Windows Vista mı? Yoksa XP mi?

Anket Windows Vista mı? Yoksa XP mi?

• Kullanılan toplam oy
    889
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erdempolat

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yakında şu haberi okuyunca herkes VISTA diyecek:
"Microsoft, Windows XP güncellemelerine ve XP tabanlı yazılımların üretilmesine son verdi!"
şimdilik xp :) .

Mystical

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
erdempolat dedi ki:
Yakında şu haberi okuyunca herkes VISTA diyecek:
"Microsoft, Windows XP güncellemelerine ve XP tabanlı yazılımların üretilmesine son verdi!"
şimdilik xp :) .

Bunun olması 2014 yılına kadar sürecek çünkü Microsoft 2014 yılına kadar XP'ye destek verceğini açıklamıştı.

dahi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yükelmeden sonra gözüme çarpan aman aman bi değişikliği olmadı
gözüme çarpan sadece ;

- kopyalama süresi hızlandı gördüğüm kadarıyla
- dosya kopyalanmasındaki kalan miktar hesaplama süresi gözle görülür şekilde azlamış
- performansta aman aman dedittirecek kadar bi hızlnma olmadı
- arama sonuçları sanki daha hızlı indexlenmeye başladı sanki
- windowsun puanlandırmasında bi değişiklik olmadı 3.6 idi tekrar değerlendirdim yine aynıydı 3.6
- hali hazırda harcanan ram miktarı aynı kaldı hatta %3 daha arttı %71 kullnırken %74 oldu ne anladık bu sp1 den
- kotamdan 560 mb gitti ona yandım birde

gözle görülür elle tututlur bişeyler olursa yazarım yine,kararlı sürümü beklemek daha mantıklı,sp1 de umdugumuzu bulamadık bakalım ilerliyen zamanlarda ne olacak

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
arama olayı çok güzel. yaz çıksın hemen. xp de arama başlardı bekle babam bekle...

sidebar hoşuma gitti vistada. aero zaten süper. :D

selmankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeniye alışmak tabiki de zor olacaktır. Ben de vistayı ilk kurduğumda bir sürü sorun yaşadım. Yeni sürücüler gerekti. Arkadaşlar yazmış zaten, bilgisayarını sırf msn kullanmak, arkadaş sitelerine bakmak için kullananlar vistayı tabiki beğenmez. Ben de öyle yapsam ben de keyfimi kaçırmayayım diye xp derdim. Vista görünümündeki yenililikten onlarca kat bir yeniliği altyapısında yaptı. Kesinlikle daha güvenilir bir sistem. Yüksek özellik istemesi tabiki normal.

Sonuç olarak kesinlikle VISTA diyorum...

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
XP SP2 türkçe var şindi SP3 ü kurarsam olmayomu ?

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
tahir2023 dedi ki:
Sanırım o şirketlerin Pardus'dan haberleri yok. Bir deneseler görecekler neyin ne olduğunu. Microsoft malesef bu alanda da -aynen Amerika Birleşik Devletleri gibi her ne hikmetse- tekelciliğini konuşturup küresel hakimiyeti çok iyi oturtmuş durumda. Bu arada Microsoft'dan geçen mail geldi, hani şu açık kaynak kodlu yazılımlarda (Media.Player.Classic,FreeRAM.XP.Pro gibi) geliştirmekte olduğumuz programlarda bize destek olmak için lütfen bağış yapın gibi uyarıların tamamen sahtekarlıktan ibaret olduğun yazıyordu email de. Sanırım Microzortçu abiler açık kaynak koddan bu aralar ciddi ciddi tırsmaya başladılar!!.. Ama kaçınılmaz son geliyor, kimse endişelenmesin.

yndn dedi ki:
xp diyen arkadaslar sonunda mecburen vistaya geçecekler.. şirketlerde vista kullanılmaya başladı..

Sanırım seninde linux'un diğer dağıtımlarından haberin yok! Debian,suse,fedora falan varken pardus neymiş! Pardusun alması gereken çok yol var.

mozasur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sistem özelliklerim

İşlemci 1.80 Ghz Dual Core 800 Fsb
Anakart Gigabyte 945 GZM S2
Ram Twinmos 1Gb 533 Mhz (2 gb ta gerek yok bence oyun için bişey diyemem)
Ekran Kartı 256 Mb Sapphire 1300pro
Harddisk 250 Gb sata harddisk
Kasa Normal sıradan snopy nin kasası

Ama windows vistayı çok rahat bir şekilde kaldırıyor ayrıca çok kararlı bir sistem görsel açıdan muhteşem güvenirlik harika çok konfurlu artık xp ye geçmem mümkün değil çok değil seneye bilgisayar meraklıların hepsi ama meraklıları hepsi vistaya geçecektir mecburen artık firmalar vistayı baz alarak oyun veya program veya donanım yapıyorlar ve daha ilerisi için
bu nedenle vistayı hafife almayın gerçekten çok konforlu attan inip eşeğe binilmez bence

mozasur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Geçenlerde iki pc sattım vista yükleyerek verdim ve memnunlar bilgisayardan anlamıyorlar o ayrı bişey 1 gb bellek 1.80 işlemci dual onboard ekran kartı 945 gigabyte anakart özellikler bunlar sorunsuz bir şekilde çalışıyorlar

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
mozasur dedi ki:
Geçenlerde iki pc sattım vista yükleyerek verdim ve memnunlar bilgisayardan anlamıyorlar o ayrı bişey 1 gb bellek 1.80 işlemci dual onboard ekran kartı 945 gigabyte anakart özellikler bunlar sorunsuz bir şekilde çalışıyorlar
Benim 512 ram 1.80 amd sempron 3000+ işlemci 256mb nvidia fx5500 ekran kartında vista home premium gayet güzel çalışıyor.
10 aydır vista kullanıyorum ve xpye dönmeyi hiç düşünmedim.Çünkü vistayı kaldırıp xp yüklemek attan inip eşeğe binmek gibi bişey..

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
peki uyumluluk sorunları varmı mesla bende program arşivi var bayaa.vistaya geçince bunları kullanamammı?

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
bdco dedi ki:
peki uyumluluk sorunları varmı mesla bende program arşivi var bayaa.vistaya geçince bunları kullanamammı?
Çoğunu kullanamazsın.Arşivindeki programların son dönemde yeni versiyonu çıkmışsa mutlaka vista desteği eklemişlerdir.Onu indirip halledersin ama kıyıda köşede kalmış, kimi zaman programcısına sabahtan akşama kadar dua etme isteği uyandıran birçok programı kullanamazsın.

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
elektr10 dedi ki:
bdco dedi ki:
Çoğunu kullanamazsın.Arşivindeki programların son dönemde yeni versiyonu çıkmışsa mutlaka vista desteği eklemişlerdir.Onu indirip halledersin ama kıyıda köşede kalmış, kimi zaman programcısına sabahtan akşama kadar dua etme isteği uyandıran birçok programı kullanamazsın.
Yoo kullanırsın bütün programların sorunsuz çalışır merak etme...

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Kendi arşivimden arkadaşımın vistalı bilgisayarında yüklemeye çalıştığım çoğu program sorun çıkardı sonra sitesine baktım programların.Vista uyumlu değilmiş.Ben yaşadığımı anlatıyorum, sallamıyorum.Söylemedi demeyin sonra.

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
yani xp programları vistada sorun çıkarıyomu çıkarmıyomu çelişkili son 2 yorum ???

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bende yaşadığımı anlatıyorum şuan kullandığım tüm programlar vista ile uyumlu..

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Madem çelişkiye düştük, bir de microsoftun görüşünü alalım.
Microsoftun sisteminizin vistaya uyumlu olup olmadığını birçok açıdan denetleyen programı Windows Vista Upgrade Advisor 1.0
Bu da programın benim bilgisayarda verdiği rapordan bir kesit:
1111dw0.jpg

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Nerdeyse bütün programların çalışır.Bende bir tek antivirüs yazılımları,nero ve sürücüyle gelen programlar çalışmadı.Onun dışındakiler uyumluluk ayarı yaparakta olsa çok rahat çalışıyor.

Hereke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, şu vista sp1'i kuran varmı? Bende hata mesajı veriyor. Neler denedimse olmadı maalesef.

Hata mesajı şöyle: An internal error occurred while installing the service pack.

Error code: 0x8007000D. See

Çözüm için verdiği adreste ise ilgili birşey bulamadım.
Bu sorun nasıl çözülür bilen var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Hereke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğrusu bu konuda tam olarak ne yaptığımı ben de bilmiyorum. Vista ingilzce fakat daha sonra Türkçe dil paketi yüklendi. İki kullanıcı hesabı var. Biri Türkçe diğeri ingilizce olarak açılıyor. Yani Türkçe dil paketini kuduktan sonra ingilizceyi kaldırmadım. Sistem baştan ingilizce kurulduğu için sp1 de ingilizce olarak indirmiştim. İki ayrı dilin etkin olması sorun yaratıyor olabilir mi? Bilemiyorum. İlgin için teşekkürler.

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,166
Bende de hata verdi ancak bütün yüklemeleri de yaptı. Sistem bilgisinde ise SP1 yazmıyor ama SP1 ile gelen tüm yamalar şu anda yüklü.

Hereke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vista SP1 TR ile SP1 EN arasında ne dosya adı olarak ne de boyut olarak bir fark göremedim. Şimdi bir de SP1 TR olanını indiriyorum bakalım ne sonuç verecek. Teşekkürler

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
hayır indirdiğin dil pakedi ile olmaz bu iş, cd deki orjinal dili neyse onu yükliceksin

Hereke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öylemi, Bende zaten öyle yapmıştım ama neden bu hatayı hep aynı şekilde veriyor? Daha paketin yarısı falan açılınca, daha kurmaya başlayamadan hata veriyor. Acaba indirilen dosya bozulmuş olabilir mi?

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
tüm güncellemeler kurulu sp1 gerek yok değil mi?

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Vista çıkmadan önce longhorn'la görünüm heycanımızı yaşadık. Daha sonra rc sürümleri piyasaya sürüldü. Ama rclerin ardından betadan çıkan vista hiç beklediğim gibi olmadı açıkçası. Vistada bulunan driver sorunları hat safada. win 98/2000/xp için üretilen çoğu driver vista ile uyumsuz. Aynı şekilde vista kurulu yeni bir makina aldığımızda xp dönüş zor oluyor. Yeni vista pc ile gelen driverlar xp ile sorun yaşayabiliyor. Sanki 2 işletim sisteminide farklı firmalar yazmış gibi açık ara fark var aralarında. Performans açısından xp yine önde. XP'yi tek geçerim.

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
mr.meseli dedi ki:
Vista çıkmadan önce longhorn'la görünüm heycanımızı yaşadık. Daha sonra rc sürümleri piyasaya sürüldü. Ama rclerin ardından betadan çıkan vista hiç beklediğim gibi olmadı açıkçası. Vistada bulunan driver sorunları hat safada. win 98/2000/xp için üretilen çoğu driver vista ile uyumsuz. Aynı şekilde vista kurulu yeni bir makina aldığımızda xp dönüş zor oluyor. Yeni vista pc ile gelen driverlar xp ile sorun yaşayabiliyor. Sanki 2 işletim sisteminide farklı firmalar yazmış gibi açık ara fark var aralarında. Performans açısından xp yine önde. XP'yi tek geçerim.
vistada driver sıkıntıları vista ilk çıktığında oluşabiliyordu ama şuan önemli bir driver sorunu yok vistada..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...