Tekel bayileri isyan etti: Salgın bahane, dertleri alkol karşıtlığı

Bu konuyu okuyanlar

Nymphext

Asistan
Genelgeye göre; yurt genelindeki bakkal ve marketler saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet verebilecek. Bu saatler dışında bakkal ve marketler kapalı olacak. Ayrıca, bakkal ve marketlerin yanı sıra alışveriş merkezi, kuaför ve güzellik merkezleri de saat 20.00'ye kadar açık olabilecek.

Buyrun hocam benim bulduğum bilgi bu , özüre gerek yok :)
 

grand_master

Doçent
Cezalı

Corona virüsü salgını nedeniyle yeni alınan tedbirler en çok esnafı vurdu. Satış saatleri 10.00-20.00'ye çekilen tekel bayileri ise en büyük darbeyi yedi. Birçok tekel bayii kısıtlamanın saat 22.00'dan 20.00'a çekilmesini salgın bahanesiyle 'yaşam tarzına müdahale' olarak görüyor. Yüzde 50 ciro kaybı yaşayan, kirasını ödeyemeyen, dükkanından çıkarılmak istenen esnaf SÖZCÜ'ye dert yandı.​Büyük bir hızla tırmanışa geçen corona vaka sayısıyla birlikte daha sert kısıtlama uygulama tartışmaları da başladı. Tekel bayi işletmecileri 22.00 olan satış saatlerinin 20.00’a çekilmesine tepki göstererek, yapılanın yaşam tarzına müdahale olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dört bir yanındaki tekel bayileri pandemide ne gibi sıkıntılar yaşadı, son gelen kısıtlamalar hakkında ne düşünüyor? İşte tekel esnafının sıkıntıları…

YASAĞIN BAŞLAMASINA YARIM SAAT KALA ALIŞVERİŞE GELİYORLAR

Hasan Teke (Antalya):
Şu anda herkes kaderiyle baş başa bırakılmış durumda. Bizler de ne yapacağımız şaşırmış durumdayız. Hırsız-polis oynuyoruz burada. Vergimizi veriyoruz, kiramızı ödüyoruz ama karşılığında hiçbir şey görmüyoruz. Kazanmamız gereken parayı kazanamıyoruz. Vatandaşlarımızda da hata var. Yasak olmayan saatlerde alışverişe gelmiyor, yasağa yarım saat kala alışverişe geliyorlar. Bu işin çözümü bu yanlışın bir an önce terk edilmesidir.

CİROMUZ YARI YARIYA DÜŞMÜŞTÜ, ONUN DA YARISI GİTTİ

Ali Aslan (Antalya):
Dükkanımı sabah 10’da açıyorum. Saat 09.00’da virüs var, 10.00’dan sonra yok. Alkol satmayan yerlerde virüs yok, alkol satan yerlerde virüs var bir intiba oluştu. Restoran ve kafeler paket servis yapabiliyor ama biz yapamıyoruz. Pandemiden önce yaptığımız ciro yarı yarıya düştü. Şimdi bir de saat yasağı koydular, yarının yarısı da gitti. Vermiş oldukları krediyi nasıl ödeyeceğimizi bilemiyoruz. Hükümetin almış olduğu yanlış karar doğrultusunda batmaya doğru gidiyoruz. En azından paket servise izin versinler.

35 YILDIR İLK KEZ KİRAMI ÖDEYEMEDİM

Ceyhan Çobanoğlu (Denizli):
İşlerimiz çok kötü. Akşam 20.00 sınırlaması getirildi ama zaten müşterimiz yoktu. İnsanlar o saatte evlerine gidiyor. Artık eskisi gibi değil. Esnafın ayakta kalmasını sağlayacak adımlar beklerken tam tersi oluyor. 35 yıldır ilk kez dükkan kirasını ödeyemez duruma geldim. Altı aydır kira veremeyince tahliye kararı geldi. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.

ʻʻ
Sadece alkollü içki satan işletmelerin saat 20.00'de hizmetine son vermesi corona virüsü salgınıyla mücadeleden ziyade hükûmetin yaşam tarzına müdahalesi olarak mı görülmelidir?
Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş
İKİ KASA BİRA SATSAM MUTLU OLUYORUM

Mustafa Semerci (Denizli):
Daha önce 22.00’dan sonra alkol satışı yasaklanmıştı. Şimdi de bunu saat 20.00’ye çektiler. İnsanlar sabahın köründe kalkıp alkol almaz. Alkol satışı genellikle akşam saatlerinde olur. Vergi yüksek, sık sık da zam geliyor. İnsanlar sahte içkiye yöneliyor. Corona virüsü salgını döneminde yüzde 60 müşteri kaybettik. Eskiden dolaplar boşalırdı. Şimdi iki kasa bira sattığımda mutlu oluyorum.

SAAT 22.00’A ÇEKSELER BARİ

Levent Gültekin (Elazığ):
Zaten ekonomik kriz yaşıyorduk. 20.00’dan sonra içki satışının yasak olması bizi daha da sıkıntıya soktu. En azından tekrar saat 22.00’a çekseler. Hem bizim kazancımız biraz düzelir hem de müşteriler bu kuralara uymakta zorluk çekmez.

BU YASAK ALKOL KARŞITLIĞINDAN KAYNAKLANIYOR

İdris Çoban (Elazığ):
‘Kuruyemiş’ yazan yer saat 20.00’dan sonra açabiliyor ama hem kuruyemiş hem alkol satışı yapıyorsa açamıyor. Alkol satan esnafı eziyorlar. Bu hükümet gitmediği sürece biz ne konuşsak boş. Bu yasak alkol karşıtlığından kaynaklanıyor.


Fevzi Çatal (Aydın): Pandemi döneminde en çok ciro kaybı yaşayanlar tekel bayileri. Kısıtlamada adaletsizce davranılıyor. Sokaklarda insan yok, vaka sayıları arttıkça insanlar dışarı çıkmıyor. Geçen yıla göre yüzde 30-40 kaybımız var.

HER YER AÇIK, TEKEL BAYİLERİ KAPALI

Yusuf Uluağaç (Aydın):
Akşam 20.00’dan sonrasını anlayabiliyorum ama sabah 10’dan önce açılmamasına bir anlam veremiyorum. Sabah 10.00’dan önce her yer açık, tekel bayileri kapalı. Halkın yüzde 90’ı bu yasakların alkol satan işletmelere yönelik olduğunu düşünüyor.

Mustafa Üzülmez (Aydın): İki üç hafta tamamen sokağa çıkma yasaklansın, böylece herkes korunsun. Pandemi döneminde zaten satışlarımız etkilenmişti bir de bu kısıtlamalarla daha da düştü.
Enterasan
 

bilexsamet

Profesör
Ne dertliymiş bu tekelciler ya. 🤣

Alacaklar 20:00'dan önce alıp evine götürsün. Sanki saat 20:00'ye çekilince adam içki almıyor evine?

Yakında Kılıçdaroğlu el atar buna da, kahvehane mevzusu gibi. 🤣
 

Dertsizali

Profesör
alıyor da akşamların satış olmaması devlete koyar mı sence ? burada muhabbet tekel sahiplerinin
Bir dediğiniz diğerini tutsun be kardeşim hem tekel bayileri cok kazanıyorlar diye kapatılıp engelleniyor dyon hemde devlete koyar mı diyon koyar tabi bu iktidar hep yasak şeylerden para kaldırdı ahanda onumuzdeki ay yılbaşı biletlerindn para kaldıracaktır... iktidar para kaldıracağı şeyi sekkeye ugramasini istemez ama dindarlarada göz kirpar.... haram diye valla en cok parayı haramdan kaldirdi ve serbestlestirdi geçenlerde faiz arttırdı...
 
Son düzenleme:

crow88

Dekan
ben içki içilen ortamda büyüdüm,içkinin 4 -5 bardaktan sonra kişinin üzerindeki etkilerini yaşadım.
evet kim içerse içsin,ama içen adamdan zarar gelmez lafına karnım tok.ama içiyorsa bu zıkkımı da adam gibi içsinler.
içtikten sonra ,insanların kalplerini kırıp,gönüllerini yıkıp ,sabah olunca da ya ben hatırlamıyorum,farkında değilim ayaklarına gitmesinler.
İçkiden gelen zararı gördüm,yaşadım,kusura bakmayın ama içki satan yerler için üzülmüyorum.
çocuğuna vereceği harçlığı ,evine alacağı ihtiyacı içki şişesine vermek çok acı.verenlerde az değil.
 

EmreAladag32

Profesör
ben içki içilen ortamda büyüdüm,içkinin 4 -5 bardaktan sonra kişinin üzerindeki etkilerini yaşadım.
evet kim içerse içsin,ama içen adamdan zarar gelmez lafına karnım tok.ama içiyorsa bu zıkkımı da adam gibi içsinler.
içtikten sonra ,insanların kalplerini kırıp,gönüllerini yıkıp ,sabah olunca da ya ben hatırlamıyorum,farkında değilim ayaklarına gitmesinler.
İçkiden gelen zararı gördüm,yaşadım,kusura bakmayın ama içki satan yerler için üzülmüyorum.
çocuğuna vereceği harçlığı ,evine alacağı ihtiyacı içki şişesine vermek çok acı.verenlerde az değil.
Dostum bana kalırsa sigara satılmasının bile önüne geçerim. Bu devir öyle bir devir olmuş ki, kötü iyi durumda, iyi olan şeyler ise umursanmamakta.
Çok haklısınız.
 

Overclocked

Profesör
Alkol, bira satarsan Allah böyle cezanı verir kardeşim. Onların kazandığı para da helal değildir, tekel bayisinden su bile almam ben.
Kanka züccaciye dükkanımız var bizde yarı iflas etmiş durumdayız virüs yüzünden. Borçlar ve aylık ödemeleri çok zor öder duruma geldik. Bizde mi günah işledik?
Yürüttüğünüz mantık İslam'da yok zaten.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Burdaki tekelcilere saat yasagi ise yaramiyo. Aksam servisi.
Kapıyı hafif aralıyorlar bazıları. Tanıdıklara satıyolar sadece :D
 

TeknoTakip

Doçent
halkın üstüne bindirilen vergilerden dolayı halk kendi yapmaya başladığından olmasın o
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar devlet herkesi düşünemez . Ona bakılırsa yarın bir gün tam sokağa çıkma yasağı geldiğindede petrol şirketleri söylenecek , kafelerin durumu zaten vahim barlar akşam doluyor onlarda durumdan şikayet etsin. burda bir kaç kişi durumdan şikayetçi diye günlerce yapılmış toplantıda verilmiş karar değiştirilemez .biraz mantıklı olalım.
o toplantıdakilerin işi bizi memnun etmek. müdahale etmeyecekse istifa etsin
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst