Linux Windows'a 5 yıl içinde yetişebilir

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Haps eğer gerçekten banlanıyorsan ara sıra feed at da senden uzak kalmayalım. ;)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ama bakın, HapS'a banlanacağı önceden haber verilmiş. :) Ne de olsa önemli biri...

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
HapS rm -rf / kodunu linux kullananlara öğretti diye banlanması gerçekten üzücü bir durum..
Yani şimdi windows kullananlar çalıştıra:
sc delete Netstat
sc delete WdiServiceHost
sc delete UxSms
sc stop MSDTC
sc stop Netlogon
sc stop ProtectedStorage
sc stop RpcLocator
sc stop SamSs
sc stop slsvc
sc stop SNMPTRAP
sc stop Spooler
sc stop UI0Detect
sc stop vds
sc stop VSS
sc stop wbengine
sc stop wmiApSrv
sc stop WMPNetworkSvc
sc stop Ati2evxx
sc delete fax
sc delete ALG
sc delete KeyIso
sc delete MSDTC
sc delete Netlogon
sc delete ProtectedStorage
sc delete RpcLocator
sc delete SamSs
sc delete slsvc
sc delete SNMPTRAP
sc delete Spooler
sc delete UI0Detect
sc delete vds
sc delete VSS
sc delete wbengine
sc delete wmiApSrv
sc delete WMPNetworkSvc

desek bizimde banlanmamız lazım...
Bence banlanmayı gerektirecek bir durum yok...
.........
HapS muhtemelen şaka yapıyordur...

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
şaka yapıyor Haps
oturmuş sizin bu cevaplarınıza gülüyordur şu an

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Karnıma ağrılar girdi.

Gerçi onun sebebi başka ama bu konunun da etkisi var tabi.

Çok uzadı bu konu. 5 yıl sonraki muhabbetleri merak ediyorum.

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
@karcx

sn bilgisarayın hakkında bir şeyi çözememişsin bayagı ugraşmışsın ama olmamış sonra bir yere soruyosun nedir nasıl oluyor die sonra adamın biri direk hdd biçimlendirme komutu veriyor adamda bilmedigi için direk kullansa gitti belli ki yeni başlamış linux kullanmaya

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
HapS rm -rf / kodunu linux kullananlara öğretti diye banlanması gerçekten üzücü bir durum..
Yani şimdi windows kullananlar çalıştıra:
sc delete Netstat
sc delete WdiServiceHost
sc delete UxSms
sc stop MSDTC
sc stop Netlogon
sc stop ProtectedStorage
sc stop RpcLocator
sc stop SamSs
sc stop slsvc
sc stop SNMPTRAP
sc stop Spooler
sc stop UI0Detect
sc stop vds
sc stop VSS
sc stop wbengine
sc stop wmiApSrv
sc stop WMPNetworkSvc
sc stop Ati2evxx
sc delete fax
sc delete ALG
sc delete KeyIso
sc delete MSDTC
sc delete Netlogon
sc delete ProtectedStorage
sc delete RpcLocator
sc delete SamSs
sc delete slsvc
sc delete SNMPTRAP
sc delete Spooler
sc delete UI0Detect
sc delete vds
sc delete VSS
sc delete wbengine
sc delete wmiApSrv
sc delete WMPNetworkSvc

desek bizimde banlanmamız lazım...
Bence banlanmayı gerektirecek bir durum yok...
.........
HapS muhtemelen şaka yapıyordur...

Tek farkı o dosyaların silineceğini söylemedi.Çözüm bu dedi ama dosyaların silinir demedi:thumbdown:

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@karcx

sn bilgisarayın hakkında bir şeyi çözememişsin bayagı ugraşmışsın ama olmamış sonra bir yere soruyosun nedir nasıl oluyor die sonra adamın biri direk hdd biçimlendirme komutu veriyor adamda bilmedigi için direk kullansa gitti belli ki yeni başlamış linux kullanmaya

arkadaşım çok acımasız davranıyorsun:angry:

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
@karcx

Ben kullanacaktım mesela son anda mesajı gördüm Realmanager'in.

depressnyak1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bundan 10 sene öncesini hatırlayan kimse yok heralde, burdaki nüfus oldukça genç anlaşılan.2000'de Windows PC kullanıcılarının %95 ini barındırırken şuan o rakam %70 lere düşmüş, Linux ise %25 lere yükselmiş durumda.Server da UNIX ve LINUX un üstünlüğünü tartışan varsa zaten ayrı bir mesele.Bilgisayar kullanıcılarının hepsinin 7x24 oyun oynayan ve ya programlama için Microsoft Express Edition 'dan vazgeçemeyen kullanıcılar olduğunu mu sanıyorsunuz anlamadım ki?

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bundan 10 sene öncesini hatırlayan kimse yok heralde, burdaki nüfus oldukça genç anlaşılan.2000'de Windows PC kullanıcılarının %95 ini barındırırken şuan o rakam %70 lere düşmüş, Linux ise %25 lere yükselmiş durumda.Server da UNIX ve LINUX un üstünlüğünü tartışan varsa zaten ayrı bir mesele.Bilgisayar kullanıcılarının hepsinin 7x24 oyun oynayan ve ya programlama için Microsoft Express Edition 'dan vazgeçemeyen kullanıcılar olduğunu mu sanıyorsunuz anlamadım ki?

Linux Kullanımı %25 mi ?? Bence Sende Bir Tarih Sapması Var :)

resimi.jpg

resim2q.jpg

depressnyak1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux Kullanımı %25 mi ?? Bence Sende Bir Tarih Sapması Var :)

Şu anda derslerde öğrencilerime bu bilgiyi veriyorum çok hatalı bir öğretim görevlisiyim desene :dirol:

---------- saat 00:35 eklendi ---------- önceki mesaj saat 00:34 eklenmişti ----------

resimi.jpg

resim2q.jpg
[/QUOTE]

Kaynak ?Ve ya kaynağın güvenilirliği?.Sadece Linux değil orda demek istediğim Windows harici sistemler MacOS de dahil olarak düşünebilirsin

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
ne % 25 i yahu o nerden çıktı dalgamı geçiyorsunuz nerde % 25 firefox bile % 20 pazar payına anca ulaştı bu bile bir referans sayılır linux için kaldıki bütün dağıtımlarda firefox öntanımlı tarayıcı

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Şu anda derslerde öğrencilerime bu bilgiyi veriyorum çok hatalı bir öğretim görevlisiyim desene :dirol:
Kaynak ?Ve ya kaynağın güvenilirliği?.Sadece Linux değil orda demek istediğim Windows harici sistemler MacOS de dahil olarak düşünebilirsin

Global Kullanım için Kaynak
http://www.w3counter.com/

Eğer Bu Sitenin İstatisliklerinide itimat Etmiyosan
Başka Diyecek Bir Şeyim yok

Ayrıca Buradanda Kasım Ayı İtibariyle Son Durumu Okuyabilirsin

depressnyak1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bakın burda %25 olarak belirttiğim OS'lar aktif kullanım,ve ya ek kullanım koşulları ile dahilidir.Yani tabi ki bilgisayar kullanan her 4 kişiden biri hayatında windows görmemiştir diye birşey yok.Windows kullanıcısı olupta linux dağıtımlarını denemiş ve ya kullanıyor en azından memnun kalıp bilgisayarında bulundurmasından bahsedilmektedir.Ki burdaki referans muazzam hata payları içerebilmektedir.Bunu reddetmek ve ya koşulsuz kabul etmek mümkün değildir.Kesin bir veri oranı elde edilebilir olması nasıl mümkün olabilir ki?Firefox'un payından bahsedilmiş,bende söyleyebilrim ki firefox'un kullanım payının artması IE'nin sayesindedir bunu referans almak bana göre son derece anlamsız.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bakın burda %25 olarak belirttiğim OS'lar aktif kullanım,ve ya ek kullanım koşulları ile dahilidir.Yani tabi ki bilgisayar kullanan her 4 kişiden biri hayatında windows görmemiştir diye birşey yok.Windows kullanıcısı olupta linux dağıtımlarını denemiş ve ya kullanıyor en azından memnun kalıp bilgisayarında bulundurmasından bahsedilmektedir.Ki burdaki referans muazzam hata payları içerebilmektedir.Bunu reddetmek ve ya koşulsuz kabul etmek mümkün değildir.Kesin bir veri oranı elde edilebilir olması nasıl mümkün olabilir ki?Firefox'un payından bahsedilmiş,bende söyleyebilrim ki firefox'un kullanım payının artması IE'nin sayesindedir bunu referans almak bana göre son derece anlamsız.

İyide Canım Arkadaşım Sonuç Bakmak için Aktif Kullanımdan Bahsetmeliyiz İstatisliklerde Aktif Kullanım Üzerinedir. Şimdi Linux'u Denemiş Silmiş Veya PC sinde Bırakmış Birini Bu % nin neresine Dahil Edicende %25 Oranını Çıkarıcan

Ancak Tamamen Windows Kullanan Kullanıcıların %25 lik Bir Kesimi Linux işletim Sistemini Denemiş Veya İkincil Bir İşletim Sistemi olarak Barındırıyor Diyebilirsin

depressnyak1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyide Canım Arkadaşım Sonuç Bakmak için Aktif Kullanımdan Bahsetmeliyiz İstatisliklerde Aktif Kullanım Üzerinedir. Şimdi Linux'u Denemiş Silmiş Veya PC sinde Bırakmış Birini Bu % nin neresine Dahil Edicende %25 Oranını Çıkarıcan
Şöyle ki bundan 5 sene öncesini ele alalım.Linux kullanmayı geçin Linux'u kurmayı becerebilen ne kadar kullanıcı vardı? Linux grafik arayüzünü geliştirmesinin hızı herkesi şaşırtmadı mı?Eskiden linux adını sadece forumlarda duyan sıradan ev kullanıcıları şuan ubuntu tabanlı dağıtımları kullanmakta en azından barındırmaktadır.İşte %25 lik kısım burda dahil oluyor.

---------- saat 01:12 eklendi ---------- önceki mesaj saat 01:09 eklenmişti ----------

Ancak Tamamen Windows Kullanan Kullanıcıların %25 lik Bir Kesimi Linux işletim Sistemini Denemiş Veya İkincil Bir İşletim Sistemi olarak Barındırıyor Diyebilirsin

Burda bir tanım karmaşıklığı var sanırım.Linux'un pazar payı değil burda bahsedilen ;kullanım oranı.Oldukça farklı iki statü.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@depressnyak1

5 yıl önceki kurulum şekliyle bu günki kurum şekli arasında çok bi fark yok suse 10 yıldır aynı şekilde kuruluyor redhat fedora aynı şekilde kuruluyor bu dağıtımların kurulum ve kullanımı hep kolaydı bu günde kolay bir sistemi kurabilmek veya zor kurmak bişey değildir öyle veya böyle kurulur mesele kurulduktan sonra başlar tekrar tekrar aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım profesyonel programlar linux da olmadığı sürece biryere gelemez linux adobe premier gibi bir video düzenleme programın yoksa cubase gibi sequencer yoksa wavelab gibi profesyonel ses düzenleme programin yoksa dreamviewer gibi bir editorun yoksa reason fruity loops gibi muzik araçların yoksa o işletim sistemi biryere gelemez buralarda linux öyle linux böyle diye çene çalacağına gidin bir programlama dili öğrenin linux da çalışacak profesyonel programlar geliştirin ozaman şapka çıkartayım size linux camiasının en iyi yaptığı şey yeni dağıtım oluşturmak ne kadar salakca bir hareketdir bu 10 yıldan fazladır anlayamadım yahu yeni dağıtıma ayıracağınız zamanı profesyonel programlar üretmeye ayırın

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
@depressnyak1

5 yıl önceki kurulum şekliyle bu günki kurum şekli arasında çok bi fark yok suse 10 yıldır aynı şekilde kuruluyor redhat fedora aynı şekilde kuruluyor bu dağıtımların kurulum ve kullanımı hep kolaydı bu günde kolay bir sistemi kurabilmek veya zor kurmak bişey değildir öyle veya böyle kurulur mesele kurulduktan sonra başlar tekrar tekrar aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım profesyonel programlar linux da olmadığı sürece biryere gelemez linux adobe premier gibi bir video düzenleme programın yoksa cubase gibi sequencer yoksa wavelab gibi profesyonel ses düzenleme programin yoksa dreamviewer gibi bir editorun yoksa reason fruity loops gibi muzik araçların yoksa o işletim sistemi biryere gelemez buralarda linux öyle linux böyle diye çene çalacağına gidin bir programlama dili öğrenin linux da çalışacak profesyonel programlar geliştirin ozaman şapka çıkartayım size linux camiasının en iyi yaptığı şey yeni dağıtım oluşturmak ne kadar salakca bir hareketdir bu 10 yıldan fazladır anlayamadım yahu yeni dağıtıma ayıracağınız zamanı profesyonel programlar üretmeye ayırın

Adobe Premier yerine Linux'te Avidemux, Cinelerra, Kino ve VirtualDub kullanılabilir. Cubase yerine Linux'te RoseGarden ve MuseScore kullanılabilir. Dreamweaver yerine Linux'te NVU, Quanta Plus ve BlueFish kullanılabilir. Benim bahsettiklerimin dışında aynı işi görebilecek daha bir çok program var. Bu bahsettiğim programları profesyonelce kullanan herkes, ortaya profesyonelce iş çıkartabilir. Bence en önemli problem, winzort'ta ki programların cicili bicili arayüzlerine alışıpta Linux'e geçen kullanıcıların, Linux programlarının kaşı gözü niye winzort'ta kiler gibi değil diyerek Linux'ün sahip olduğu programları yetersiz ve amatörce sanması. Hayır tabi ki öyle değil, profesyonelce iş üretmek sadece win programlarıyla sınırlı bir durum değildir. Belki Linux'te kaliteli iş üretmek için, daha kaliteli bir kullanıcı gereklidir, hepsi bu.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Adobe Premier yerine Linux'te Avidemux, Cinelerra, Kino ve VirtualDub kullanılabilir. Cubase yerine Linux'te RoseGarden ve MuseScore kullanılabilir. Dreamweaver yerine Linux'te NVU, Quanta Plus ve BlueFish kullanılabilir. Benim bahsettiklerimin dışında aynı işi görebilecek daha bir çok program var. Bu bahsettiğim programları profesyonelce kullanan herkes, ortaya profesyonelce iş çıkartabilir. Bence en önemli problem, winzort'ta ki programların cicili bicili arayüzlerine alışıpta Linux'e geçen kullanıcıların, Linux programlarının kaşı gözü niye winzort'ta kiler gibi değil diyerek Linux'ün sahip olduğu programları yetersiz ve amatörce sanması. Hayır tabi ki öyle değil, profesyonelce iş üretmek sadece win programlarıyla sınırlı bir durum değildir. Belki Linux'te kaliteli iş üretmek için, daha kaliteli bir kullanıcı gereklidir, hepsi bu.

pöff yeter be kardeşim aynı teraneleri tekrar etmeyin artık avidemux muş cinelerreymış nvu muş bu programlar ayakta zor duruyor ne profesyonel işinden bahsediyorsun sanki kullanmadağımız bilmediğimiz şeyler ayıp yahu bu kadar körü körüne birşeyde inat etmek ayıp kaliteli kullanıcı olmak gerekiyormuş he siz kaliteli kullanıcısınız adobe premier sony vegas kullanan dandik kullanıcı öylemi saçmalıyorsunuz artık birde şu windows a winzort diyenlerin kalitesi ortada düzeysizlik diz boyu

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
pöff yeter be kardeşim aynı teraneleri tekrar etmeyin artık avidemux muş cinelerreymış nvu muş bu programlar ayakta zor duruyor ne profesyonel işinden bahsediyorsun sanki kullanmadağımız bilmediğimiz şeyler ayıp yahu bu kadar körü körüne birşeyde inat etmek ayıp kaliteli kullanıcı olmak gerekiyormuş he siz kaliteli kullanıcısınız adobe premier sony vegas kullanan dandik kullanıcı öylemi saçmalıyorsunuz artık birde şu windows a winzort diyenlerin kalitesi ortada düzeysizlik diz boyu

Sanırım sen kullanabildiğini sanmışsın. Ayrıca bana göre evet ortalama bir Linux kullanıcısı yine ortalama bir winzort kullanıcısından kalitelidir. Senin kalite anlayışın, -armut piş ağzıma düş- sistemler üzerinde sözde profesyonel iş üretmek olabilir. Ayrıca açık kaynak programların sahip olduğu potansiyel konusunda bence oldukça bilgisizsin. Ayakta zor durduğunu hatta tarih olduğunu düşündüğün anda bile piyasada ki bütün ticari rakiplerini geçebilecek program adaylarıdır her biri. Bugün endüstri standartlarını belirleyen web sunucularının, ssl sunucularının, vpn sunucularının, email sunucularının vs... hepsi, vaktiyle -senin gibi- ayakta zor durduğu iddia edilen açık kaynak programlardır. Buradan şu sonuca ulaşmanı beklerim. Açık kaynak neden açık kaynaktır ? Nedeni, birgün birileri çıkıp o programı efsane bir program haline getirsin diye.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
şehir efsaneleri volume 9 devam aynı kararlılıkla belki bu kafayla biryerlere getirirsiniz linux sistemleri biraz özeleştiri yapında kendinize gelin hayal dünyasından çıkın artık

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
şehir efsaneleri volume 9 devam aynı kararlılıkla belki bu kafayla biryerlere getirirsiniz linux sistemleri biraz özeleştiri yapında kendinize gelin hayal dünyasından çıkın artık

Biz Linux için bize aittir, bizim malımızdır, gerektiğinde onu yereriz, gerektiğinde de onu överiz diyebiliyoruz. Ama winzort kendini kullananların malı bile değildir. Ne yermeleri ne övmeleri kendilerine hiçbir fayda sağlamaz. Çünkü bir başkasının malıdır. Bu durumda hayal dünyasından çıkması gereken kimdir? kendine bir sor bence.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
senin malın he benim değil yani ben kullanamam benim olamaz eli windows kutusuna deyen linux sahibi olamaz öylemi yahu ne saçmalıyorsun kendin bile farkında değilsin ben diyorum video editor sen diyorsun web sunucu ssl vpn yahu bu kadar mı anlaşılmaz yazıyorum son kullanıcı masaüstünde apache olmadan yapamaz vpn ağlara zaten her dk bağlıdır olmazsa olmaz harikasınız ya

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
senin malın he benim değil yani ben kullanamam benim olamaz eli windows kutusuna deyen linux sahibi olamaz öylemi yahu ne saçmalıyorsun kendin bile farkında değilsin ben diyorum video editor sen diyorsun web sunucu ssl vpn yahu bu kadar mı anlaşılmaz yazıyorum son kullanıcı masaüstünde apache olmadan yapamaz vpn ağlara zaten her dk bağlıdır olmazsa olmaz harikasınız ya

Evet artık seninde görüp kabul ettiğin gibi açık kaynak programlar için ayakta zor duruyor, tarih oldu gibi yakıştırmalar yapmak kendi adınıza pek hayırlı olmaz. Zira benim o örneklerden bahsetme nedenim, açık kaynağın sahip olduğu potansiyeli görmeni sağlamaktı. Yoksa son kullanıcı her dakika vpn ağa bağlanır, apache sunucu kurar demek değildi. Zaten yeterince zeki olan herkes bunu ifade etmeye çalıştığımı farketmiştir. Ayrıca bir gerçeği daha farketmiş olman hoşuma gitti. Evet, Linux insanlığın malıdır. Senin daha önce winzort kullanmış olman, Linux kullanmana engel değildir.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Ayrıca bir gerçeği daha farketmiş olman hoşuma gitti. Evet, Linux insanlığın malıdır. Senin daha önce winzort kullanmış olman, Linux kullanmana engel değildir.

HapS'a ithafen.....

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
ister XP, ister 7,
ister Windows'a tapan ol yine gel,
bizim yolumuz, formatlama yolu değildir,
yüz kere formatlanmış olsan da yine gel...

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Bir de şu var evowinds.

Suskunluğumuz asaletimizdendir.
Her lafa verilecek bir cevabımız var.
Lakin lafa bakarım laf mı diye
Söyleyene bakarım adam mı diye

:DEn iyisi biz Linuxseverler suskun kalalım.:)

phazedllon

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Linux yol katediyor ama windows standart artık ve yaptığı en iyi iş adamlar tahtlarından inmez

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ne yıkılmaz denilen imparatorluklar yıkıldı bu dünyada
hey yavrum hey

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Yahu bırakın ne yaparlarsa yapsınlar. Yakın gelecekte hepsi tıpış tıpış Linux sistemlere geçmek zorunda kaldıklarında bizim gözle görülür bir avantajımız olacak.