GNU/Linux ve Microsoft Arasında Kalan Bilişim Dünyası

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Open Source World Konferansında, Dell firması’nın Ürün Pazarlama Sorumlusu Todd Finch’in açıklamaları, piyasa hakkında güzel bir analiz oldu. Son zamanlarda, Microsoft’un yaptığı basın toplantılarında: ” Walmart, Bestbuy gibi teknoloji marketlerinde, Linux dağıtımı ön yüklemeli netbooklar (mini dizüstü) , Windows yüklü ürünlere göre 4 kat fazla geri dönüyor

custom_1232726708613_jolicloud_screenshot.jpg

Fich’in konu ile ilgili yorumu; Microsoft sistem operasyon şefi Kevin Turner’in:, ‘Linux ön yüklemeli netbookların, Windows yüklenmiş ürünlere göre 5 kat fazla geri döneceğini düşünüyoruz’ açıklamasından sonra olması, ilginç bir durum. ” Müşterilerin geri getirdiği ürünlere bakarsak, Windows- Linux dağıtımlarının ön yüklemeli ürünler eşit oranda şikayet geliyor.” dedi Todd Finch. Bu sözü, Dell firması’nın ürünleri hakkında bilgisi olan yetkili birisinin söylemesi, yorumun tarafsız olduğunu gösterecektir.
Şu anda firmada Linux dağıtımı ön yüklemeli ürünler: Mini 10v (netbook), İnspiron 15n ve XPS M1330n ürünleri Ubuntu ön yüklemeli geliyor.
Bu ürünler Walmart, Bestbuy gibi yaygın olan teknoloji marketleri, Linux ön yüklemeli dizüstü, masaüstü ürünlerini satmıyor genelde. Var olan satışlar, internet üzerinden yapılıyor. Bu yüzden, Microsoft yetkilileri basın toplantılarında rahatlıkla yanlış bilgilendirme yapabiliyor.
Önemli diğer bir etken de, Microsoft’un piyasa için ayırdığı bütün pazarlama ve reklam payı. Firmalar bu tatlı para sayesinde, alternatiflere eşit imkan vermemeyi seçmesi doğaldır.

hp_mini_1000_mie.jpg

‘Linux ön yüklemeli netbookların, geri dönmesinin sebebi, teknik yetersizlik değil. Genel tüketici kitlesi, yenilikleri alışamadığından geri getiriliyor. Ama bu geri getirme oranı Windows-Linux arasında fark yok. Bu durumda, Linux ön yüklemeli sistemler: hem stabil, hem de güç yönetimi konusunda Windows’a göre avantajlı’ yorumuyla Tedd Finch piyasadaki durumu özetledi.

kde-netbook-plasma.jpg

Windows 7 ile Linux dağıtımları arasında güç yönetimi çok önemli bir fark. Linux bu konuda çok önde. Hem fiyat, hem de güç yönetimi konusunda fark çok belli. Mini 10v Ubuntu ön yüklemeli olarak 299 dolara internetten satılıyor. Aynı donanım özelliklerinde olan, Windows yüklenmiş bir netbook bu fiyatın en az 2 katı fiyata satılacak. Bu fiyata ofis paketi, antivirüs programı fiyatı da dahil değil.
Bestbuy, Teknosa ya da Vatan Computer gibi teknoloji marketlerin, Linux dağıtımların görülmesi için, onların yollarını kullanmalıyız. Buralara gidip, ‘Linux ön yüklemeli dizüstü veya masaüstü ürünleri var mı?’ demeliyiz. O firmaların kullanıcı gücünü görmesini sağlamalıyız. Amerika ve Avrupa’da Linux alternatifleriyle piyasaya sürülen ürünler, Türkiye’de Windows sistemi ile sunuluyor sadece.
Manisa’da orta doğu coğrafyası’nın en büyük dizüstü üretimini yapan fabrikası var. Vestel’in dizüstü ürünleri burada üretiliyor. Bu firma ile Ubuntu, Pardus gibi Linux dağıtımları ön yüklü dizüstü bilgisayarlar üretebilir. İntel işlemcileri ile anlaştıklarından, Intel-Nvidia donanımları ile tam uyumlu donanımlara sahip olabilirler. Bu yolla, hem piyasadaki planı yıkarlar, hem de Türkiye kendi sermayesini, ülke içinde tutacaktır. Dünyada dizüstü piyasası, asya kıtasının elindeyken, elimizdeki gücü böyle kullanabiliriz.

hp-mi-home-screen.jpg

Pazar olmak ile üretimin merkezi olmak arasındaki farkı, özgür yazılım toplulukları bize en iyi biçimde gösterdi. Devam da edecektir.

http://www.habertux.com/2009/10/01/gnulinux-ve-microsoft-arasinda-kalan-bilisim-dunyasi-iii/

---------- saat 22:01 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:38 eklenmişti ----------

Bu ve bunun gibi birçok haber yazdım
Bir çoğunun ilgi görmemesi yazık...
Gerçi belki de daha iyi, gereksiz yorumlarla dolacağına hiç olmasın :D

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Real bunları sen mi yazıyorsun? Foruma koyduğun haberlerden çok memnunuz teşekkürler.

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Bu ve bunun gibi birçok haber yazdım
Bir çoğunun ilgi görmemesi yazık...
Gerçi belki de daha iyi, gereksiz yorumlarla dolacağına hiç olmasın :D
yanlışın var arkadaşım. Biz bu şekildeki yazıları istiyoruz çünkü teknoloji forumunda siyaset haberlerinin yayınlanmasını hiç onaylamıyorum. Bence bu forum %100 teknoloji olmalı.(belki biraz da komedi:D:D)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Hayır ben yazmıyorum sadece fotoğraf bulup ekledim :D
Tabi yazdım diyerek yanlış bir tabir kullandım, özür dilerim
İlginize teşekkür ederim

batucan72

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Linux ve Windows uzun zaman birbirlerini kovalayacaklar.

Bakalım insanlar farklılığı anlayabilecekler mi?

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Saygılar.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Bazı şeyler dışarıdan göründüğü gibi basit değil
Sadece ülkemizde değil bütün dünyada GNU ile ilgili yapılan yanlış yorumlar ve bilgilendirmeler bunun yayılmasını engelleyen en büyük unsur

Son mesajlar