor.

XP de tek problem video izleme yoksa bir şikayetim yok. Youtube yada farklı sitelerden video izlemek pek mümkün değil. Tarayıcı olarak Chrome kullanıyorum fakat palemoon, maxthon browser ve k-meleon browser ları denedim ki bunlar sözde en hızlı, düşük ram ve işlemci harcayan browser lardı ama hiç biri chromeun sunduğunu sunamadı. Chrome bunların arasında kötünün iyisi gibi bir şey.

Ben bu durumu nasıl aşarım arkadaşlar bir öneriniz var mı?
O hardware den daha fazlasını beklemeyin artık web siteleri tarayıcılar hepsi çok gelişti, linuxde driver uyumsuzluğu windowsdan daha fazla olacaktır, yinede denemekten bir zarar gelmez

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Bütün dağıtımların minimal kurulum seçenekleri vardır.
Ancak bu o dağıtımları minimalist veya oldcomputer kategorisine dahil etmez.

Sizin kullanmanız gereken dağıtımlar eski bilgisayarlar için tasarlanmış olan dağıtımlardır.
ilk mesajda verdiğim dağıtımlar bu gruptadır. Android masaüstü için tasarlanmadığından hele ki eski sürümleri ile uğraşmanıza değmez.

Arch, Mint, Debian vs bunların hiçbirisi eski bilgisayarlar için tasarlanmıyor. Yani çekirdek, kütüphaneler , repolardaki tüm programlar güncel normal bilgisayar için derleniyor. Bu dağıtımlardan alacağınız performans hiçbir zaman eski bilgisayarlar için tasarlanmış dağıtımlar seviyesinde olmayacaktır.

Puppy Linuxu veya Slitaz ı Live olarak deneyin ne demek istediğimi anlarsınız zaten.
Web Browserları dahi özeldir bu dağıtımların...

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Bütün dağıtımların minimal kurulum seçenekleri vardır.
Ancak bu o dağıtımları minimalist veya oldcomputer kategorisine dahil etmez.

Sizin kullanmanız gereken dağıtımlar eski bilgisayarlar için tasarlanmış olan dağıtımlardır.
ilk mesajda verdiğim dağıtımlar bu gruptadır. Android masaüstü için tasarlanmadığından hele ki eski sürümleri ile uğraşmanıza değmez.

Arch, Mint, Debian vs bunların hiçbirisi eski bilgisayarlar için tasarlanmıyor. Yani çekirdek, kütüphaneler , repolardaki tüm programlar güncel normal bilgisayar için derleniyor. Bu dağıtımlardan alacağınız performans hiçbir zaman eski bilgisayarlar için tasarlanmış dağıtımlar seviyesinde olmayacaktır.

Puppy Linuxu veya Slitaz ı Live olarak deneyin ne demek istediğimi anlarsınız zaten.
Web Browserları dahi özeldir bu dağıtımların...
Hocam kuracağı dağıtımlar zaten arch mint debian gibi dağıtımların repolarını kullanıyor yani arada bir fark yok.anca güncel olmayan bir repo kullanılıyor ise eski bilgisayrlar için denebilir ancak güvenlik konusu falan ne olacak bu durumda?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Hocam kuracağı dağıtımlar zaten arch mint debian gibi dağıtımların repolarını kullanıyor yani arada bir fark yok.anca güncel olmayan bir repo kullanılıyor ise eski bilgisayrlar için denebilir ancak güvenlik konusu falan ne olacak bu durumda?

Yanlışınız var bu dağıtımların içinde Arch tabanlı bir dağıtım yok, Puppy ve Slitaz tamamen bağımsız ve hepsi güncellenen dağıtımlar. Absolute Slackware türevi ki Slackware eski bilgisayar dostudur. Diğer 3 dağıtım da Debian türevidir ancak Debiandan bağımsızdırlar. Kendi repoları vardır, isterseniz Debian repolarını da kullanabilirsiniz.

Bu dağıtımların geliştirilme amaçları eski donanımlar içindir, kesinlikle tavsiyeniz ile aynı şey değildir.
Kullanmadıysanız Puppy ve Slitazı deneyip inceleyin farkı görürsünüz.
  1. Puppy Linux - Bağımsız Dağıtım
  2. SliTaz GNU/Linux - Bağımsız Dağıtım
  3. LXLE - Debian Ubuntu Türevi
  4. antiX - Debian Türevi
  5. Absolute Linux- Slackware Türevi
  6. Q4OS - Debian Türevi

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Puppy dağıtımı mutlaka deneyeceğim arkadaşlar çünkü bu dağıtım başka yerlerde de karşıma çıktı en azından onuda deneyip nedir görmek istiyorum.

Bu arada xp konusunda şöyle bir gelişme var K-Lite Codec paketini kurmamıştım. Kurunca video konusu biraz daha iyileşti diyebilirim 144p ile oynattığım videolar artık 480p de oynayabiliyor :) Tabi bunlar küçük pencere halinde.

Bu arada çok merak ediyorum neden bu kadar çok linux dağıtımı var arkadaşlar?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Puppy dağıtımı mutlaka deneyeceğim arkadaşlar çünkü bu dağıtım başka yerlerde de karşıma çıktı en azından onuda deneyip nedir görmek istiyorum.

Bu arada xp konusunda şöyle bir gelişme var K-Lite Codec paketini kurmamıştım. Kurunca video konusu biraz daha iyileşti diyebilirim 144p ile oynattığım videolar artık 480p de oynayabiliyor :) Tabi bunlar küçük pencere halinde.

Bu arada çok merak ediyorum neden bu kadar çok linux dağıtımı var arkadaşlar?
Windowsta codec paketi kurmanıza gerek yok Media Player Classic var onu yüklerseniz alabileceğiniz max performansı alırsınız.

Slitaz'ı es geçmeyin o da çok iyi bir dağıtım deneyin mutlaka.

Neden bu kadar çok dağıtım var?
Özgür yazılım sonuçta sanırım özgür olmak isteyen bunun için birşeyler başarmak isteyen çok kişi var.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Ben puppy linux un 32 bit versiyonunu indirebileceğim bir link bulamadım. Rica etsem bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
@darkstar çok teşekkür ederim zahmet verdim. Peki bunların farkı nedir ubuntu uyumlu olunca görsellik daha mı ön planda oluyor?

Şu anda ikisinide indiriyorum ikisinide deneyeceğim sanırım.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
@darkstar çok teşekkür ederim zahmet verdim. Peki bunların farkı nedir ubuntu uyumlu olunca görsellik daha mı ön planda oluyor?

Şu anda ikisinide indiriyorum ikisinide deneyeceğim sanırım.
Slackware uyumlu olana slackware paketlerini kurabilirsin.
Ubuntu uyumlu olana da ubuntu paketlerini.

Ubuntu uymlu olanla başlayabilirsiniz.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Ubuntu uyumlu olanı sisteme kurdum kurulum bittikten sonra yeniden başlatmamı istedi ve sonra aşağıdaki gibi kullanıcı adı ve parola ekranıyla karşılaştım.

Ben kurulumda herhangi bir şifre vs. oluşturmamıştım bu durumda ne yapmam gerekecek peki? Bu arada ilginize ve alakanıza çok teşekkür ederim

index.jpg

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Arch linuxun içine lxde yada lxqt yükleyin, 200mb ram kullanımı var.

Kullanmayı düşünüyorsanız Chris Titus Tech diye bir youtube kanalı var lxde ye güzel bir tema yüklüyordu güzel gözüküyordu ama XFCE de olabilir tabi emin değilim
tema değil Awesome WM kuruyor :)

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
yok hocam awesome vm değil ama onun gibi birşeydi bakın size resmini atayım
Ekli dosyayı görüntüle 99477
evet biliyorum daha sonradan Awesome WM indirip configleri atıyor, yani ben öyle hatırlıyorum.

yok hocam awesome vm değil ama onun gibi birşeydi bakın size resmini atayım
Ekli dosyayı görüntüle 99477

Hocam isterseniz videonun 24. dakikdasına da bakabilirsiniz, ben sizin için ss aldım
ss.png

Son düzenleme:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ubuntu uyumlu olanı sisteme kurdum kurulum bittikten sonra yeniden başlatmamı istedi ve sonra aşağıdaki gibi kullanıcı adı ve parola ekranıyla karşılaştım.

Ben kurulumda herhangi bir şifre vs. oluşturmamıştım bu durumda ne yapmam gerekecek peki? Bu arada ilginize ve alakanıza çok teşekkür ederim

Ekli dosyayı görüntüle 99447
kurulumda normalde login ekranı gelmez, sanırım ayarları değiştirmişsiniz aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

user : root
password : woofwoof

Son mesajlar