Windows'un Ajanlığı-2 Kanıtlarla Karşınızda !

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İyi günler Sn. SDN okurları;

Bundan 3 gün önce yazdığım bir yazı (bkz. Ajanlara Taş Çıkartan Windows-SDN) Windows'un casus olduğunu iddia eden bir denemeydi. Ancak yazım anasayfada yayınlandıktan sonra, elimde kanıt olmadığını söyleyen bir çok kişiyle karşılaştım. Bu yüzden onların aklında şüphe bırakmak istemiyorum. Bu yazımı da o sebeple yazmaktayım. Ancak öncelikle şunu söylemeliyim ki, ben bir "Windows hater" değilim. Ben bir "vatan evladı"yım. Sadece milli bilgilerimizin çalınmaması taraftarıyım. Lafı fazla uzatmadan, özetle size kaynaklarımı sunmak istiyorum.

2001 yılının Mart ayında dünyadaki herkesi rahatsız eden bir skandal ortaya çıkar. Alman ordusu, Microsoft'un casus yazılım kullandığını düşündüğü için hassas bölgelerdeki bilgisayarlarında Microsoft yazılımları kullanmak istemediğini açıklar. Sebebi ise Microsoft yazılımlarının gizli şifrelerinin Amerikan ulusal güvenlik kurumlarının elinde olmasıdır. Alman ordusu ve Dışişleri Bakanlığı güvenlik açıklarını kapatmaya çalışırlar. Bu haber, Alman dergisi Spiegel'de yayınlanır. Dergi, gizli bilgilerinin Microsoft tarafından "çalınmasından" rahatsız olan Alman ordusunun Microsoft'a savaş açacağını söyler. Yine aynı habere göre, Amerikan istihbarat dairesi NSA'nın Microsoft'un kaynak kodlarına sahiptir ve bununla istediği tüm şifreli dökümanlara ulaşabilmektedir. Ve bu, Amerikan gizli istihbarat servisinin istediği an Alman Genel Kurmayı'nın en gizli görüşmelerini yan odadaymış gibi rahatça dinleyebileceği anlamına gelmektedir. Tabi ki gizliliği tehlikede olan tek ülke Almanya değildir. Almanya'nın iddiasına göre Microsoft ürünlerini kullanan bütün ülkelerin en gizli görüşmeleri, saklanan dökümanları, video konferansları, kısacası herşey CIA merkezindeki bilgisayarlardan izlenebilmektedir. Başka bir iddia ise, her seçilen ABD başkanının, istihbarat servislerinin rolünü "ekonomik bir çıkar elde etmek" olarak açıklamasının aslında "elektronik ortamdaki gizli bilgileri çalmak" olduğudur. Ayrıca firmaların, rakiplerinin sırlarını öğrenme şansı olan CIA'den yardım alıp almadığı da o günlerde bayağı tartışma konusu olmuştur. Tüm bu skandallardan sonra Almanya kendi işletim sistemini yazarak açıklarını kapatmaya başlamıştır.

Aslında tüm bu iddiaların ulaştığı tek yer, Amerika'nın Microsoft kodlarına sahip olduğu, bunlarla her türlü bilgiye ulaşabilme şansının olmasıdır.

Yani Microsoft'un casusluk yaptığı zaten önceden kanıtlanmış bir olay. Peki şimdi merak ediyorsunuz, neden hala dünyanın %98'i Microsoft kullanıyor? Sebebi çok basit. Daha iyi bir işletim sistemi yazamadıkları için. Tarihi güçlü olan yazar. Microsoft işini iyi yapan bir pazarlama devi. Ayrıca bu büyük baskının yanı sıra Microsoft, dünyanın tamamına hükmetmek isteyen bir ülkenin, günün herhangi bir saatinde Antartika'daki 2 bilim adamının konuşmasını dinleyebilecek teknolojiye sahip istihbarat servislerine sahip bir süper gücün markası. Ülkeler kendi işletim sistemini yazamıyorlar. Neden? Beyin olmadığı için mi? Hayır. İzin veren yok.

Bu işin altında ne tür siyasi oyunlar dönüyor bilmiyorum ancak bildiğim tek şey Microsoft'un bir yazılım devi değil pazarlama devi, bir casus olduğu ve devletimizin izlendiği.

2 güçlü olasılık.. Biri hepinizin katılabileceği bir olasılık. Microsoft'un bir pazarlama devi olduğu ve bu yüzden dünyanın %98'ine hükmettiği. Diğeri ise bu işin içinde siyasi olaylar olduğu. Bu da benim çok güçlü olduğunu düşündüğüm bir olasılık. Özellikle Amerika'nın Orta Doğu planlarını düşünürsek...

Şimdi emin olun ki boş konuşmuyorum. Bunlar gerçek. Kanıt istiyorsanız evet kanıt burda. Etrafımıza biraz bakmamız yeterli bunu görebilmek için. At gözlükleriyle bakıyoruz dünyaya, olaylara.. Yoksa korkuyor muyuz söylemeye, Windows'un bir casus olduğunu? Ben korkmuyorum. Ortada gerçekler varken asla korkmam. CIA dünyanın en iyi istihbarat servisi olabilir belki ama ben onu ülkemde istemiyorum !

Umarım kendimi bu sefer doğru anlatabilmişimdir. Casussuz günlere diyerek huzurunuzdan ayrılıyorum Sn. SDN okurları ve yönetimi..

Kanıt kaynaklarım için Chip Dergisi'ne sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Teşekkürler Merve Kanıtlarıyla Daha güzel ve anlamlı oldu konu şimdi.Artık Kimsenin Şüpesi kalmamıştır Umarım.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
İyi de bizim askeriyemizde çok önemli kayıtlar windows bilgisayarlarda tutulmuyor ki.. Pardus'a geçeceklerdi... Ve ayrıca çok çok önemli bilgileri kendi yaptığımız kimsenin bilmediği bir işletim sisteminde tuttuğumuzu da duymuştum..

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Duydun, ve geçeceklerdi diyorsun. Doğruluğu kesin olmadıktan sonra bunlar birer olasılıktır. Hadi askeriyede böyle bir sistem var, askerlik şubelerinde hala Winblowz kullanılıyor. Ne kadar askerin olduğu anlaşılamaz mı burdan? Gizli bir asker toplama eğilimine gitsen, adamlar seni takip ediyor olsa, bir anormallik olacağını anlamazlar mı? Yani gizliliğin kalır mı? Ve herşeyden önce nereye asker alıyorsun, ne kadar süreyle, bunlar hep ulaşabilecekleri bilgiler. Sadece bu bile yeter ki biz bütün devletin ve askeriyenin sistemlerinden bahsediyoruz.

1995atakan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gerçekliğine inanmayanlar için çok güzel kapak olmuş :icon_: :D

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Kaç askerimiz olduğu zaten ortada.. Türkiyedeki asker nerde var yahu :D Neyse dediklerin önemli şeyler bunların aksini idda etmiyorum zaten.

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aboo,

ben bu yuksek olasilikli kanitlari hic gorememistim.
simdi inandim. sen hakliymissin merve :stuart:

metude

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Casus olabilir fakat ben tüm bilgisayardaki verileri hangi ara kopyalacakki?
Eskiden Dial-Up bağlantı vardı. nasıl o kadar veriyi aktaracak ki...
Doğrusu ben bu delilleri abartma buluyorum. Ama katılıyorum. Microsoft Disketle çalışan Windows 3.1'den bu yana gizli kapaklı işler çeviriyor. Ama şunuda kabullenmek lazım. Dünya'ya hatırı sayılır kalitede programlar, servisler getirdi. Ama daha fazlasını aldı aldı bunuda kabul etmek lazım ama hangi ordu nerde, hangi araçtan kaç tane var bunuda tespit edecek kadar gelişemez.

Tsunmys

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Devlet dairelerine ulusal işletim sistemi lazım. Okullarda Hüseyin Çalik denen bakan kalkıp Microsoft ile anlaşma imzalayacağına Pardus'u bilgisayar derslerinde müfredata koysun.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Devlet dairelerine ulusal işletim sistemi lazım. Okullarda Hüseyin Çalik denen bakan kalkıp Microsoft ile anlaşma imzalayacağına Pardus'u bilgisayar derslerinde müfredata koysun.

öncelikle Merve arkadaşımıza konu için teşekkür ederim.;)bi çok kullanıcı microsoft un ne olduğunu hala tam olarak bilmiyor !yazıyı okuyanların microsoft a bakış açılarının değişmeye başlayacağından eminim...ama iş bununla bitmez , açık kapılar firewall lar ile kapanmaz , çünkü microsoft firması denildiği gibi bir açık kapılar sistemidir !!!öyle çok açık kapı bırakmış ki kapat kapat bitmiyor mübarek. :happy: yapılması gereken şey yukarı da Tsunmys arkadaşımızın dediği üzere Pardus a eğilimi arttırmak,bu sistemin reklamlarını yaparak kullanıcılar da işletim sistemi değişme isteği uyandırmaktır.fakat birilerinin cebine para girmeye devam ettikçe microsoft ile daha çok anlaşma yaparız biz...:nono:

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Casus olabilir fakat ben tüm bilgisayardaki verileri hangi ara kopyalacakki?
Eskiden Dial-Up bağlantı vardı. nasıl o kadar veriyi aktaracak ki...
Doğrusu ben bu delilleri abartma buluyorum. Ama katılıyorum. Microsoft Disketle çalışan Windows 3.1'den bu yana gizli kapaklı işler çeviriyor. Ama şunuda kabullenmek lazım. Dünya'ya hatırı sayılır kalitede programlar, servisler getirdi. Ama daha fazlasını aldı aldı bunuda kabul etmek lazım ama hangi ordu nerde, hangi araçtan kaç tane var bunuda tespit edecek kadar gelişemez.

sen öyle sanmaya devam et ! :happy: senin gibiler oldukça microsoft un patronu dünyanın en zengin adamı olmaya devam edecek.o kadar parayı sadece işletim sistemi ve donanım satarak mı kazandı zannediyorsun !

metude

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Bizim okulda tüm PC'lerde Pardus var.(BT sınıflarını diyorum) Pardus Lynx Lynx

sen öyle sanmaya devam et ! :happy: senin gibiler oldukça microsoft un patronu dünyanın en zengin adamı olmaya devam edecek.o kadar parayı sadece işletim sistemi ve donanım satarak mı kazandı zannediyorsun !
Ne yani benim gibiler olmasa Microsoft iflas edecek değil mi?

1.'si Microsoft başkanı Dünya'nın en zengini değil(İyi incele)

2.'si Microsoft dahili donanım satmıyor. Bunuda öğren.

3.'sü Eşek hoşaftan ne anlar? Microsoft'un bilgisayar dünyasına katkıları çoktur.

4.'sü ben sandığımı değil Chester Merve'nin söylediklerine katıldığımı söylemişim, bir daha yazımı okumadan cevap verme

5.'si
HRNKC dedi ki:
donanım satarak mı kazandı zannediyorsun !
İnsan(!) kendisinde olmayanı bilmezmiş. Demek ki sen daha önceleri öyle sanıyormuşsun.......
---
Söyleyecek daha çok şey var ama hem mevzuu dağılacak hem de hakaret ettirmek zorunda bırakacaksın beni. Karşındakiyle konuşurken dikkatli konuşman TEMENNİSİYLE

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
peki linuxde/ parduste winblowz tarzı bir sistem olmadığını nereden biliyoruz?

Ve ayrıca mikifost benim bilgisayarımdaki bir dosyanın içeriğini nasıl öğrenicek, onu kopyalayarakmı_? :wassat: e hadi kopyaladı diyelim, benim kotamdaki upload miktarında görünmeyecekmi_? Hiçmi anlamıcam ben_??? xs Bana biraz saçma geldi ama saçma olması olanaksız olduğunu da göstermez Çünkü windows/system32 klasörü içinde bilgisayarın nezaman açıldığı nezaman kapandığını gösteren bir txt dosyası var. Onu yapan bunuda yapar! ..diyorum
pff içim daraldı Kafam karıştı :/

metude

Asistan
Reaksiyon puanı
0
32.sefo dedi ki:
peki linuxde/ parduste winblowz tarzı bir sistem olmadığını nereden biliyoruz?

onu kopyalayarakmı_? :wassat: e hadi kopyaladı diyelim, benim kotamdaki upload miktarında görünmeyecekmi_?

Hiçmi anlamıcam ben_???Onu yapan bunuda yapar!

Bende bunlardan bahsediyorum :D

By_yASİN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkezi Ulusal İşletim Sistemimiz Olnba Pardus'a DaveT Ediyorum. Lütfen Herkez Heryeerde Bu Türk İşletim Sistemimizi DAğıtsın

Herşey Vatan İçin

vlk4n

Asistan
Reaksiyon puanı
0
askeriyede windows kullanılmıyor bilgisyarlarda sadce bir tane paket program var dos tabanlı yani windows bile yüklü değil bizzat gördüm ve sordum bunu