Nefes Filmi'ni izlerken sıkıntıdan patladım!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Gazeteci Hıncal Uluç, dünkü köşesinde herkesin övgüler yağdırdığı ‘Nefes’ filminini eleştiridi. Nefes'in sıkıntıdan patladığı filmlerden olduğunu söyleyen Uluç "En mutlu an Son yazdığı andı" dedi. Uluç filmin senaryosunun gerçek askerlikle bağdaşmadığını da iddaa etti.

200529.jpg

KRAL ÇIPLAK NEFES BERBAT

"Bir an önce bitsin" diye dua ettiğim filmlerden biri oldu Nefes.. Çıkarken kafamda başlık vardı.. "Kral çıplak.. Nefes berbat!.." Sonra filmi ne kadar çok insanın beğendiğini ve övdüğünü düşündüm, gece yatarken ve sabah işe gelirken.. "Olur a" dedim.. "Belki de bana öyle gelmiştir.." Beğenenlere saygıyı da ekledim ve "Film berbat" lafından caydım.. Evet, Sevgili okurlar.. Nefes beni sıkıntıdan patlattı. "Son" yazdığı an, benim için en güzel sahne oldu..
Neden?..

10 DAKİKALIK KISA BELGESELE SIĞAR

Çünkü anlattıkları 10 dakikalık bir kısa belgesele sığar.. Finaldeki birkaç dakikadaki baskın sahnesi dışında aksiyon yok.. Tersine, telefon sahnesi gibi, mektup sahnesi gibi bitmez tükenmez uzatmalar, sakız yapmalar var.. Bir canlı örnek vereyim.

Güneydoğu'da bir dağın tepesi.. Sınır falan değil.. Etrafı çepe çevre Türkiye.. Dağda bir jandarma karakolu var.. Eşkıya da ayni dağa konuşlanmış.. Biliniyor ve bekleniyor ki, eşkıya o karakolu basacak.. Sonunda basıyor da..

Siz eşkıyayı pek görmüyor, bir BBG evini izler gibi, karakolun içini ve etrafını gözlüyorsunuz, o kadar..

YÖNETMEN ASKERLİK BİLMİYOR

Filmin yönetmeni ve ortak senaristi Levent Semerci o dağlarda askerlik yapmış. Biliyormuş..

Pek bilmiyor.. Filmde bariz askeri hatalar var..
Asker güvenliğini yitirmiş hatta konuşmaz.. Film boyu, koca bir sene, eşkıyanın kod adı Doktor olan liderinin de araya girip askeri konuşmalara karıştığını görüyoruz. Yani o telefonun dinlendiğini herkes biliyor, ne frekans değiştiriyor, ne şifreliyor, ne konuşmayı kesiyor, aynen devam ediyorlar.

O KOMUTAN KEKLİK GİBİ AVLANIR

Eşkıyanın hem de nasıl modern silahlarla etrafta olduğu ve baskına hazırlandığı bilinirken, komutan hattı balaya, yani su kesimi hattına sandalye atmış, askerlerle sohbet ediyor. Tepede bu hat üzerinde oturdunuz mu, arkanıza gökyüzünü alır, kabak gibi hedef olursunuz. Adam sizi uzun menzilli silahla keklik gibi vurur. Sırtını dağa vermelisin ki giydiğin o komando kamuflajlı elbise işe yarasın..

Asıl önemlisi.. Eşkıya, Irak sınırını aşıp Aktütün Karakolu'na ani baskın yapmıyor.. Dört bir yanı Türkiye, askerle ayni dağda yaşıyor ve Allahın günü telefonda komutana "Basacağını" söylüyor.. Şimdi bu ne biçim komutandır ki, bir yıldır beklediği baskın gerçekleşince şaşkına döner, şoka girer, köşede öyle kalır?.. Baskına karşı bir plan olmaz mı?. İlk anın şaşkınlığı geçtikten sonra, bir komutan, o olmadı, yerini alacak bellidir, o, üçüncü, dördüncü komutayı ele almaz mı?. Yaralı almaya gelen helikopterler, yardıma gelmez mi?.

Ben Harbiye'de değil, yedek subay okulunda okudum, bunları biliyorum..

KARAKOLDA ŞAŞKINLAR ORDUSU

Baskın anından sonuna kadar, karakol bir şaşkınlar ordusu.. Tam bir panik.. Beklenen baskında panik.. Bu nasıl eğitimdir peki?..

Kim ne yaptığını, niye yaptığını bilmiyor.. Hem de savaş bölgesinde böyle askerlik olur mu?. Mümkün mü?.

Genelkurmay Başkanı filmi izlemiş..

"Bu ne" dememiş mi?.

Yani.. Filmin belgesel olarak da kıymet-i harbiyesi yok, bence..

GÜZEL ŞEYLER DE VAR...

Güzel şeyler yok mu?.. Var tabii.. Bir damla bal için bir çuval keçi boynuzu türünden var..

Mesela.. Kader birliği yaptığı arkadaşlarını öldüren yaralı eşkıya, son birkaç kişiyi daha temizlemek için tüfeğine sürünürken tepesinde biten ve tabancasını beynine doğrultan askerin, o öfke içinde dahi tetiği çekmeden silahını indirmesi..

Yıllardır süren bu savaşın bitmesi için, bazı şeyleri sindirmemiz, kabullenip hoş görmemiz gerektiğini söylüyorum..

"Şehit ailelerinin tepkilerini anlayacağız. Barışı kutlarken abartanları da anlayacağız" diyorum ya. Bu sahne onu anlatıyor işte..

Bu savaş, güçlü olanlar, anlayışlı ve hoş görülü, anlayışlı ve sabırlı, anlayışlı ve kararlı olabilirlerse bitebilecek..

Tetiği çekmeden tabancasını indiren askerin anlayışı yani..
Birileri sonuna dek anlayışlı olmak zorunda.. Herkese ve her tarafa..

KAYNAK

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Evet ben de duydum sıkıcı olduğunu. Sadece filmin internette yayınlanan görüntüleri eğlenceliymiş. Eğlence derken, vatani duygular iyi işlendiği için haz veriyor. Ama geri kalanı boşmuş.

Daha izlemedim ama izlemeden soğudum filmden. İzlemeyeceğim de.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Daha izlemedim ama mutlaka izleyeceğim.

Sıkıcı olsa da, bunun gibi adamlar beğenmese de izleyeceğim...

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Hıncalın olumlu buldugu tek sahne'' Askerin Teröristi öldürmediği sahne'' imiş..

Amacın belli hıncal..Ne bekliyordun?Baştan sona her saniyesi aksiyon ve mantık dolu oskar adayı bir film mi?

Bu filmi değerlendirirken Türk sineması adına değerlendirseydin olumlu derdin.ama sne işine geldiği gibi değerlendiriyorsun.

Senin adın HINÇ al kardeşinin adı ÖC al ...Kim taktı bu isimleri size neyin hıncını alıyorsunuz_?

Bu isimlerin hikayesiyle ilgili bilgilerim var doğru olduğunu düşünüyorum.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Sıkıcı olduğuna katılıyorum. Ben beklediğimi alamamıştım. Ama şöyle de bişi var. Bizim ordumuz neden destek vermiyor böyle yayınlara anlamış değilim. Amerikan filmi izlerken kendinizi gerçekten savaşta gibi hissediyorsunuz. Uçaklar, helikopterler vs vs.

Sonuçta filmin fragmanın ötesinde bir tek sahnesi var o da son 10 dk.

klosa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bırakın nefes filmini, bu adamın beğendiği bişey gösterin bana! Eleştirmen olmak ayrı bişey, herşeyden memnuniyetsizlik duymak ayrı bişey...

Amanyak

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tamam filmde bazı anlattığı şeyler doğru hak veriyorum ama Allah aşkına biri söylesin şu Hıncal Uluç sinemadan ne anlar?.. bu kadar sinemadan anlayan adam varken sırf bişeyler yazıp parayı götürmek için film eleştiri yapmasına ne gerek var !.. bir terörden bahseder futboldan bahseder zamanı gelir Ayşe Arman'la sex muhabbeti yapar parasını da alır ne güzel hayat ..

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Ben yorumumda kaale dahi almadım bilmem farkında mısınız :) Onu sallayın..

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Hıncal Uluç Herhalde Rambo Filmi Beklediğinden Sıkılmıştır

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Hıncalın olumlu buldugu tek sahne'' Askerin Teröristi öldürmediği sahne'' imiş..

Amacın belli hıncal..Ne bekliyordun?Baştan sona her saniyesi aksiyon ve mantık dolu oskar adayı bir film mi?

Bu filmi değerlendirirken Türk sineması adına değerlendirseydin olumlu derdin.ama sne işine geldiği gibi değerlendiriyorsun.

Senin adın HINÇ al kardeşinin adı ÖC al ...Kim taktı bu isimleri size neyin hıncını alıyorsunuz_?

Bu isimlerin hikayesiyle ilgili bilgilerim var doğru olduğunu düşünüyorum.

Şahsın için söylemiyorum...
Ancak söyleyecek fikirleri olmayanlar kişilerle uğraşır...

Bırak Hıncal'ı Öcal'ı

Sen o adamın söylediklerine bak...

Türkiye de ne yazık ki bu hata çok fazla yapılıyor...

Söylenenden çok kim söylemiş ona bakılıyor...

Hıncal'ın buradaki fikirleri sana ters geliyorsa Hıncal'ın fikirlerine karşı yorum yap... Hıncal'ın kişiliğine yorum yaparsan bu yakışık almaz...

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
Bu filmi bir film gibi izlerseniz sıkılırsınız.Verdikleri mesajlara dikkat ederseniz,çektikleri çileleri görürseniz,vatanları uğruna,bizim bu topraklarda rahat etmemiz için öldüklerini görürseniz sıkılmazsınız.

exantric

Doçent
Reaksiyon puanı
9
filmi izlemedim izlemeyi düşünüyordum ama çoğu kişinin yorumuna göre film fragmandan ibaretmiş eğer öyleyse hiç gitmeye gerek yok zaten soğudum film den örnek: recep ivedik filmide öyleydi film tamamen fragmandan ibaretti sinemaya gittiğimde sadece millet gülüyor diye onların gülmelerine gülüyordum, hıncalın dediği kadar varsa doğrudur eğer film yapılıyorsa ince detaylarada dikkat etmek lazım hangi komutan böyle bir yerde hazırlıksız olur, kim sırtını verir hedefe beni vur diye, askerlin panik içinde olması normaldir, herkez öyle bir durumda panik olabilir
Yıllardır süren bu savaşın bitmesi için, bazı şeyleri sindirmemiz, kabullenip hoş görmemiz gerektiğini söylüyorum.. bu lafına katılmıyorum oldu biz kucak açalım ya kardeş kusura bakma sen bizim askerlerimizi vurdun ama gel kucaklaşalımmı diyeceğiz, gerçi biz ne kadar böyle birşeyi istemesekde bunu zorla yaptrıyorlar gelenleri törenlerle karşılıyorlar ve başka bir yerde bunun için eylem yapan Atatürkçü Düşünce derneği mensuplarını göz altına alıyorlar...

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
filmi izlemedim izlemeyi düşünüyordum ama çoğu kişinin yorumuna göre film fragmandan ibaretmiş eğer öyleyse hiç gitmeye gerek yok zaten soğudum film den örnek: recep ivedik filmide öyleydi film tamamen fragmandan ibaretti sinemaya gittiğimde sadece millet gülüyor diye onların gülmelerine gülüyordum, hıncalın dediği kadar varsa doğrudur eğer film yapılıyorsa ince detaylarada dikkat etmek lazım hangi komutan böyle bir yerde hazırlıksız olur, kim sırtını verir hedefe beni vur diye, askerlin panik içinde olması normaldir, herkez öyle bir durumda panik olabilir
Yıllardır süren bu savaşın bitmesi için, bazı şeyleri sindirmemiz, kabullenip hoş görmemiz gerektiğini söylüyorum.. bu lafına katılmıyorum oldu biz kucak açalım ya kardeş kusura bakma sen bizim askerlerimizi vurdun ama gel kucaklaşalımmı diyeceğiz, gerçi biz ne kadar böyle birşeyi istemesekde bunu zorla yaptrıyorlar gelenleri törenlerle karşılıyorlar ve başka bir yerde bunun için eylem yapan Atatürkçü Düşünce derneği mensuplarını göz altına alıyorlar...

Bu filmi bir film gibi izlerseniz sıkılırsınız.Verdikleri mesajlara dikkat ederseniz,çektikleri çileleri görürseniz,vatanları uğruna,bizim bu topraklarda rahat etmemiz için öldüklerini görürseniz sıkılmazsınız.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Şahsın için söylemiyorum...
Ancak söyleyecek fikirleri olmayanlar kişilerle uğraşır...

Bırak Hıncal'ı Öcal'ı

Sen o adamın söylediklerine bak...

Türkiye de ne yazık ki bu hata çok fazla yapılıyor...

Söylenenden çok kim söylemiş ona bakılıyor...

Hıncal'ın buradaki fikirleri sana ters geliyorsa Hıncal'ın fikirlerine karşı yorum yap... Hıncal'ın kişiliğine yorum yaparsan bu yakışık almaz...

Forum geçmişine bak bakalım.Kişiler hakkında yorum yaptığın mesaj(lar)ın var mı?
Elbette var.Bunu neden söylediğimi de belirteyim.Hani demişsin ya''Söyleyecek sözü olmayanlar .....'' bu gibi laflar her durma veya olaya uydurulur ve çok da cafcaflı durur.

Ben Hıncal söyledi diye yanlış söyledi demedim.Hıncalın değerlendirmesini değerlendirdim.hıncalın fikrinin neden yanlış oldugunu belirttim.

E sonuna da ^^adam sen de!'' anlamında bir cümle yazdım.

Şimdi tamamen ters görüşte olduğum birisi yoğurt beyazdır dese itirazımız olmaz.Senin de dediğin gibi doğrular söyleyene göre değişmez.Her yerde doğrudur.

Ama sen olayı görmek istediğin gibi değerlendirdiğin için benim yorumumu yanlış yorumlamışsın.

exantric

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Ben o çekilen çileleri bizzat yaşadım gördüm hocam Bingölün dağlarında

özgür deniz

Asistan
Reaksiyon puanı
15
bir lafa bakmalı laf mı diye..

bir de söyleyene bakmalı adam mı diye...

köşe yazarlığından azgın tekeliğe kadar envai çeşit platformda profesyonelliğe soyunan bu adamın sözleri, yazıları, programları herşeyi lakayt kişiliksiz ve laubali...

sadece gündeme gelmek için şu sıralar herkesin beğendiği ve Türk sinemasında uzun süreden beri bir ilk olan bir filme dil uzattığının farkındasınız değil mi?

filme gideceğim, hatta bu akşam bile gidebilirim

yengec

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben henüz izlemedim ama ortada bir iştima fragmanı var başkada birşey yok galiba hıncal haklıdır

agra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işin doğrusu bende sıkıldım filmi izlerken genelde hiç katılmadığım fikirlerine ilk defa katılıyorum galiba hıncalın...

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
koltuğa mı bağladılar izlemeseydin,haber olsun die işler yapmayın artık,kime ne beyenmediyse herkesin bakış acısı farklıdır

rockwar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de askerde sınır karakolunda görev yaptım. Evet çok sıkıcı, ne zaman taciz ateşi açılacak düşüncesi sıkıcı olabiliyor. Ya da yol emniyeti alırken mayın tehlikesi ve ya pusuya çıktığımız da biz pusu yiyecekmişisiz düşüncesi sıkıcı olabiliyor( Anlayan,anladı). Filmi izledim ben çok beğendim. Umarım yıllardır süre gelen sinema tarihimizin üzerinde durmadığı bu konulu yapımlara ağırlık verirler.

mak müh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
YA HINCAL ULUÇ SEN KİMSİN NE İŞ YAPARSIN SPOR YAZARIMISIN?
FİLM ELEŞTİRMENİMİSİN.FİLM BİR ŞEY ANLATMIYORMUŞ MUŞ?
SEN ANLAMADIYSAN O FİLMDEN Bİ DAHA İZLE.GENE ANLAMADIYSAN Bİ DAHA İZLE.
BAZILARI 1 KEREDE ANLAR BAZILARI 5 KEREDE ANLAR.İNSANLARDA ANLAMA KABİLİYETİNE DE ZEKA DERLER.BEN BU ULKEDE FAKULTE MEZUNU BİRİSİ OLARAK BU FİLMİ YAPANLARI TEBRİK EDİYORUM.SENİN GİBİ İNSANLARI AYDIN İLAN ETMİŞ HERKESİ KINIYORUM.BOYNA FULAR TAKMAKLA AYDIN OLUNMUYOR.SENİ TV KANALLLARINDA GÖRMEK İSTEMİYORUM.KEH KEH KEH.ADAMIN OLMADIĞI ZAMAN ADAM YERİNE KONULMUŞSUNUYZ.YORUM YAPMA KARDEŞİM.AYIPTIR AYIP.BU MEMLEKETTE İNSANLARA MAL OLMUŞ SOSYAL BİR KONUYU İŞLEMİŞTİR. eR RYAN KİMDİR.KONUSU VARMIŞ MIŞ....

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
BAZILARI 1 KEREDE ANLAR BAZILARI 5 KEREDE ANLAR.İNSANLARDA ANLAMA KABİLİYETİNE DE ZEKA DERLER.BEN BU ULKEDE FAKULTE MEZUNU BİRİSİ OLARAK BU FİLMİ YAPANLARI TEBRİK EDİYORUM.SENİN GİBİ İNSANLARI AYDIN İLAN ETMİŞ HERKESİ KINIYORUM.BOYNA FULAR TAKMAKLA AYDIN OLUNMUYOR.SENİ TV KANALLLARINDA GÖRMEK İSTEMİYORUM.KEH KEH KEH.ADAMIN OLMADIĞI ZAMAN ADAM YERİNE KONULMUŞSUNUYZ.YORUM YAPMA KARDEŞİM.AYIPTIR AYIP.BU MEMLEKETTE İNSANLARA MAL OLMUŞ SOSYAL BİR KONUYU İŞLEMİŞTİR. eR RYAN KİMDİR.KONUSU VARMIŞ MIŞ....

caps lock tuşun açık kalmış...
Kapat onu...
Forumda kurallar var...
İnternette kurallar var...
Fakülte de öğretmediler mi? :mrgreen:

Onkolik

Asistan
Reaksiyon puanı
7

+1 ( Fakülte mezunu değilim :) )

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Site benim olsa ne olur? olmasa ne olur?
Düzgün bir site herkesin kurallara uyması ile olur!!!

mak müh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
senin zoruna giden ne? onu bi söyle.Büyük harf olsa ne olur olmasa ne olur.Burada konu Hıncal uluç un söyledikleridir.Benimde yorumumdur.sende buna saygı göstereceksin.Karşı laf atmayacaksın.Varsa konuyla ilgili bi yorumun yorumunu yap.Yok küçük harf yok büyük harf seni ilgilendirmez.