Linux Windows'a 5 yıl içinde yetişebilir

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Analistlere göre bu, 5 yıl içerisinde gerçekleşebilir.

linux-windows_thumb240.jpg
Linux, özellikle netbook kullanımında pastadan önemli pay kapmayı başaran bir işletim sistemi. Ne var ki; dağıtımcılarla yaşanan sorunlar ve reklamların yetersizliğinden dolayı Linux asla hakettiği yeri alamadı.

Sorunsuzluğu ile dikkat çeken Linux, yeni atılımlar peşinde. Analistlere göre; Linux dağıtımcıları daha organize olabilirse ve pazarlama sorunları aşılabilirse, Linux 5 yıl içerisinde Windows'a yetişebilir. Sürücü desteği de gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve açıklar kapanıyor.

Linux’un 5 yıl içinde Windows’u yakalayabileceğini iddia eden ünlü bilişim danışmanı Laurent Lachal, Linux’ün bu konuda yaşadığı en ciddi sorunun pazarlama alanında olduğunu belirtti. Lachal, KDE ve Gnome ara yüz seçeneklerin avantajlarının yanında dezavantajlarının da bulunduğu söyledi.
linux-windows.jpg

Önceden Linux’ün en büyük eksikliği “donanımsal” yöndeydi. Zaman içinde bu sorunun büyük ölçüde giderilmesiyle birlikte gözler bir başka noktaya kaydı: Pazarlama sorunu. Son yıllarda kullanıcıların diz üstü bilgisayarlara rağbet göstermesine rağmen, Linux’ün bu konuda kayda değer girişimlerde bulunmamasını en büyük pazarlama hatası olarak gören Lachal, bu durumun 5 yıl içinde giderilebileceğini dile getiriyor.
Analistlere göre Linux dağıtımları daha organize olursa bu süreç hızlanacaktır.

Eğer Linux, rekabeti kızıştırabilirse bu noktada kazanan kullanıcılar olacaktır.

Kaynaklar:
Barış Terun
http://www.soccergenclix.net/windows%E2%80%99a-5-yil-kala.html

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Komik :D Belki 21xx senesinde şaka bir yana
PC üreticileri ne zaman MS ile bozuşursa o zaman herkes Linux a geçer.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ALMİ
Linux Windows'u geçtiği gün ben burada olacağım

Hades

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux windowsu asla geçemez çünkü microsoft program,oyun para ödüyor uyumlu oyunlar için ama linux bedava kim niye para ödesin oyunculara o yüzden bu hiçbir zaman olmayacaktır..

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Hades
Türkçeyi biraz daha düzgün kullanarak yazsaydın çok fazla birşey beklemiyorum ancak o kadar devrik cümle üstüne devrik cümle kurmuşsun ki anlaşılmıyor

Hades

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hades
Türkçeyi biraz daha düzgün kullanarak yazsaydın çok fazla birşey beklemiyorum ancak o kadar devrik cümle üstüne devrik cümle kurmuşsun ki anlaşılmıyor

sende devrik cümle kurmuşsun beni uyarırken bile diyorum ki microsoft bir sürü yapımcı firmaya para ödüyor işletim sistemi yazarken bunun karşılığınıda alıyor ücretli bir sistem olduğu için linux free özgür bir sistem ve gönüllü geliştiriciler hariç linux uyumlu program kim yazar ki bir çıkarı olmadıktan sonra o yüzden bu bir hayaldir linux her zaman bir hobby olmaktan öteye gidemeyecektir.

---------- saat 17:45 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:43 eklenmişti ----------

İkinci bir neden ise daha bu kadar basit bir işletim sistemi olan windowsu bile kullanamayan insanlar varken linux taki o karmaşık program kurarken konsola girip internetten kod bulucaklarda program kuracaklar kimse kullanamaz ve kullanmaz linux gibi zor bir işletim sistemini..

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99

Hades

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya benim anlamadığım neymiş windows pahalıymış ya hanginiz lisans satın alıyonuzda windowsa pahalı diyonuz bu bir ikincisi format atmaya bile 50 lira alınan bir ülkede koca işletim sistemine biçilen 150 lira çok mu her neyse microsoft benim babamın şirketi değil banane isteyen linux kullanır isteyen mac isteyen windows ama kullanım kolaylığı açısından ve desteklediği yazılımlar vs. açısından windows her zaman lider olacaktır ..

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
realmanager aslında fake ama:D
Ben elbet bir Linux a geçeceğim herkes gibi Windows sonsuza kadar yaşamayacak aynı benim gibi tahminlerim Windows 8 son Windows sürümü olur Microsoftta işletim sistemlerine 10 sene ara verir sıfırdan bir sistem geliştirir.
Anlatmaya çalıştığım elbel bir gün Linux geçeceğim ancak fazla uzun süre değil :D kesinlikle MS ürününe belli bir süre sonra geri dönerim:D Dediğim gibi MS ne zaman donanım üreticiyleriyle bozuşur o zaman Linux istedğini alır

Ve realmanager 5 seneye kadar yaşama garantin var mı bize söyle yoksa Allahla(töbe haşa) pazarlık mı yaptın?

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
microsoft bütün çalışanlarını 5 yıllığına tatile gönderirse bu gerçekleşebilir ama personel tatil dönüşü ilk 1 yıl içinde linux u 15 yıl geriye sallar :D

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
sen linux'e bir geç
sanmıyorum ki alıştıktan sonra ms'ye dönesin

ya o olayı karıştırma
tabiki Allah ömür verirse:D

sen de hoşgeldin fanatik Haps
sana cevap bile vermeyeceğim, yani bunu sonuçta profesyonel bir analist diyor
senin gibi ömrünü forumlarda çürüten biri değil

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Linux Windows'u geçtiği gün ben burada olacağım.

Mezarını bilgisayar başınamı yaptıracaksın?

Şaka bir yanada
İnsanın bilgisayar kullanma sebepleri var

İletişim kuracak insanlar msn kullanıyor MS bunun dışarıdan kullanılmasını (Pidgin, Miranda gibi programlar vasıtası ile) kapattığında bu kullanıcılar windowsa geçecek

Tasarım işi yapanlar okullarda ve dışarıda aldıkları eğitim gereği lisanslı programlarda başlayıp uzmanlaşıyorlar. Bu adamlara paint.net, gimp, blender gibi programları öneremezsiniz kullanan olursa da çok küçük bir kesim olur bu kişisel değil kurumsal karar olabilir sadece.

Yazılım işi yapanlar Hızlı ve kolay kullanım için Piyasanın %90 dan fazlasının kullandığı MS platformunu seçiyor. Programcıların dikkatini çeken linux olursa o zaman şartlar cidden değişebilir.

Oyun konusuna girmek istemiyorum bile.

Linux kolay linux hızlı evet bende biliyorum şu anda ikinci sistemim ubuntu ve fedora ikilisini kullanıyor. Fakat insanlar alışkanlıklarını sadece denemeler için geçici bir süre bırakıyorlar. Tüm dünya birbirine excel belgesi yollarken Open office kullanmak mümkün olmuyor çalıştığım kurumu OO e geçirme planım gelen makrolar ve vb scriptleri yüzünden hüsranla sonuçlandı. Karşındaki adama bana bu tür dosya yollamayın diyemezsin.

Umarım Linux yakın zamanda geçer ms i. Bende işletim sisteminden başlayarak donumuza kadar herşeyin ms kontrolünde olmasını istemiyorum ama şartlar maalesef belli. Alışkanlıkları değiştirmek mümkün olmuyor.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
sen linux'e bir geç

ya o olayı karıştırma

Ona bakıyorsan ne iddialar atıldı Linux un şu anki hızına göre yapılmış bir araştırma 2xxx senesi de doğru tabi bu hızla MS Windows 8 de devrim olucak yenilikler yaparsa işletim sistemi pazarı kapanır sadece Windows olur.
microsoft bütün çalışanlarını 5 yıllığına tatile gönderirse bu gerçekleşebilir ama personel tatil dönüşü ilk 1 yıl içinde linux u 15 yıl geriye sallar :D
5 değil 10 olucaktı:D

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
sizler kaliteye değil güce önem veriyorsunuz gördüğüm kadarıyla

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
sizler kaliteye değil güce önem veriyorsunuz gördüğüm kadarıyla
Kesinlikle Windows ta Çok güçlü ve Orta kalite de bir sistem.Linux arkasında bir güç olmadıktan sonra kalitesi bir işe yaramaz.

Edit=Windows varken,d i ğ e r l e r i yoktu

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ALMİ
edit cümlenle bilgi seviyenin düşük olduğunu bizlere gösterdin
git araştır sonra onu sil
hadi canım benim

snow fox

Profesör
Reaksiyon puanı
13
ubuntu 9.10'dan sonra ubuntu gezegenine güle güle dedik.pardus'la yolumuza devam ediyoruz :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
linux ubuntu'dan ibaret değil ki
mandriva, opensuse, pardus, fedora, mint, Pclinuxos, sabayon

hepsini denedim hepsi de güzel
bu biraz tarzla ilgili birşey
kendi tarzını seç
ben ubuntu düşmanlığı yapmıyorum sadece ubuntu'da takılıp kalanlar benim gözümde windows'ta takılıp kalanlarla aynı

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
sen linux'e bir geç

ya o olayı karıştırma

pislikleşme realmanager

Hades

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son olarak söylüyorum ki ölümüne windows... :):):)

Hades

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
temennim de o zaten linux windowsu geçsin ve dünya marksist sistemle yönetilsin..

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Linux'u ne kadar çok sevsemde Windows'u geçmesi için uzunca bir zaman daha beklememiz gerekiyor bence.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
ALMİ
edit cümlenle bilgi seviyenin düşük olduğunu bizlere gösterdin
git araştır sonra onu sil
hadi canım benim
Sana gülmek istiyorum senin Türkçe veya :D Edebiyat öğretmenin kim bir kelimenin birden fazla anlamı olabilir herhalde değil mi?

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
oyunlar pc platformunda sadece windowsa çıktığı için linux windowsu geçemezzzz

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Kesinlikle Windows ta Çok güçlü ve Orta kalite de bir sistem.Linux arkasında bir güç olmadıktan sonra kalitesi bir işe yaramaz.

Hangi kelimenin birden fazla anlamı varmış, söyle bize.

Bill Gates'i işe alıp çalıştıran bilgisayar firması hangisiymiş, bir araştır?
Bill Gates'in üstün olduğunu düşündüğüm tek konu, ticarettir. Adam gerçekten elinde olmayan malı bile satabilecek kapasitede ticaret yapabiliyor. :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

Windows varken diğerleri yoktu? DOS Microfost'un muymuş ki mesela?

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Windows varken diğerleri yoktu? DOS Microfost'un muymuş ki mesela?

Boşver Jea bunlar at gözlüklerini atamayan insanlar...

Adam kalkıp windows varken diğerleri yoktu demiş, bilmeden yorum yapabilmenin en açık örneğini oluşturmuş. İnsanlar öğrenmek istemediği sürece onlara birşey öğretmek mümkün olmaz. Bize öğrenmek isteyenler yeter, istemeyenler de boşuna kalabalık yapmasın...

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Linux Windows tartışması bitmez hiçbir zaman. Daha önce de söyledim.

Linux severleri anlıyorum da Microsoft'u sevenleri anlayamıyorum. Ölümüne Windows diyen arkadaşlar acaba öldüğünde, Gates onlara kefen alacak mı?