Windows Günümüzün temellerini atan işletim sistemi: Windows Longhorn neden başarısız oldu?

ThorJ

Profesör
Merhaba Arkadaşlar;
Bugün uzun zamandır paylaşmak ve sizlere açıklamak istediğim bu konuyu oluşturuyorum.
Bugünkü konumuzun konuğu Windows Longhorn.
Peki betada dahil bu denli stabilitesi olan bir işletim sistemi neden günümüzden silindi?
Şimdi yazımıza geçelim.
1214738840.or_.95423.jpg

2004 yılının sonunda Microsoft, yeni bir işletim sistemini duyurdu, tıpkı Windows Code Name Whistler gibi. Windows Longhorn duyuruldu. Aslında Microsoft 19 senedir Longhorn üzerinde çalışıyordu. Windows XP gibi satış rekorları kıran bir işletim sisteminden sonra, yine aynı kernel ile yola çıktılar. Görsellik ve işlevsellik anlamında oldukça hoş bir işletim sistemiydi, stabilite konusunda da akıcı çalışsa da bir şeyi atlıyorlardı, yeni bir kernel üzerine bu işletim sistemini inşa etmek yerine güncel teknoloji kullanan bir işletim sisteminde berbat bir XP kerneli kullanılmıştı, Microsoft ilk hatayı burada yaptı.
WindowsLonghorn-6.0.3718-Desktop.png

Üzerinden birkaç ay geçtikten sonra, artık sorunlar patlak vermeye başlamıştı bile. Takılma, donma, kilitlenme. İlk beta çok birşey sunmamıştı, daha sonrasında beta üzerinde geliştirilmeler artırıldıkça sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Birkaç beta yapısından sonra Microsoft artık farklı bir kernel kullanmaya karar verdi. Bunun üstüne Microsoft bu işletim sistemine Windows Server 2003 kernelini entegre etti, zaman geçiyordu, tanıtılmasına az kaldığı vakitte ise Windows Longhorn'a bir saldırı gerçekleşti, bu saldırı sonucunda ise kullanıcılar açıklardan ötürü gittikçe bu yeni işletim sisteminden uzaklaştı, ve Microsoft artık bu sürümü Public Beta programından kaldırdı, ve çok kısa bir süre daha bu işletim sistemine devm edildi. Ardından apar topar Microsoft, Windows Longhorn'da yaptığı geliştirmenin üstüne Windows Vista'yı sundu. Bu, şuan kullandığımız işletim sisteminin temellerini ortaya koyan bir işletim sistemiydi.


Yukarıdaki videodan da Windows Longhorn'un genel görünümünü inceleyebilirsiniz.

Arkadaşlar umarım yazım sizler için faydalı olmuştur, bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın.
 
windows 10 en iyi windows ve en özgün windows sürümü 7 vista'nın makyajı silinmiş hali...

Teoman'nın dediği gibi makyajı akmış teyze...
 

Allah'ın Kulu

Profesör
Şu anki işletim sistemlerinde hala Windows XP'nin ve Vista'nın kalıntıları oldukça fazla. Windows 10'un zaten başta resmen kasması ve donması için tasarlanmış bir Windows 7 kopyası olduğunu, zamanla kendi temasını kazandığını söylememe gerek yok herhalde.

Sonuna kadar katılıyorum. DWM.exe'yi kapatabiliyorsanız işte Windows Basic teması çıkıyor tamamen fakat glitchlerle dolu sayılır. Hatta dikkat ederseniz nadiren bile olsa arkaplanda Windows Basic temasının olduğunu belli edebiliyor arayüzde.

 
Win 10= win7 bin üzerine geçirilmiş animasyonlu kılıf benim gözümde neden mi
Chrome de hızlı hızlı f11 veya F12 ye basın ara sıra win 7 amblemleri sağ üstte gözükecek bilmiyorum chromun mu yoksa Windows un hatası mı ama bana göre bir eksik.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hala win 7 prog. Duruyor denetim masası gibi win 10 kendi jenerasyon prog. Nadir
 
Üst