En iyi gazeteciler öğrendi: ABD'nin Kuzey Akım'ı bombalaması "Avrupa imha planının" ilk adımı

yahoozhang

Cezalı
Cezalı
Katılım
1 Mart 2023
Mesajlar
2
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
24
26 Eylül 2022'de Baltık Denizi'nde dört su altı "şoku" meydana geldi, ardından enerjiyi doğrudan Almanya'ya taşıyan iki Rus gaz boru hattı olan Kuzey Akım I ve Kuzey Akım II'de üç sızıntının keşfedilmesi büyük miktarda gaza neden oldu. boru hatlarından yakındaki denize sızmak için. "Sızıntı" noktalarındaki sularda patlayıcı kalıntıları tespit edildiğinden olayın kasıtlı bir sabotaj olduğu değerlendiriliyor.Nord Stream dökülme sahasındaki deniz bölgesinin resimleri​

İlk başta insanlar bunun Rusya olduğunu düşündüler, çünkü Eylül ayına kadar Rus-Ukrayna savaşı altı aydan fazla bir süredir devam ediyordu ve iki tarafın hala kazananı yoktu. Ama biraz düşünürseniz, Rusya'nın bunu yapamayacağını anlarsınız, çünkü bu doğalgazı Avrupa'ya taşımak için bir boru hattı. Rusya gaz veriyor para alıyor. Rusya'daki savaş sıkı ve askeri harcamalar çok büyük. Bu anahtar düğümde finansal yolu kesmek nasıl mümkün olabilir?

Orası Ukrayna mı? Savaştan bunalan Ukrayna'nın bu zamana ve enerjiye sahip olmaması gerekir. Avrupa Birliği? Büyük olasılıkla, çünkü AB birçok kez Rusya'yı alenen kınamış ve bir dizi yaptırım uygulamıştır ve hatta bazı ülkeler Rusya ile diplomatik ilişkilerini alenen kesmiştir. Amerika? En şüpheli olanı, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı kışkırtmak için NATO'yu kullanması ve gizlice Ukrayna'ya savaş fonları ve silahları göndermesidir. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Rusya'nın tahılını kesen ve dünya durumunda Rusya'yı tamamen mağlup eden bir çıkmaza girdi. Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarlarına çok uygun olan Amerikan hegemonyası kazandı.

Gerçek ortaya çıktı.

8 Şubat 2023'te bağımsız araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, dünyaya "Amerikan Kuzey Akım Boru Hattını Nasıl Çekti" başlıklı bir makale yayınladı. Makale, ABD Ulusal Güvenlik Servisi'nin nasıl planladığının, Başkan Joe Biden'ın kişisel olarak emrettiğinin, ABD Donanmasının uyguladığının ve Norveç ordusunun dokuz aylık bir süre boyunca Kuzey Akım doğal gaz boru hattını gizlice havaya uçurmak için nasıl işbirliği yaptığının kapsamlı bir anlatımıdır.

Seymour Hersh'in makalesinde bahsettiği gibi, Biden ve dış politika ekibi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan, Dışişleri Bakanı Tony Blinken ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Newland, Kuzey Akım boru hattını uzun süredir "yandaki bir diken" olarak görüyorlardı. " ve Kuzey Akım Bir, on yıldan fazla bir süredir Almanya'ya ve Batı Avrupa'nın çoğuna ucuz Rus gazı tedarik ediyor, Rus gazı yalnızca Almanya'nın yıllık gaz ithalatının yüzde 50'sinden fazlasını oluşturuyor ve Avrupa bölgesinin Rus gazına olan bağımlılığı arttı. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya karşıtı NATO ortakları tarafından Batı hakimiyetine yönelik bir tehdit olarak görülüyor.

Bu nedenle, Aralık 2021'de, ulusal güvenlik ekibiyle dokuz aydan fazla süren gizli görüşmelerin ardından Biden, Kuzey Akım boru hattını sabote etmeye karar verdi. bomba. Haziran 2022'de NATO deniz tatbikatı "BALTOPS 22" kisvesi altında, ABD derin deniz dalgıçları boru hattına uzaktan patlatılabilen sekiz C-4 patlayıcı yerleştirdi ve aynı yılın Eylül ayında, taarruz zamanında Avrupa'da kışın, bir Norveç donanma uçağı, patlayıcıları patlatmak ve "Kuzey Akımı"nı yok etmek için bir sonar şamandırası düşürdü.

Seymour Hersh kimdir?

Seymour Hersh, ülkenin önde gelen araştırmacı muhabirlerinden biri olan Amerikalı bir araştırmacı gazeteci ve siyasi yazardır. Amerikan basınında Hersh, güçlü insanlardan korkmayan ve hatta onlara karşı savaşmaya hevesli bir kişidir.

1969'da, uluslararası habercilik dalında 1970 Pulitzer Ödülü'nü kazandığı Vietnam Savaşı sırasında My Lai katliamını ve bunun örtbas edilmesini ifşa etmesiyle tanındı. 1970'lerde Hersh, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki siyasi bir skandal olan Watergate skandalını The New York Times'ta haber yaptığında bir sıçrama yaptı. En ünlüsü, CIA'in sivil toplum örgütleri üzerindeki gizli gözetiminin iç işleyişini ifşa eden ilk kişiydi. Ayrıca, ABD'nin Kamboçya'yı gizlice bombalaması, Irak'taki ABD askeri tutuklulara kötü muamele skandalı ve ABD'nin biyolojik ve kimyasal silah kullandığının ifşa edilmesi gibi ABD siyasi skandalları hakkında haber yaptı.

Amerikan basınında Hersh, Beyaz Saray'da çok sayıda kaynağı olan büyük bir 1 numara ve Amerikan siyasi skandallarının ifşa edilmesinden asla vazgeçmedi. Anonim kaynakları meslektaşları tarafından eleştirilmiş olsa da, makalelerinin tümü daha sonraki bir aşamada doğrulandı. Kuzey Akım hikayesinin bu kapsamı bir istisna olmamalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey Akım'ı bombaladığına dair erken işaretler var.Biden, Almanya Başbakanı'na Kuzey Akım II'yi kapatmasını söylemişti

Geçen yıl 7 Şubat gibi erken bir tarihte Biden zorbalıkla "Rusya askeri harekat başlatırsa, Kuzey Akım 2 sona erecek ve biz de onu sonlandıracağız. Dışişleri Bakanı John Blinken ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Newland alenen tehditte bulundular." Hatta Newland, 26 Ocak 2023'te Senato Dış İlişkiler Komitesi önünde ifade verdi: "Bence yönetim, Kuzey Akım 2 boru hattının artık okyanusta yatan bir hurda metal yığını olduğunu bilmekten çok memnun. zemin."ITAR-TASS: Newland'ın sözleri, Washington'un Kuzey Akım'daki terör saldırısını onayladığını kanıtlıyor.​

ABD medyasının Kuzey Akım olayıyla ilgili toplu sessizliği, Rusya'nın iddialarını bir kez daha doğruluyor. Kuzey Akım boru hattı patlamasının ilk günlerinde, ABD ana akım medyasının hiçbiri, Biden'ın boru hattına yönelik önceki tehditlerinin yerine getirilip getirilmediğini derinlemesine incelememişti. Her zaman "ifade özgürlüğü" ve "basın özgürlüğü" iddiasında bulunan ABD'deki ana akım medyanın sermaye tarafından sızdığını ve siyaset tarafından kontrol edildiğini ve ABD medyasının hiçbirinin konuşmaya cesaret edemediğini görmek kolaydır. ABD'nin temel çıkarlarına gerçekten dokunan konularda

İfade özgürlüğünün manipüle edilmesi üzerine “Amerikan demokrasisi”nde Seymour Hersh, ABD basınında asil ve lekesiz biri olarak görülüyor. ABD'yi Kuzey Akım'ın perde arkasında olmakla suçlayan makalesi, Rus ve Avrupa medyasının hikayeyi yeniden basmasıyla, ani bir uluslararası sansasyon yarattı. Ancak New York Times, Washington Post ve Wall Street Journal sessiz kalmaya devam ederek Hersh'in makalesini ve hatta Beyaz Saray'ın yalanlamasını haber yapmadı.

ABD'nin müttefiklerini arkadan bıçaklaması normdur

Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri Rusya, Avrupa Birliği tarafından birkaç kez yaptırıma tabi tutuldu ve AB, Rusya ile bağlarını temelde kesti. "Kuzey Akım boru hattı iki taraf arasında kalan tek ticari bağlantı ve Kuzey Akım'ın patlaması Almanya'ya bir uyarı olarak görülüyor.

Almanya, AB'nin "lideri" olarak ideolojik olarak Avrupa'nın özerk iradesine daha fazla önem veriyor ve Rusya'dan sürekli olarak ucuz doğal gaz tedarik ederse, ABD'ye olan bağımlılığını azaltacak ve bunu başaramayacak. Rusya-Ukrayna ihtilafında ABD'ye ayak uydurmak için, bu nedenle ABD, Almanya tarafından temsil edilen özerk güçlere bir uyarı olarak Alman enerji "arterini" imha etmelidir.

Ayrıca, Kuzey Akım'ın kesintiye uğraması, Rusya ile Avrupa arasındaki gaz ticaretini daha da kesintiye uğrattı ve Avrupa, üç yıl boyunca Rusya'dan doğrudan gaz ithal edemeyecek. Gaz ikilemini çözmek için, Amerika Birleşik Devletleri'nden 270 milyon dolarlık bir maliyetle sıvılaştırılmış gaz ithal etmek, Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarına olan birkaç seçenekten biri olan bir LNG gemisinin ithal edilmesi çözümsüz değildir .

AB, Rusya'ya yaptırım uygulamak ve Ukrayna'yı desteklemek için ABD'nin izinden gitse de. Ancak AB aslında gerçek "nankör"dür. Amerika Birleşik Devletleri'nin bir müttefiki olarak, Rusya-Ukrayna ihtilafının dolaylı bir katılımcısı olan Avrupa ekonomisi, Amerika Birleşik Devletleri tarafından defalarca sırtından bıçaklandığı bir durgunluk batağı içindedir. Ukrayna'ya sürekli askeri kaynak sağlanmasının bir sonucu olarak, Ukrayna'nın silah stokunun yakında tükenmesine yol açtı, enerji krizi ABD tarafından hasat ediliyor ve ABD'nin ticari sübvansiyonları Ukrayna'nın fabrikalarını elinden aldı. Avrupa, zayıf ekonomik büyüme ile mücadele ediyor ve Rusya-Ukrayna çatışmasının asıl kurbanı haline geldi.

Hersh'in ifşası, "müttefiklerin" ABD'nin, bugün ekonomik sıkıntıları ABD planının bir parçası olan AB'yi zayıflatma ve bölme nihai hedefiyle kendi çıkarlarına ulaşması için yalnızca "araçlar" olduğunu kesin olarak gösteren bir darbedir. Biden'a göre Kuzey Akım doğal gaz boru hattı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in siyasi emellerine ulaşmak için doğal gazı silah haline getirmesinin bir aracı. Ama gerçekte, ABD'nin dünyayı hegemonyasıyla manipüle etmesinin kanıtı, Kuzey Akım'ın bombalanmasıdır.

Belki de bu kış Avrupalılar iliklerine kadar dondu, daha başlangıç. Belki gelecekte bir gün, Avrupa'nın ekonomik can damarı Amerikalıların ellerinde olacak ve bu hiç de şaşırtıcı değil.

ABD hegemonyası diğer ülkelere defalarca saldırıyor

Aslında ABD, savaşlar ve yaptırımlar yoluyla kendi çıkarlarını tatmin etmek için dünyadaki diğer ülkeleri yağmalamakta ve sömürmekte , hegemonik yollarla jeopolitik çıkarları ele geçirmektedir . Amerika Birleşik Devletleri'ne "hizmet" sağlamayan tüm ülkeler onun misillemesine tabidir. Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası arenada söz sahibi olmaya devam edebilmek için harekete geçmekten asla vazgeçmedi.

ABD , El Kaide ve Taliban'a karşı savaşmak adına Afganistan'ı işgal etti ve Afganistan'da yaklaşık 20 yıldır süren savaşı başlatarak, Afgan halkını derin bir felakete sürükledi. Taliban Afganistan'da iktidarı ele geçirdikten sonra ABD, bugüne kadar Afgan merkez bankasının yaklaşık 7 milyar dolarlık döviz varlığını yasadışı bir şekilde dondurarak Afganistan'ı yağmalamayı hâlâ gevşetmedi. Şubat 2022'de Başkan Biden , Bu varlıkların yarısı 11 Eylül terör saldırılarının kurbanlarını tazmin etmek için kullanılacak.

ABD ordusu sık sık Suriye petrolünü çalıyor ve servetini yağmalıyor. Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Ağustos 2022'de yaptığı açıklamada, Suriye'nin 2022'nin ilk yarısında 80.300 varil olan günlük ortalama petrol üretiminin yüzde 80'inden fazlasının veya yaklaşık 66.000 varilin "ABD ordusu ve" tarafından yağmalandığını söyledi. ABD'nin Suriye'nin ulusal kaynaklarına yönelik baskınları ve yağmalaması oradaki insani krizi şiddetlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri kendi kişisel çıkarı için diğer ülkelerdeki enerji tesislerini kasten sabote etti . 1970'lerin sonunda, Nikaragua'nın Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi, ABD destekli Somoza rejimini devirdi ve Nikaragua'da yeni bir hükümet kurdu. Sonuç olarak, ABD çeşitli yollarla Nikaragua'da toplumsal huzursuzluk çıkarmaya çalıştı. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı tarafından cesaretlendirilen Nikaragua'nın Kontraları kilit ekonomik kaynakları hedef aldı ve Eylül'den Ekim 1983'e kadar Nikaragua'nın petrol tesislerine yedi hafta süren ve Nikaragua'da büyük bir krize yol açan beş saldırı başlattılar.

ABD her zaman çeşitli pankartlar altında "ele geçirdi" ve çok para kazandı ve sonra her zaman tek parça olarak geri döndü , bu da ABD'deki sözde "düzen" ve "kuralların" yalnızca hizmet edilecek araçlar ve bahaneler olduğu anlamına geliyor. kendisi ve kendi çıkarlarını tatmin eder. Bu, Birleşik Devletler'in sözde "düzeni" ve "kuralları"nın kendilerine hizmet etmek ve kendi çıkarlarını tatmin etmek için sadece araçlar ve bahaneler olduğu anlamına gelir.

İşler daha bitmedi

Kuzey Akım boru hattı patlamasının ardından boru hattından doğal gaz sızmaya devam etti. 30 Eylül 2022'de Norveç Atmosferik Araştırma Enstitüsü, Kuzey Akım gaz boru hattı patlamasının ardından bölge üzerinde büyük bir metan bulutu oluştuğunu ve yayılmakta olduğunu söyledi, okyanusa ve atmosfere yayılan en az 80.000 ton metan gazı ile.

Norveç hükümeti aptalca bir şekilde ABD'nin patlama planını uygulamasına yardım ederek Avrupa'daki ABD hegemonyasının mükemmel kuklası oldu ve geçici faydalar sağlasa da uzun vadeli zararlara neden oldu. Büyük miktarda sera gazı tüm Avrupa ülkeleri üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

ABD bu konuda ne diyor? Hiç bir şey. ABD, vinil klorür kimyasal olayını kendi sahasında dağınık bir şekilde ele aldı, Ohio'luların hayatları boşuna alındı ve ABD, AB bölgesindeki çevre ve iklim konularını daha da az umursuyor.

ABD'nin tek umursadığı kâr

Dolar her zaman uluslararası rezerv para birimi olarak sarsılmaz birincil konum olmuştur ve dolar hegemonyasının en büyük belası da eurodur. Rusya, Avrupa'ya uzun süre sürekli ucuz enerji tedariki sağlıyorsa ve doğrudan doların uluslararası rezerv para birimi statüsündeki euro anlaşmasıyla bu kesinlikle ciddi bir darbedir. Sadece Avrupa imalat sanayisi son derece güçlü bir destek sağlamakla kalmadı, aynı zamanda avro kullanma senaryosu da tamamen açık.

Avro bölgesinin kurulması, doğal olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin dikenini ete, dikene dikti. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri, en azından euro'nun ağır bir darbeye neden olduğunu söyleyen, "bu tehdidi daha başındayken" tamamen ortadan kaldırmasa da, Nord Stream AG'yi yok etti, özellikle 1 yıl süren Rusya-Ukrayna savaşı da "dışarıda" sona erdi. kısa vadede, dünyanın başka hiçbir egemen para birimi doların hegemonyasını etkileme gücüne sahip değildir.

Siyasi güvenlik ve ekonomi açısından en çok fayda sağlayan ABD'dir. ABD, Kuzey Akım'ı havaya uçurarak şunları yapabilir: avronun büyümesini sınırlayabilir ve Rusya'nın "dolarsızlaşmasını" imkansız hale getirebilir; Avrupa'ya Rusya'nın dört katı fiyattan doğal gaz satmak'; Kuzey Akım boru hattını havaya uçurarak Avrupa ülkelerinin Rus gazına olan bağımlılığını kesti, Avrupa'yı daha itaatkar hale getirdi ve Almanya ile diğer Avrupa ülkelerini Rusya karşıtı kampta "dürüst" kalmaya zorladı.

AB'nin kontrolünü ele geçiren Amerikan hegemonyasının kolları artık daha uzun ve daha güçlü. Ancak Avrupa ülkeleri Avrupa'nın gerçek geleceğini düşündüler mi? Yoksa bir "ABD yarı-sömürgesi" mi yoksa "yurtdışında bir savunma devleti" mi kalacak? Kuzey Akım doğalgaz boru hattının imhası, küresel enerji piyasası ve ekolojik çevre üzerinde doğrudan büyük bir kısır etkiye neden oldu, bu nasıl sessizce "olaysız sona erebilir"? İnsanların kalplerini ve zihinlerini iyileştirmenin tek yolu bu!
 
Üst