[2020 Anket] Hangi akıllı telefon markasını tercih ediyorsunuz ?

Hangi akıllı telefon markasını tercih ediyorsunuz ?

• Apple

• Samsung

• Xiaomi

• Huawei

• Oppo

• General Mobile

• Meizu

• Realme

• Lg

• Asus

• Sony

• Vestel

• Casper

• OnePlus

• Lenovo

• Nokia

• HTC

• Honor

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Benim tercihim Samsung'dur. Ama Xiaomi adına yapılan yorumlar da ilgimi çekmekte. Benim telefon seçerken ihtiyacım olan ve ya kendi tercihim olan kriterler;
İşletim Sistemi: İşletim sistemi benim her zaman Android'dir. Sebebi ise hem Google'ın yapıyor olması çünkü benim kullandığım platformların (Drive, Mail, Photos...) çoğu Google'a bağlı hem arayüz olarak detaylı, geniş, güzel hem de çok fazla olanak sunuyor. (Örneğin: Bir oyunu alacaksınız ama emin değilsiniz APK indirip oyunu test edip alıp almamayı tercih edebilirsiniz. Ve ya sistemin kendine optimize ederek getirdiği özellikleri kullanabilirsiniz.)
Son işletim sistemi özelliği ise ROOT. IOS'da Jailbreak olarak geçen bu işlem telefonunuzun kilitlerini açıyor bildiğiniz gibi. Ve daha dün yaşadığım bir ROOT faydasını söyleyeyim. Ağabryim'in kullandığı Galaxy S8 rootlu ve benim A50'im rootsuz. Benim günün başında %92 civarında olan şarjım onun %50 idi ve ya bu tarz bir fark vardı tam değerleri hatırlayamıyorum. Öğleden sonra akşama doğru ona şarjını sorduğumda (Hangimiz şarj kablosunu kullanacaktı :)) %2 dedi benimde şarjım %2 idi. Ona sabah ne kadar şarjı olduğunda aramızdaki farklar verdiğim gibiydi. Ve belirteyim S8 3500mAh, A50 4000mAh. Ağabeyime bunun nasıl olduğunu sorduğumda benimki ROOTlu ya gibi bir cevap verdi. Bende garantim bitsin hemen ROOTlamaya karar verdim. Ve şarj süresine ek olarak dediğim gibi telefonunuzun kilitlerini açıyor. Sistem özelliklerini daha çok özelleştirebiliyorsunuz.

Fiyat: Fiyatı asla ucuz olan bir telefon tercih etmem. Eğer kendi param ile alamıyorsam 2000 aşağısına düşmem. Şu an fiyatı ortalama 2400 Türk Lirası olan Samsung Galaxy A50'yi kullanıyorum. Ne kadar fiyattan düşmezsem o kadar uzun süre dayanıyor. Fiyata göre uygun telefonlar seçiyorum. (Aldığım zaman M30 yoktu olsa direkt M30'a yönelirdim.) Ama para benim param olsa benim paraya o zaman ne kadar değer verdiğime ve ekonomiye bağlı olur. :)

Teknik Özellikler: Teknik özellikler tabii ki fiyata göre şekilleniyor. Ama benim teknik özellik dediğime bakmayın. Ben işlemciden RAM'den anlamam. :) O dönemin oyunlarına göre ortalama ne kadar RAM lazım bakarım üstüne 2GB eklerim birkaç yıl daha fazla gitsin. İşlemci ise Samsung's güvenirim. Hızına bakar modelini pek umursamam. Ama ekran biraz önemli. Edge ekranlar çok hoşuma gidiyor. Keşke A50 Edge ekran olsaydı diyorum ama 1000 Lira sadece ekrana gidiyor. O da biraz israfa kaçıyor.

Kamera ve NFC: Kamera ve NFC de tabii teknik özellikler kategorisinde ama ayırma gereği duydum. Kamera benim için şahsen önemli değil. Ama A50 gibi de kötü olmasaydı. Ben kendim test ettiğimde gayet göze güzel geliyordu kamerası ama aldıktan sonra biraz daha detaylı kullanmaya başladığımda yakınlaştırma kalitesinin iğrenç olduğunu fark ettim. Kamera olarak telefonları test edip almanızı tavsiye ederim çünkü teknik özellik olarak şöyle MP olsun şu derecede genişliği olsun diye teknik özellik belirterek alsanız bile gözünüzle görmeniz lazım. Kamerayı özellik söyleyerek hiç görmeden almak (Tabii kamera yapay zekası da önemli.) bana doğru gelmiyor.

NFC'yi de ayırmıştım hatırlarsanız. NFC benim için çok önemli. Ödeme (Kaç yıldır bekliyoruz artık Samsung görse bizi) ve İETT kart doldurmak için kullanışlı. Çok ilgimi çekiyor bu özellik ama A50'nin yurtdışı modellerinde varmış. Türkiye versiyonunda bulunmuyor maalesef. Yani NFC benim için ihtiyaç ama olmasada şu anlık pek birşey kaybetmiyorum.

Benim için bu kadar. Fazla detay verdim herhalde. :)

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Benim tercihim Samsung'dur. Ama Xiaomi adına yapılan yorumlar da ilgimi çekmekte. Benim telefon seçerken ihtiyacım olan ve ya kendi tercihim olan kriterler;
İşletim Sistemi: İşletim sistemi benim her zaman Android'dir. Sebebi ise hem Google'ın yapıyor olması çünkü benim kullandığım platformların (Drive, Mail, Photos...) çoğu Google'a bağlı hem arayüz olarak detaylı, geniş, güzel hem de çok fazla olanak sunuyor. (Örneğin: Bir oyunu alacaksınız ama emin değilsiniz APK indirip oyunu test edip alıp almamayı tercih edebilirsiniz. Ve ya sistemin kendine optimize ederek getirdiği özellikleri kullanabilirsiniz.)
Son işletim sistemi özelliği ise ROOT. IOS'da Jailbreak olarak geçen bu işlem telefonunuzun kilitlerini açıyor bildiğiniz gibi. Ve daha dün yaşadığım bir ROOT faydasını söyleyeyim. Ağabryim'in kullandığı Galaxy S8 rootlu ve benim A50'im rootsuz. Benim günün başında %92 civarında olan şarjım onun %50 idi ve ya bu tarz bir fark vardı tam değerleri hatırlayamıyorum. Öğleden sonra akşama doğru ona şarjını sorduğumda (Hangimiz şarj kablosunu kullanacaktı :)) %2 dedi benimde şarjım %2 idi. Ona sabah ne kadar şarjı olduğunda aramızdaki farklar verdiğim gibiydi. Ve belirteyim S8 3500mAh, A50 4000mAh. Ağabeyime bunun nasıl olduğunu sorduğumda benimki ROOTlu ya gibi bir cevap verdi. Bende garantim bitsin hemen ROOTlamaya karar verdim. Ve şarj süresine ek olarak dediğim gibi telefonunuzun kilitlerini açıyor. Sistem özelliklerini daha çok özelleştirebiliyorsunuz.

Fiyat: Fiyatı asla ucuz olan bir telefon tercih etmem. Eğer kendi param ile alamıyorsam 2000 aşağısına düşmem. Şu an fiyatı ortalama 2400 Türk Lirası olan Samsung Galaxy A50'yi kullanıyorum. Ne kadar fiyattan düşmezsem o kadar uzun süre dayanıyor. Fiyata göre uygun telefonlar seçiyorum. (Aldığım zaman M30 yoktu olsa direkt M30'a yönelirdim.) Ama para benim param olsa benim paraya o zaman ne kadar değer verdiğime ve ekonomiye bağlı olur. :)

Teknik Özellikler: Teknik özellikler tabii ki fiyata göre şekilleniyor. Ama benim teknik özellik dediğime bakmayın. Ben işlemciden RAM'den anlamam. :) O dönemin oyunlarına göre ortalama ne kadar RAM lazım bakarım üstüne 2GB eklerim birkaç yıl daha fazla gitsin. İşlemci ise Samsung's güvenirim. Hızına bakar modelini pek umursamam. Ama ekran biraz önemli. Edge ekranlar çok hoşuma gidiyor. Keşke A50 Edge ekran olsaydı diyorum ama 1000 Lira sadece ekrana gidiyor. O da biraz israfa kaçıyor.

Kamera ve NFC: Kamera ve NFC de tabii teknik özellikler kategorisinde ama ayırma gereği duydum. Kamera benim için şahsen önemli değil. Ama A50 gibi de kötü olmasaydı. Ben kendim test ettiğimde gayet göze güzel geliyordu kamerası ama aldıktan sonra biraz daha detaylı kullanmaya başladığımda yakınlaştırma kalitesinin iğrenç olduğunu fark ettim. Kamera olarak telefonları test edip almanızı tavsiye ederim çünkü teknik özellik olarak şöyle MP olsun şu derecede genişliği olsun diye teknik özellik belirterek alsanız bile gözünüzle görmeniz lazım. Kamerayı özellik söyleyerek hiç görmeden almak (Tabii kamera yapay zekası da önemli.) bana doğru gelmiyor.

NFC'yi de ayırmıştım hatırlarsanız. NFC benim için çok önemli. Ödeme (Kaç yıldır bekliyoruz artık Samsung görse bizi) ve İETT kart doldurmak için kullanışlı. Çok ilgimi çekiyor bu özellik ama A50'nin yurtdışı modellerinde varmış. Türkiye versiyonunda bulunmuyor maalesef. Yani NFC benim için ihtiyaç ama olmasada şu anlık pek birşey kaybetmiyorum.

Fazla olabilir ama gayet detaylı. Eminim bu bilgi birkaç kullanıcıya yardımcı olacaktır. Detaylı yazman bana sorarsan iyi birşey. Ellerine sağlık :)

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Hangisi bell kankalar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyalar

• caps_1580648555376cps.png
    caps_1580648555376cps.png
    94.3 KB · Görüntüleme: 153

RESUL BARUTCU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
İphone 8 plus kullanıyorum bir daha telefon alırsam note serisini kullanmak istiyorum en son kullandığım Samsung cihazı s3’tü,en son kullandığım android cihaz Htc One M8’ti.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907

Root atınca pil şarj doldurması hızlanmıyor bir kere!

Doğukan S

Doçent
Reaksiyon puanı
266
3 yıldır Samsung Galaxy S7 Edge'yi çok severek kullanıyorum. Beni Samsung özellikle ekran ve tasarımıyla kendine çekiyor. Daha önce Samsung'un Galaxy Ace modelini kullanmıştım. Giriş seviyesi bir modeldi ve beni hiç memnun etmemişti. Ama S7 Edge gerçekten çok başarılı bir cihaz. Aslında gözüm Note serisindeydi ve benim cihazı aldığım dönemde Note 7 piyasaya yeni yeni çıkmıştı, onu alacaktım ama malum olaylardan dolayı piyasadan çekilince S7 Edge aldım. Samsung'un arayüzü benim hem gözüme hitap ediyor hem de kullanışlı bir arayüz. Onun dışında dediğim gibi ekranı, tasarımı, kamerasıyla Samsung'dan memnum kaldım. Bundan sonra alacağım cihazda muhtemelen Samsung olacaktır. Gözüm bu sefer Note serisinde. Ama fiyatlar çok uçuk.

Wercent_24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
General mobile alabikirsin samsung s3viyorsan a10 al onerim ensevdigim tefon aple iphone 7 alabioirsin

MuhammedAli07

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Samsung u seçmemin nedeni güzel tasarım çizgilerini izlemeleri yeni ekran türlerini hep samsung çıkarıyor infinity u infinity o delikli ekran kotu diyordu herkes şu an xiaomi dahil bir çok marka delikli ekran kullanıyor samsung s ve note serisi bir telefon hep dayanıklıdır ve kamerası iyidir A serisinin de tek eksiği kamerada tam manuel kontrol olmaması onun dışında her şeyi güzel ve amoled ekran farkı hala bir çok marka lcd kullanıyor ve arayuzu çok iyi one ui özellik le tek sıkıntı fiyat politikası yanlış samsung cihazları kaliteli yapıyor

Son düzenleme:

yemre22

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
7
Valla ekonomik durumları görüyorsunuz yerli malı olunca fiyatlandırma da avantaj oluyor üzerine taksit kampanyası yapmışlar. 9 pro ile de bence sağlam bir telefon var ellerinde güncelleme ile uzun ömürlü olacaktır baya o yüzden ben general mobile diyorum

BerkecanPlayer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Xiaomi tercih edilir bence

Son düzenleyen moderatör:

legnazannesTR

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Ne azalması hocam 320 doları gördü adamların hisseleri. Ayrıca Apple çok satmaya değil para kazanmaya önem veriyor. Android üreticileri yılda onlarca cihaz çıkarırken Apple 3 cihazla hepsinden daha fazla kazanıyor :)
Ayrıca iPhone her zaman hit cihazdır unutmayalım.
Apple ı f/p değerlendir sonra gel. İphone x de 3gb ram var

Reaksiyon puanı
7,999
Apple ı f/p değerlendir sonra gel. İphone x de 3gb ram var
RAM miktarı iOS için önemli bir şey değil. Ayrıca 3GB Ram iOS işletim sistemine hayli hayli yeter. Android gibi sürekli şişen , gün geçtikte Ram kullanımı artan bir işletim sistemi değil iOS. iPhone 7 ve 8 2GB ram ile geliyor ancak Ram yönetimi de performansı da başarılı.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Öyle bir şey yok. Ekstra program yüklemişsin
:d Rootlanan telefonlarda ihtiyacınız olmayan, arka planda çalışınca bir etkisi olsa bile sizin istemediğiniz özellikleri kapatabildiğinizden daha az güç tüketimi sağlanıyor. Zaten biz bu tip ek uygulamalara karşıyız. (Battery BOOSTER/Game BOOSTER VS.)

Froseth

Müdavim
Reaksiyon puanı
836
Şuan Samsung ama pişman oldum keşke bekleseymişim.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
:d Rootlanan telefonlarda ihtiyacınız olmayan, arka planda çalışınca bir etkisi olsa bile sizin istemediğiniz özellikleri kapatabildiğinizden daha az güç tüketimi sağlanıyor. Zaten biz bu tip ek uygulamalara karşıyız. (Battery BOOSTER/Game BOOSTER VS.)
Bende onu demeye çalışıyorum.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Xiaomi'ye bak çok varmış kullanıcı :)

Son düzenleyen moderatör:

ЅƤΣCIΔL FΘΓCΣЅ

İPHONE 15 PRO MAX 512 GB BLUE TİTANYUM KULLANICISI
Reaksiyon puanı
4,089
Apple diyorum çünkü Samsung kullanıyorum uzun süredir Performans, Pil ve Batarya konusunda istediğim verimi alamamaya başladım.
Apple kullandığım sürede sorun yaşamadım her şey yağ gibi akıyor çünkü.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Sen bana diyorsun ek uygulama kullanıyorsundur. Ben diyorum sadece gereksiz şeyleri kapatıyoruz. Sen diyorsun bende onu diyorum. Hiç anlayamadım ne kastettiğinizi. Neyse iyi günler dilerim.
Peki o gereksiz şeyleri nasıl kapatıyorsun?

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Peki o gereksiz şeyleri nasıl kapatıyorsun?
İnrernetten araştırınız ama şunuda belirteyim. Örnek olarak telefonunuza ROOT sürümü bir Android indirirseniz Android'de normalde kurulu olarak gelen uygulamalar bile gelmiyor. Yani tamamen gereksiz şeyler hiç açık olmadan geliyor. Ve ya kurulu olmadan. Biraz araştırınız bu konunun konuştuğumuz ile alakası bulunmamakta.