Türkiye'de ilk! Yeni HP Omen 15 2020 kutu açılışı

Bu konuyu okuyanlar

Kaetenay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Uyumlu çalışır sıkıntı olmaz. Monster ile aradaki farkları söyleyeyim, siz ona göre değerlendirin. HP'nin ekranı, kasası, klavyesi ve soğutması daha iyi. Monster'da ise i7 işlemci var. i7 ve i5 arasındaki fark eskisi kadar küçük değil. Sonuçta arada iki çekirdek ve 4 izlek fark mevcut. i5-10300H'de performanslı bir işlemci elbette ancak yayın yapacaksanız, render alacaksanız 6 çekirdeğin avantajını görürsünüz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Teknik detaylara çok hakim değilim açıkçası. Bazı günler 3-4 saat oyun oynayıp genellikle de spotify eşliğinde internette gezinti amacıyla kullanacağım bilgisayarı. Düşük bir ihtimalle de olsa programlamaya başlama niyetim var. Bu amaçlarım için sanırım i5 işlemci yerine i7 tercih etmem gerekmez. Yayın, render gibi ağır yük bindirebilecek uğraşlarım yok bilgisayarda.

06-ankaralı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
105
hayırlı olsun bende dandik bir laptobun ramine overclock yapmaya çalışıyorum adamlar neler alıyor :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Cevabınız için teşekkür ederim. Teknik detaylara çok hakim değilim açıkçası. Bazı günler 3-4 saat oyun oynayıp genellikle de spotify eşliğinde internette gezinti amacıyla kullanacağım bilgisayarı. Düşük bir ihtimalle de olsa programlamaya başlama niyetim var. Bu amaçlarım için sanırım i5 işlemci yerine i7 tercih etmem gerekmez. Yayın, render gibi ağır yük bindirebilecek uğraşlarım yok bilgisayarda.
O zaman i5 modeli sizin işinizi görecektir. Kaliteli bir kasa ve sorun çıkarma olasılığı daha az olan bir ürüne sahip olursunuz.

Selim Pusat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayırlı olsun, ekran kartı RTX 2060 Mobile mi yoksa Max Q mu? Bazı yerlerde Max Q olduğuna dair yorum yapmışlar.

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,308
Forumda bir arkadaşın daha bu laptoptan vardı. Onun 80 üstü derecelere çıkıyordu işlemcisi. MSI Afterburner ile falan bir kontrol et derim. Sıcaklığın yük altında o kadar olması için, boşta 30 derecede falan çalışması gerekir bilgisayarın.
O arkadaş muhtemelen fanları performance veya slient modunda vermiştir sıcaklıkları , benim değerlerim turbo modunda Allah inandirsin verdiğim değerleri daha bugün tekrar test ettim

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Net bilgi değil mi hocam? 80-90W'da çalıştığından bahsedenler olmuş.
Youtube incelemelerinde buna değindiklerini gördüm ve yaklaşık 2 aydır bu ürünü inceliyorum. ASUS'un Ryzen işlemcili TUF serisi ile karşılaştırılıyordu hatta ki onda 90W kullanıldığında bahsedilmişti (ek olarak 90W RTX 2060, Max-Q olan değil). Birde MaxQ teknolojisi bu tarz ürünlerde kullanılmaz. Genelde ya ince laptoplarda ya da daha bütçe dostu modellerde kullanılır. Halis mulis gaming laptop Omen serisi :D

Selim Pusat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Youtube incelemelerinde buna değindiklerini gördüm ve yaklaşık 2 aydır bu ürünü inceliyorum. ASUS'un Ryzen işlemcili TUF serisi ile karşılaştırılıyordu hatta ki onda 90W kullanıldığında bahsedilmişti (ek olarak 90W RTX 2060, Max-Q olan değil). Birde MaxQ teknolojisi bu tarz ürünlerde kullanılmaz. Genelde ya ince laptoplarda ya da daha bütçe dostu modellerde kullanılır. Halis mulis gaming laptop Omen serisi :D

Harika :D Ürünü görünce biter diyerek hızlıca göz atıp sipariş verdim ardından araştırmaya koyuldum, şüphelerim vardı ki gitti teşekkür ederim. Tekrardan hayırlı olsun hocam :)

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
boşta 47 derece cs de 55 derece gta 5 61 derece (gpu)
boşta 47 derece cs 53 derece gta 58 derece (cpu)
Hocam bu değerler imkansız. 9300h var benim laptopda ve 85-90 arası geziniyor. Hadi diyelim ki çok çok iyi bir soğutmaya sahip cihazınız maksimum göreceğiniz değer 75 olsun. O ısılara inmesi zor yani laptopların. Sanırım yanlış bakıyorsunuz.

Görkem hocamı da anlamak lazım, kendide biliyor masaüstü daha iyi tabii ama şartlar izin vermiyor işte arkadaşlar. Kullanım şartınıza bağlı olarak bir cihaz almanız gerekiyor doğal olarak ve üniversite öğrencisinin masaüstü kullanması imkansıza yakın. Ben de aynı durumdayım. Okullar bitince bakarız elbet güzel bir kasa toplanır. Benim bilgisayara tek eleştirim tasarımı olur. Omen'in o agresif kasa tasarımını ben daha çok beğeniyordum, bu yeni tasarım pek hoşuma gitmedi logosuyla beraber, tabii bu göreceli. Tekrar hayırlı olsun diyelim.

Tolga6bd6

Doçent
Reaksiyon puanı
298
Herkese selamlar. Bundan yaklaşık 3.5 yıl önce Dell 7567 model dizüstü bilgisayarı satın almıştım. Yakın zamanda fiyatlarda artmadan değiştirmeye karar verdim ve uzun incelemelerim ve araştırmalarım sonucu HP Omen 15 2020 model ürünü almaya karar verdim. Ürünün kısaca özellikleri:
  • 10. nesil Intel Core i7 işlemci (i7 10750H)
  • NVIDIA RTX 2060 115W
  • 1 TB Samsung SSD
  • 2 adet M.2 SSD slotu mevcut. 2.5" disk slot bulunmuyor.
  • Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 desteği.
  • 144 Hz tazeleme oranına sahip IPS panel. %95 AdobeRGB, %75 NTSC renk gamutu desteği.
  • Full metal kasa ve çift fan soğutma.
  • HDMI, Thunderbolt, miniDP, 3xUSB A ve kombo jack girişi mevcut.
  • 70.9 Wh batarya ve 200W adaptör.
Ürünün biraz kullanıp, detaylı incelemesini yaklaşık 10 gün sonra paylaşacağım. Şimdilik sadece kutu açılışı yaptım. Birde 500 GB Samsung Evo Plus SSD siparişi verdim, kurulum için onu bekliyorum. Ürünün görselleri:

Ekli dosyayı görüntüle 111757
Ekli dosyayı görüntüle 111758
Ekli dosyayı görüntüle 111759
Ekli dosyayı görüntüle 111760
Ekli dosyayı görüntüle 111761
Ekli dosyayı görüntüle 111762

İlk deneyim
Hoş bir kutu ile geliyor yeni Omen 15. Ürünü elime ilk aldığımda çok kaliteli bir metal kullanıldığını anladım. Kasanın kendisi metal, panelin üst kapağı plastik ancak dokusu çok hoş. Elmas kesim logo ışığa göre renk değiştiriyor. Alt tarafta kocaman bir ızgara mevcut. Zaten ürünün soğutma performansının kuvvetli olmasının temel sebeplerinden birisi de bu. Bakır boruların kalın olması, fanların büyük olması da avantaj. Ürünü henüz kendim test etmedim ancak incelemelere baktığım zaman, 10750H bulunduran bilgisayarlara göre daha serin çalışıyor. Ortalama 80-85 derece arası. Omen 15'in detaylı incelemesini de yakın zamanda forumda paylaşacağım. Beklemede kalın :wink:
Hayırlı olsun Allah istiyene versin

Selim Pusat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fotoğraflarda benim dikkatimi çeken olumsuz şey klavyesi oldu. Virgülün, büyüktür işaretinin konumu ve enter tuşunun büyüklüğü ABD klavyesindeki gibi. Sanki ithalatçı firma değil de bireysel olarak yurt dışından ürün getirtilip tuşları değiştirilmiş gibi gözüküyor. Yeni nesil cihazlarda hep böyle mi yoksa HP'ye has bir durum mu?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Fotoğraflarda benim dikkatimi çeken olumsuz şey klavyesi oldu. Virgülün, büyüktür işaretinin konumu ve enter tuşunun büyüklüğü ABD klavyesindeki gibi. Sanki ithalatçı firma değil de bireysel olarak yurt dışından ürün getirtilip tuşları değiştirilmiş gibi gözüküyor. Yeni nesil cihazlarda hep böyle mi yoksa HP'ye has bir durum mu?
HP'ye has bir durum. Yeni kasada büyük ihtimalle oyuna odaklanıldığı için bu tarz bir tasarıma gitmişler. Ancak dediğiniz gibi virgülün ve büyüktür-küçüktür işaretinin yeri biraz garip olmuş. Shift tuşunun bu kadar büyük olmasına gerek yokmuş bence. Hem bu şekilde L enter tasarımına da gidilebilirdi. W konusuna tekrar gelirsem, sanırım Ryzen sürüm ile Intel sürümün W değerleri farklı. Ryzen sürümde 90W kullanılıyor olabilir.

Selim Pusat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HP'ye has bir durum. Yeni kasada büyük ihtimalle oyuna odaklanıldığı için bu tarz bir tasarıma gitmişler. Ancak dediğiniz gibi virgülün ve büyüktür-küçüktür işaretinin yeri biraz garip olmuş. Shift tuşunun bu kadar büyük olmasına gerek yokmuş bence. Hem bu şekilde L enter tasarımına da gidilebilirdi. W konusuna tekrar gelirsem, sanırım Ryzen sürüm ile Intel sürümün W değerleri farklı. Ryzen sürümde 90W kullanılıyor olabilir.

Anlaşılan HP, Türk kullanıcılarının kullanım alışkanlığını değiştirecek :D Yıllardır kocaman L şeklinde enter tuşunu, enter'in yanındaki virgülü kullanmaya alıştığım için muhtemelen ilk başlarda biraz yadırgayacağım ama zamanla alışırım herhalde :) Maalesef HP web sitesinde ürün hakkında detaylı bilgi vermemiş, 115W olduğunu sizden öğrenmem içimi rahatlattı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Anlaşılan HP, Türk kullanıcılarının kullanım alışkanlığını değiştirecek :D Yıllardır kocaman L şeklinde enter tuşunu, enter'in yanındaki virgülü kullanmaya alıştığım için muhtemelen ilk başlarda biraz yadırgayacağım ama zamanla alışırım herhalde :) Maalesef HP web sitesinde ürün hakkında detaylı bilgi vermemiş, 115W olduğunu sizden öğrenmem içimi rahatlattı.
Bu tarz detaylar genelde sitede belirtilmez zaten. Ancak dediğiniz gibi ilk başlarda yadırganır elbette.

Hocam bu değerler imkansız. 9300h var benim laptopda ve 85-90 arası geziniyor. Hadi diyelim ki çok çok iyi bir soğutmaya sahip cihazınız maksimum göreceğiniz değer 75 olsun. O ısılara inmesi zor yani laptopların. Sanırım yanlış bakıyorsunuz.

Görkem hocamı da anlamak lazım, kendide biliyor masaüstü daha iyi tabii ama şartlar izin vermiyor işte arkadaşlar. Kullanım şartınıza bağlı olarak bir cihaz almanız gerekiyor doğal olarak ve üniversite öğrencisinin masaüstü kullanması imkansıza yakın. Ben de aynı durumdayım. Okullar bitince bakarız elbet güzel bir kasa toplanır. Benim bilgisayara tek eleştirim tasarımı olur. Omen'in o agresif kasa tasarımını ben daha çok beğeniyordum, bu yeni tasarım pek hoşuma gitmedi logosuyla beraber, tabii bu göreceli. Tekrar hayırlı olsun diyelim.
Kim masaüstü sisteme sahip olmak istemez ki? Sıcaklık derdi yok, darboğaz derdi yok, ömür derdi görece daha az. Ancak öğrenci olunca mecbur laptop alıyoruz. Almışken de orta halli bir ürüne para verince 3-4 yıl aksamaya başlıyor tabi. Dell 7567'de bunu deneyimledim ancak o zamanlarda para ile alabileceğiniz laptoplarda bile pek iyi özellikler yoktu. Yine GTX 1070 ile 7700HQ kullanılıyordu. En büyük sıkıntı benim için işlemciydi zaten yoksa 1050 Ti idare ediyordu. Ancak şimdi bütçeye göre gerçekten iyi ürünler alınabiliyor.

nakedpineapple76

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam hocam ben de aynı modeli almayı düşünüyordum yalnız kafamda birkaç soru işareti var. Öncelikle batarya kapasitesi nasıl. Gündelik kullanımda video izleme vs de ne kadar dayanıyor batarya? Bir de fan sesi ne düzeyde tam olarak, rahatsız edici seviyelere ulaştığı oluyor mu? Son olarak sizin aldığınız yerden almayı düşünüyorum ben de fakat klavye aydınlatması hakkında bir bilgiye erişemedim. Arka aydınlatma var mı, varsa rgb midir? Farkındayım hocam 10 güne inceleme gelecek yazmışsınız ama yarın gibi sipariş vermeyi düşünüyordum ben, yanıtlayabilirseniz çok sevinirim o açıdan. Bu arada hayırlı olsun güle güle kullanın.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Selam hocam ben de aynı modeli almayı düşünüyordum yalnız kafamda birkaç soru işareti var. Öncelikle batarya kapasitesi nasıl. Gündelik kullanımda video izleme vs de ne kadar dayanıyor batarya? Bir de fan sesi ne düzeyde tam olarak, rahatsız edici seviyelere ulaştığı oluyor mu? Son olarak sizin aldığınız yerden almayı düşünüyorum ben de fakat klavye aydınlatması hakkında bir bilgiye erişemedim. Arka aydınlatma var mı, varsa rgb midir? Farkındayım hocam 10 güne inceleme gelecek yazmışsınız ama yarın gibi sipariş vermeyi düşünüyordum ben, yanıtlayabilirseniz çok sevinirim o açıdan. Bu arada hayırlı olsun güle güle kullanın.
Lenovo ile HP hemen hemen aynı özelliklerdeler. İkisinin de ekran iyi, soğutma performansı iyi, kasa kalitesi kısaca çok benzerler. Tasarım olarak hangisi hoşunuza giderse. Ek olarak HP'de miniDP portunun olması avantaj sadece. Lenovo kısa zaman içerisinde gelmez yalnız bunu belirteyim. Klavye ise 4 bölgeli RGB aydınlatmaya sahip. Omen Command Center aracılığıyla istediğiniz bölgeyi istediğiniz renge ayarlayabilirsiniz. Bataryayı tam test etmedim ancak 2.5" disk yeri olmadığı için fena bir büyüklüğü yok. Ben incelediğim testlerde ortalama 4-6 saat arası süre gördüm.

Fan sesi konusu ise boşta biraz ses yapıyor. Yani bazı gaming cihazlarda olduğu gibi boştayken hiç fan sesinin gelmediği olmuyor ancak rahatsız edecek düzeyde de değil. Alışılıyor zaten. Ancak bu sayede boştayken birçok laptopta göre daha serin çalışıyor cihaz. Ortalama 40-50 arası. Oyunlarda kulaklık kullandığım için duymuyorum fan sesini. Oyunlarda da en fazla 80 dereceyi gördü işlemci. Ortalama 77, ekran kartı da ortalama 65-70 arası.

1597580783581.jpg

CanKaramanli

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Merhaba bende bu bilgisayarı almayı düşünüyorum da acaba driverları nerden yüklediniz?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Merhaba bende bu bilgisayarı almayı düşünüyorum da acaba driverları nerden yüklediniz?
HP'nin kendi sitesinden yükledim. Üyelik açın, HP Support Assist programı bilgisayarınızı tanısın. Sonra tarayıcıdan üyeliğinize girdiğiniz zaman otomatik ürünlerim kısmında bilgisayarınız çıkıyor.

Hp.jpg

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
hayırlı olsun güle güle kullan Lenovo-IdeaPad-S145-15AST AMD A6-9225 RADEON R4, 5 COMPUTE CORES 2C+3G @ 2x 2.6GHz (1,60GHz'e sabitledim ) fan sesi yok serinde...
MPzOAhvzNGd50CbOw4YJhfp1aZG0RK4KQu4R_ieaCNnkkv3a6y9uGOwd7xFcviTe8DD8PZZgO4vN5FcHKSIOC2fT-pnQtqcI5mKLE_4eVcSpiIxXn_mlxzEzaTS4g3C9ruAdRvFpyzC3YX_Hq8vl9LJdbaxUl8vR4_9XbKgPA-9f_C9EZ679qBcFLO5r4OaecWV8m-nnqTJbE5tRUs5r0m6LoyjP_oLuA_-bIrLlUmHOIO3Ni2jomDjFi0UsXeOcp3wiDKbTRHxBPKrGPshXZ7NyRInXW1zQoE-4vd-_4fhk3KIHDwdTHbfwU8pfew14dLc0oIk22mbX5AMjRIYaZ7x6BQlgL1Ll1HHojVTiDMMnytXwewLWTzETR0F50gun_PvSwqGPEKeJxKD71hi1N2KUGaQlL-vJ1RRwXdarDLTK_IXXYlAglU1o8RMKpl3idXhLZpxqg4suOjcMcww0nwLnfyzQtDDuBF8OZHFgz0EWMvCxQBDPpRaCDLgLE0GTcQgC_h-BEyRMaOW4WOXrJEL4VnIrdy4e_fIpsVjF2P0M4aETzUNcl9EXSpZPBoGIqxJRfFCTPR3pUDM2WlLRl0VH20jz3MA7K6lSa9jsCaJW0VxvImYV9pNwC8hIgZmhyLwcHPap7f9C6OoT5qJegr23DrawAIxwNNfkmNHQXq5KVjLf_3yLOD6ad_Qa=w786-h587-no

nakedpineapple76

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lenovo ile HP hemen hemen aynı özelliklerdeler. İkisinin de ekran iyi, soğutma performansı iyi, kasa kalitesi kısaca çok benzerler. Tasarım olarak hangisi hoşunuza giderse. Ek olarak HP'de miniDP portunun olması avantaj sadece. Lenovo kısa zaman içerisinde gelmez yalnız bunu belirteyim. Klavye ise 4 bölgeli RGB aydınlatmaya sahip. Omen Command Center aracılığıyla istediğiniz bölgeyi istediğiniz renge ayarlayabilirsiniz. Bataryayı tam test etmedim ancak 2.5" disk yeri olmadığı için fena bir büyüklüğü yok. Ben incelediğim testlerde ortalama 4-6 saat arası süre gördüm.

Fan sesi konusu ise boşta biraz ses yapıyor. Yani bazı gaming cihazlarda olduğu gibi boştayken hiç fan sesinin gelmediği olmuyor ancak rahatsız edecek düzeyde de değil. Alışılıyor zaten. Ancak bu sayede boştayken birçok laptopta göre daha serin çalışıyor cihaz. Ortalama 40-50 arası. Oyunlarda kulaklık kullandığım için duymuyorum fan sesini. Oyunlarda da en fazla 80 dereceyi gördü işlemci. Ortalama 77, ekran kartı da ortalama 65-70 arası.

Ekli dosyayı görüntüle 112515
Çok teşekkür ederim hocam aydınlatmış oldunuz beni. Forum da açtığım diğer başlık da gözünüzden kaçmamış, onun için de ayrı teşekkür ederim. Sanırım ben de aynı cihazı alacağım.

BeWise

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, hocam öncelikle hayırlı olsun iyi günlerde kullan inşallah. Windows Hello desteğinin olup olmadığını merak ettim, araştırdım ama bulamadım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Merhabalar, hocam öncelikle hayırlı olsun iyi günlerde kullan inşallah. Windows Hello desteğinin olup olmadığını merak ettim, araştırdım ama bulamadım.
Bakıp dönüş sağlayacağım.

cagri33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar ben de i5 10300h lik modelini düşünüyorum tavsiye edermisiniz bilgisayar mühendisliği için dusunuyom ve birde oyun tabi ki

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Şu konuyu görünce içim bir buruk oluyor. Bizde nerede bunu alacak para?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Merhabalar ben de i5 10300h lik modelini düşünüyorum tavsiye edermisiniz bilgisayar mühendisliği için dusunuyom ve birde oyun tabi ki
i5 modeli de iş görecektir tabi ancak i7 modeli ile olan aradaki fiyat farkı bence değer. Çünkü i7 modelde bulunan SSD kapasitesi de 1 TB.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hello desteği yüz tanıma için yok maalesef.