Windows Tarihi

Bu konuyu okuyanlar

~ KaanCK ~

Müdavim
Cezalı
Katılım
27 Ocak 2020
Mesajlar
2,770
Reaksiyon puanı
1,593
Puanları
113
Windows 1.x [ değiştir ]
Ana makale: Windows 1.0
20 Kasım 1985'te yayımlanan Microsoft Windows'un ilk bağımsız sürümü olan sürüm 1.0, çok az popülerlik kazandı. Pencereleme sistemi geliştirilmeden önce proje kısaca "Interface Manager" olarak adlandırıldı - Windows'un orijinal adının ve Microsoft'un pazarlama müdürü Rowland Hanson'un inancının aksine , şirketi Windows adının daha çekici olacağına ikna etti. müşterilere. [11]

Windows 1.0 tam bir işletim sistemi değil, MS-DOS'u genişleten ve ikincisinin doğal kusurlarını ve hatalarını paylaşan bir "işletim ortamı" idi .

Microsoft Windows'un ilk sürümünde Windows Paint adlı basit bir grafik boyama programı vardı ; Windows Write , basit bir kelime işlemci ; bir randevu takvimi; bir kart doldurucu; bir not defteri ; bir saat; bir kontrol paneli ; bir bilgisayar terminali ; Pano ; ve RAM sürücüsü. Ayrıca MS-DOS Executive ve Reversi adlı bir oyun da dahil .

Microsoft, Apple'ın grafik kullanıcı arabirimine sahip yeni Macintosh bilgisayarına yönelik uygulamalar geliştirmek için Apple Computer ile çalışmıştı . İlgili iş görüşmelerinin bir parçası olarak Microsoft, Macintosh kullanıcı arayüzünün belirli yönlerini Apple'dan lisanslamıştı; daha sonraki davalarda, bir bölge mahkemesi bu hususları "ekran görüntüleri" olarak özetlemiştir. Windows 1.0'ın geliştirilmesinde Microsoft, lisansına uymak için belirli GUI öğelerini Macintosh kullanıcı arabiriminden ödünç almayı kasıtlı olarak sınırlamıştır. Örneğin, pencereler ekranda yalnızca "döşenmiş" olarak görüntüleniyordu; yani, birbirlerinin üzerine gelemezler veya üzerini örtemezlerdi.

Windows 2.x [ değiştir ]
Ana maddeler: Windows 2.0 ve Windows 2.1x
Microsoft Windows sürüm 2 9 Aralık 1987'de çıktı ve selefinden biraz daha popüler oldu. Windows 2.0 için popülerliğin çoğu, Microsoft'un yeni grafik uygulamaları olan Excel ve Windows için Word ile "çalışma zamanı sürümü" olarak dahil edilmesinden kaynaklandı . MS-DOS'tan çalıştırılabilir, etkinlikleri sırasında Windows'u yürütebilir ve çıkıştan sonra Windows'u kapatabilirler.

Microsoft Windows, Aldus PageMaker'ın daha önce yalnızca Macintosh'ta çalıştığı bir Windows sürümünde göründüğü zaman boyunca büyük bir destek aldı . Bazı bilgisayar tarihçileri [ kim?] tarih, bu, Windows başarısının başlangıcı olarak Windows için önemli ve Microsoft dışı bir uygulamanın ilk görünümü .

Sürüm 2.0x , maksimum 1 megabayt bellekle sınırlayan gerçek mod bellek modelini kullandı . Böyle bir yapılandırmada, 286 korumalı modu kullanan DESQview gibi başka bir çoklu görev altında çalışabilir .

Daha sonra iki yeni sürüm yayınlandı: Windows / 286 2.1 ve Windows / 386 2.1. Windows'un önceki sürümleri gibi, Windows / 286 2.1 de gerçek mod bellek modelini kullandı, ancak Yüksek Bellek Alanını destekleyen ilk sürümdü . Windows / 386 2.1, LIM standart EMS öykünmeli korumalı mod çekirdeğine sahipti . O zamanki tüm Windows ve DOS tabanlı uygulamalar , 80386 işlemcisinde yeni olan sanal 8086 modunu kullanarak korumalı mod çekirdeğini çalıştıran gerçek moddu.

Sürüm 2.03 ve daha sonra 3.0, Apple'ın çakışan pencereleri ve diğer özellikleri konusunda zorluklarla karşı karşıya kaldı Apple şarjlı, işletim sisteminin görünüşte telif hakkıyla korunan "görünümünü ve hissini" taklit etti ve işletim sisteminde Macintosh'u kopyaladı ve kopyaladı . Yargıç William Schwarzer, Apple'ın 189 telif hakkı ihlali iddiasının 10'u dışında hepsini bıraktı ve geri kalan 10'un çoğunun kopyalanamaz fikirler üzerinde olduğuna karar verdi. [ alıntı gerekli ]

Windows 3.0 [ değiştir ]
Ana makale: Windows 3.0
Mayıs 1990'da yayımlanan Windows 3.0 , yerel uygulamalara verilen yetenekleri geliştirdi. Ayrıca , sanal bellek girişi sayesinde kullanıcıların Windows / 386'ya kıyasla daha eski MS-DOS tabanlı yazılımları daha iyi çoklu görev yapmasına izin verdi .

Windows 3.0'ın kullanıcı arabirimi nihayet Macintosh bilgisayarının kullanıcı arabirimine ciddi bir rakip benziyordu . VGA ekran kartları nedeniyle PC'ler bu zamana kadar gelişmiş grafiklere sahipti ve korumalı / geliştirilmiş mod, Windows uygulamalarının DOS muadillerinden daha ağrısız bir şekilde daha fazla bellek kullanmasına izin verdi. Windows 3.0, gerçek, standart veya 386 gelişmiş modlarda çalışabilir ve 8086 / 8088'den 80286 ve 80386'ya kadar tüm Intel işlemcilerle uyumludur . Bu, 386 gelişmiş mod çekirdeği Windows / 386'da korumalı mod çekirdeğinin geliştirilmiş bir sürümü olmasına rağmen, Windows programlarını korumalı modda çalıştıran ilk sürümdü.

Windows 3.0 iki güncelleştirme aldı. Girişten birkaç ay sonra, Windows 3.0a bir bakım sürümü olarak yayınlandı, hataları çözdü ve istikrarı geliştirdi. "Multimedya" sürümü, Windows 3.0 ve Multimedya Uzantıları 1.0, Ekim 1991'de piyasaya sürüldü. Bu, CD-ROM sürücüsü ve Creative Labs Sound Blaster Pro gibi bir ses kartı içeren "multimedya yükseltme kitleri" ile birlikte gelir . Bu sürüm, Windows 3.1'de (ilk olarak Nisan 1992'de piyasaya sürüldü) ve daha sonra sunulan multimedya özelliklerinin öncüsüdür ve Microsoft'un Multimedya PC spesifikasyonunun bir parçasıydı .

Yukarıda listelenen özellikler ve uygulama yazılımı geliştiricilerinin büyüyen pazar desteği, Windows 3.0'ı, 3.1 sürümünden iki yıl önce yaklaşık 10 milyon kopya satarak çılgınca başarılı kıldı. Windows 3.0, Microsoft için önemli bir gelir kaynağı oldu ve şirketin önceki planlarından bazılarını revize etmesine yol açtı. Destek 31 Aralık 2001'de durduruldu. [12]

OS / 2 [ değiştir ]
Ana madde: OS / 2

OS / 2 logosu
1980'lerin ortalarından sonuna kadar Microsoft ve IBM , DOS'un halefi olarak OS / 2'yi işbirliği içinde geliştiriyorlardı . OS / 2, Intel 80286 işlemcinin yukarıda belirtilen korumalı modundan ve 16 MB'a kadar bellekten tam olarak yararlanacaktır . 1987'de piyasaya sürülen OS / 2 1.0, takas ve çoklu görevleri destekledi ve DOS yürütülebilir dosyalarının çalışmasına izin verdi .

IBM, Windows'un OS / 2 GUI'sini Presentation Manager olarak lisansladı ve iki şirket, bunun ve Windows 2.0'ın neredeyse aynı olacağını belirtti. [13] Presentation Manager, 1988'de piyasaya sürülen 1.1 sürümüne kadar OS / 2 ile kullanılamadı. API'si Windows ile uyumlu değildi. 1989'da piyasaya sürülen 1.2 sürümü , FAT dosya sistemini değiştirmek için yeni bir dosya sistemi olan HPFS'yi tanıttı .

1990'ların başında, Microsoft / IBM ilişkisinde çatışmalar gelişti. PC işletim sistemlerini geliştirmek için birbirleriyle işbirliği yaptılar ve birbirlerinin kodlarına erişebildiler. Microsoft, Windows'u daha da geliştirmek istedi, IBM ise gelecekteki çalışmaların OS / 2'ye dayanmasını istedi. Bu gerilimi çözmek amacıyla IBM ve Microsoft, IBM'in OS / 2 1.3 ve Windows 3.0'ın yerine OS / 2 2.0 geliştireceğini kabul ederken, Microsoft daha sonra OS / 2 3.0 olan yeni bir işletim sistemi OS / 2 3.0 geliştirecektir. 2 2.0.

Ancak bu anlaşma kısa sürede dağıldı ve Microsoft / IBM ilişkisi sona erdi. IBM OS / 2 geliştirmeye devam ederken, Microsoft (henüz yayınlanmamış olan) OS / 2 3.0'ın adını Windows NT olarak değiştirdi . Her ikisi de anlaşmanın sona ermesine kadar geliştirilen OS / 2 ve Windows teknolojisini kullanma haklarını korudu; Bununla birlikte, Windows NT çoğunlukla bağımsız olarak yeniden yazılmalıdır (aşağıya bakın).

1.x serisinde kalan birçok sorunu gidermek için ara 1.3 sürümünden sonra, IBM 1992'de OS / 2 sürüm 2.0'ı piyasaya sürdü. Bu büyük bir gelişmeydi: yeni, nesneye yönelik bir GUI, Workplace Shell (WPS) , bir masaüstü dahil ve birçok kişi tarafından OS / 2'nin en iyi özelliği olarak kabul edildi. Microsoft daha sonra Windows 95'te çoğunu taklit edecekti. Sürüm 2.0 ayrıca tam bir 32 bit API sağladı, sorunsuz çoklu görev sundu ve Intel 80386 tarafından sağlanan 4 gigabayt adres alanından yararlanabilir.. Yine de, sistemin çoğunda dahili olarak 16 bit kod vardı, bu da diğer şeylerin yanı sıra aygıt sürücülerinin de 16 bit kod olmasını gerektiriyordu. Bu, en yeni aygıtlar için OS / 2 sürücülerinin kronik eksikliğinin nedenlerinden biriydi. IBM, dağılmanın bir sonucu olarak DOS ve Windows kodunu kullanma hakkını sakladığından, Sürüm 2.0 DOS ve Windows 3.0 programlarını da çalıştırabilir.

Windows 3.1x [ değiştir ]
Ana makale: Windows 3.1x
/ 2 2.0 OS yaklaşan ürün yanıt olarak, Microsoft, geliştirdiği Windows 3.1 böyle görüntülenmesi olarak Windows 3.0 için çeşitli iyileştirmeler dahil (ilk Nisan 1992 yılında yayımlanan), TrueType ölçeklenebilir yazı (Apple ile ortaklaşa geliştirilen), geliştirilmiş disk performansı 386 Gelişmiş Mod, multimedya desteği ve hata düzeltmeleri. Ayrıca Gerçek Modu kaldırdı ve yalnızca 80286 veya daha iyi bir işlemcide çalıştı . Daha sonra Microsoft, 1992'de Windows 3.1'in yayımlanmasını izleyen tüm yamaları ve güncelleştirmeleri içeren Windows 3.1'e rötuş yapan Windows 3.11'i de piyasaya sürdü.

1992 ve 1993'te Microsoft, hem mevcut Windows 3.1 yüklemeleri için bir eklenti olarak hem de temel Windows ortamını ve ağ uzantılarını tek bir pakette içeren bir sürümde bulunan Windows for Workgroups'i (WfW) yayımladı. Windows for Workgroups, gelişmiş ağ sürücüleri ve protokol yığınları ve eşler arası ağ desteği içeriyordu. Windows for Workgroups'un iki sürümü vardı, WfW 3.1 ve WfW 3.11. Önceki sürümlerden farklı olarak, Windows for Workgroups 3.11 yalnızca 386 Gelişmiş Modda çalışıyordu ve en az 80386SX işlemci gerektiriyordu. WfW için isteğe bağlı bir indirme, "Wolverine" TCP / IP protokol yığınıdır, bu da kurumsal ağlar üzerinden İnternet'e kolay erişim sağlar.

Tüm bu sürümler, sürüm 3.0'ın etkileyici satış hızına devam etti. 3.1x serisi hala uzun dosya adları, masaüstü veya sistemin hatalı çalışan uygulamalara karşı korunması gibi OS / 2'nin önemli özelliklerinin çoğuna sahip olmasa da, Microsoft IBM PC için OS ve GUI pazarlarını hızla devraldı . Windows API tüketici yazılımı için fiili standart haline geldi.

Windows NT 3.x [ değiştir ]
Ana makaleler: Windows NT , Windows NT 3.1 , Windows NT 3.5 ve Windows NT 3.51
Bu arada, Microsoft Windows NT geliştirmeye devam etti. Sistemin ana mimarı , Digital Equipment Corporation'daki VMS'nin baş mimarlarından Dave Cutler (daha sonra şimdi Hewlett-Packard'ın bir parçası olan Compaq tarafından satın alındı ). [14] Microsoft, Ekim 1988'de OS / 2'nin halefi oluşturmak için onu işe aldı, ancak Cutler bunun yerine tamamen yeni bir sistem yarattı. Cutler takip-on gelişmekte olan VMS de DEC Mika denir ve Aralık projesini düştüğünde o Microsoft'a onunla uzmanlık ve yaklaşık 20 mühendis getirdi. DEC ayrıca, Mica'nın kodunu Microsoft'a getirdiğine ve dava açtığına inanıyordu. [15]Microsoft sonunda 150 milyon dolar ödedi ve DEC'in NT'deki Alpha CPU yongasını desteklemeyi kabul etti .

Windows NT Workstation (Microsoft pazarlama, Windows 3.1 devamı gibi görünen için Windows NT istedi) Temmuz 1992 de geliştiricilere beta şeklinde geldi Profesyonel Geliştiriciler Konferansı'nda içinde San Francisco . [16] Microsoft konferansta, Windows NT ve Windows 3.1'in yerine ikisini tek bir işletim sisteminde birleştirecek olan Windows 95'in yerine geçen bir halefi geliştirme niyetini açıkladı . Bu halef Kahire olarak adlandırıldı . Gez, Kahire dek sonucunda NT ve Şikago birleşik olmaz, Microsoft göre çok daha zor bir proje umduğundan ve Windows XP -albeit 2000, Windows, iş dünyasına yönelik olarak, sistemin cıvata ve dişlilerinin çoğunu zaten birleştirmişti, Windows 95 gibi ev tüketicilerine satılan ve nihai birleşik işletim sistemi olarak görülmeye başlayan XP idi. Kahire'nin bazı bölümleri 2017 itibariyle hala Windows'a girmedi - en önemlisi, Kahire'nin en çok işlenmiş Nesne Dosya Sistemi olan WinFS dosya sistemi. Microsoft, Windows XP ve Windows Vista için WinFS'nin ayrı sürümünü bıraktıklarını [17] ve WinFS için geliştirilen teknolojileri, özellikle Microsoft SQL Server olmak üzere diğer ürün ve teknolojilere yavaş yavaş dahil edeceğini açıkladı .

NT'nin üstün donanım soyutlama modeliyle uğraşırken artan programlama zorluğu nedeniyle sürücü desteği yoktu. Bu sorun, NT hattını Windows 2000'e kadar rahatsız etti. Programcılar, NT için sürücü yazmanın çok zor olduğundan şikayet etti ve donanım geliştiricileri, piyasanın küçük bir bölümü için sürücü geliştirme sorununu yaşamadılar. Buna ek olarak, iyi performans ve sistem kaynaklarının daha kapsamlı bir şekilde kullanılmasına izin vermesine rağmen, aynı zamanda sınırlı donanım için kaynak yoğundur ve bu nedenle yalnızca daha büyük, daha pahalı makineler için uygundur.

Ancak, aynı özellikler Windows NT'yi LAN sunucu pazarı için mükemmel kıldı (1993'te ofis ağı yaygınlaştıkça hızlı bir patlama yaşıyordu). NT'nin gelişmiş ağ bağlantısı seçenekleri ve verimli bir dosya sistemi olan NTFS de vardı . Windows NT sürüm 3.51, Microsoft'un bu alana girişiydi ve sonraki yıllarda Novell'den (baskın oyuncu) pazar payını aldı.

Microsoft'un başlangıçta Windows NT için geliştirilen en büyük ilerlemelerinden biri, eski 16 bit Windows API'nın yerini alacak yeni bir 32 bit API idi . Bu API Win32 olarak adlandırıldı ve daha sonra Microsoft eski 16 bit API'ye Win16 olarak atıfta bulundu . Win32 API üç uygulama düzeyine sahipti: Windows NT için eksiksiz olanı, Chicago için bir alt küme (başlangıçta Win32c olarak adlandırılır ), öncelikle güvenlik ve Unicode desteği gibi kurumsal müşterileri (o sırada) ilgilendiren eksik özellikler ve daha sınırlı bir alt küme Win32 denirWindows 3.1 sistemlerinde kullanılabilir. Böylece Microsoft, iki sistem radikal olarak farklı iç mimarilere sahip olsa da, Chicago tasarımı ve Windows NT arasında bir dereceye kadar uyumluluk sağlamaya çalıştı. Windows NT, karma çekirdeğe dayalı ilk Windows işletim sistemiydi.

Yayımlandığı gibi, Windows NT 3.x üç sürümden (3.1, 3.5 ve 3.51) geçti, değişiklikler öncelikle içti ve arka uç değişikliklerini yansıtıyordu. 3.5 sürümü, yeni donanım türleri ve gelişmiş performans ve veri güvenilirliği için destek ekledi; 3.51 sürümü öncelikle Win32 API'lerini Windows 95 olan Win32c API'leri için yazılan yazılımlarla uyumlu olacak şekilde güncellemekti.

Windows 95 [ değiştir ]
Ana madde: Windows 95
Windows 3.11'den sonra Microsoft, Chicago kodlu işletim sisteminin yeni bir tüketici odaklı sürümünü geliştirmeye başladı. Chicago, OS / 2 ve Windows NT gibi 32 bit önleyici çoklu görev desteğine sahip olacak şekilde tasarlandı, ancak 16 bit çekirdek geriye dönük uyumluluk uğruna kalacaktı. Windows NT ile ilk olarak tanıtılan Win32 API , standart 32 bit programlama arabirimi olarak kabul edildi ve Win16 uyumluluğu " thunking " olarak bilinen bir teknikle korundu . Her ne kadar Kahire kullanıcı arayüzünün öğeleri ödünç alınmış ve sürümün (özellikle Tak ve Kullan) kayması gibi diğer yönleri eklenmiş olmasına rağmen, yeni bir nesne yönelimli GUI başlangıçta planlanmamıştı.

Microsoft, tüm Windows kodunu 32 bit olarak değiştirmedi, bazı bölümleri uyumluluk, performans ve geliştirme süresi nedeniyle 16 bit kaldı (doğrudan gerçek modu kullanmasa da ). Ayrıca, bu tasarım kararları artık daha modern bir bilgi işlem ortamıyla eşleşmese bile, geriye dönük uyumluluk nedeniyle Windows'un önceki sürümlerinden gelen tasarım kararlarını taşımak gerekiyordu. Bu faktörler sonunda işletim sisteminin verimliliğini ve istikrarını etkilemeye başladı.

Microsoft pazarlama , 24 Ağustos 1995'te piyasaya sürüldüğünde Windows 95'i Chicago'nun ürün adı olarak kabul etti . ikincisi, DOS izleri hiçbir zaman sistemden tamamen kaldırılmamasına ve MS DOS 7 önyükleme işleminin bir parçası olarak kısa bir süre yüklenmesine rağmen , Windows 95 uygulamaları yalnızca 326 gelişmiş modda, 32 bit düz adres alanı ve sanal bellek . Bu özellikler Win32 uygulamalarının 2 gigabayta kadar adreslemesini mümkün kılar(işletim sistemi için ayrılmış başka bir 2 GB ile) ve teorik olarak, diğer Win32 uygulamalarının bellek alanını yanlışlıkla bozmalarını engelledi. Bu bağlamda Windows 95 işlevselliği daha yakın taşındı Windows NT , Windows 95/98 / Me 512'den fazla gereksiz gözükse bile, megabayt belirsiz sistem tweaks olmadan fiziksel RAM.

IBM , OS / 2'yi pazarlamaya devam etti ve OS / 2 3.0 ve 4.0'da (Warp olarak da bilinir) daha sonraki sürümleri üretti. OS / 2 2.0'ın bilgisayar donanımı konusundaki yüksek talepleriyle ilgili şikayetlere yanıt olarak, 3.0 sürümü hem hız hem de boyut açısından önemli ölçüde optimize edildi. Windows 95 piyasaya sürülmeden önce, OS / 2 Warp 3.0, birkaç büyük Alman donanım satıcı zinciri ile önceden kurulmuş olarak gönderilmiştir. Ancak, Windows 95'in piyasaya sürülmesiyle OS / 2 pazar payını kaybetmeye başladı.

OS / 2'nin fazla pazar payı kazanamamasının belirli bir nedenini seçmek muhtemelen imkansızdır. OS / 2, Windows 3.1 uygulamalarını çalıştırmaya devam ederken , Win32 API'sinin Win32 alt kümesinden başka bir şey için desteğe sahip değildi (yukarıya bakın). Windows 3.1'den farklı olarak, IBM'in Windows 95 için kaynak koduna erişimi yoktu ve Win32 API'nin hareketli hedefini taklit etmek için zaman ve kaynakları taahhüt etmek istemiyordu. IBM daha sonra ABD / Microsoft davasına OS / 2'yi tanıttı ve Microsoft'un haksız pazarlama taktiklerini suçladı.

Microsoft, Windows 95'in beş farklı sürümünü yayınlamaya devam etti:

 • Windows 95 - orijinal sürüm
 • Windows 95 A - Windows 95 OSR1 dahil slipstreamed kurulum içine.
 • Windows 95 B - (OSR2) çeşitli önemli geliştirmeler, Internet Explorer (IE) 3.0 ve tam FAT32 dosya sistemi desteği içeriyordu .
 • Windows 95 B USB - (OSR2.1) temel USB desteği içeriyordu .
 • Windows 95 C - (OSR2.5) yukarıdaki tüm özelliklerin yanı sıra IE 4.0'ı içeriyordu. Bu üretilen son 95 sürümdü.
OSR2, OSR2.1 ve OSR2.5 genel kullanıma sunulmadı, yalnızca işletim sistemini bilgisayarlara önceden yükleyecek OEM'ler tarafından kullanılabilirdi . Bazı şirketler OSR2 önceden yüklenmiş olarak yeni sabit sürücüler sattı (sabit sürücünün kapasitesi nedeniyle resmi olarak bunu gerektiği gibi gerekçelendiriyor).

İlk Microsoft Plus! eklenti paketi Windows 95 için satıldı.

Windows NT 4.0 [ değiştir ]
Ana makale: Windows NT 4.0
Windows NT 4.0
, 3.5 (1994) ve 3.51 (1995) ' in ardılıydı . Microsoft, Temmuz 1996'da imalat için Windows NT 4.0 yayınlandı, bir yıl Windows 95 Major yayımlanmasından sonra yeni özellikler Windows 95, çekirdek için ölçeklenebilirlik ve özellik iyileştirmeleri yeni Explorer kabuğu dahil mimarisi , çekirdek, USER32 , COM ve MSRPC . [18]

Windows NT 4.0 dört sürümde geldi:

 • Windows NT 4.0 İş İstasyonu
 • Windows NT 4.0 Sunucusu
 • Windows NT 4.0 Server, Enterprise Edition (8 yollu SMP ve kümeleme desteği içerir )
 • Windows NT 4.0 Terminal Sunucusu
Windows 98 [ değiştir ]
Ana madde: Windows 98

Windows 98 masaüstü
25 Haziran 1998'de Microsoft, Windows 98'i (kod adı Memphis) yayımladı. Yeni donanım sürücüleri ve 2 GB'den büyük disk bölümlerini destekleyen FAT32 dosya sistemi (ilk olarak Windows 95 OSR2'de tanıtıldı) içeriyordu. Windows 98'deki USB desteği, Windows 95 üzerinde büyük bir gelişme olarak pazarlanmaktadır. Sürüm, Internet Explorer tarayıcısının Windows 95 OEM Service Release 1 ile başlayan işletim sistemine tartışmalı olarak dahil edilmesini sürdürdü . Eylem sonunda United'ın dosyalanmasına yol açtı. Devletler - Microsoft davası, Microsoft'un Netscape gibi diğer şirketlerden rekabeti ortadan kaldırmak amacıyla piyasaya haksız uygulamalar getirip getirmediği sorusuyla ilgileniyor .[19]

1999 yılında Microsoft, geçici bir sürüm olan Windows 98'i yayımladı. Daha dikkate değer yeni özelliklerden biri, bir LAN (Yerel Alan Ağı) üzerindeki birkaç makinenin tek bir İnternet bağlantısını paylaşmasına izin veren bir ağ adresi çevirisi biçimi olan İnternet Bağlantı Paylaşımı'nın eklenmesi idi . Aygıt sürücüleri aracılığıyla donanım desteği artırıldı ve bu sürüm Internet Explorer 5 ile birlikte gönderildi. İlk sürümde bulunan birçok küçük sorun, birçok kişiye göre Windows 9x ailesinin en kararlı sürümü haline getirilerek düzeltildi . [20]

Windows 2000 [ değiştir ]
Ana makale: Windows 2000
Microsoft, Windows 2000'i 17 Şubat 2000'de yayımladı. Windows NT 5.0 sürüm numarasına sahiptir. Windows 2000'de dört resmi hizmet paketi vardır. Hem sunucuya hem de iş istasyonu pazarlarına başarıyla dağıtıldı. Windows 2000'in en önemli yeni özellikleri arasında, makineleri birbirine bağlamak için DNS , LDAP ve Kerberos gibi endüstri standardı teknolojiler üzerine inşa edilen NT 4.0 Windows Server etki alanı modelinin neredeyse tamamen yerini alan Active Directory idi . Daha önce yalnızca NT 4'ün ayrı bir sürümü olarak kullanılabilen Terminal Hizmetleri , tüm sunucu sürümlerine genişletildi. Windows 98'in gelişmiş Aygıt Yöneticisi gibi bir dizi özelliği de dahil edildi.Windows Media Player ve revize edilmiş bir DirectX , birçok modern oyunun NT çekirdeğinde çalışmasını ilk kez mümkün kıldı. Windows 2000 ayrıca ürün etkinleştirme eksikliği olan son NT çekirdekli Windows işletim sistemidir .

Windows 95 ve Windows 98 için Windows 2000 yükseltmeleri mevcutken, ev kullanıcıları için tasarlanmamıştır. [21]

Windows 2000 dört sürümde mevcuttu:

 • Windows 2000 Professional
 • Windows 2000 Sunucusu
 • Windows 2000 Gelişmiş Sunucu
 • Windows 2000 Veri Merkezi Sunucusu
Windows Me [ değiştir ]
Ana madde: Windows Me

Windows Me Masaüstü
Eylül 2000'de Microsoft, Windows 98 için "Meennium Edition" ın kısaltması olan Windows Me adlı bir halefi yayınladı. Microsoft'un en son DOS tabanlı işletim sistemiydi. Windows Me adlı yeni bir multimedya-düzenleme uygulaması tanıtıldı Windows Movie Maker , Internet Explorer 5.5 ve standart geldi Windows Media Player 7 ve ilk sürümü giriş yaptı Sistemi Geri Yükleme - a geri dönmek sistem dosyalarına işletim sistemini sağlayan bir kurtarma programı önceki tarih ve saat. Sistem Geri Yükleme, Windows'un sonraki tüm sürümlerinde gelişmeye devam edecek dikkate değer bir özellikti.

Windows Me, Windows 98 ve Windows XP arasında bir stopgap sürümü olarak sunulan hızlı bir yıllık bir proje olarak tasarlandı. Yeni özelliklerin çoğu, Windows Update sitesinden daha eski Windows sürümleri için güncelleştirmeler olarak kullanılabilirdi ( Sistem Geri Yükleme ve Windows Movie Maker istisnalardı). Windows Me, "Hata Sürümü" olarak adlandırılan noktaya kadar kararlı mod sorunları ve gerçek mod DOS desteğinden yoksun olduğu için eleştirildi . [22] Windows Me, Windows 9x ( monolitik ) çekirdeği ve MS-DOS'u temel alan son işletim sistemiydi .

Windows XP, Server 2003 serisi ve Eski Bilgisayarlar için Temel Bilgiler [ değiştir ]
Ana makaleler: Windows XP ve Windows XP'ye yeni eklenen özellikler

Windows XP masaüstü
25 Ekim 2001'de Microsoft, Windows XP'yi (kodlu " Whistler ") piyasaya sürdü . Windows NT / 2000 ve Windows 95/98 / Me satırlarının birleştirilmesi nihayet Windows XP ile gerçekleştirildi. Windows XP , yaşlanan Windows 9x dalının yerini almak için Windows NT çekirdeğinin girişini tüketici pazarına işaretleyen Windows NT 5.1 çekirdeğini kullanır . İlk sürüm , özellikle güvenlik alanında önemli üç eleştiriyle karşılandı ve üç büyük Hizmet Paketi'nin yayınlanmasına yol açtı. Windows XP SP1 Eylül 2002'de piyasaya sürüldü, SP2 Ağustos 2004'te piyasaya sürüldü ve SP3 Nisan 2008'de piyasaya sürüldü. Service Pack 2, önemli iyileştirmeler sağladı ve XP'nin hem ev hem de iş kullanıcıları arasında yaygın olarak benimsenmesini teşvik etti. Windows XP, Microsoft'un amiral gemisi işletim sistemi olarak 25 Ekim 2001'den 30 Ocak 2007'ye kadar Windows Vista'nın ardından gelen diğer tüm Windows sürümlerinden daha uzun sürdü.

Windows XP'nin çeşitli sürümleri vardır:

 • Ev masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için Windows XP Home Edition - Active Directory Etki Alanı, Uzak Masaüstü Sunucusu ve Internet Information ServicesSunucusu'na katılma gibi özellikler yoktu .
 • Windows XP Professional, iş ve ileri düzey kullanıcılar için Home Edition'daki tüm özellikleri içeriyordu.
  • Windows XP Professional N, yukarıdaki gibi, ancak bir Avrupa Birliği kararı tarafından zorunlu kılınan bir Windows Media Player yüklemesi olmadan
 • Ev eğlencesine vurgu yapan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için Ekim 2002'de piyasaya sürülen Windows XP Media Center Edition(MCE). Windows XP Professional ve Windows Media Center'da sunulan tüm özellikleri içerir. Sonraki sürümler aynıdır, ancak güncelleştirilmiş bir Windows Media Center'a sahiptir.
  • Windows XP Media Center Edition 2003
  • Windows XP Media Center Edition 2004
  • Windows XP Media Center Edition 2005, 12 Ekim 2004'te yayımlandı. Windows XP Service Pack 2, Royale Windows Teması ve bir Windows Active Directory Etki Alanına katılma devre dışı bırakıldı. Akvaryum, Da Vinci, Doğa ve Uzay temaları Windows XP Plus!
 • Tablet PC'ler için Windows XP Tablet PC Edition
  • Windows XP Tablet PC Sürümü 2005
 • Gömülü sistemler için Windows XP Embedded
 • Gelişmekte olan ülkelerdeki yeni bilgisayar kullanıcıları için Windows XP Starter Edition
 • 25 Nisan 2005 tarihinde, AMD tarafından AMD64 olarak geliştirilen x86-64 komut setini temel alan 64 bit işlemciler kullanan ev ve iş istasyonu sistemleri için Windows XP Professional x64 Edition ; Intel, Intel 64 sürümlerini çağırır. Dahili olarak, XP x64, Server 2003 kod tabanına dayalı olarak Windows'un biraz güncellenmiş bir sürümüdür.
 • Windows XP 64-bit Edition , Intel'in Itanium işlemci serisinin bir sürümüdür ; 32 bit uyumluluğunu yalnızca bir yazılım öykünücüsü aracılığıyla korur. Özelliklerde Windows XP Professional'a kabaca benzer. Eylül 2005'te, son Itanium iş istasyonu tedarikçisinin "İş İstasyonları" olarak pazarlanan Itanium sistemlerinin nakliyesini durdurmasıyla durduruldu.
Windows Server 2003 [ değiştir ]
Ana makale: Windows Server 2003

Windows Server 2003 Masaüstü
25 Nisan 2003 tarihinde, Microsoft Windows Server 2003, kayda değer bir güncelleme başlattı Windows 2000 Server, birçok yeni kapsayan güvenlik özellikleri, yeni bir "Sizin Manage Sunucu basitleştirir belirli roller için bir makinanın olduğunu" sihirbazı ve geliştirilmiş performans. NT 5.2 sürüm numarasına sahiptir. Sunucu ortamları için gerekli olmayan birkaç hizmet kararlılık nedeniyle varsayılan olarak devre dışıdır, en dikkat çekeni "Windows Ses" ve "Temalar" hizmetleridir; kullanıcıların ses elde etmek veya Windows XP'ye göre " Luna " görünümünü elde etmek için bunları manuel olarak etkinleştirmeleri gerekir . Ekran için donanım ivmesi de varsayılan olarak kapalıdır, kullanıcıların ekran kartı sürücüsüne güvenmeleri durumunda hızlanma düzeyini kendileri yükseltmeleri gerekir.

Aralık 2005'te Microsoft, aslında Windows Server 2003 SP1 ( Service Pack 1) olan Windows Server 2003 R2'yi bir eklenti paketi ile birlikte yayımladı . Yeni özellikler arasında şubeler, dosya sunumu, baskı ve şirket çapında kimlik entegrasyonu için bir dizi yönetim özelliği bulunmaktadır.

Windows Server 2003'ün altı sürümü vardır:

 • Web Sürümü (32 bit)
 • Kurumsal Sürüm (32 ve 64 bit)
 • Datacenter Sürümü (32 ve 64 bit)
 • Küçük İşletme Sunucusu (32 bit)
 • Depolama Sunucusu (yalnızca OEM kanalı).
Windows Server 2003'ün bir güncelleştirmesi olan Windows Server 2003 R2, 6 Aralık 2005'te üretime sunulmuştur. Bir CD, Windows Server 2003 SP1 CD'si olmak üzere iki CD'ye dağıtılmıştır. Diğer CD, Windows Server 2003 için isteğe bağlı olarak yüklenebilen birçok özellik ekler. R2 güncelleştirmesi, Itanium için yayımlanmamış Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition dışında tüm x86 ve x64 sürümleri için yayımlanmıştır.

Windows XP x64 ve Server 2003 x64 Sürümleri [ değiştir ]
Ana makale: Windows XP Professional x64 Edition
25 Nisan 2005'te Microsoft, Windows XP Professional x64 Edition ve Windows Server 2003, x64 Sürümlerini Standard, Enterprise ve Datacenter SKU'larda yayımladı. Windows XP Professional x64 Edition, x86-64 kişisel bilgisayarlar için bir Windows XP sürümüdür . X86-64 mimarisi tarafından sağlanan genişletilmiş 64 bit bellek adres alanını kullanmak üzere tasarlanmıştır. [23]

Windows XP Professional x64 Edition, sunucu özellikleri kaldırılmış ve istemci özellikleri eklenmiş olarak Windows Server 2003 kod tabanını temel alır . Hem Windows Server 2003 x64 ve Windows XP Professional x64 Edition özdeş tanelerini kullanırlar. [24]

Windows XP Professional x64 Edition , Intel Itanium işlemciler için tasarlandığı için Windows XP 64 bit Edition ile karıştırılmamalıdır . [25] [26] İlk geliştirme aşamalarında, Windows XP Professional x64 Edition, 64-Bit Genişletilmiş Sistemler için Windows XP 64-Bit Edition olarak adlandırılmıştır . [27]

Eski Bilgisayarlar için Windows Fundamentals [ değiştir ]
Ana makale: Eski PC'ler için Windows Temelleri

Eski Bilgisayarlar için Windows Temelleri Masaüstü
Temmuz 2005'te Microsoft , Windows XP Service Pack 2'nin Eski PC'ler için Windows Fundamentals (WinFLP) adı verilen ince istemci sürümünü yayımladı . Yalnızca Yazılım Güvencesi müşterileri tarafından kullanılabilir. WinFLP'nin amacı, şirketlere Windows 95, 98 ve Me çalıştıran eski PC'ler için önümüzdeki birkaç yıl için yamalar ve güncellemelerle desteklenecek uygun bir yükseltme seçeneği sunmaktır. Çoğu kullanıcı uygulaması genellikle Terminal Hizmetleri veya Citrix kullanılarak uzak bir makinede çalıştırılır .

Görsel olarak Windows XP ile aynı olsa da, bazı farklılıkları vardır. Örneğin, ekran 16 bit renklere ayarlanmışsa, Windows 2000 geri dönüşüm kutusu simgesi ve bazı XP 16 bit simgeleri gösterilecektir. Paint ve Solitaire gibi bazı oyunlar da mevcut değil.


Windows Home Server [ değiştir ]
Ana makale: Windows Home Server
Windows Home Server (kod adı Q, Quattro), tüketici kullanımı için tasarlanmış Windows Server 2003 tabanlı bir sunucu ürünüdür . Sistem 7 Ocak 2007'de Bill Gates tarafından duyuruldu . Windows Home Server, istemci bir bilgisayara yüklenebilen bir konsol programı kullanılarak yapılandırılabilir ve izlenebilir. Medya Paylaşımı, yerel ve uzaktan sürücü yedekleme ve dosya çoğaltma gibi özelliklerin tümü özellik olarak listelenir. Windows Home Server Power Pack 3 sürümü, Windows Home Server'a Windows 7 desteği ekledi .


Windows Vista ve Server 2008 [ değiştir ]
Ana maddeler: Windows Vista , Windows Vista için yeni Özellikler , Windows Vista Geliştirme , Windows Vista Eleştiriler ve Windows Vista'da kaldırılmıştır özelliklerin listesi

Windows Vista Masaüstü
Windows Vista , 30 Kasım 2006'da ticari müşteriler için piyasaya sürüldü - tüketici sürümleri 30 Ocak 2007'de izlendi. Windows Vista , "Varsayılan olarak yönetici" yerine Kullanıcı Hesabı Denetimi adlı yeni bir kısıtlı kullanıcı modu getirerek güvenliği artırmayı amaçladı. Windows XP felsefesi. Vista çok eleştirinin ve olumsuz basının hedefiydi ve genel olarak iyi kabul edilmedi, bunun Windows 7'nin nispeten hızlı bir şekilde yayınlanmasına yol açtığı görülüyordu.

Vista ve Windows'un önceki sürümleri, Windows 95 ve sonraki sürümleri arasındaki önemli bir fark, orijinal başlat düğmesinin bir daire içindeki Windows simgesiyle (Başlangıç Orb adı verilir) değiştirilmesidir. Vista ayrıca yeni grafik özellikleri, Windows Aero GUI , yeni uygulamalar ( Windows Takvim , Windows DVD Maker ve Satranç , Mahjong ve Purble Place gibi bazı yeni oyunlar ), [28] Internet Explorer 7 , Windows Media Player 11 ve çok sayıda temel mimari değişiklik. Windows Vista, NT 6.0 sürüm numarasına sahiptir. Windows Vista piyasaya sürüldüğünden beri iki hizmet paketi var.

Windows Vista altı sürümle teslim edilir : [29]

 • Başlangıç (yalnızca gelişmekte olan ülkelerde mevcuttur)
 • Ana Sayfa Temel
 • Ana Sayfa Premium
 • Kurumsal (yalnızca büyük işletmeler ve işletmeler tarafından kullanılabilir)
 • Ultimate (hem Home Premium hem de Enterprise'ı birleştirir)
Tüm sürümler (Başlangıç sürümü hariç) şu anda hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerinde mevcuttur. 64 bit sürümün en büyük avantajı, 32 bit bilgisayarların tam olarak erişemediği 4 gigabayt bellek engelini aşmaktır.

Windows Server 2008 [ değiştir ]
Ana makale: Windows Server 2008
27 Şubat 2008'de yayımlanan Windows Server 2008, başlangıçta Windows Server Kod Adı "Longhorn" olarak biliniyordu. Windows Server 2008, ilk olarak Windows Vista ile sunulan teknolojik ve güvenlik gelişmeleri üzerine kuruludur ve selefi Windows Server 2003'ten önemli ölçüde daha modülerdir.

Windows Server 2008 on sürümle gelir:

 • Windows Server 2008 Standard Edition (32 bit ve 64 bit)
 • Windows Server 2008 Enterprise Edition (32 bit ve 64 bit)
 • Windows Server 2008 Datacenter Edition (32 bit ve 64 bit)
 • Windows HPC Sunucu 2008
 • Windows Web Server 2008 (32 bit ve 64 bit)
 • Windows Storage Server 2008 (32 bit ve 64 bit)
 • Windows Small Business Server 2008 (yalnızca 64 bit)
 • Windows Essential Business Server 2008 (32 bit ve 64 bit)
 • Itanium Tabanlı Sistemler için Windows Server 2008
 • Windows Server 2008 Foundation Sunucusu
Windows 7 ve Server 2008 R2 [ değiştir ]
Ana makaleler: Windows 7 , Windows 7 için yeni özellikler ve Windows Server 2008 R2

Windows 7 Masaüstü
Windows 7, 22 Temmuz 2009'da üretime sunuldu ve 22 Ekim 2009'da genel perakende satışa ulaştı. [30] [31] Daha önce Blackcomb ve Vienna kod adları tarafından biliniyordu. Windows 7, NT 6.1 sürüm numarasına sahiptir. Piyasaya sürülmesinden bu yana, Windows 7'de bir hizmet paketi var.

Windows 7'nin bazı özellikleri daha hızlı önyükleme , Device Stage, Windows PowerShell , daha az rahatsız edici Kullanıcı Hesabı Denetimi, çoklu dokunma ve gelişmiş pencere yönetimidir. [32] Windows Vista'da bulunan ve Windows 7'de bulunmayan özellikler arasında kenar çubuğu (gadget'lar kalmasına rağmen) ve Windows Live karşılıklarını indirmek için kaldırılan birkaç program bulunmaktadır .

Windows 7 altı sürümde gönderilir : [33]

 • Başlangıç (dünya çapında kullanılabilir)
 • Ana Sayfa Temel
 • Ana Sayfa Premium
 • Profesyonel
 • Kurumsal (yalnızca toplu lisans müşterileri tarafından kullanılabilir)
 • nihai
Bazı ülkelerde (Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre) [ alıntı gerekli ], Windows Media Player, Windows Media Center ve Internet Explorer gibi bazı özelliklere sahip olmayan diğer sürümler de vardır - bu sürümlere "Windows 7 N" adı verilmiştir. Microsoft, Windows 7 Home Premium ve Professional satışlarına odaklanmaktadır. Başlangıç sürümü dışındaki tüm sürümlerin hem 32 bit hem de 64 bit sürümleri vardır. İlgili Vista sürümlerinin aksine, Professional ve Enterprise sürümleri Home Premium sürümünün üst kümeleridir.

At Profesyonel Geliştiriciler Konferansı'nda (PDC) 2008 Microsoft ayrıca ilan Windows Server 2008 R2 sunucu varyantı olarak, Windows 7 . Windows Server 2008 R2 yalnızca 64 bit sürümlerde ( x64 ve Itanium ) gelir.

Windows İnce Bilgisayar [ değiştir ]
Ana madde: Windows İnce PC
2010 yılında Microsoft, eski bilgisayarları ince istemcilere dönüştürmek için özel olarak tasarlanmış Windows 7'nin özellik ve boyutu küçültülmüş kilitli bir sürümü olan Windows Thin PC veya WinTPC'yi piyasaya sürdü. WinTPC, yazılım güvencesi müşterileri için kullanılabilir ve bir iş ağındaki bulut bilişime dayanır . WinTPC tam kablosuz yığın entegrasyonuna sahip olduğundan kablosuz çalışma desteklenir, ancak kablosuz çalışma kablolu bir bağlantıdaki işlem kadar iyi olmayabilir. [34] [35]


Windows Home Server 2011 [ değiştir ]
Ana makale: Windows Home Server 2011
'Vail' adlı Windows Home Server 2011 kodu [36] 6 Nisan 2011'de piyasaya sürüldü. [37] Windows Home Server 2011, Windows Server 2008 R2 kod tabanına kurulmuştur ve orijinal Windows Home'daki Drive Extender sürücü havuzlama teknolojisini kaldırmıştır Sunucu sürümü. [38] Windows Home Server 2011 "ana sürüm" olarak kabul edilir. [36] Selefi Windows Server 2003 üzerine kurulmuştur . WHS 2011 yalnızca x86-64 donanımını destekler .

Microsoft, özelliklerini Windows Server 2012 Essentials'a eklerken 5 Temmuz 2012'de Windows Home Server 2011'i durdurmaya karar verdi. [39] Windows Home Server 2011, 12 Nisan 2016 tarihine kadar desteklenmiştir. [40]

Windows 8 ve Server 2012 [ değiştir ]
Ana makaleler: Windows 8 , Windows Server 2012 , Windows 8.1 ve Windows Server 2012 R2

26 Ekim 2012'de Microsoft, Windows 8'i halka yayımladı. Bir sürüm olan Windows RT , mobil 32 bit ARM (ARMv7) işlemcilere sahip bazı çip sistemlerinde çalışır . Windows 8, dokunmatik ekran kullanıcılarının Windows'u kullanmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış yeniden tasarlanmış bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Arayüz, Başlangıç ekranı olarak bilinen güncellenmiş bir Başlat menüsü ve yeni bir tam ekran uygulama platformu tanıttı. Windows RT sistemde bulunmayan herhangi bir masaüstü uygulamasını çalıştırmasa da, masaüstü arabirimi pencereli uygulamaları çalıştırmak için de mevcuttur. Windows 8 Oluşturma blogunda, Windows 8 çalıştıran bir bilgisayarın Windows 7'den daha hızlı önyükleme yapabileceği açıklandı. [41] Yeni özellikler ayrıca USB 3.0'ı da içeriyordesteği, Windows Mağazası , Windows To Go ile USB sürücülerden çalıştırma yeteneği ve diğerleri. Windows 8'e NT 6.2 çekirdek numarası verildi, ardılı 8.1 çekirdek 6,3'ü aldı. Şimdiye kadar, henüz hiçbir hizmet paketi olmadı, ancak birçoğu Windows 8.1'in Windows 8 için bir hizmet paketi olduğunu düşünüyor.

Windows 8 aşağıdaki sürümlerde mevcuttur:

 • Windows 8
 • Windows 8 Pro
 • Windows 8 Enterprise
 • Windows RT
Windows Server 2012'nin ilk genel önizlemesi Microsoft tarafından da 2011 Microsoft Worldwide İş Ortağı Konferansı'nda gösterildi. [42]

Windows 8 Sürüm Önizlemesi ve Windows Server 2012 Sürüm Adayı 31 Mayıs 2012'de piyasaya sürüldü. [43] Windows 8'de ürün geliştirme 1 Ağustos 2012'de tamamlandı ve aynı gün üretime sunuldu. [44] Windows Server 2012 4 Eylül 2012'de satışa çıktı. Windows 8 26 Ekim 2012'de satışa çıktı.

Windows 8.1 ve Windows Server 2012 R2 17 Ekim 2013'te piyasaya sürüldü. Windows 8.1, yalnızca Windows 8 kullanıcıları için Windows mağazasında bir güncelleştirme olarak kullanılabilir ve temiz yükleme için de indirilebilir. [45] Güncelleme, Başlat ekranında canlı kutucukları yeniden boyutlandırmak için yeni seçenekler ekler. [46]

Windows 10 ve Server 2016 [ değiştir ]
Ana makale: Windows 10
Kod adı Eşik (Daha Sonra Redstone) olan Windows 10, Microsoft Windows işletim sisteminin geçerli sürümüdür. 30 Eylül 2014'te piyasaya sürüldü, 29 Temmuz 2015'te piyasaya sürüldü. [47] Sürümden sonraki bir yıl boyunca Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtıldı. Cortana , Microsoft Edge web tarayıcısı, Windows Mağazası uygulamalarını tam ekran yerine bir pencere olarak görüntüleme yeteneği, sanal masaüstleri, yenilenmiş çekirdek uygulamalar, Continuum ve birleşik Ayarlar uygulaması gibi bir dizi yeni özellik , Windows 10'da tanıtılan özelliklerdi. Microsoft, Windows 10'un piyasaya sürülecek işletim sistemleri serisinin son ana sürümü olacağını duyurdu. Bunun yerine Microsoft, karşıdan yükleme yoluyla veyaWindows Update , güncellemelerin macOS'ta teslimine benzer . [48]

Şimdiye kadar, Windows 10'un dokuz ana sürümü yayınlandı, 19H2 sürümü en son kararlı sürüm ve 20H2 en son önizleme sürümü olarak yayınlandı.

Kararlı sürümler [ değiştir ]
 • Sürüm 1507, Windows 10'un orijinal sürümü, Eşik 1 kodunu yazdı ve Temmuz 2015'te piyasaya çıktı. [49] Çekirdek sürüm numarası: 10.0.10240.
 • Sürüm 1511 , Kasım Güncellemesi olarak duyuruldu ve kod adı Eşik 2 oldu. Kasım 2015'te piyasaya sürüldü. Bu güncelleme, daha tutarlı bağlam menüleri ve pencere başlık çubuklarının rengini değiştirme yeteneği gibi birçok görsel ayar ekledi. Windows 10 şimdi Windows 7 ve sonraki sürümleri için bir ürün anahtarı ile etkinleştirilebilir, böylece etkinleştirme işlemini basitleştirir ve ücretsiz yükseltme süresi bittikten sonra bile Windows 10 veya sonraki sürümleri olan herkes için Windows 10'u ücretsiz hale getirir. Bir "My Cihazı bulun" özelliği, benzer onları kaybedersek Kullanıcıların cihazlarını izlemek için izin eklendi Bul iPhone'umuApple'ın sunduğu hizmet. Tartışmalı olarak, Başlat menüsünde artık "öne çıkan uygulamalar" görüntüleniyor. Sekme önizlemeleri ve tarayıcıyı Windows 10 çalıştıran diğer cihazlarla senkronize etme yeteneği dahil olmak üzere Microsoft Edge'e birkaç ince ayar eklendi. [50] [51] Çekirdek sürüm numarası: 10.0.10586.
 • Yıl 1607, Yıldönümü Güncellemesi olarak ilan edildi ve Redstone 1 kodlandı. "Redstone" kod adıyla planlanan 4 güncellemeden ilkiydi. Sürüm numarası 1607, Temmuz 2016'da başlaması gerekiyordu, ancak Ağustos 2016'ya kadar ertelendi. Sürüme, Microsoft için karanlık bir tema, tarayıcı uzantısı desteği Cortana ile daha fazla entegrasyon da dahil olmak üzere tonlarca yeni özellik eklendi. Edge, varsayılan olarak tıkla oynat Flash, sekme sabitleme, web bildirimleri, Edge'de hızlıca gezinme ve Windows Hello'nun iPhone'daki Touch ID'ye benzer uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmak için bir parmak izi sensörü kullanma yeteneği. Ayrıca, birçok uygulamada dijital mürekkep geliştirmeyi geliştiren Windows Ink ve kalem uyumlu uygulamaları listeleyen Windows Ink Çalışma Alanı, ayrıca yapışkan notlar uygulamasına ve eskiz defterine hızlı kısayollar eklendi. Microsoft, Canonical ile ortaklıkları sayesinde, Linux için Windows Alt Sistemi üzerinden tam bir Ubuntu bash kabuğu entegre etti . Windows 10'un bu sürümündeki önemli değişiklikler arasında Microsoft'un Wi-Fi Sense hizmetinin tartışmalı şifre paylaşma özelliğinin kaldırılması, biraz yeniden tasarlanmış bir Başlat menüsü, Windows 8 gibi daha fazla çalışan Tablet Modu, elden geçirilmiş emoji , kilit ekranındaki iyileştirmeler, takvim görev çubuğuna entegrasyon ve şimdi QR kodu gösteren Ölümün Mavi Ekranıhangi kullanıcıların hataya neden olduğunu hızlıca bulmak için tarayabilir. [52] Windows 10'un çekirdek sürümünün bu sürümü 10.0.14393'tür.
 • Sürüm 1703, İçerik Oluşturucu Güncellemesi olarak ilan edildi ve Redstone 2 kod adı aldı. Bu güncellemenin özellikleri arasında, kullanıcıların 3D modeller oluşturmasına ve değiştirmesine, Microsoft'un HoloLens ile entegrasyonu ve diğer üreticiler tarafından üretilen diğer "karışık gerçeklik" kulaklıklarına izin veren yeni bir Paint 3D uygulaması bulunmaktadır. , Kullanıcıların kişileri yönetmesine olanak tanıyan Windows My People, Xbox oyun yayını, WDDM 2.2, Dolby Atmos desteği gibi yeni geliştirilmiş API'ler desteği, Ayarlar uygulamasındaki iyileştirmeler ve daha fazla Edge ve Cortana iyileştirmesi. Bu sürüm ayrıca Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde bir adres çubuğu gibi sistem uygulamalarına yönelik ince ayarları da içeriyordu ; Windows PowerShell , varsayılan komut satırı arabirimi yerineKomut İstemi ve Linux için Windows Alt Sistemi, Ubuntu 16.04'ü desteklemek üzere yükseltiliyor. [53] Windows 10'un bu sürümü 11 Nisan 2017'de ücretsiz bir güncelleme olarak piyasaya sürüldü. [54]
 • Sürüm 1709, Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesi olarak ilan edildi ve Redstone 3 kodunu aldı. Yeni bir tasarım dili tanıttı - Akıcı Tasarım Sistemi ve bunu Hesap Makinesi gibi UWP uygulamalarına dahil etti . Ayrıca, fotoğraf uygulamasına bir zamanlar yalnızca Windows Movie Maker'da kullanılabilen yeni özellikler ekledi .
 • Nisan 180 Güncellemesi olarak ilan edilen ve kod adı Redstone 4, geçmiş etkinlikleri gösterme ve kullanıcıların devam ettirmelerine izin verme yeteneğine sahip olacak şekilde görev görünümü ekranına yükseltme olan Zaman Çizelgesi'ni tanıttı. Görev çubuğundaki ilgili simge de bu yükseltmeyi yansıtacak şekilde değiştirildi. Fluent Design'ı Windows'a dahil etmek için adımlar atıldı; bu görev, Görev Çubuğuna ve Görev Çubuğu Açılır Pencerelerine Akrilik şeffaflık eklenmesini içeriyordu. Ayarlar Uygulaması ayrıca Akrilik sol bölmesi olacak şekilde yeniden tasarlandı. Değişken Fontlar tanıtıldı.
 • Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi olarak ilan edilen ve yeni özellikler arasında Redstone 5'i kodlayan Sürüm 1809, Snip & Sketch adlı yeni ekran görüntüsü aracı olan Snip & Sketch, Metni Daha Büyük Yap adlı Android ekranını Windows 10 ile bağlamak için Dosya Gezgini için Karanlık Mod'u, Telefon Uygulamanızı tanıttı erişilebilirlik ve Pano Geçmişi ve Bulut Senkronizasyonu.
 • Olarak açıklandı Sürüm 1903, , Windows 10 May 2019 Güncelleme, 19H1 kod adlı ve O olarak bilinen Windows kabuğu ve yeni bir özellik olan bir ışık tema eklenmesi gibi birçok yeni özellik eklendi 18362. birikimi numarası ile yayımlanan , Windows Sandbox verir, kullanıcıları programları sanal bir pencerede çalıştırabilir.
 • Windows 10 Kasım 2019 Güncelleştirmesi olarak duyurulan ve 1936 kod numarasıyla yayımlanan 1909 sürümü, 18363 yapı numarasıyla piyasaya sürüldü. fareyi üzerine getirerek, Windows Arama'da One Drive entegrasyonu ve görev çubuğunun saatinden etkinlikler oluşturma. 1903 sürümüne sahip bazı bilgisayarlar, 1909'u yüklemeden bu özellikleri zaten etkinleştirmişti.
Önizleme sürümleri [ değiştir ]
 • Nisan veya Mayıs 2020'de piyasaya sürülmesi beklenen 2004 sürümü, 20H1 kodlaması yaptı ve 19041 yapım numarasını taşıyor. 1909 ile karşılaştırıldığında sanal masaüstlerini yeniden adlandırma, GPU sıcaklık kontrolü ve görev yöneticisinde disk türü, sohbet gibi birçok yeni özellik sunuyor tabanlı, arayüz arama ve pencere görünümü, bulut yeniden yükleme ve hızlı arama (bölgeye göre değişir) arama ev için.
 • Sürüm 20H2, 2020'nin ikinci yarısında yayınlanması bekleniyor. Hesap Makinesi için bir grafik modu, görev yöneticisinin Ayrıntılar bölmesinde mimari görünüm işleme, Windows Update'ten isteğe bağlı sürücü teslimi ve görev çubuğundaki güncel kullanımda konum simgesi içerir.
Windows Server 2016 [ değiştir ]
Ana makale: Windows Server 2016
Windows Server 2016
, 30 Eylül 2014'te açılan Microsoft Windows Server işletim sisteminin bir sürümüdür. Windows Server 2016, 26-30 Eylül 2016 tarihlerinde Microsoft'un Ignite Konferansı'nda resmi olarak piyasaya sürüldü . [55]

Windows Server 2019 [ değiştir ]
Ana makale: Windows Server 2019
Windows Server 2019
, Microsoft Windows Server işletim sisteminin bir sürümüdür.

Windows Server 2019, 20 Mart 2018'de duyuruldu ve ilk Windows Insider önizleme sürümü aynı gün yayınlandı. 2 Ekim 2018'de genel kullanılabilirlik için piyasaya sürüldü.

6 Ekim 2018'de Microsoft, yerinde yükseltme sırasında kullanıcı verilerinin silinmesiyle ilgili bir sorunu araştırırken Windows sürüm 1809'un (yapı 17763) dağıtımı duraklatıldı. Bir kullanıcı profili klasörünün (örn. Belgeler, Müzik veya Resimler) başka bir konuma taşındığı, ancak verilerin orijinal konumunda bırakıldığı sistemleri etkiledi. Windows Server 2019, Windows sürüm 1809 kod tabanına dayandığından, o zaman da dağıtımdan kaldırıldı, ancak 13 Kasım 2018'de yeniden yayımlandı. Server 2019 için yazılım ürün yaşam döngüsü , yeni sürüme göre sıfırlandı. tarihi.
 1. "Microsoft Windows History". Retrieved July 13, 2017.
 2. ^ "System requirements for Windows Vista". Support. Microsoft. April 18, 2017. Retrieved July 13, 2017.
 3. ^ "Windows 7 system requirements". Support. Microsoft. April 12, 2017. Retrieved July 13, 2017.
 4. ^ "Want to Upgrade from Vista to Windows 7? Here Are 5 Reasons You Should". Lifewire. Retrieved January 10, 2017.
 5. ^ Case, Loyd (October 25, 2012). "Windows 8: The official review". PCWorld. IDG. Retrieved January 10, 2017.
 6. ^ Leonhard, Woody (August 15, 2012). "Windows 8 review: Yes, it's that bad". InfoWorld. IDG. Retrieved January 10, 2017.
 7. ^ "Microsoft 8 review". Engadget. AOL. Retrieved January 10, 2017.
 8. ^ Egan, Matt. "The Windows 10 Creators Update is set to come in 2017. Here's our review of the OS". PC Advisor. Retrieved January 10, 2017.
 9. ^ "Windows 10 review". TechRadar. Retrieved January 10, 2017.
 10. ^ "Microsoft Windows 10". PCMag Australia. October 31, 2016. Retrieved January 10,2017.
 11. ^ Hanson, Rowland. "WINDOWS IS NAMED WINDOWS : BUT WHY?".
 12. ^ Mark Ward (November 5, 2008). "The end of an era - Windows 3.x". BBC News. Retrieved November 22, 2009.
 13. ^ Alsop, Stewart II (January 18, 1988). "Microsoft Windows: Eclectism in UI" (PDF). P.C. Letter. 4 (2): 6–7.
 14. ^ Russinovich, Mark (December 1998). "Windows NT and VMS: The Rest of the Story". Archived from the original on January 12, 2013. Retrieved December 16, 2008.
 15. ^ Smith, Mark (August 27, 1999). "The Death of Alpha on NT". Windows IT Pro. Retrieved December 16, 2008.
 16. ^ Russinovich, Mark (June 14, 2000). "Sysinternals Site Discussion: Volume 2, Number 3". Winternals. Retrieved December 16, 2008.
 17. ^ Clark, Quentin (June 23, 2006). "What's in Store: WinFS Update". MSDN Blogs. Microsoft.
 18. ^ "Poking Around Under the Hood: A Programmer's View of Windows NT 4.0". Microsoft.com. Retrieved May 20, 2011.
 19. ^ "Justice Department Files Antitrust Suit Against Microsoft For Unlawfully Monopolizing Computer Software Markets". U.S. Department of Justice. May 18, 1998. Retrieved October 5, 2019.
 20. ^ Thurrott, Paul (May 5, 1999). "Windows 98 Second Edition (SE) Review". IT Pro Today. Retrieved April 22, 2019.
 21. ^ Thurrott, Paul. "Paul Thurrott's SuperSite for Windows: Windows 2000 FAQ". SuperSite for Windows. Archived from the original on February 11, 2008. Retrieved January 12,2008.
 22. ^ Dan Tynan (May 26, 2006). "The 25 Worst Tech Products of All Time (Page 2)". PCWorld. Retrieved August 27, 2011.
 23. ^ "Microsoft Raises the Speed Limit with the Availability of 64-Bit Editions of Windows Server 2003 and Windows XP Professional". News Center. Microsoft. April 25, 2005.
 24. ^ "A description of the x64-based versions of Windows Server 2003 and of Windows XP Professional x64 Edition". Support. Microsoft. January 22, 2008. Retrieved January 12,2011.
 25. ^ "Microsoft Releases Windows XP 64-Bit Edition Version 2003 to Manufacturing". News Center. Microsoft. March 28, 2003.
 26. ^ Evers, Joris (January 4, 2005). "Microsoft nixes Windows XP for Itanium". InfoWorld. IDG. Archived from the original on January 5, 2005. Retrieved January 12, 2011.
 27. ^ "Microsoft Announces Beta Version of Windows XP 64-Bit Edition For 64-Bit Extended Systems". News Center. Microsoft. September 23, 2003.
 28. ^ "Explore the features: Games Explorer". Windows. Microsoft. Archived from the original on August 12, 2008.
 29. ^ "Windows Vista: Compare Editions". Windows. Microsoft. Archived from the originalon July 23, 2008.
 30. ^ "Windows 7 and Windows Server 2008 R2 Timelines Shared at Computex". Microsoft. June 3, 2009. Archived from the original on June 6, 2009. Retrieved June 3, 2009.
 31. ^ "Windows Vista Team Blog: Introducing Windows 7".
 32. ^ "Engineering Windows 7: Designing Aero Snap". Steven Sinofsky/Microsoft. Retrieved June 8, 2009.
 33. ^ "Windows 7 Lineup Offers Clear Choice for Consumers and Businesses". Microsoft. February 3, 2009. Retrieved July 22, 2009.
 34. ^ "Windows Thin PC Frequently Asked Questions v2.0" (PDF). Microsoft. 2011. Retrieved July 13, 2011.
 35. ^ "Windows Thin PC Whitepaper v1.0" (PDF). Microsoft. 2011. Retrieved July 13, 2011.
 36. ^ Jump up to:a b Foley, Mary Jo (February 25, 2008). "Windows Home Server 'Vail' to get more entertainment hooks". ZDNet. CBS Interactive. Retrieved February 2, 2010.
 37. ^ "Windows Home Server 2011 is Ready for Release". The Windows Blog. Microsoft. March 29, 2011. Archived from the original on April 1, 2011.
 38. ^ Foley, Mary Jo (January 27, 2010). "Early version of Windows Home Server 'Vail' leaks to the Web". ZDNet. CBS Interactive. Retrieved February 2, 2010.
 39. ^ Warren, Tom (July 5, 2012). "Microsoft kills off Windows Home Server, unveils four Windows Server 2012 editions". The Verge. Vox Media. Retrieved April 21, 2017.
 40. ^ "Windows Home Server 2011 lifecycle". Support. Microsoft.
 41. ^ Thurott, Paul. "Microsoft Touts Incredible Windows 8 Boot Times". Penton Media. Retrieved September 9, 2011.
 42. ^ Microsoft shows off early peek at Windows Server 8.
 43. ^ Warren, Tom (May 31, 2012). "Windows Server 2012 Release Candidate now available to download". The Verge. Vox Media.
 44. ^ LeBlanc, Brandon (August 1, 2012). "Windows 8 has reached the RTM milestone". The Windows Blog. Microsoft.
 45. ^ Popa, Bogdan (June 27, 2013). "Download the Windows 8.1 Preview ISO Files". Softpedia.
 46. ^ Warren, Tom (March 25, 2013). "Windows Blue: a video preview of what's next for Windows 8". The Verge. Vox Media. Retrieved March 26, 2013.
 47. ^ Myerson, Terry (June 1, 2015). "Hello World: Windows 10 Available on July 29". Blogging Windows. Microsoft. Retrieved June 1, 2015.
 48. ^ Withwam, Ryan (May 11, 2015). "Microsoft: Windows 10 will be the last version of Windows". ExtremeTech. Ziff Davis. Retrieved June 8, 2016.
 49. ^ "Windows 10 release information - current branch, build history". TechNet. Microsoft. Retrieved January 9, 2017.
 50. ^ Hoffman, Chris (November 12, 2015). "What's New in Windows 10s First Big November Update". How-to-geek. Retrieved January 9, 2017.
 51. ^ Bright, Peter (November 12, 2015). "Windows 10 November Update: features, fixes, and enterprise readiness". Ars Technica. Conde Nast. Retrieved January 9, 2017.
 52. ^ Hoffman, Chris (August 2, 2016). "What's New in Windows 10s Anniversary Update". How-to-geek. Retrieved January 9, 2017.
 53. ^ Hoffman, Chris (April 11, 2017). "What's New in Windows 10s Creators Update, Arriving Spring 2017". How-to-geek. Retrieved January 9, 2017.
 54. ^ Mehdi, Yusuf (March 29, 2017). "Windows 10 Creators Update coming April 11, Surface expands to more markets". Windows Blog. Microsoft. Retrieved March 29, 2017.
 55. ^ "Windows Server 2016 new Current Branch for Business servicing option". Windows Server Blog. Microsoft. July 12, 2016. Retrieved July 22, 2016.
 
Son düzenleyen moderatör:

Ayibogan01

Asistan
Katılım
16 Mayıs 2020
Mesajlar
441
Reaksiyon puanı
201
Puanları
43
Yaş
16
cok guzel bir tarih olmus Biraz yazima dikkat edilseydi daha cok sey anlardim :) ama guzel gercekten yanlis anlamayin
 

DYREX

Öğrenci
Cezalı
Katılım
14 Nisan 2021
Mesajlar
88
Reaksiyon puanı
64
Puanları
18
Bİlgilendirme için teşekkürler.
 

walledia

cybersec#
Cezalı
Katılım
17 Şubat 2018
Mesajlar
2,972
Çözümler
4
Reaksiyon puanı
6,996
Puanları
113
Pek anlaşılabilir yazı olmamış. Bir sürü hata var. Sanırsam çeviriden alınıp, hiç düzenleme yapılmamış.
 
Üst