13 yıllık facianın arkasındaki perde; Windows Vista neden başarısız oldu?

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,747
Başlıkta da anlaşılacağı gibi, Ocak 2007 tarihinde Microsoft Longhorn kod türüne sahip ilk işletim sistemi Windows Vista'yı tanıttı. Tanıtımı 3 kez ertelendi, peki Windows Vista'nın tarihe gömülmesinin sebebi neydi?
Windows Vista çıktığı yıl çok dikkat çekmişti, çünkü o yıl Microsoft'un görsellik anlamında ilk denemesiydi, rakipleri Mac OS ve bazı Linux dağıtımlarından sonra Windows da Aero UI isminde arayüzünü tanıtmıştı, fakat bu deneyimi yaşayabilmeniz için en az 256 MB kapasiteye sahip, Ready to Vista grafik belleğine sahip olmanız gerekiyordu, halihazırda XP kullanan kullanıcılar da Vista'ya bir şans vermeye karar verdiler, fakat 64 ve 128 MB kapasiteye sahip bu bellekler akıcı bir kullanım sağlamıyordu, insanlar, asıl merak ettiklerini deneyimleyemiyordu.

Windows Vista için emeklilik vakti yaklaşıyor

Vista'nın bütçe dostu bir işletim sistemi olamaması da başarısız olmasına sebep olan bir etkendi.

Microsoft, o yıl diğer büyükleri XP ve Windows 2000'e karşın, çok daha fazla koda sahipti. ( 50 milyon), ayrıca sistem gereksinimi olarak minimum 1 GB RAM kapasitesine sahip olmanız gerekiyordu. İlk çıkarılan RTM ve Service Pack 1 sürümlerinde kullanıcılar bir sürü sorun yaşadı, donanım uyumsuzlukları, mavi ekran problemleri, ani uygulama çökmeleri gibi. Peki bunun altında yatan sebep neydi?
Windows Vista tanıtıldığı zaman çoğu grafik adaptörlerinin kapasitesi 64 MB ve 128 MB belleklere sahipti. 2007'nin 3. çeyreğine doğru yeni çıkarılan GeForce grafik birimleri Vista'da sorunsuz çalışmaktaydı, fakat eski grafik adaptörleri XDDM destekliydi, bu nedenle Windows XP'den aldığı performansın 1/4'ünü ancak alıyorlardı, bu da yetmezmiş gibi XDDM kartlara Vista sürücü desteği sağlanmadı. Kullanıcılar iyi bir oyun deneyimi yaşamayı bir kenara koysunlar, masaüstünde bile yaşanan çökmeler vardı, bu da kullanıcıların Vista'dan soğumasında önemli bir etkendi.

software walk and software talk: Windows 7 on Acer TravelMate C110

Peki aslında Windows Vista kötü bir işletim sistemi miydi?
Bu sorunun cevabı aslında biraz farklı. Evet, Windows Vista RTM sürümünde ve Service Pack 1 yapılarında kararsızlık, program ve donanım uyumsuzlukları vardı, fakat Service Pack 2 tanıtlıdığında, ona hiçbir şans tanımadılar. Tabiri yerindeyse sütten ağzı yanan bir insanın bir daha o şeye şans tanımaması doğal bir durumdu, bir de üstüne Windows 7 tanıtılınca, Vista artık tarihe gömüldü, Microsoft tarihinde her zaman ilkler kötü bir tutumla karşılanıyordu, Windows ME, Windows Vista, Windows 8 gibi. Aynı durumun benzeri Windows 8'de Başlat tuşunun kaldırılması gibi çok tepki çekmişti. Bu yazıyı özetlemek gerekirse, Windows Vista aslında çok yenilikçi bir işletim sistemiydi. Fakat insanların bütçesinin üstünde donanımlar gerektiği için, bundan öte eski bileşenlere Vista desteğinin sağlanmaması Windows Vista'yı kötü bir itibara sahip etti.

Siz hala Vista kullanıyor musunuz? Windows Vista hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,966
SP2 de bozuk bir şey düzelmemiş ki. Ha RTM ha SP1 ha SP2. Benchmark'a soktum gerçekte UEFI olarak SP2 Enterprise'ı, 7 Ultimate 64 Bit UEFI'den 30 puan düşük aldı. Ayrıca klasörler yavaş açılıyor ve her şey SSD olsa da HDD hızında çalışıyordu.

Son düzenleme:

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,747
SP2 de bozuk bir şey düzelmemiş ki. Ha RTM ha SP1 ha SP2. Benchmark a soktum gerçekte UEFI olarak SP2 Enterprise ı, 7 Ultimate 64 Bit UEFI den 30 puan düşük aldı. Ayrıca klasörler yavaş acılıyor ve her şey SSD olsada HDD hızında çalışıyordu.
En azından daha kararlı bir sürüm olduğunu düşünüyorum.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Vista bu dünyada gelip geçmiş en berbat, en uyumsuz ve en büyük optimizasyon problemine sahip işletim sistemidir. Muhtemelen tutmayacağını Microsoft'ta biliyordu, Vista'yı yazarken edindikleri bilgileri Win7'de kullandılar en azından arayüz benzerliklerinden yola çıkarak bunu söyleyebiliriz.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,747
Vista bu dünyada gelip geçmiş en berbat, en uyumsuz ve en büyük optimizasyon problemine sahip işletim sistemidir. Muhtemelen tutmayacağını Microsoft'ta biliyordu, Vista'yı yazarken edindikleri bilgileri Win7'de kullandılar en azından arayüz benzerliklerinden yola çıkarak bunu söyleyebiliriz.
Ben şahsen donanımı olan bir bilgisayarda hala Vista kullanırdım.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Kullanılmadığı için pek ilgilenmediler, Win7'nin çıkmasıyla beraber Microsoft'ta gömdü özellikle bu zamanda uyumluluk sorunlarıyla doludur.

ofarslan18

Asistan
Reaksiyon puanı
226
Başlıkta da anlaşılacağı gibi, Ocak 2007 tarihinde Microsoft Longhorn kod türüne sahip ilk işletim sistemi Windows Vista'yı tanıttı. Tanıtımı 3 kez ertelendi, peki Windows Vista'nın tarihe gömülmesinin sebebi neydi?
Windows Vista çıktığı yıl çok dikkat çekmişti, çünkü o yıl Microsoft'un görsellik anlamında ilk denemesiydi, rakipleri Mac OS ve bazı Linux dağıtımlarından sonra Windows da Aero UI isminde arayüzünü tanıtmıştı, fakat bu deneyimi yaşayabilmeniz için en az 256 MB kapasiteye sahip, Ready to Vista grafik belleğine sahip olmanız gerekiyordu, halihazırda XP kullanan kullanıcılar da Vista'ya bir şans vermeye karar verdiler, fakat 64 ve 128 MB kapasiteye sahip bu bellekler akıcı bir kullanım sağlamıyordu, insanlar, asıl merak ettiklerini deneyimleyemiyordu.

Vista'nın bütçe dostu bir işletim sistemi olamaması da başarısız olmasına sebep olan bir etkendi.

Microsoft, o yıl diğer büyükleri XP ve Windows 2000'e karşın, çok daha fazla koda sahipti. ( 50 milyon), ayrıca sistem gereksinimi olarak minimum 1 GB RAM kapasitesine sahip olmanız gerekiyordu. İlk çıkarılan RTM ve Service Pack 1 sürümlerinde kullanıcılar bir sürü sorun yaşadı, donanım uyumsuzlukları, mavi ekran problemleri, ani uygulama çökmeleri gibi. Peki bunun altında yatan sebep neydi?
Windows Vista tanıtıldığı zaman çoğu grafik adaptörlerinin kapasitesi 64 MB ve 128 MB belleklere sahipti. 2007'nin 3. çeyreğine doğru yeni çıkarılan GeForce grafik birimleri Vista'da sorunsuz çalışmaktaydı, fakat eski grafik adaptörleri XDDM destekliydi, bu nedenle Windows XP'den aldığı performansın 1/4'ünü ancak alıyorlardı, bu da yetmezmiş gibi XDDM kartlara Vista sürücü desteği sağlanmadı. Kullanıcılar iyi bir oyun deneyimi yaşamayı bir kenara koysunlar, masaüstünde bile yaşanan çökmeler vardı, bu da kullanıcıların Vista'dan soğumasında önemli bir etkendi.

Bu sorunun cevabı aslında biraz farklı. Evet, Windows Vista RTM sürümünde ve Service Pack 1 yapılarında kararsızlık, program ve donanım uyumsuzlukları vardı, fakat Service Pack 2 tanıtlıdığında, ona hiçbir şans tanımadılar. Tabiri yerindeyse sütten ağzı yanan bir insanın bir daha o şeye şans tanımaması doğal bir durumdu, bir de üstüne Windows 7 tanıtılınca, Vista artık tarihe gömüldü, Microsoft tarihinde her zaman ilkler kötü bir tutumla karşılanıyordu, Windows ME, Windows Vista, Windows 8 gibi. Aynı durumun benzeri Windows 8'de Başlat tuşunun kaldırılması gibi çok tepki çekmişti. Bu yazıyı özetlemek gerekirse, Windows Vista aslında çok yenilikçi bir işletim sistemiydi. Fakat insanların bütçesinin üstünde donanımlar gerektiği için, bundan öte eski bileşenlere Vista desteğinin sağlanmaması Windows Vista'yı kötü bir itibara sahip etti.

Siz hala Vista kullanıyor musunuz? Windows Vista hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

bir 2007 liyim kendimi bildim bileli bir masaüstü bilgisayarım işletim sistemi windows xp en azından kullanmıyorum ama xp yi bütün heryer desteği kesti vista ya bazı yerler destek veriyorhalbuki xp daha iyi bence en azından w10 laptop aldım :)

iceteaseftalioglu

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
12
Vista aslında bugünkü Windows 10 un temellerini attı, tasarım ve görsellik olarak xpden sonra adeta devrim yarattı ancak Vista nın düzgün çalışabilmesi için gereken sistem gereksinimleri çoğu bilgisayarda yoktu o zamanlar ayrıca driver sorunları da ayrı bir baş ağrısıydı,ram kullanımı çok fazlaydı,oyun performansı vasattı vs. Çoğu kişi xp ye geri döndü.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481

Windows Vistanın en önemli problemi performans değildi.
Vistanın en büyük problemi driver ve donanım uymluluk problemiydi.
Vistanın hataları da insanı yıldıran cinstendi.
Ayrıca alışılagelmiş arayüzün menülerin vs değişmesine de insanlar alışamadı.

Bunları farkeden Microsoft Windows 7 de hatalarını düzeltti.

iceteaseftalioglu

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
12
Vista'yı kullanmış biri olarak hatırladığım sorunlardan en büyük ve en sıkıntılı olanı kesinlikle ekran kartı driveri idi.Sürekli driver yüzünden mavi ekran verip duruyordu en sonunda xp ye geri dönüş yapmıştım.Uyumluluk,optimizasyon ve driver sorunları olmasa aslında tutabilirdi,bence ayrıca direkt olarak xp den sonra vistayı tanıtmaları da donanım konusunda sorunlar yarattı,aynı 3.1 den sonra 95 in tanıtılması gibiydi,donanım gereksinimleri açısından makas iyice açıldı ve kullanıcılar buna ayak uydurmakta açıkçası biraz zorlandı.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Geçenlerde sanal sisteme kurdum çok iyi çalışıyordu valla mazi yaşamış oldum ilk aldığım marka sistemim de vista vardı hey gidi günler :) Bu arada grafik adaptörü nedir ya düzgünce ekran kartı yazsanıza :)

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,747
Geçenlerde sanal sisteme kurdum çok iyi çalışıyordu valla mazi yaşamış oldum ilk aldığım marka sistemim de vista vardı hey gidi günler :) Bu arada grafik adaptörü nedir ya düzgünce ekran kartı yazsanıza :)
Vista da adı Windows Temel Görüntü Bağdaştırıcısı olarak geçiyordu sanırım. Ben de bir problem yaşamadım, SP2 çok stabildi.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Windows Vista'da ben hiç sıkıntı yaşamadım. Windows Vista'yı seviyorum. Çünkü bir sürü özellik getiriyor:
  1. Yasal olarak Türkçe x64 desteği. (Windows XP Türkçe x64 illegal olarak var ve Windows Server 2003 Türkçe x64 hiç yok.)
  2. I386 kurulumu yerine install.wim kurulumu (Kurulumda GUI özelliği.)
  3. x64 için UEFI desteği. (Windows XP x64 UEFI olarak kurulmuyor diye biliyorum.)
  4. Kurulumda sürüm seçme (AIO) özelliği. (Windows XP, Server 2003 veya aşağısında AIO yapmak için multiboot yapmak zorundayız.)
  5. Windows XP'de kurtarmak için sadece komut istemi varken Vista komut isteminin yanına 4 tane daha araç getiriyor (Server 2008 yanına sadece 4 araçtan 2 sini ekliyor).
  6. Aero teması.

Reaksiyon puanı
6,405
Vista biraz çok çağ sonrası bir işletim sistemiydi bilgisayarlar böyle bir işletim sistemi için daha hazır değildi.Oyüzden herkes XP kullanmaya devam etti.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,747
2007 yılında alınmış eski bir laptop vardı evimizde, yıllar sonra açtım, Windows Vista cayır cayır çalışıyor, bir de RTM sürümü yani. Kesinlikle bu ithamları hak etmiyor.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Eskiden belki alternatifti. Ancak şimdi Windows 7 varken Vista'ya iş düşer mi?

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Bir sürü dezavantajı vardı Xp'ye, 7'ye göre. Aslında çok kötü değildi 7 ile Xp çok iyiydi. Ama bütün bunlara rağmen bence tasarım olarak en güzel Microsoft sürümü. Not: Tabi güzellik görecelidir. :smile:

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
2007 yılında alınmış eski bir laptop vardı evimizde, yıllar sonra açtım, Windows Vista cayır cayır çalışıyor, bir de RTM sürümü yani. Kesinlikle bu ithamları hak etmiyor.

Hocam anladık vistacısınız seviyorsunuz da yıl olmuş 2020 bu saatten sonra da yani vista kurulmaz ki böyle ana makineye. Siz kurun kullanın.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
İlk çıktığı ve kurduğum günü hatırlıyorum. Windows 95'den beri her sürümü kullanan biri olarak en ağır yüklenen ve çalışan Windows sürümüydü. Evlat olsa sevilmezdi. Ancak şu da bir gerçek ki Vista olmasa, Windows 7 bu şekilde başarı kazanamazdı ve geliştirilemezdi.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,747
İlk çıktığı ve kurduğum günü hatırlıyorum. Windows 95'den beri her sürümü kullanan biri olarak en ağır yüklenen ve çalışan Windows sürümüydü. Evlat olsa sevilmezdi. Ancak şu da bir gerçek ki Vista olmasa, Windows 7 bu şekilde başarı kazanamazdı ve geliştirilemezdi.
Aynen o şekilde. Windows 7 aslında Windows Vista'nın bir üst haliydi diyebiliriz

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Az önce sağlık ocağına gittim bir tane bilgisayar vardı monitöre baktım vista kuruluydu makina da çokta seri çalışıyordu valla :) Şansa bak

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Chrome, Steam ve DX11/12 destek veriyorsa kullanılır bence. Yeni ekran kartlarının sürücüsü desteklemez ama

Hakantoris

Profesör
Reaksiyon puanı
1,242
Bence başarısız bir işletim sistemi ama Windows Vista Windows 7 nin atası. Hem iki işletim sistemi birbirine çok benziyor.Belli ki Microsoft Vista dan öğrendiklerini Windows 7 de çok güzel uygulamış :D

Son mesajlar