Kasa elektiriği bi alıyor bi duruyor başlamıyor.

Reaksiyon puanı
2,146
Garip bir sorun var karşımda, kasanın tuşuna bastığımda fanlar dönüyor sonra duruyor iki saniye sonra yine dönmeye başlıyor sonra yine duruyor. Marş basmıyor gibi sanki. Güç kaynağında sorun olabilir diye düşündüm değiştirdim aynı, harddiskten de ses geliyor cızzz diye o fanlar dönerken onun da gücünü kestim yine aynı şekil devam ediyor, harddiskte sorun yok yani bilgisayar çalıştığında gayet iyi çalışıyor. Bilgisayar sabah ilk açıldığında çalışıyor sonra kapanırsa bu sorunu yapıyor, yani bi başlasa çalışacak ama başlayamıyor.

Video da çektim sorunu daha iyi göreceksiniz, anlayan beri gelsin.

[video=youtube;oQuO9AU2jcs]http://www.youtube.com/watch?v=oQuO9AU2jcs[/video]

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
işlemci fanını ve işlemciyi güzelce sök.. ve işlemciyi tekrar yerine bir tak dene bakim.

olmazsa ya işlemci yada anakart gidik.

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
bu sorunu ben de yaşamıştım. sorunun bilgisayarı bağladım prizin topraklı olmamasına bağlamışlardı. prizi bir şekilde topraklı yaptım ama sorunum devam etti.tamirciye götürdüğümde hiç sorun çıkarmıyordu. sonra bilgisayarı sattım ama alan kişi bir kere bile aramadı sorun var diye.

güç kaynağı kullanarak deneyebilirsen belki daha net fikirler edinebiliriz.

Reaksiyon puanı
2,146
bu sorunu ben de yaşamıştım. sorunun bilgisayarı bağladım prizin topraklı olmamasına bağlamışlardı. prizi bir şekilde topraklı yaptım ama sorunum devam etti.tamirciye götürdüğümde hiç sorun çıkarmıyordu. sonra bilgisayarı sattım ama alan kişi bir kere bile aramadı sorun var diye.

güç kaynağı kullanarak deneyebilirsen belki daha net fikirler edinebiliriz.

UPS mi diyorsun hocam.

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
elektriksel olma ihtimali bir ihtimal ama ısrarla işlemciyi yerinden söküp tekrar monte etmenizi şiddetle öneriyorum.
hatta denemek için işlemci fanını takmayın öyle deneyin.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Power buttonu (açma tuşu) bazen tozdan takılıyor. Sen açmak için bastığında basık kalıyordur dolayısı ile 4 sn. sonra sistem kapanıyordur. Bu da bir ihtimal. Başıma gelmişti de ordan biliyorum. İnsana saç baş yolduruyor. Neden olur diye. :)

Anakarttan power in takılı olduğu kabloyu çıkartıp oraya bir tornavida ucu ile (dikkatlice) dokun ve öyle aç eğer problemsiz açılırsa düğmedendir.

Reaksiyon puanı
2,146
Şu an normal açıldı hiçbirşey yapmadan. Bi daha tekrar ettiğinde dediklerinizi deneyeceğim.

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
nalet olası bu sorun yüzünden bilgisayarımı satıyorum. kasa dahil her parçayı abimin arkadaşların bilgisayarlarındaki parçalar ile değiştirdim taşındım ev de değişti topraklı priz açısından, bendeki sorun kesin anakarttan. 1 ay sorunsuz çalışıyor bazen 2 gün böyle yapıp açılmıyor. artık kafayı yiyecektim şu an laptop kullanıyorum

http://www.sahibinden.com/search.php?b=9128266&b[securetrade]=1

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
güç kaynağı yetersiz geliyor. elektronik cihazlar ilk açılışta yüksek güç tüketirler bu yüzden güç kaynaklarını zorlarlar.

harddiskleri çıkarıp denemeni önerrim eğer çalışırsa bu güç kaynağının yetersiz kaldığı anlamına gelir.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Güç Denetimini Yapan Ve Yöneten Yegane Donanım Anakart +BIOS dur . Bana Anakart Sorunuymuş Gibi Geldi

BIOS un güncellemeni Tavsiye Ederim .!

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Sorun Psu'da değiştirmen gerekiyor,yada biosu güncelle belki düzelebilir.

Reaksiyon puanı
2,146
PSU değiştirdim, harddiski de çıkarmıştım videoda zaten gözüküyor hocalar, aynı şeyi yapmaya devam etti.

BIOS güncellemeyi denemedim.

Bir de [MENTION=194661]eSa[/MENTION] hocam power butonuyla ilgili olabilir dedin ama bilgisayar açıkken yeniden başlat komutu verdiğimde de aynı şeyi yapıyor yani tuşa basmadan da oluyor bu seçenek de eleniyor.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Anakart üzerinden power switch i söküp te kullanmayı denedin mi? Yap bence..

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Ram denedin mi hocam? Eğer Ram denedin ve aynı şeyi yapmaya devam ediyorsa, sorun Anakarttadır.Bize böyle sorunlar gelir genelde.

Anakartı dışarıda çalıştır bir de.Faydası olur.Hiç bir şey bağlama sadece işlemci ve ram takılı olsun.

Reaksiyon puanı
2,146
Bilgisayar sahibi memur demin çağırdı Ali hocam sorunu buldum dedi, PSU kablosu arızalıymış dokununca gidiyormuş denemedim ama sorun bu sanırım yarın yeni bi kabloyla deneyeceğim. İnşallah öyledir de uğraştırmaz. :)