Detaylı inceleme! HP Omen 15 2020

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
öff 8 ms çok fazla değil mi
Laptoplar için gayet normal. En iyi değer MSI'ın üst seviye panellerinde var onlar da 3-4 ms arasında. Ancak onların da dezavantajı renk doygunluğu iyi değil. 4 ms olan MSI'ın NTSC renk doğruluğu yüzde 45, bu laptopun yüzde 72. Laptoplarda bana kalırsa ms'den ziyade renk doğruluğu bence daha önemli.

todveder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
dostum kullandığın bilgisayarda oyunları performans mı yoksa balanced modda mı oynuyorsun
Performans elbette. Balanced modda olunca bilgisayar kendisini zorlamıyor FPS değerleri çok düşük kalıyor. Anca FM gibi oyunlar balanced modda oynanır.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
genel olarak oyunlarda kaç fps alıyorsun bilgilendirebilir misin
Çok farklı oyunlar oynamadım. En fazla AC Odyssey ve Horizon zorladı, onlarda da ultra ayarlarda 60 FPS üzeri veriyor zaten. Benim ki 2060 modeli üstelik. Sizin alacağınız MaxQ olsa da yüzde 8-10 arası bir performans farkı var 2060 ile.

todveder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fazla AC Odyssey ve Horizon zorladı, onlarda da ultra ayarlarda 60 FPS üzeri veriyor zaten. Benim ki 2060 modeli üstelik. Sizin alacağınız MaxQ olsa da yüzde 8-10 arası
cpu sıcaklıkları hiç 90 derece üstüne çıktı mı acaba

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
cpu sıcaklıkları hiç 90 derece üstüne çıktı mı acaba
Oyun oynarken çıkmadı. Turbo modda da kullanmadım hiç oyun esnasında. Ancak Warzone ve WatchDogs 2 gibi işlemciye daha fazla yük bindiren oyunlarda 90 derecelere ulaşabilir. Yine de CPU bottleneck olacağını sanmıyorum. Stres testi yaptığımda 95 derece maksimumu gördüm ve bottleneck yaşamamıştım.

BlueDRagonTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Görkem bey merhabalar... Konunuza aylar sonra yazıyorum ama size bir şey danışacağım. Ben Omen 15 2020 RTX 2060+İ5 10300h olanını aldım ama cihazımda coil whine sesi var. Sesin bir benzerini link olarak vereceğim. Acaba sizin cihazda da böyle bir ses var mı? Ses sağ ve sol kısıma kulağınızı yaklaştırınca fanlar düşük devirde çalışırken oluyor. Bios üzerinden Always Fan Mode'u kapatarak baktım ses hâlâ vardı. Yani fanlarda problem yok. Sonra acaba hoparlörden mi dedim ve güvenli modda driver olmadan cihazı başlattım. Ancak ses hâlâ devam ediyordu. Yani hoparlörde de bir problem yoktu. Cihazın anakartındaki bobinlerden olduğunu düşünmekteyim. Acaba ileride bir problem yaşatır mı bu ses?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Görkem bey merhabalar... Konunuza aylar sonra yazıyorum ama size bir şey danışacağım. Ben Omen 15 2020 RTX 2060+İ5 10300h olanını aldım ama cihazımda coil whine sesi var. Sesin bir benzerini link olarak vereceğim. Acaba sizin cihazda da böyle bir ses var mı? Ses sağ ve sol kısıma kulağınızı yaklaştırınca fanlar düşük devirde çalışırken oluyor. Bios üzerinden Always Fan Mode'u kapatarak baktım ses hâlâ vardı. Yani fanlarda problem yok. Sonra acaba hoparlörden mi dedim ve güvenli modda driver olmadan cihazı başlattım. Ancak ses hâlâ devam ediyordu. Acaba ileride bir problem yaşatır mı bu ses?
Bende bu tarz bir ses yok. Performans olarak sorun yaratmaz ama laptop olduğu için böyle sesler çıkarması rahatsız eder normal olarak. HP servisi ile görüşün, fan değişimi yaparlar büyük ihtimalle.

BlueDRagonTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ses çok tiz bir seviyede ve kulağınızı yaklaştırdığınızda çıkıyor. Fareyi oynattıkça veya cihaz yüke girdiği zaman ses çıkmaya başlıyor. Gerçekten çok ilginç. Anakarttaki bobinlerden olduğunu düşünmekteyim. Bakalım servis ne diyecek?

Reaksiyon puanı
16,109
coil whine olamaz notebooklarda ki bobinler farklı fanın sesi olmalı.

BlueDRagonTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
coil whine olamaz notebooklarda ki bobinler farklı fanın sesi olmalı.
Hocam fanları kapatıp denedim. Hoparlörü kapatıp denedim nafile ses hep var. Ses ya CPU'dan geliyor ya da CPU'ya elektrik aktaran bobinlerden. Edit: devre, elektrik, bobin falan anlamam ama yabancı hp forumlarında da bobinlerden sızlama sesi, ıslık sesi vs diye yazmışlar. Kesin bir çözümü de yok galiba.

Reaksiyon puanı
16,109
hiç notebookta bobin ağlaması duymamıştım benim Lenovo IdeaPad S145-15AST sessiz gerçi Maxiplus5 müzik çalıyor...
WhatsApp Image 2020-12-17 at 20.17.17.jpeg

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Laptoplarda da oluyor ama tam ekran kartlarında olduğu gibi olmuyor. Birkaç laptopta daha görmüştüm bu tarz bir sorun.
Reis Hayırlı olsun konuyu yeni gördüm. Geç oldu yazmam.

Soğutma ve klavyesi baya güzelmiş. Laptopun altını kolayca açabiliyorsan efsane bişey.
Teşekkür ederim :) 8-10 tane vida var onları çıkarınca geliyor alt kapak. Ancak satmayı düşünüyorum. Ya kasa toplayacağım ya da M1 işlemcili MacBook Pro alacağım.

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Laptoplarda da oluyor ama tam ekran kartlarında olduğu gibi olmuyor. Birkaç laptopta daha görmüştüm bu tarz bir sorun.

Teşekkür ederim :) 8-10 tane vida var onları çıkarınca geliyor alt kapak. Ancak satmayı düşünüyorum. Ya kasa toplayacağım ya da M1 işlemcili MacBook Pro alacağım.
Kasa Toplarsan böyle olmazsa foruma gelme? Ben izin vermem forumda ban atasın.

Ban atma işlemi böyle kasadan yapılmalı ?ahagdhagdsh

Безымянный.jpg

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
Öncelikle tekrardan hayırlı olsun. @Allah'ın Kulu nun dediği gibi RAM'lerde soğutucu olsa daha iyi olurmuş. İnceleme için teşekkür ederiz. :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Öncelikle tekrardan hayırlı olsun. @Allah'ın Kulu nun dediği gibi RAM'lerde soğutucu olsa daha iyi olurmuş. İnceleme için teşekkür ederiz. :)
Laptop tarafında soğutucu yok ya. Plaka ekliyorlar onun da soğutmaya çok bir etkisi yok. Şekil amaçlı ekleniyor.

O sattı diye biliyorum da, acaba yanlış mı hatırlıyorum @Görkem Say?
Satamadım daha.

Kasa Toplarsan böyle olmazsa foruma gelme? Ben izin vermem forumda ban atasın.

Ban atma işlemi böyle kasadan yapılmalı ?ahagdhagdsh

Ekli dosyayı görüntüle 129298
Şu kasayla sadece ban atmak, banlanma sebebidir :D

moowy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Görkem Say, Merhaba, ben de HP OMEN almak istiyorum fakat birkaç sorum olacak, batarya performansı nasıl sizce hafif kullanım için örneğin okula götürüp boş vakitlerde vscode tarzı programları tek kullanırsam veya sadece filim izlersem ortalama kaç saat götürür ve klavye uzun kullanım için rahat mı (kod yazmak için)?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
@Görkem Say, Merhaba, ben de HP OMEN almak istiyorum fakat birkaç sorum olacak, batarya performansı nasıl sizce hafif kullanım için örneğin okula götürüp boş vakitlerde vscode tarzı programları tek kullanırsam veya sadece filim izlersem ortalama kaç saat götürür ve klavye uzun kullanım için rahat mı (kod yazmak için)?
5-6 saat götürür ortalama batarya ile. 76 kWh çok kötü bir kapasite değil çünkü. Ek olarak klavyesinin tuş dizilimine biraz alışmak gerekse de tuşlar arası mesafe ve tuşların büyüklüğü çok iyi. O yüzden yazı yazmak bu klavye ile çok keyifli diyebilirim.

wusti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam merhabalar bende i5 işlemcili modeli var ve gayet memnunum. Ama bazı sıkıntılar olmuştu. Oyunlarda fps düşmesi vb problemler. Teknik destek ile iletişime geçtim dediler gönder ama biraz araştırdım. Baktım ben balance ve hybrid modlarında oynuyormuşum. İkisinide performans moduna aldım ve hiçbir problem olmadı. Tek sorun artık her uygulama GPU ile açılıyor:d Bataryayı bayağı sömürüyor bu durum. Acaba siz her zaman performans modunda mı kullanıyorsunuz yoksa balance ve hybrid modlarına çekip oyun zamanlarında mı kullanıyorsunuz? Ayrıca her iki moduda performansa mı almalıyım yoksa tek birini alsam sorun olur mu? Resimde işaretlediğim modların ikiside performansta mı olmalı yoksa sadece birisi yeter mi?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-04-12 191108.png
    Ekran görüntüsü 2021-04-12 191108.png
    98.3 KB · Görüntüleme: 190

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Hocam merhabalar bende i5 işlemcili modeli var ve gayet memnunum. Ama bazı sıkıntılar olmuştu. Oyunlarda fps düşmesi vb problemler. Teknik destek ile iletişime geçtim dediler gönder ama biraz araştırdım. Baktım ben balance ve hybrid modlarında oynuyormuşum. İkisinide performans moduna aldım ve hiçbir problem olmadı. Tek sorun artık her uygulama GPU ile açılıyor:d Bataryayı bayağı sömürüyor bu durum. Acaba siz her zaman performans modunda mı kullanıyorsunuz yoksa balance ve hybrid modlarına çekip oyun zamanlarında mı kullanıyorsunuz? Ayrıca her iki moduda performansa mı almalıyım yoksa tek birini alsam sorun olur mu? Resimde işaretlediğim modların ikiside performansta mı olmalı yoksa sadece birisi yeter mi?
Oyuna girdiğiniz zaman balanced modda olursa sistem kendini kısar. Grafiği hybrid moda alın, oyuna gireceğin zaman performance control kısmında bilgisayarı performance moduna çekin. Balanced'da oyuna girmeyin.