Google'ı çalmaya çalışmıştık

Bu konuyu okuyanlar

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Sene 94 veya 95 yıllarında babamın bir arkadaşının evine gitmiştik. Masaüstü pc'si vardı. Bize hugo oyununu açmıştı trenli oyunuydu :D ilk defa orda oynamıştım ve ilk pc ile tanışmam orada olmuştu:)

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Yıl 2002-2003. O zaman arkadaşımda vardı PC. Yeni almıştı. 1 - 2 saat GTA Libert City oynardık sonra CRT monitörün üstüne elimizi koyardık baktık ısınmış; "Owwww PC çok ısınmış, kapatalım artık yoksa yanar bozulur" :mrgreen:

Hey gidi günler heyyy. :)

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Ben biraz geç te tanışsam cgrzsonenun yaptığının benzerini yapmıştım gta vice city vardı pcde kardeşim gıcık etmişti beni silcem demiştim bak kısayolunu kopyaladım exe dosyasının yanına masaüstüne kısayolda masaüstündeki orjinal kısayoldan olduğu için exe dosyasını silmiştim nasılsa bunla açılır diye kısayola tıklıyorum açılmıyor:DHarddisklerde oyunun dosyaları exeleri falan herşeyi duruyor ama ben tabi bilmiyorum vice city falan oynamadık formatlayana kadar sildik diye biliyoz halbuki bilgisayarda duruyormuş:DBirde masaüstündeki exeleri kısayol oluşturup silmiştim bir oyun yüklersen kısayol oluştur demişti bilgisayarcı amca yüklediği oyunlara kısayol oluşturmuştum masaüstündeki orjinal kısayolları silmiştim.Tabi kısayollarda orjinal kısayollara bağlı diye açamamıştım hiçbir oyunu dediğim gibi o zaman da harddisk ne bilmiyorum bilgisayarcı tekrar gelene kadar oyun falan oynayamamıştım halbuki 15-20 oyun var pcde.

MeOMaN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sene 1998 - 1999

Windows 98 ile tanışmıştık Street fighters oynacaktık

İnternetten safecen oyunu Disket ile 4 yada 5 kere parçalara ayırıp eve götürmüştüm =P

56k ile hey gidi hey =)

Ne neti cd rom yoktu doğru düzgün =P

Ekleme =

Bu arada daha önce atariler vardı 2 3 milyona =)

Karakutudan sonra onlar acaip iyi gelmişti PS1 ler yni çıkıyordu

Arkadaşımda mario oynuyorduj =P

Dediki atari kasetlerini saklayın filanca arkadaş geliyor eli uzundur =)

Nese çocuk geldi işte biz mario oynuyoduk ayağa kalktık konuş hoş beş

Çocuğu geçirdik daha sonra dedik kaset falan girmedi dimi yok yok dedi arkadaş

Len oyun oynucaz donmuş =P

Kaset yok gitmiş =P

Acaip gülmüştüm

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Bende 97 yılında tanıştım kendileriyle,aramız iyidir sizden iyi olmasın o gün bugündür beraberiz:)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
ilk defa format atıcam. Abim dedi bak cd takınca çalışıyo bas gitsin dedi, ben de dedim ki windows üzerine windows kurmayam kuzen böyle yapmıyordu dedim :D lan at gitsin dedi attım :D baktım ki dediğim çıktı sonra pc açılmadı falan yusuf yusuf ediyorum :D bu arada abim gitmişti gece eve gelmesin diye dua ediyorumm :D sabah hemen internet kafeye gittim, cepte 450 bin lira para var, rezillik diz boyu :D o zaman uydudan dolayı turkeyforuma takılıyorum ve şansıma orada resimli anlatım buldum ve 10dkda format atmayı öğrendim sonra eve gelip formatı attım
pis.png

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
bilgisayarla tanışmamızı mı anlatıyoruz :D

ilkokul 4 te bilgisayar kursu vardı okulda ona gitmiştim 98 yılı. win 3.1 vardı bilgisayarlarda :D kursta öğrendiğimiz şeyler de, dos ta md rd cd komutları filan :D zuhaha çok komik ya bilgisayarın ne işe yaradığını bilmeden dosya oluşturup siliyoduk dizin değiştiriyoduk :) biraz komut öğrendikten sonra, öğretmen volfied ya da mario oynamamıza izin veriyodu harikaydı :D hayatımın oyunu :) volfied :) çok severim.

sonraları evde bilgisayarımız olunca internetle tanıştık :D mırc vardı zamanında muhahaha az geyik yapmadık doruk.net server da :D
186 dan da bağlandık, kuzenimin çaldığı şifrelerle de .. hey bee :) ne eğlenceliydi, gece gizli gizli nete girmek. internete bağlanırken modemden gelen diii dıııııı diidididi şeklindeki seslerin aile fertleri tarafından duyulmaması için çaba sarfetmek filan :) ne heyecandı. şimdi internet de ayağa düştü ya :D cık cık değeri kalmadı :p

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
sene 98 gibi bir şeydi sanırım. İlk Commodore 64 ile tanıştım. Televizyona bağlıyorsun ekrana tek BASIC programlama ekranı geliyor. Bir oyun program kullanmak istediğinde ya bildiğin teyip kasedine kayıtlı olanları çalıştırıyorsun yada oturup kendin yazıyorsun. Yazdığını kasede diskete (5_1/2") kaydetmezsen herşey gidiyor.
Bir ara dayıma göstermiştim, hani bunun kasası diyordu. Herşey klavyenin içinde. Disket kaset okuyucu harici.
...

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
4. sınıfa yeni geçmişim o sene o okula bilgisayar labratuarı kurulacağı bilgisayar dersleri olacağı söyleniyor bizse bilgisayarı tvden filmlerden görmüşüz birde müdürün odasında fln var herkes diyor çok pahalı bir şey fln filan derken boş geçen bilgisayar derslerine bir hoca girmeye başladı bize giriş birimleri çıkış birimleri , ram, rom gösteriyor(ram ile rom u hep karıştırıyorum pezevenk hocada her sınavda onu soruyor) neyse gel zaman git zaman 1. dönem bitecek ama biz daha bilgisayar yüzü görmemişiz 3. sınavı bilgisayarda yapacaksınız dedi hoca bizde hem bir bilgisayar kullanacağız diye seviniyoruz hemde korkuyoruz neyse sınav günü geldi çattı hoca bizi kütüphaneye götürdü oradaki bilgisayarın başına da iki sandalye çekti numara sırasını göre bizi çağırıyor sınavı biten öğrenciyi de sınıfa gönderiyor bende listenin sonlarındayım neyse sıra bana yaklaştıkça daha çok heyecanlanıyorum çünkü bilgisayar başına ilk kez oturacağım sonra hoca numaramı söyledi tırsa tırsa gittim sandalyeye oturdum fareyi tut dedi tuttum ama ekranda fare bir oyanda bir bu yanda gidiyor heyecandan tirtir titriyorum hoca yeni yeni klasör aç dedi açtım adını değiştir dedi değiştirdim kopyala sil fln gibi şeyler söyledi zar zor yaptım dediklerini ama hala titriyordum tamam dedi hoca ben hemen kalkıp gitmeye başladım gel buraya diye çağırınca ben dahada heyecanlanıp tırstım gidip oturdum yine giriş çıkış birimlerini saydırdı hepsini söyledim sonra ram ile rom u sordu evyah dedim Turgut sıçtık o an aklıma gelenleri saçmalayıp anlattım tamam deyip beni gönderdi o bilgisayarla tanıştığım pc başına oturduğum o ilk günü hala unutamam::D

enrooy

Profesör
Reaksiyon puanı
14
hey gidi günler hatırladıkça içim bir acayip oluyor ....

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
Yıl 2002-2003. O zaman arkadaşımda vardı PC. Yeni almıştı. 1 - 2 saat GTA Libert City oynardık sonra CRT monitörün üstüne elimizi koyardık baktık ısınmış; "Owwww PC çok ısınmış, kapatalım artık yoksa yanar bozulur" :mrgreen:

Hey gidi günler heyyy. :)

Ateri'lerden kalan bir alışkanlık :) çoğu zaman komşunun çocuğunu oynatmamak için yapılırdı..:)

ibrapd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
94'te ilk commodore 64'le tanıştım. Bi akrabamızın vardı. Programlar yazar, renklendirir kasete kaydeder, o kaseti de önemli bir disketmiş gibi cebimde gezdirip iyi korurdum. İlk disket gördüğümde dehşete düşmüştüm. Kasetin kaba görünümü yanında disket ne kadar zarifti. Sonra 97 eylül'de ilk bilgisayarım oldu. Fareli mareli. Fare topluydu. Topunu aradabir söker içine birikmiş kirleri temizlerdim. Yoksa takılıp durur stres yaptırırdı. Msdosta takılırken nfs 2 'yi bulmuştum. Rüya gibiydi. Arabalar şimdiye kadar gördüğüm en gerçekçi halindeydi. Oyun demoydu tek pist ile hayli eğlenmiştik. Ama sadece o gün oynadık kapattık ve bir daha da o oyunu bulamadık :) Windows'tabile girip çıkmadığım klasör kalmamıştı ama nafile. Sonraları alıştık tabi. Ben de bi aralar tanımadığım tüm dosyaları silme kararı almıştım. Windows klasörüne girdiğimde "bu ne lan böyle" demiştim. Acayip acayip dosyalar falan. Şunları bi düzelteyim dedim. Güzelce pcyi kapattım. Bir daha da açan olmadı :) O zamanlar köyümüzün ilçesinde de yok bilgisayarcı. Ta vilayette var. 40 km yol gitti babam. Format attırdı. Sonra komşu abilerden vs. derken kendi formatımı atmaya başlamıştım. 98'e terfi ettim. Kaldırmadı geri döndüm. 2004 yılında bile hala o windows 95'i kullanmaktaydım. O tarihte de şimdi bu yazıyı yazdığım pc'yi aldık. 2008 yılında laptop da çektik altımıza. 95-96 yıllarını hatırlayanlar iyi bilirler. O zamanki gazeteler laptop veriyordu kuponla. Reklamlarına imrenerek bakardım. Yatarken hayalini kurardım falan :) İşte ilk bilgisayarımın özellikleri...

Intel pentium 166 MHz mmx (mmx nedir hala bilmem. belki video grafiklerle alakalıdır)
16 MB RAM
2 GB Harddisk
2 MB ekran kartı
ses kartı (yok, sonradan taktırdık radyolu falan)
Cd-Rom (yok, sonradan aldık 16x)

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
hahah bende de var öyle hikaye :) makine açılırken hızlıca ekranda akan o preload işlemleri sırasında, "ohaaa olm biz nereye girdik" diye iki arkadaş şok olmuş; aynı bu arkadaş gibi sağa sola böle anlatmıştık. halbuki daha bilgisayara bile girememiştik :D

mgsmus

Asistan
Reaksiyon puanı
5
91'de basic'de döviz kuru hesaplatıyordum :)

garintsi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Onu bildiğim için arkadşalar beni bilgisayar dahisi olarak görüyordu. Yani bildiğimi sandığımız için. Ama sadece host ne diye sorsalar Zonk!! diye kalırdım:)

Sonradan öğrendim işin aslını. Şimdi VPS, dedicated, host, domain, visual basiT, asp .net filan uğraşıyoruz. vayy bee :):)

Dostum bence sen hala daha bir şey bilmiyorsun.

polat1329

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
virtual cop 2 oynardım ben :D hastasıydım açılırken bi ses çıkarırdı ya :D hele adslnin olmadığı zamanlar ahah 145 yazardın o muhteşem ses ve bağlanırdı ama tabi telefonda meşgul olurdu kapattıkdan sonra telefon çalardı babam arardı internete girdin demi derdi :D müthişti ya :D

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Hangi birini anlatıyım :) Misal 32 mb lık ekran kartın var diyelim. Sen git gta 4'ü yüklemeye çalış şimdi :D Yüklenmediyse cd bozuk olur :D Direk cafeciye koş, abi cd bozuk :D Boştan yere az oyun cd leri almadım ya :)

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
vay be pc, internet oyunlarla ilk tanıştığım günleri hatırladım :) neler öğreniyoduk nelere şaşırıyoduk...

maestroo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim babamda işyeri için almış ilk pc.O zaman daha yeniler tabi pahalılarda .mouse falan bir şeyden haberi yok.İşten anlayan bir arkadaş mouse u eline almısaklamış aşağiıya babama gösterirken olayları.Mouse u oynatmaya başlamış.Sonra aha virüs girmiş demiş Koş peçete kap gel.Babamda gitmiş peçeteyle bastırıyor mouse imlecine.Arkadaşıda tam bastırcagı zaman kaçırıyor işareti.1-2 dakka uğraşmış bunla.Babam terlemeye başlamış o kadar para verdi virüs girdi falan diye.Aldığı firmayı arıcakmış arkadaşı söylemiş sonra olayı :d

işte buna resmen koptum yaa yok böle bişey :)

preferst

Profesör
Reaksiyon puanı
30
Bende koca Autocad programını tek diskete sığdırdığımı bilirim :) Tabi o zamanlar benim bütün autocad programı sandığım meğer sadece kısa yoluymuş :D

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Yıl galiba 98...

O zamana kadar bilgisayarı sadece derslerde öğrendiğimiz MS-DOS ve word exel gibi şeyler için kullanıyorum... Oyunlardan tırsıyorum :D

Tırsmamın sebebi okulda oyun oynuyoruz tabi o zaman disketler vardı oyun onun üzerinde yüklü öyle oynuyoruz...

ben oyunu kapatmıyorum diye arkadaş disketi çıkardı ve windows çöktü :D

Bilgisayar hocamız 4 saat windowsu tekrar yüklemek zorunda kalmıştı iyi bir fırça yemiştim :D

O yüzden oyunlar ile aram mesafeliydi...

Neyse bir gün İnternet kafedeyim... herkes çılgınlar gibi oyun oynuyor...

Dedim bura internet kafe parasıyla değil mi bozulursa bozulsun dedim oyun oynayacam...

Masaüstüne baktım... Fifa Bilmem Kaç var :D

Tıkladım ama daha önce hiç oynamamış oraya bakıyorum buraya bakıyorum :D

Derken yanıma bir velet geldi

daha boyu bilgisayar masasına ulaşmıyor :D

Abi o öyle oynanmaz dedi klavyeye uzandı oraya buraya bastı oyunu açtı...

Bir oyuna baktım bir çocuğa baktım bu iş bizden geçmiş dedim bıraktım :D

Hem de çok uzun zaman...

98 den 2008 e kadar sürekli bilgisayar sahibi olmama, bilgisayarla haşır neşir olmama rağmen oyun oynamadım....

Şu windowsun kağıt oyunları falan dışında :D

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
dördüncü sınıftayım ilk oynadığım oyun ve sınıfta birinci leveli geçen bendim mario (Love) halada oynuyom .d

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
PW ile 1 hafta A-Z Den Harflere Bastığımı Hiç Unutamam

QBasic ile Kod Yazıyoruz Hoca Bir Kod Kitabı Verdi Bu Kodları Yazın Çok Güzel Bir Oyun Çıkacak İlk Hangi Grup Bitirirse 1 Hafta Oynayacak Dedi .

O Zaman Uykularım Kaçmıştı Nasıl Bir İnsan bu Kadar Hırslı Olur . Oyun ne Olabilir Diye Tartışıyoz Yok Voltran Oyunu Yok ThunderCats Oyunu Hayalgücümüzün sınırları Zorlanıyor . Vakit Geçmiyor Derse Girip Kod Yazmak için Can Atıyoruz

O Kadar Kodu Yazdık Sonra ne Oldu Derseniz "Hata Kod İşlemi Hatası Aldık" Düzeltmek nerdeyse İmkansız Sil Baştan Bidaha yazmak gerekli

İşte O Zaman Bilgisayar Hayatı Benim için Bitebilirdi :)

3 gün Kendime Gelememiştim ya Vay Anasını ...

Bide Anımsadığım Celerom 1000 İşlemci Çıkmış Diyorlardır Yok ABD de var Sadece Milletvekillerine Veriliyor Türkiye'ye Gelmesi 20 Yıl Sürer Filan Her Gün Muhabbetini Yapıyordum O Zamanki Teknoloji Bizi Hayretler içinde Bırakıyor Tabi 16 MB Ekran Kartı Gördük Bi Yerde Şimdi Kinect Teknolojisi ne Düşündürüyorsa Size O Zamanda 16 MB Ekran Kartı Bize Onu Düşündürüyordu !

bir 20 Yıl Sonrasını Tahmin Bile Edemiyorum :)

Son mesajlar