Bilgisayarın donma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

bahabahabah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle merhaba arkadaşlar, masa üstümde son 2 gündür yaşadığım bi sorunu paylaşmak istiyorum. Aradım taradım bu konuyla alakalı yazı bulamadım.

Bilgisayar' ın (masaüstü) normal günlük çalışmasında hiç bir sorun olmuyor ancak oyun açtıktan yaklaşık 5 dk. sonra (herhangi bir oyun cs go dan tut wow a kadar hepsinde denedim.) ilk önce görüntü donuyor ardında arkada çalışan müzik varsa oda duruyor ve bu sırada hiç komut giremiyorum görev yöneticisi de dahil ancak kasa normal çalışmaya devam ediyor bütün fanlar dönüyor falan(açıp baktım). Pc'ye reset attığımda ya da kapatıp açtığımda simsiyah bi ekran geliyor gene kasa normal çalışıyor hiç bir uyarıcı ses çıkmadan, ancak görüntü olarak ne bios ekranı çıkıyor ne başka birşey. Ancak Pc' yi kapatıp yaklaşık 10-15 dk bekledikten sonra normal hiç bir şey olmamış gibi açılıyor.

Sorun acaba ısınmasından mı diye merak düşündüm ki imkanı yok neler neler koydum ben o kasaya soğutucu olarak. Genede yaptım AIDA64-extreme programından sıcaklık ölçerek performance-test programından zorladım da bi güzel veriler normal geldi hiç bir sorun yok. ekran kartından maksimum aldığım sıcaklık 38 derece. bu arada performance-test yaparken de herhangi bir donam sorunu vermedi.

Herhangi bir işlem yapmadan size bi sorayım dedim. sorun software değil bence; ama bilgisayarı kapatıp beklettikten sonra düzelmesi çok ilginç çünkü sorun ısınmada değil kesinlikle eminim.
Bu arada Pc biraz eski ama kullandığım işletim sistemi windows 8.1 ve donanımı aşağıdaki resimde görebilrsiniz.. 250 gb ssd var C de sistem onun üzerine kurulu oyunlar başka bi harddiskte. 4gb' dan 2 tane ram var.

sXF2186.jpg

Hayatımda ilk kez başıma gelen bu olay hakkında size danışmak istedim. Düşünüyorum olasılıkları sorun ekran kartı, anakart, ram ya da ssd de muhtemelen. Yardım ederseniz sevinirim yarım ve önerilerinizi bekliyorum :)

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
sıcaklık diyecektim ama ekran akrtını bi kontrol et fanı çalışmıyor olabilir yada bozulmuş olabilşr farklı ekran kartı dene

bahabahabah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
baktım çalışmayan hiç bir fan yok max performansta sıcaklığı 38 dereceyi geçmiyor. benim kafamı karıştıran şeyin bios ekranının gelmemesi onun ekran kartıyla bi ilgisi var mı ki ekran kartı takmasan da bios ekranı gelmiyor mu

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
ekran kartı. bozulunca ekrana bir şey gelirmi :)
ekran kartını çıkar. anakart üstünde vga girişi varsa monitörünü bağla bir iki oyun aç bakalım aynını yapacakmı veya
normal şekilde oyunu oyna pc arıza yapınca mınitörünü anakart üstündeki vga ya bağla ama diğer ekran kartını çıkartıp yapmalısın

bahabahabah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunu deniyeceğim ama görüntü giderken ses de gidiyor. yani ekran kartının o anki hata vermesi anakartında çalışmamasına mı neden ? ses anakartta?

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
olabilir görüntü bozulınca anakartıda etkileyebilir. aklımıza gelenleri deneyecez kesin bir şey yoktur ama ihtimalleri değerlendirelim
ekran akrtından emin olunca ram e bakarsın

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Bence format atmanın zamanı gelmişde geçiyor. Bi format at istersen bakalım devam edicekmi aynı sorun, devam ederse en azından donanımsal olduğu kesinleşir. Bu arada driverların güncel mi ?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Formatla alakası yok kondansatörlerin dolup boşalmasında sıkıntı olabilir bios update yapmanda fayda var ama kondansatörlerde sıkıntı varsa bios update fayda sağlamaz. Sen anakartını al eline kokla iyice bir incele bobinleri katı kapisatörleri bile incele alttan üstten patlama var mı. İşlemci ram değişiminide mutlaka denemelisin ram bloklarında sıkıntı olabilir işlemci iğnesinde temas sıkıntısıda olabilir iğneleride iyi kontrol et

bahabahabah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorun ram slotlarındaymış söktüm temizledm taktım düzeldi çok sağolun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bu problemin çözümü yanlızca harddiski değiştirmektir. başka hiç bir şekilde çözemezsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Konuyu gördğm dahil olmak istedim bendede tıpa tıp aynı sorun wardı ama laptop kullanıyorum Asus X553M kullanıyorum Mount And Blade Warband Oynarken ekran gitti üstelik bilgisayarı 1 hafta önce almıştım çok kortum kendim çözüm aradım ve fanları arkadaşımın babası deiştirdi asusun orjinal fanından taktırdım(ilk aldığımki orjinal deilmiş) sonra ve sorun çözülmedi ekran kartını deiştirdim sorun çözüldü ama 3 ay sonra tkrr yaşadım ve tam çözümü format atmakta buldum sizde deneyin bu adımların hepsini Olur bence Yardımım dokunursa ne mutlu bana

Son mesajlar