Güncel [COVID-19] Yeni Koronavirüs Hakkında (Sürekli Güncel)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 2, Ziyaretçi & Botlar: 2)

Yukarıdaki mesajımda yorum katmadan doğrudan yabancı kaynaktan (Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'dan) çeviri yapmıştım; cümlede geçen 'cover' kelimesini kapatmak değil de 'örtmek' olarak çevirmek daha doğru bir ifade olabilir. Şimdi ekleme de yaparak bu ifadede değişikliğe gittim.
merhaba,izahat için teşekkürler. zaten ben de kötüye yormamistim.. :)

sdbz

Asistan
Yılar önceki SARS kabusu yeniden ortaya çıkacak gibi, Çin'in ekonomisine büyük darbe vurabilir, fareleri canlı canlı yiyenlerden ne beklenir ki?

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Çin'de rapor edilen vaka sayısı an itibariyle 830 ve Çin sağlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre ölü sayısı en az 26.

Çinli sağlık yetkilileri ve Dünya Sağlık Örgütü, (adı bile tam konulmamış, yeni çıkmış) novel koronavirüsün kişiden kişiye bulaştığını resmen doğruladı.

Ölümlerin çoğu Orta Çin'de Hubei Eyaleti'nde meydana geldi, ancak merkez üssü dışında iki ölüm doğrulandı.

Koronavirüs, Asya'da yüzlerce, Abd'de ise en az bir kişiyi hasta etti.

Vuhan (Hubei) merkezindeki 14 şehirde toplu taşıma araçları askıya alındı. Bu durum, bölgede yaşayan milyonlarca kişinin yaşamını doğrudan etkiliyor. Şehirler arası ulaşım kısıtlamalarının genişletilmesi bekleniyor. Dokuz milyondan fazla nüfusa sahip Huanggang, Ezhou, Zhijiang ve Chibi kentlerinde de toplu taşımanın durdurulacağı bekleniyor.

Salgınla mücadele eden hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanıyor. Wuhan eyaleti, koronavirüs hastalarını tedavi etmek için hastane inşa etmenin çabası içinde; henüz şantiye halindeki hastanenin 3 Şubat'a hazır olması bekleniyor.

ThorJ

Profesör
Corona deyince aklıma 2000 model bordo Coronalar geliyor aklıma. Çin’e gitme gibi bir hayalim vardı ama maalesef:(

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Koronavirüsünün saptandığı Wuhan kentine giriş çıkışlar kapatılarak şehir karantina altına alınıyor ama nasıl oluyor da Wuhan Tianhe Uluslararası Havaalanı bu kadar hareketli oluyor? Orada tam olarak ne oluyor, neler yaşanıyor? 🤔

WUHAN TİANHE AİRPORT (WUHAN, HUBEİ) WUH CANLI UÇUŞ TAKİBİ

Bence hemen panzehirini bulurlar.
ben sanmıyorum,bildiğim kadarıyla piyasada zaten çok az antiviral ilaç var. ama bişekilde eradike oluyor bu tarz hastalıklar mesela kuş gribindede benzer detay var gibi benim annem bulaşık deterjanıyla yıkıyordu yumurtaları bir zamanlar hatta matematik öğretmenim de öyle yaptığını söylemişti

Son düzenleme:

xPhoenix06

Profesör
Arkadaşlar çözümü için adı sanırım SARS idi emin değilim o hastalıkta yapılan çözüm bunda da uygulanacakmış. Ama kesin kaynak değildi veya işe yarar mı bilinmiyor sanırım.

lotusadana

Doçent
Bu virüs kedilerde fip hastamığına neden olan corona virüsünün değişik hali.
Kedilerde tedavisi yok ve aşısı da halen bulunmadı.

astegon

Profesör
Durum epidemic seviyesinden pandemic seviyesine doğru evriliyor. Durum iyi değil bence. Aşağıdaki flood'a biri göz atın derim.

lotusadana

Doçent
Durum epidemic seviyesinden pandemic seviyesine doğru evriliyor. Durum iyi değil bence. Aşağıdaki flood'a biri göz atın derim.

Okumuştum bunu. Yazılanlar doğruysa (ki yarısı bile doğruysa) çok korkunç şeyler oluyor.
Bizim için daha kötüsü de düne kadar o şehirden İstanbul'a günde 3 direkt sefer olması. Alınan tek önlem gelenlerin ateşine bakmak.
En sıradan grip bile 10 gün kuluçka süresi var.

astegon

Profesör
Okumuştum bunu. Yazılanlar doğruysa (ki yarısı bile doğruysa) çok korkunç şeyler oluyor.
Bizim için daha kötüsü de düne kadar o şehirden İstanbul'a günde 3 direkt sefer olması. Alınan tek önlem gelenlerin ateşine bakmak.
En sıradan grip bile 10 gün kuluçka süresi var.
Aynen hocam bana bir bilgi daha geldi ne kadar doğru bilmiyorum.

25 M hasta

40K ölü

diye.

Çin hükümetinin konuyu sakladığı WHO'nun da buna ticari ilişkiler sağolson pek aykırı ses çıkarmadığı belirtiliyor. Yeni haberler de geliyor ve virüsün ciddi anlamda başkalaşım geçirdiği sürekli olarak farklılaştığı ve çin genelinde epidemic olduğu

stat counter