Windows Vista mı? Yoksa XP mi?

Anket Windows Vista mı? Yoksa XP mi?

• Kullanılan toplam oy
    889
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Müdavim
2 Haziran 2005
13,887
2,166
3,358
Windows XP'yi daha kullanışlı ve daha yetenekli hale getirmek için hazırlanan yeni hizmet paketinin ilk sürüm adayı yayınlandı. Tek tıklamada indirin, deneyin.

Bilgisayar performansı Windows Vista için yeterli olmayanlar, Windows XP'ye devam etmek zorunda kaldılar. Windows Vista'da sunulan bazı yeniliklerden yararlanmak isteyen XP kullanıcıları için çözüm arayan Microsoft, hem daha güvenli hem de daha yetenekli bir Windows XP için yeni bir hizmet paketi arayışına girmişti. Bir süredir sitemizden duyurduğumuz bu yeni hizmet paketinin ilk sürüm adayı indirilmeye açıldı.

:: Windows XP Service Pack 3 RC 1'i indirmek için buraya tıklayın.

:: Windows XP mi Windows Vista mı? Ankete katılın.

Bilgi için: Microsoft
SDN - http://shiftdelete.net

heygidin

Müdavim
Müdavim
7 Aralık 2007
1,103
1
218
Vista benim için bir hayal kırıklığı oldu açıkçası ben daha ciddi anlamda gelişmeler bekliyordum vistadan...
Ve bu kadar pc'den performans bekliyor vista fakat karşılığında inanılmaz(wow diyebileceğimiz) bir şey sunmuyor xp'e göre.
Üzülerek cevap veriyorum... XP

regedit

Müdavim
Müdavim
18 Ağustos 2007
1,452
1
216
performans bakımından hiçbir problemim yok ama vista denememe rağmen xp kullanmaya devam ediyorum. 64bit XP nin dezavantajları yüzünden 32bit te kaldık :( birhafta önce vista kurmaya karar vermiştim ama servicepack3 haberini duyunca bir deniyeyim dedim ;)

patrick

Profesör
Emektar
20 Eylül 2006
2,369
19
0
ben biraz işim gereği görsel bazlı bakıyorum olaya...

yakın zamanda notebook'um iflas edecek gibi. yeni aldım mı da vistayı kaldıracak cinsten bişey almak lazım. onunla uğraşacağıma bi macbook iyi gider ;) vista, Mac sisteminin görsel anlamda kopyası, windows mac'e doğru kayıyo (çok detaylı incelemedim ama gördüğüm kadarıyla ve bi iki tıklama yapmışlığım var sadece)

olay windows olunca oyum XP'ye...

mavinok.ta

Müdavim
Müdavim
17 Eylül 2007
6,285
13
0
Seninle aynı fikirde olan çok kişi var patrick.
Çok kişiden ''Windows Mac'e kayıyor!'' sözünü işitiyorum...

patrick

Profesör
Emektar
20 Eylül 2006
2,369
19
0
mavinok.ta dedi ki:
Seninle aynı fikirde olan çok kişi var patrick.
Çok kişiden ''Windows Mac'e kayıyor!'' sözünü işitiyorum...

mac kullanmaya başladıktan belli bir süre sonra pc kullanırken burun kıvırıyordum. şimdi belli bir süreliğine mac yok hayatımda ama kullandığım zamanlardaki fikrimi hala koruyorum. grafiker yada reklamcıysan mac'ten başkası yalan. pc ile kendimizi kandırıyormuşuz(iyi işler çıkarmak tabiki bilgisayarla değil yetenek alakalı fakat kolaylık ve reklamcının isteklerine tam karşılığı veren mac)

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Müdavim
2 Haziran 2005
13,887
2,166
3,358
Ankette ilk vista diyen ben oldum sanırım.

Hem özellikleri hem de güvenliği, XP'ye göre çok daha iyi. Ama ne zaman? güçlü bir bilgisayarın olduğu zaman. Yani çift çekirdekli bir işlemci, 1 GB'tan fazla RAM, ATI HD 2600 veya Nvidia 9600 ve yükseği yüksek bir ekran kartından bahsediyorum.

mesela, şu anda bir de dizüstü bilgisayarım var ve biraz önce format attım. kendisine Vista değil XP yükledim. O makine için en iyisi bu.

patrick

Profesör
Emektar
20 Eylül 2006
2,369
19
0
Troy dedi ki:

Hem özellikleri hem de güvenliği, XP'ye göre çok daha iyi. Ama ne zaman? güçlü bir bilgisayarın olduğu zaman. Yani çift çekirdekli bir işlemci, 1 GB'tan fazla RAM, ATI HD 2600 veya Nvidia 9600 ve yükseği yüksek bir ekran kartından bahsediyorum.

mesela, şu anda bir de dizüstü bilgisayarım var ve biraz önce format attım. kendisine Vista değil XP yükledim. O makine için en iyisi bu.

aynen öyle.. bu vista eskiyi çöpe attırır cinsten zorladı durumları. kolay kolay da kimse geçmez.

annttiigs

Müdavim
Müdavim
7 Şubat 2007
2,589
24
218
gecerler gecerler yenı yılın ıkıncı ceyregınden ıtıbaren vısta patlaması baslar adamlar son sp yı verıp elını etegını cekıcekler ee
otekı taraftada ıslemcı ddrN (N burada sayı) bellekler
felan ılerledıkce gerıdekıler ucuzluyor ee
vıstaya da sp gelıcek hızlanıcak dıorlar
ee artık wındows xp de 98 ın sonunu yasıyor :))
alıstırın kendınızı bu dunyada
1- google
2- rapidshare
3- windowssuz
yasayamazsınız o yuzden zorakıyen vısta
ıstesek de ıstemesekte

H4rN

Öğrenci
12 Aralık 2007
1
0
0
Bence Şimdilik Vistayı farklı kılan tek şey görsellik ama bu görselliyi Xp üzerine entegre ettiginiz temalarla da sağlıyabilirsiniz..Anket Cevabı Tabikide Xp :)

heygidin

Müdavim
Müdavim
7 Aralık 2007
1,103
1
218
Troy dedi ki:

Harddisk : 80 gb (az olduğunun farkındayım)sata
Ram : 1.5gb ddr 400
İşlemci : intel pentium 4 3.0GHZ lga 775 32 bit HT 1024 kb cache (tek çekirdek)
Ekran Kartı: Geforce 6600 256 mb
Anakart : intel desktop D915GAV (ne anakarttı be zamanında çok eski sayılmaz...)

Troy harddiski saymazsak benim bilgisayarım vistayı karşılar mı ?

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Müdavim
2 Haziran 2005
13,887
2,166
3,358
H4rN dedi ki:
Bence Şimdilik Vistayı farklı kılan tek şey görsellik ama bu görselliyi Xp üzerine entegre ettiginiz temalarla da sağlıyabilirsiniz..Anket Cevabı Tabikide Xp :)

Vista'yı farklı kılan tek şey, görsellik değil. Oyunseverler için sadece DirectX 10 desteği desem sanırım daha iyi anlaşılabilirim.

necibex dedi ki:
Harddisk : 80 gb (az olduğunun farkındayım)sata
Ram : 1.5gb ddr 400
işlemci : intel pentium 4 3.0 lga 775 32 bit HT 1024 kb cache (tek çekirdek)
ekran kartı: Geforce 6600 256 mb
ana kart : intel desktop D915GAV

Troy harddiski saymazsak benim bilgisayarım vistayı karşılar mı ?

Bu bilgisayar Vista için uygun gibi görünüyor ama yine de güvenli bir bilgisayar için antivirüs ve firewall da kullandığın zaman az da olsa kasılabilir. Bu arada keşke işlemcinin kaç Ghz olduğunu da yazsaydın o zaman daha net fikir verirdim.

mavinok.ta

Müdavim
Müdavim
17 Eylül 2007
6,285
13
0
1 Gb Ramim var ve vista işletim sistemini kullanıyorum.Sürekli donuyor bilgisayar,hatta bu mesajı yazarken bile dondu bir süre beni sinir içinde bekletti.Çok sık oluyor bu donmalar.Araştırdım en az 2 Gb lazımmış vistanın düzgün çalışabilmesi için.Ben bunu abime ilettiğim zaman bana direk şu mükemmel cümleyi kurmuştu;
''Kızım 2 Gbı bana tak ben bile çalışırım be!Saçmalık!''
başka birşey diyemicem vista için tam bir baş belası benim için minibig kullanıyorum ve birçok kere format atmaya çalıştık kabul etmiyor arkadaş! :mad:
Şimdi gelde sev vistayı!Kim ne derse desin xp bir tane vista şekilden başka birşey değil benim için...

(öeehh amma dolmuşum be vistaya :* )

heygidin

Müdavim
Müdavim
7 Aralık 2007
1,103
1
218
Troy dedi ki:
necibex dedi ki:
3.0 GHZ işlemcim
durma, devam et, powerade ;)
saol bir sorun olmaz vista için diyorsun yani...
açıkçası 512 mb idi ramim 2 tane 512 dual bağlantı olarak takviye ettim.Bazen açılışlarda yada xp de kitlenme sorunları yaşıyorum memorytest programlarıyla filan da test ettim bir soruna rastlamadım...
bazen de anakarttan 3 defa dıt şeklinde sinyal sesi geliyor...Şimdide onla uğraşıyoz...

RuNaL

Müdavim
Müdavim
11 Mart 2006
6,898
71
228
36
xp yani bi kaç kes wista da kullandım ama gercekten sadece görüntü

Mystical

Öğrenci
14 Eylül 2007
46
0
0
mavinok.ta dedi ki:
1 Gb Ramim var ve vista işletim sistemini kullanıyorum.Sürekli donuyor bilgisayar,hatta bu mesajı yazarken bile dondu bir süre beni sinir içinde bekletti.Çok sık oluyor bu donmalar.Araştırdım en az 2 Gb lazımmış vistanın düzgün çalışabilmesi için.Ben bunu abime ilettiğim zaman bana direk şu mükemmel cümleyi kurmuştu;
''Kızım 2 Gbı bana tak ben bile çalışırım be!Saçmalık!''
başka birşey diyemicem vista için tam bir baş belası benim için minibig kullanıyorum ve birçok kere format atmaya çalıştık kabul etmiyor arkadaş! :mad:
Şimdi gelde sev vistayı!Kim ne derse desin xp bir tane vista şekilden başka birşey değil benim için...

(öeehh amma dolmuşum be vistaya :* )

2GB ram olayı çok çok çok üst seviye işlemler yapmıyorsanız (On tane yüksek çözünürlüklü photoshop'ta resim açıp arkadan c kodu derleyip bide şurdan dreamweaver'da tasarım yapiyim derseniz gerekebilir yoksa 2 gb ram okadar gerekli bi hadise değil ki ben PC'yi üst seviye kullanan biriyim Photoshop,Fireworks arkadan Delphi , Visual Studio gibi şeyler açık olmasına rağmen ram sıkıntısı çekmiyorum (1 Gb ram ile) ayrıca Superfetch sayesinde uygulamalar bi kaç açılıştan sonra çok daha hızlı açılıyor (Örneğin bi testime göre Delphi 2007
12 sn'yede açılırken kapatıp bi daha açmak istediğimde 6 saniyede açılabiliyor) "aa ne yani demekki sadece görsel değilmiş bu meret değil mi ?"

Windows Vista'yı görsellikten ibaret sanan ve Bir sürü sorunu olan arkadaşlar genelde başlangıç seviyesi kullanıcılar oluyor (bilinçsiz kesim) evet bazen bir takım problemler ortaya çıkabiliyor ama google'dan (tercihen ingizlicesinden) arama yaparak bir çok soruna çözüm bulunabiliyor ama alışkınız ki " bu ne yaa şunu tanımıyor banene uğraşamam bunla" diyip bir kenara atabiliyoruz.

Ayrıca bi kaç kez Windows Vista kullanarak "bu görüntü be başka bişi yok" diyebilen kesim bilinçsiz kullanıcının en son vardığı noktadır.

erdempolat

Asistan
20 Mayıs 2007
212
2
0
Bende 2GB RAM var, Vista'yı rahat kullanıyorum hiçbir kasıntı, problem olmadan (işletim sisteminin problemlerinden bahsetmiyorum, onlar birkaç yüz tane :D ) hiçbir ekstra program açık değilken RAM'in %30 - %40'ını yiyor, ben de geriye kalan %60'la idare etmek zorunda kalıyorum :). Bu bir sorun değil aslında: "Benim GeForce 6800'ümde CRYSIS minimum ayarla kasıyor! ama 8800 GT 1GB 'le full ayar oynayabiliyorum, o zaman bu oyun kalitesiz sorunlu! Hadi dövelim!!!" diyen birini duydunuz mu :) . Benim 9 senelik emektar DELL masaüstü PC'im Windows 2000'den Windows XP'ye geçiş yaptığımda ekstra bir RAM alana kadar bayağı kasmıştı. Hmmm, o zaman Windows 2000 daha iyi :D. Yok yok 98, yok 95, ya en iyisi DOS'tu beaahh! Yazardım "cd prince" "prince" enter'a basardım, grafik ve fizik harikası siyah beyaz Prince of Persia'mı oynardım :D. Nerere o günler, neyse ne diyordum: Yeni sistem = Yeni Donanım.
Bu arada ben de XP'yi seçtim :)

dragonfly

Asistan
9 Ağustos 2007
457
1
0
Microsoftu sevsekde sevmesekde adamların elini attığı her şey başarıyla sonuçlanıyor. Daha linux dağıtımı nedir bilmezken 2002 yılında adamlar öyle bir işletim sistemi çıkarttılarki win98 gibi 10-15 yıl kullanırız. Ama son yıllarda yaptığı yazılımlar çok sistem kaynağı tüketmeye başladı diyebiliriz. Kerameti java telefonlarda bile bağlanılabilen bir protokole 50 60 mb bağlıyoruz. Keza Media player , ie7, defender gibi. 2 yıl içinde 4 yıllık bilgisayarıma çöpe atacağım galiba

Bu arada oyum xp'ye

Mystical

Öğrenci
14 Eylül 2007
46
0
0
erdempolat dedi ki:
Bende 2GB RAM var, Vista'yı rahat kullanıyorum hiçbir kasıntı, problem olmadan (işletim sisteminin problemlerinden bahsetmiyorum, onlar birkaç yüz tane :D ) hiçbir ekstra program açık değilken RAM'in %30 - %40'ını yiyor, ben de geriye kalan %60'la idare etmek zorunda kalıyorum :). Bu bir sorun değil aslında: "Benim GeForce 6800'ümde CRYSIS minimum ayarla kasıyor! ama 8800 GT 1GB 'le full ayar oynayabiliyorum, o zaman bu oyun kalitesiz sorunlu! Hadi dövelim!!!" diyen birini duydunuz mu :) . Benim 9 senelik emektar DELL masaüstü PC'im Windows 2000'den Windows XP'ye geçiş yaptığımda ekstra bir RAM alana kadar bayağı kasmıştı. Hmmm, o zaman Windows 2000 daha iyi :D. Yok yok 98, yok 95, ya en iyisi DOS'tu beaahh! Yazardım "cd prince" "prince" enter'a basardım, grafik ve fizik harikası siyah beyaz Prince of Persia'mı oynardım :D. Nerere o günler, neyse ne diyordum: Yeni sistem = Yeni Donanım.
Bu arada ben de XP'yi seçtim :)
Boştayken asılda teknik olarak 40'larda ram yemiyor superfetch ram yönetim sistemini araştırırsanız(hatta superfetch'i kapatırsanız o boştayken ram kullanım oranı düşecektir) bilgilere ulaşabilirsiniz.Başka bi uygulamanında o size kalan %60'dan fazla ram'e ihtiyacı olduğunda Windows Vista diğer uygulamaları bi kenara atarak (harddisk'e) rame ihtiyacı olan programa gerekli fiziksel ram'i sağlıyor (mesela bi oyuna)

aydogdu

Asistan
2 Mayıs 2007
154
0
0
Ben vista 32 bit kullanıyorum daha güvenli.Bilgisayarın yeterli donanıma sahipse hiç sorun yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...