[COVID-19] Yeni Koronavirüs Hakkında (Sürekli Güncel)

Bu konuyu okuyanlar

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Bence hemen panzehirini bulurlar.
ben sanmıyorum,bildiğim kadarıyla piyasada zaten çok az antiviral ilaç var. ama bişekilde eradike oluyor bu tarz hastalıklar mesela kuş gribindede benzer detay var gibi benim annem bulaşık deterjanıyla yıkıyordu yumurtaları bir zamanlar hatta matematik öğretmenim de öyle yaptığını söylemişti

Son düzenleme:

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Arkadaşlar çözümü için adı sanırım SARS idi emin değilim o hastalıkta yapılan çözüm bunda da uygulanacakmış. Ama kesin kaynak değildi veya işe yarar mı bilinmiyor sanırım.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Bu virüs kedilerde fip hastamığına neden olan corona virüsünün değişik hali.
Kedilerde tedavisi yok ve aşısı da halen bulunmadı.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Durum epidemic seviyesinden pandemic seviyesine doğru evriliyor. Durum iyi değil bence. Aşağıdaki flood'a biri göz atın derim.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Bir şey soracağım biraz saçma ama Xiaomi PC alsam Çin’den bir risk taşır mı?

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Resimdeki kediyi yerim ben OYHŞŞŞŞŞ :D
Uyuyor şimdi..
43460d21fed233ffd3d6e81ca5a729b7.jpg

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Durum epidemic seviyesinden pandemic seviyesine doğru evriliyor. Durum iyi değil bence. Aşağıdaki flood'a biri göz atın derim.

Okumuştum bunu. Yazılanlar doğruysa (ki yarısı bile doğruysa) çok korkunç şeyler oluyor.
Bizim için daha kötüsü de düne kadar o şehirden İstanbul'a günde 3 direkt sefer olması. Alınan tek önlem gelenlerin ateşine bakmak.
En sıradan grip bile 10 gün kuluçka süresi var.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Okumuştum bunu. Yazılanlar doğruysa (ki yarısı bile doğruysa) çok korkunç şeyler oluyor.
Bizim için daha kötüsü de düne kadar o şehirden İstanbul'a günde 3 direkt sefer olması. Alınan tek önlem gelenlerin ateşine bakmak.
En sıradan grip bile 10 gün kuluçka süresi var.

Aynen hocam bana bir bilgi daha geldi ne kadar doğru bilmiyorum.

25 M hasta

40K ölü

diye.

Çin hükümetinin konuyu sakladığı WHO'nun da buna ticari ilişkiler sağolson pek aykırı ses çıkarmadığı belirtiliyor. Yeni haberler de geliyor ve virüsün ciddi anlamda başkalaşım geçirdiği sürekli olarak farklılaştığı ve çin genelinde epidemic olduğu

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,909
Tviterde doktorun konuşmasına üzüldüm. Baya Ölümlü yıl olacak bu yıl.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Tüm şehrin askerlerce kuşatıldığı ve herkesin öldürüleceği/ölüme terkedileceği iddiası çok ciddi.
Ayrıca bu virüsün yaşlıları öldürsün diye Çin tarafından geliştirilirken yayıldığı söyleniyor. Fare, yarasa vs işi değil diyorlar.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,909
Tüm şehrin askerlerce kuşatıldığı ve herkesin öldürüleceği/ölüme terkedileceği iddiası çok ciddi.
Ayrıca bu virüsün yaşlıları öldürsün diye Çin tarafından geliştirilirken yayıldığı söyleniyor. Fare, yarasa vs işi değil diyorlar.
Paylaşılan Tviter linkinde zaten askeriye arabalarının hazırlıklı şekilde yol aldıklarının videosunu çekmişler.

Adamlar Ultra Panik içerisinde. Videolarına baktım tüylerim diken diken oldu.

Neyse Şu İllet Tüm İnsanları yok etsin diyecemde o da olmayacak. Zaten Nüfüz azaltma Projesi deniliyor galiba. Zenginlere birşey olmayacağına emin olun. Ne olursa Fakirlere olur zaten.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
An itibariyle resmi duyurusu yapılan ya da bilinen:

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 41.

Ölenlerin arasında bir doktor da var: 62 yaşındaki doktor Liang Wudong, hastaları tedavi ettikten sonra Wuhan'da virüsten öldü.

Sağlık uzmanları virüsün mutasyon potansiyeline sahip olduğunu söylemekte.

Dünya Sağlık Örgütü ise kriz ilan etmeden sadece durumu izliyor.

Açıkçası bu virüs hakkında çok fazla komplo teorisi var ve sosyal medyada dolaşan pek çok video ve yazı var. Ne kadarının kurgu veya tiyatro ne kadarının gerçek olduğu zamanla gün ışığına çıkacaktır.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Çinli dışında ölen/hastalanan olmamışsa şimdiye kadar; yaşlı Çinlilere karşı geliştirildiği doğru denilebilir.
Aynı zamanda sarı ırk dışındakiler için de bir tehlike yok demektir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Her boku yerseler olacağı buydu cenin,fetus yemenin cezasi kurtajla alinan bebeleri yediler yarasa,yilan ne bulursa yediler sonuç...

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Aliexpressten ürün almanızı tavsiye etmem her ihtimale karşı

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hayatını kaybedenlerin sayısı 42 (olmuş)

Çin'de doğrulanan vak'aların toplam sayısı 1.370'in üzerinde.

Çoğunluğu Asya'da olmak üzere 10'dan fazla ülkede Çin kökenli koronavirüs (2019-nCoV) tanısı konmuş.

(ABD) Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'de bir bilim adamı koronavirüsün pandemik boyuta ulaşması halinde ne olacağını modellemiş ve 18 ay içinde 65 milyon insanın ölebileceği öngörüsünde bulunmuş.

İşin ilginç tarafı söz konusu çalışma üç ay önce yapılmış, pek hayra alamet değil. :rolleyes:

Son düzenleme:

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Hayatını kaybedenlerin sayısı 42 (olmuş)

Çin'de doğrulanan vak'aların toplam sayısı 1.370'in üzerinde.

Çoğunluğu Asya'da olmak üzere 10'dan fazla ülkede Çin kökenli koronavirüs (2019-nCoV) tanısı konmuş.

(ABD) Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'de bir bilim adamı koronavirüsün pandemik boyuta ulaşması halinde ne olacağını modellemiş ve 18 ay içinde 65 milyon insanın ölebileceği öngörüsünde bulunmuş.

İşin ilginç tarafı söz konusu çalışma üç ay önce yapılmış, pek hayra alamet değil. :rolleyes:

EN önemli iddialardan birisi de bu. Aslında bu virüsün zararsız olduğu ancak çin'deki bir laboratuvardan "bilerek" yayıldığı söylenmekte.

İddialar iddialar...

ArtiNet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bakarsaniz bir cok salgin hastaligin cinden ciktigini goruyorsunuz. Sonra dunyaca ugrasiyoruz.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Sadece hayvandan insana ve insandan insana geçiyorsa niye çinden ürün almamız da sıkıntı var ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Olay işte şimdi boyut değiştirdi, acaba biz gerekli önlemleri almış durumda mıyız? Mesela Fransa'da tetkikleri temiz çıkan fakat birkaç gün sonra doğrulanan iki vak'a vardı.

denizli_devlet_hastanesi.PNG

Denizli'de hastaneye kaldırılan Çinli turistte ‘corona virüsü’ şüphesi

Tatil için Denizli’ye gelen Çinli bir turist ateşinin 40.5 dereceye çıkması üzerine ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Çinli turistin yapılan tahlil ve tetkik sonuçları henüz belli olmazken ‘corona virüsü’ şüphesi ile turistin tedavi gördüğü hastanenin enfeksiyon servisinin geçici olarak karantina altına alındığı iddia edildi.

Alınan bilgiye göre, tatil için Pamukkale’ye gelen ve ismi henüz belirlenemeyen Çinli turist gün içerisinde halsizlik, bulantı ve kusma şikayeti ile odasında dinlenmeye çekildi.

Belli bir süre kendisinden haber alınamayan turistin birlikte geldiği arkadaşları odasına çıkıp kendisini kontrol ettiklerinde ateşinin yüksek olduğunu fark etti.

Bunun üzerine arkadaşları tur rehberleri ile otel görevlilerine bilgi vererek durumu anlattı. Ardından görevliler ambulans çağırdı. Otele gelen ambulans ile Çinli turist Denizli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Enfeksiyon servisine çıkarılan Çinli turistin ateşinin 40.5 dereceye kadar çıktığı belirtilirken, servisin geçici süreliğine karantina altına alındığı öne sürüldü. Çinli turistin arkadaşları da doktorların müşahede altında tutulacağı bilgisini vermesi üzerine hastaneden ayrıldı.

Çinli turistin corona virisüne benzer belirtiler taşıdığı öğrenilirken, turistin neden hastalandığı ise yapılan tahlil ve tetkik sonuçlarının çıkması sonrası belli olacağı öğrenildi.

(İHA 26.01.2020 - 07:03) kaynak: NTV

Bu iddiaya Denizli İl Sağlık Müdürü tarafından yalanlama gelmiş.

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisine Corona virüs şikayetiyle hasta geldiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, Çinli bir turistin hastaneye 38,5 derece ateş ve boğaz ağrısı şikayetiyle başvurduğunu söyledi.

Hastada mevsimsel gribal enfeksiyon düşünüldüğünü belirten Öztürk, şunları kaydetti:

"Corona virüs bulguları taşımıyor. Servisin karantina altına alındığı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Teyit edilmeden halkı bu tür panikleten haberler konusunda hassas olunması gerekiyor."

Öztürk, hasta turistin tedavisinin normal odada devam ettiğini sözlerine ekledi.

(Anadolu Ajansı 26.01.2020 - 04:18) kaynak: NTV

Ama bilinen bir şey varsa, o da turist hala hastanede tedavi görüyor.

Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bende de çok kötü öksürük vardı. Başlarda burun akıntısı ateş falan vardı. Tabi virüs duyurulmadan önce. Sadece öksürük kaldı ne yaptıysak geçmedi. İşte doktora gittim. Bronşitmişim. Kan da alındı. Birşey yok yani. İlaç kullanıyorum. Hala daha öksürüyorum.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Öksürdükten sonra içinizden 11'e kadar sayın. Hala kendindeyseniz sıkıntı yok. :)

Şaka bir yana geçmiş olsun bu senenin gribi fena. Geçmek bilmiyor.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bende de çok kötü öksürük vardı. Başlarda burun akıntısı ateş falan vardı. Tabi virüs duyurulmadan önce. Sadece öksürük kaldı ne yaptıysak geçmedi. İşte doktora gittim. Bronşitmişim. Kan da alındı. Birşey yok yani. İlaç kullanıyorum. Hala daha öksürüyorum.
Çok geçmiş olsun, muhtemelen bronşitten ötürüdür.

Koronovirüs vak'alarında daha şiddetli bir durum söz konusu, söz konusu virüsün maruziyetinden semptomların başlamasına kadar olan süre (net bir bilgi yok ama paylaşılan bilgi) on günün altında olduğu yönünde, bazı kaynaklar ise bu kuluçka süresini bir haftanın bile altında olduğunu belirtiyor. Geçmişe ait sağlık sorunları olanlar (söz konusu sağlık sorunlarının tam olarak ne olduğu konusunda şimdilik bilgi yok) ve yaşı geçkin olanların virüsten etkilenmesinin daha kolay olduğu söyleniyor.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Çok geçmiş olsun, muhtemelen bronşitten ötürüdür.

Koronovirüs vak'alarında daha şiddetli bir durum söz konusu, söz konusu virüsün maruziyetinden semptomların başlamasına kadar olan süre (net bir bilgi yok ama paylaşılan bilgi) on günün altında olduğu yönünde, bazı kaynaklar ise bu kuluçka süresini bir haftanın bile altında olduğunu belirtiyor. Geçmişe ait sağlık sorunları olanlar (söz konusu sağlık sorunlarının tam olarak ne olduğu konusunda şimdilik bilgi yok) ve yaşı geçkin olanların virüsten etkilenmesinin daha kolay olduğu söyleniyor.
Teşekkürler.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hayatını kaybedenlerin sayısı 56 ve Çin'de doğrulanan vak'aların toplam sayısı en az 1,975. Bkz.

Çin hükumeti, ülke çapında 688 yeni virüs vak'asının cumartesi günü teşhis edildiğini bugünkü (pazar) açıklamada söyledi.

Son düzenleme: