Güncel [COVID-19] Yeni Koronavirüs Hakkında (Sürekli Güncel)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Creative

Gangster Gang
Yönetici
Admin
Korona virüsü ile alakalı olarak piyasada bir çok haber mevcut. Söz konusu Corona Virüsü (Coronavirus) salgını Aralık ayında Wuhan kentinde başlaması ile tüm ülkeye yayılmaya başladı. Bu virüsün bir hayvandan gelerek insanlara yayıldığı iddia edilmekte.

Bence siz siz olun şuan için Çin sitelerinden alışveriş yapmamaya bakın, ne olur ne olmaz..

unnamed.jpg

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü hayvanlar arasında çok yaygın olan büyük bir virüstür. Hayvanda bulunan bu virüs insana buluşabilecek bir virüstür. Yani bu ne demek oluyor bilim dalında zootonik olarak geçmektedir.

Corona Virüsü tedavisi var mı?

Corona Virüsünün bir tedavisi şuan için bulunmamakta.

Corona Virüsü tarafından etkilenen vaka sayısı 571'e ulaştı. Virüs sebebi ile hayatını kaybeden vatandaş sayısı 17'ye ülke genelindeki toplam vaka sayısının ise 571’e yükseldiğini açıkladı. Ulusal Sağlık Komisyonu, çarşamba günü 131 yeni vaka ile 257 şüpheli vakanın tespit edildiğini duyurdu.
 
Son düzenleme:

crna

Asistan
Yasaklı
Corona virus ishal misal grip yapiyor diye hatirliyorum. Ne diye ölümcül olmus ki? Evrilmis mi acaba.. Neyse Allah korusun herkesi
 

ErenKaan

Üyecik
Büyükçekmece de bir hastanenin karantinaya alındığına dair haberler var Çinli bir çiftmiş galiba henüz yetkililerin yaptığı bir açıklama yok ama, sizce gelmiş olabilir mi buraya da.
 

xPhoenix06

Profesör
Arkadaşlar haberiniz olsun virüs hava yoluyla bulaşabiliyor ve şuan da Amerika'da ve Çin çevre ülkelerde enfeksiyonlu kişiler var. Yani bize gelme ihtimali düşük değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Büyükçekmece de bir hastanenin karantinaya alındığına dair haberler var Çinli bir çiftmiş galiba henüz yetkililerin yaptığı bir açıklama yok ama, sizce gelmiş olabilir mi buraya da.
Büyükçekmece Usta Mehmet Tarçınoğlu hastanesine girmiştim o hastane mi? 2 gündür feci grip var galiba bende bu hastalığa yakalandım hemen hastaneye gidip tahlillerimi yaptırıyorum.
 
Arkadaşlar haberiniz olsun virüs hava yoluyla bulaşabiliyor ve şuan da Amerika'da ve Çin çevre ülkelerde enfeksiyonlu kişiler var. Yani bize gelme ihtimali düşük değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:


Büyükçekmece Usta Mehmet Tarçınoğlu hastanesine girmiştim o hastane mi? 2 gündür feci grip var galiba bende bu hastalığa yakalandım hemen hastaneye gidip tahlillerimi yaptırıyorum.
Ağzını hayra aç kardeşim, umarım temiz çıkar tahlillerin.
 

Mishimacop

Üyecik
Benim anlamadığım şey: yarasalar bu olayda nasıl bir rol oynuyor. Biraz araştırma yaptım ancak pek bir şey bulamadım. Corona yani diğer adıyla wohan virüsü ve yarasa?
Corona virüsü ile yarasalar ilişkilendiriliyor. Ülkemizde domuz burunlu yarasalar oldukça sık bulunuyor. Acaba bunlarda da var mıdır?
bahsettiğim yarasaların videoları
VİDEO 1
VİDEO 2

yarasa yemiyoruz fakat bir çorba muhabbeti dönüyor. Dokunma ile bulaşan bir virüs mü mesela?
 
Son düzenleyen moderatör:

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Coronavirus (Koronavirüs)

Coronaviruses (CoV), soğuk algınlığından Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS-CoV) gibi çok daha ciddi hastalıklara neden olan geniş bir virüs ailesidir. Novel coronavirus (nCoV) daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir türüdür.

Koronavirüsler zoonotiktir, hayvanlar ve insanlar arasında bulaşan anlamına gelir. Detaylı araştırmalar, (Çin, 2002) SARS-CoV'un misk kedilerinden insanlara, (Suudi Arabistan, 2012) MERS-CoV'un ise tek hörgüçlü develerinden insanlara bulaştığını ortaya çıkardı. Bilinen birkaç koronavirüs ise henüz insanlara bulaşmamış hayvanlarda dolaşmaktadır.

31 Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin Ülke Ofisi, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan Şehrinde bilinmeyen etiyoloji (bilinmeyen neden) zatürre vakaları hakkında bilgilendirildi. 7 Ocak 2020'de novel coronavirus (2019-nCoV) Çinli yetkililer tarafından nedensel virüs olarak tanımlandı.

10 Ocak'ta WHO, bu yeni virüs için ülkelerin nasıl hazırlanabilecekleri üzerine (hasta insanları izleme, örneklemleri test etme, hastaları tedavi etme, sağlık merkezlerinde enfeksiyonu kontrol etme, doğru malzemeleri sağlama ve bu yeni virüs hakkında halkla iletişim kurma işlemlerinin nasıl yapılacağını içeren) bir dizi geçici rehber yayınladı.

Yaygın enfeksiyon belirtileri solunum semptomlarını içerir, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon zatürreye neden olabilir, şiddetli akut solunum yolu sendromu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler: düzenli el yıkama alışkanlığı edinin, öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnunuzu örtün ya da tek kullanımlık mendil ile kapatın, tüketmeden önce et ve yumurtaları iyice pişirin. Öksürük ve hapşırma gibi solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren kimseler ile yakın temastan kaçının.

KAYNAK: Dünya Sağlık Örgütü (WHO), "Coronavirus", erişim: 23 Ocak 2020, Coronavirus
 
Son düzenleme:
yalnız ,hapşırırken burnunu kapatmak çok riskli...bu yüzden ölenler var. hatta bi tanesi haber olmuştu ana haberde ,gelin hanım nikah töreninde miydi düğündemiydi öyle olacak, rezil olmayayım düşüncesiyle burnunu kapatarak hapşırığını tutmaya çalışmıştı ve öldü.

burda heralde o yazıyı yazan arkadas sunu demek istedi : ağzınızı ve burnunuzu, burnunuzu sıkmadan ve nefes alış verişine etki etmeden elinizle çevreleyin ...

bu arada ben bu virüsün buraya kadar ulaşacağını çok düşünmüyorum,mesela sars daha bulaşıcıydı hatırladığım kadarıyla ve daha ölümcül idi ama bugun adı bile duyulmuyor

ya bunların gerçekliği yok değil ama bu tarz virüsler/hastalıklar daha çok sanki laboratuvar ve hatta bir miktarda istihbari gibi geliyor.

bence ülkemize gelmesi çok az bir risk neden dersen ordaki insanlarda az biraz dikkat ediyordur 1 ikincisi virüs kargocuya değecek ve kargoyu alan da enfekte olacak virüs ta ordan buraya kadar protein kılıfı , rnası (rna virüsü ise) dnası vs bozulmayacakda , ekstradan konak 2 ye yerleşecekde orda üreyecekde ....

yani olmaz değil ama birazda çine giden kardeşim alinin eline iğne battı acısını buradan hissettim gibi duruyor bi parça. :) :)
 

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Çin, salgında ölen 18 kişi hakkında ayrıntılar yayınlamış. Şimdiye kadar gerçekleşen koronavirüs ölümlerini daha çok yaşlı erkekler oluşturuyor, üstelik birçoğunun geçmişe ait sağlık sorunları var.

Kurbanlar arasında 14 erkek ve dört kadın bulunuyor. Hepsi sadece soyadlarıyla tanımlanıyor. En küçüğü, semptomlarının ilk kaydedilmesinden bir aydan fazla bir süre sonra Pazartesi günü ölen 48 yaşındaki Yin oluyor. En yaşlı vakalar Cumartesi ve Pazar günleri ölen 89 yaşında iki erkek. Ortanca (median) yaş 75 ve bu rakam 80 yaşında bir erkek olan Hebei'deki son ölümü içermiyor.

En başa dönersek; ilk vakka (26 Aralık'ta) hastaneye gittiğinde, bir haftadır zaten hastaymış, öksürükten bitap düşmüş. 61 yaşındaki Bay Zeng daha da kötüleşiyor. Bir gün sonra yoğun bakıma transfer ediliyor ve 30 Aralık'ta onu hayatta tutmaya çalışmak için yoğun bakım ünitesinde bir ventilatöre bağlanıyor.

Daha sonra, başka bir hastaneye taşınıyor ve kanına oksijen katan başka bir makineye bağlanıyor. Yine de kötüleşiyor ve 9 Ocak'ta kalbi duruyor.

Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve o zamandan beri ülke çapında ve ötesine de yayılan yeni koronavirüsten ilk doğrulanan ölüm bu oluyor.

WHO'ya göre, şu anda rapor edilen 584 vakanın 575'i ve tüm ölümler Çin'de gerçekleşmiş.

Koronavirüs yayılıyor ancak WHO salgının küresel boyutta acil durum olmadığını söylüyor.


burda heralde o yazıyı yazan arkadas sunu demek istedi : ağzınızı ve burnunuzu, burnunuzu sıkmadan ve nefes alış verişine etki etmeden elinizle çevreleyin ...
Yukarıdaki mesajımda yorum katmadan doğrudan yabancı kaynaktan (Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'dan) çeviri yapmıştım; cümlede geçen 'cover' kelimesini kapatmak değil de 'örtmek' olarak çevirmek daha doğru bir ifade olabilir. Şimdi ekleme de yaparak bu ifadede değişikliğe gittim.
 

Son mesajlar

Üst