#MebArtıkDuyBizi tagı gündemde!

Bu konuyu okuyanlar

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Peki bende şunu sormak istiyorum, 2-3 hafta önce 1. Sınavlara giren öğrenciler insan değil mi? O zaman vakalar riskler daha fazlaydı ama mecburen girdiler.
Bunu sormakta cidden çok haklısınız ve bu bence de çok sinir bozucu. 2-3 Haftadan biraz daha önce olduğunu hatırlıyorum ben ama sorun o değil bence. O durumdayken öğrenciler yeteri kadar sesini çıkaramadı bence. Bu sefer daha büyük bir kesim etkilendiği için belki de böyle oldu...

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Bunu sormakta cidden çok haklısınız ve bu bence de çok sinir bozucu. 2-3 Haftadan biraz daha önce olduğunu hatırlıyorum ben ama sorun o değil bence. O durumdayken öğrenciler yeteri kadar sesini çıkaramadı bence. Bu sefer daha büyük bir kesim etkilendiği için belki de böyle oldu...
Farketmez, 1 ay önce olsun. Sonuçta onlarda bir insan evladı, evlerinde yaşayan insanları riske atarak kendi riski göze alarak mecburen gidiyor. Sınavların iptal olması onların hakkının yenmesi demektir.

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Sınav yapılınca ve konuyu anlamayan / anlayamayan / anlamak için çaba sarfetmeyen öğrencilerin düşük alması durumunda ellerine ne geçecek onu anlayabilmiş değilim. Tanıdığım kişiler bana zaten sınav yapılan bazı okulda ortalamaların normalden düştüğünü ve öğrencilerin online olarak işlenen konuları tam olarak anlayamadığı yönünde şeyler söyledi.

Öğrenciler düşük not alınca başkasının başarısızlığına sevinmek kadar bencilce bir şey göremiyorum. Bazen gerçekten de sadece kendimizi düşünmemeliyiz bence.

Bazı okullardaki katılım oranları cidden çok düşük ve bu sıkıntılardan sadece bir tanesi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Farketmez, 1 ay önce olsun. Sonuçta onlarda bir insan evladı, evlerinde yaşayan insanları riske atarak kendi riski göze alarak mecburen gidiyor. Sınavların iptal olması onların hakkının yenmesi demektir.
Sınav notlarını karneye geçirmeyerek bence onlara en güzel iyiliği yaparlar. Sizce herkes notlarından tamamen memnun mudur?

Hak aramak konusunda bu kadar hassas isek şöyle bir şey daha sormak istiyorum: Ekim ayı civarında okullar açılıp sınavlar olunurken elde olan konular sadece en baştaki konularken şu anda neredeyse bütün bir dönemin konularından sınav olacağız???!?!??!

Hak aramak konusunda bu kadar hassas isek şöyle bir şey daha sormak istiyorum: Ekim ayı civarında okullar açılıp sınavlar olunurken elde olan konular sadece en baştaki konularken şu anda neredeyse bütün bir dönemin konularından sınav olacağız???!?!??!
Bize belirli bir kısıma kadar olan konulardan soru sorulması gerekmez mi? Gireceğimiz sınavlar daha ağır olacak o zaman?

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Evet işte okullar bu dönemde sadece konuların üzerinden geçiyor. Normalde en kötü okul bile konuyu tam olarak anlatırken bu dönemde sadece üzerinden geçiliyor.

Bu durumda neden okula gidiyorsunuz ki açıktan okuyun?
Bence de daha mantıklı.
İşin başka bir ironik kısmıysa MEB geçen sene sonunda telafi yapılacağını söylemişti. Çünkü kendileri de biliyordu ki online eğitim gerçekten tam olarak verimli değil. Fakat korona vakaları da artınca komik bir şekilde (tabii ki de zorunluluktan) online eğitimin de telafisi online olarak yapıldı.
Aynen yaptılar.

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Eğer hak arıyorsanız geçen sene herkesin sınıf geçmesini de eleştirin?

Bence eğer yenilen hakları konuşmaya başlarsak işimiz çok uzun sürer. Bana göre ne olursa olsun sınav yapılmamalı. Alternatif olarak online olarak !puansız! bir sınav yapılırsa öğrenciler olarak hem ne bildiğimizi test etmiş oluruz hem de meb de genel olarak bir kazanım haritası çıkarır.

Evet yaptıklarının ben de farkındayım da online eğitimin tam verimli olmamasının kabul edilip telafisinin de gene yüz yüze olması mantıklı mı?:)

Bence de daha mantıklı.
O zaman siz açıktan okuyabilirsiniz fakat burada bir topluluk olduğundan dolayı bizim genel olarak düşünmemiz gerekiyor.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Eğer hak arıyorsanız geçen sene herkesin sınıf geçmesini de eleştirin?

Bence eğer yenilen hakları konuşmaya başlarsak işimiz çok uzun sürer. Bana göre ne olursa olsun sınav yapılmamalı. Alternatif olarak online olarak !puansız! bir sınav yapılırsa öğrenciler olarak hem ne bildiğimizi test etmiş oluruz hem de meb de genel olarak bir kazanım haritası çıkarır.

Evet yaptıklarının ben de farkındayım da online eğitimin tam verimli olmamasının kabul edilip telafisinin de gene yüz yüze olması mantıklı mı?:)

O zaman siz açıktan okuyabilirsiniz fakat burada bir topluluk olduğundan dolayı bizim genel olarak düşünmemiz gerekiyor.
Yapılması gereken iki şey var, ya bütün sınavları iptal edip uzaktan eğitimden hiçbir şekilde sorumlu tutmayıp sınıf geçirecekler, yada sınavları yapıp sınavları önceden yapılmış kişilere hangi müfredata kadar sorulduysa onu sormak.

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Bu hareketin Twitter'da
Yapılması gereken iki şey var, ya bütün sınavları iptal edip uzaktan eğitimden hiçbir şekilde sorumlu tutmayıp sınıf geçirecekler, yada sınavları yapıp sınavları önceden yapılmış kişilere hangi müfredata kadar sorulduysa onu sormak.
Kesinlikle katılıyorum. Bence de geçen sene yapıldığı gibi sınavsız bir şekilde herkes geçirilmeli. Bence zaten çoğu kişinin uğraştığı şey de bu. Fakat dediğim gibi Meb puansız bir sadece deneme sınavı şeklinde bir sınav yapsa kimseye bir zararı olmaz hatta yararı bile olur diye düşünüyorum.

Fakat bana göre geçerli bir mazereti olmayan öğrencilere sözlü notu verilmeli. (Derse katılım ve devamsızlıktan). Çünkü bana göre öğrenmek için çabalamak önemli olan şey. Zaten kimse interneti bozuk olana düşük puan vermez. Fakat devamsızlığı yüksek olan ya da sadece derse girip susan öğrenci ile aktif katılım gösteren öğrencinin bir tutulması da bence hak yemek gibi oluyor...

31 Aralık'tan 4 ocak """SABAHINA""" kadar sürecek olan sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının 3 saat sonrasında milyonlarca öğrenci sokağa dökülecek okula gitmek için. Gerçekten de baya mantıklı.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Bu hareketin Twitter'da

Kesinlikle katılıyorum. Bence de geçen sene yapıldığı gibi sınavsız bir şekilde herkes geçirilmeli. Bence zaten çoğu kişinin uğraştığı şey de bu. Fakat dediğim gibi Meb puansız bir sadece deneme sınavı şeklinde bir sınav yapsa kimseye bir zararı olmaz hatta yararı bile olur diye düşünüyorum.

Fakat bana göre geçerli bir mazereti olmayan öğrencilere sözlü notu verilmeli. (Derse katılım ve devamsızlıktan). Çünkü bana göre öğrenmek için çabalamak önemli olan şey. Zaten kimse interneti bozuk olana düşük puan vermez. Fakat devamsızlığı yüksek olan ya da sadece derse girip susan öğrenci ile aktif katılım gösteren öğrencinin bir tutulması da bence hak yemek gibi oluyor...
İlk dediğine katılıyorum da ikinci dediğine katılmıyorum, çok adaletsiz olur. O zaman herkes yalan söyleyip yan gelir yatar ve beleşten sınıf geçer. Olması gereken benc herkesi geçirip deneme sınavı dediğin gibi yapılmalı ve ona göre telafisi sonra verilir.

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Knk insanların koronayı çok taktığı yok sadece 1 dönem yan gelip yan yattılar ondan sonra meb olcak deyince tutuştular ve böyle çözümler arıyorlar

.
Aslında katılıyorum. Okullar kapandığı zaman Allah aşkına kim ( Geçiş sınavlarına girecekler hariç ) çalıştı? Ayrıca online dersleri ben pek de ciddiye alamıyorum. Göz teması kurulmuyor, ciddiyet sağlanmıyor, öğrencinin ilgisini çekmek amaçlı bir eylem yapılmıyor, öğretmen öğrencinin dinleyip dinlemediğinden, sıkılıp sıkılmadığından emin olamıyor. Öğrencilerin sınavların iptal olmasını istemesi sadece korona değil. Haklı olarak yan gelip yatmaları da, online dersler de sınav olmaması gerektiğini gösteren olaylar.

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
İlk dediğine katılıyorum da ikinci dediğine katılmıyorum, çok adaletsiz olur. O zaman herkes yalan söyleyip yan gelir yatar ve beleşten sınıf geçer. Olması gereken benc herkesi geçirip deneme sınavı dediğin gibi yapılmalı ve ona göre telafisi sonra verilir.
Ben aklımdan geçeni yazmamışım özür dilerim :). Bence internet servis sağlayıcılarının kayıtları kesinlikle vardır. Oradan arıza olan bölge ve saatler bilinebilir. Böyle bir sistemle adalet sağlanmaz mı sizce?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Ben aklımdan geçeni yazmamışım özür dilerim :). Bence internet servis sağlayıcılarının kayıtları kesinlikle vardır. Oradan arıza olan bölge ve saatler bilinebilir. Böyle bir sistemle adalet sağlanmaz mı sizce?
Uğraşılacak bir iş mi sence? Hangi biriyle uğraşacaklar ve müşteri sorumluluğunda olan arızalar da var o yüzden takibi çok zor olur.

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Aslında katılıyorum. Okullar kapandığı zaman Allah aşkına kim ( Geçiş sınavlarına girecekler hariç ) çalıştı? Ayrıca online dersleri ben pek de ciddiye alamıyorum. Göz teması kurulmuyor, ciddiyet sağlanmıyor, öğrencinin ilgisini çekmek amaçlı bir eylem yapılmıyor, öğretmen öğrencinin dinleyip dinlemediğinden, sıkılıp sıkılmadığından emin olamıyor. Öğrencilerin sınavların iptal olmasını istemesi sadece korona değil. Haklı olarak yan gelip yatmaları da, online dersler de sınav olmaması gerektiğini gösteren olaylar.
Kesinlikle katılıyorum. Normalde yan gelip yattığımız mekanda ders işlememiz bizden bekleniyor. Gerçekten zor bir şey bu. Üstüne üstlük hep evde olmanın verdiği psikolojik baskı var.

Uğraşılacak bir iş mi sence? Hangi biriyle uğraşacaklar ve müşteri sorumluluğunda olan arızalar da var o yüzden takibi çok zor olur.
Anladım dediğinizi. Benim bu önerim not vermeye çok istekli oldukları içindi. Bence de hiç not verilmemeli ama verilecekse de böyle bir sistemle verilmesi daha adaletli.

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,861
İnsanlar doğru düzgün derse giremiyor ama MEB hala kararlı yazılı yapmaya

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Zaten kesinlikle en az 20k maaş için değil hizmet için çıkıyorlar.

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
burada bir öğrenci ölse bunun hesabını kim vericek

na_rda

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Yetkililerin umursamaması gerçekten çok büyük sorumsuzluk, Türkiye gündeminde birinci sırada olan bir konunun dünkü toplantıda sorulmasına izin verilmemesi çok daha büyük sorumsuzluk. :(

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,622
İlk hataları okulun yarı dönemini atlamaları oldu bence 7. sınıfın yarısında bi anda 8 e geçirdiler temel bilgilerim yokken bayaa bi zorlandım ben 8. sınıfda ancak yinede notlarım o kadar da kötü değil

Ayrıca bence internet kafeler deki masalar arası mesafe arttırılıp açılabilir, Klavye, mouse ve sandalyeler dezenfekte edilebilir ve öğrenciler derslerine ordan girebilir devlet internet kafecinin parasını öder hem internet kafeci kazançlı hem öğrenciler

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580

Doğrudur diye tahmin ediyorum.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554

Doğrudur diye tahmin ediyorum.
NTV'nin yalan haber yapacağını hiç sanmıyorum.

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Affedersiniz ama hiç ciddi düşündüğünüzü düşünmüyorum. Ayrıca 400 sorunun hiç bir yeri yan yatmak değil.

Her öğrenciye 500 puan alacakmış gibi soru çözdürmenin neresi normal? Ayrıca soru sayısı da kişisel üst sınıra göre belirlenir, her öğrenciye 400 sorunun normal olduğunu söylemenin de hiç bir yeri doğru değil. Siz belki günde 400 soru ile yapabilirsiniz bazısı 100 ile. Soru sayısı genelleme yapılıp alt sınır belirlenecek bir şey değil.
Aynen öyle mesela ben bir soruyu (sözel sorular) 35 45 saniye arası çözüyorum bu yüzden siz 1.5 saatte mesela 2 soru çözüyor iseniz ben 3 4 soru çözüyorum bu yüzden daha az çalışıyor muşum gibi oluyor.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,879
Twitter'da bu kadar gündem olmasaydı ellerini bile kaldırmazlardı. Neyse, iyisi oldu. Yine halk yönetti.