Ssd Durduk Yere % 100 Çalışıyor, Si̇stem Donuyor [Resi̇mli̇]

Bu konuyu okuyanlar

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese iyi ramazanlar dilerim.
Sistem gereksinimlerim;

• AMD Ryzen 5 3600X.
  • Gigabyte GeForce RTX 2060 (super)
  • G.Skill 2x8 16 GB RAM 3200 MHz DDR4.
  • Gigabyte B450M S2H 3600 MHz (OC)
  • Kioxia Exceria 480 GB SATA 3.0 2.5 inc SSD.
Windows 10 PRO 64 Bit her şey güncel.

Başlıkta belirttiğim gibi, bilgisayarı açtığım zaman SSD %100 oluyor bilgisayarımda aşırı derece donmalar ve takılmalar meydana geliyor.
Görev yöneticisini hızlı açmıyor, internet tarayıcılarını hızlı çalıştırmıyor ve bu sorun beni aşırı rahatsız etmeye başladı.
Şöyle keyifli bir şekilde bilgisayarın başına oturuyorum bilgisayarı açıyorum sistem açılıyor ondan sonra birden SSD %100 çalışıyor ve sistemim donuyor.
Başlangıçta SSD yüklenecek hiç bir program çalışmıyor. Güncelleme dahi yapmıyor durduk yere bu hatayı alıyorum.
Az sonra aşağıda fotoğraf paylaşacağım sağlık testli %99 ve okuma yazma testi de fotoğrafta göründüğü gibi mevcut.
Sağlık değerleri ve okuma yazması iyi olup problem görülen SSD'ler mevcut mudur?
Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• test.jpg
    test.jpg
    82.1 KB · Görüntüleme: 141
  • test2.jpg
    test2.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 130
Çözüm
S
Buyur dostum istediğin şekilde testleri yaptım
36 derece, okuma yazma hızında da sorun yok. Sağlık biraz hızlı düşmüş gibi. Overview sekmesinde, sol alt köşede 4 bölüm var. Orada SSD Details yazan bölüme girip ekran görüntüsü atar mısın? Sağ üstte de Updates yazan yerden Update butonuna tıkla, kırmızıyla çizdim:

1619095856241.png

Sorunun çözülmezse tekrar yaz, daha detaylı inceleyeceğim.

Bunlar bittikten sonra Regedit'i aç.

Kırmızıyla çizdiğim yere bunu Ctrl+ V ile yapıştır, sonrasında Enter'a bas:

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci

1616758322158.png

1616758361861.png
...

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Şuan bir problem yok, ama olduğu zaman ss alıp fotoğraf paylaşacağım sizinle. Bilgisayara yeni format attım virüs olacağını düşünmüyorum ve ayrıca size bir sorum olacaktı;
Benim SSD Sağlık durumu iyi, okuma yazması da idare eder gözüküyor durumdayken herhangi bir sorunu olabilme ihtimal var mıdır? teşekkürler.

Xinzu

Doçent
Reaksiyon puanı
899
Şuan bir problem yok, ama olduğu zaman ss alıp fotoğraf paylaşacağım sizinle. Bilgisayara yeni format attım virüs olacağını düşünmüyorum ve ayrıca size bir sorum olacaktı;
Benim SSD Sağlık durumu iyi, okuma yazması da idare eder gözüküyor durumdayken herhangi bir sorunu olabilme ihtimal var mıdır? teşekkürler.
Evet olabilir, SSD'niz yüksek sıcaklıklarda çalışıyorsa performans düşüşlüğüne ve kitlenmelere yol açabilir ayrıca SSD DRAM'less bir model pek kaliteli değil maalesef.

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Evet olabilir, SSD'niz yüksek sıcaklıklarda çalışıyorsa performans düşüşlüğüne ve kitlenmelere yol açabilir ayrıca SSD DRAM'less bir model pek kaliteli değil maalesef.
Umarım sorunum SSD dir.. ara sıra oyun oynarken FPS drop bile yiyorum hem de bu sistemde... Ekran kartımda herhangi bir sorun var diye de korkmuyorum değil işin açıkcası bu durum bana kafayı yedirtti. Sizler kadar sistem bilgilerine sahip bir insan değilim, teşekkürler.

Xinzu

Doçent
Reaksiyon puanı
899
Umarım sorunum SSD dir.. ara sıra oyun oynarken FPS drop bile yiyorum hem de bu sistemde... Ekran kartımda herhangi bir sorun var diye de korkmuyorum değil işin açıkcası bu durum bana kafayı yedirtti. Sizler kadar sistem bilgilerine sahip bir insan değilim, teşekkürler.
Ne demek, eğer oyunda drop yiyorsanız donanımlarınız yüksek sıcaklıkta çalışması olabilir büyük ihtimal SSD'niz sıkıntı çıkarıyor ekran kartında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese iyi ramazanlar dilerim.
Sistem gereksinimlerim;

• AMD Ryzen 5 3600X.
  • Gigabyte GeForce RTX 2060 (super)
  • G.Skill 2x8 16 GB RAM 3200 MHz DDR4.
  • Gigabyte B450M S2H 3600 MHz (OC)
  • Kioxia Exceria 480 GB SATA 3.0 2.5 inc SSD.
Windows 10 PRO 64 Bit her şey güncel.

Başlıkta belirttiğim gibi, bilgisayarı açtığım zaman SSD %100 oluyor bilgisayarımda aşırı derece donmalar ve takılmalar meydana geliyor.
Görev yöneticisini hızlı açmıyor, internet tarayıcılarını hızlı çalıştırmıyor ve bu sorun beni aşırı rahatsız etmeye başladı.
Şöyle keyifli bir şekilde bilgisayarın başına oturuyorum bilgisayarı açıyorum sistem açılıyor ondan sonra birden SSD %100 çalışıyor ve sistemim donuyor.
Başlangıçta SSD yüklenecek hiç bir program çalışmıyor. Güncelleme dahi yapmıyor durduk yere bu hatayı alıyorum.
Az sonra aşağıda fotoğraf paylaşacağım sağlık testli %99 ve okuma yazma testi de fotoğrafta göründüğü gibi mevcut.
Sağlık değerleri ve okuma yazması iyi olup problem görülen SSD'ler mevcut mudur?
Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür eder, iyi günler dilerim.
Kronik sorunlu SSD her şeyi meydana çıkarıyor.

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Ne demek, eğer oyunda drop yiyorsanız donanımlarınız yüksek sıcaklıkta çalışması olabilir büyük ihtimal SSD'niz sıkıntı çıkarıyor ekran kartında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.
İlgin alakan için sana çok teşekkür ederim kardeşim.
En yakın zamanda SSD söküp garantiye göndereceğim.
Bir de işin sinir edici tarafı şu;
Yaklaşık bir hafta önce bilgisayarı topladığım ünlü bir mağazanın garantisinden teslim aldım.
FPS drop yediğimi, bilgisayarın aşırı ısındığını, Bilgisayarın donduğundan falan bahsettim hatta ve hatta kağıda yazdım öyle teslim ettim.
Aradan 2 gün sonra sisteme format atmışlar FPS drop yenilmediğini, internette benimle aynı sisteme sahip olan insanlarla aynı FPS leri gördüğümü falan belirttiler.
Neyse ben sistemi aldım eve geldim bir de baktım ki
Kasamın camının 1 vidası eksik gelmişti :) bir insan bu kadar mı dikkatsiz olur.
İşin açıkcası bunu neden anlatıyorum, bu kadar dikkatsiz olan bir firmanın sistem de sorun yok demesi bana pek inandırıcı gelmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kronik sorunlu SSD her şeyi meydana çıkarıyor.
Peki benim sistemime önerebileceğin güzel bir SDD var mı? teşekkürler.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Yaklaşık bir hafta önce bilgisayarı topladığım ünlü bir mağazanın garantisinden teslim aldım.
FPS drop yediğimi, bilgisayarın aşırı ısındığını, Bilgisayarın donduğundan falan bahsettim hatta ve hatta kağıda yazdım öyle teslim ettim.
Aradan 2 gün sonra sisteme format atmışlar FPS drop yenilmediğini, internette benimle aynı sisteme sahip olan insanlarla aynı FPS leri gördüğümü falan belirttiler.
Kasamın camının 1 vidası eksik gelmişti :) bir insan bu kadar mı dikkatsiz olur.
İşin açıkcası bunu neden anlatıyorum, bu kadar dikkatsiz olan bir firmanın sistem de sorun yok demesi bana pek inandırıcı gelmiyor.

Bütçenize bağlı. Birçok model önerebilirim.

Xinzu

Doçent
Reaksiyon puanı
899

Benim için hiç sorun değil her zaman yardım ederim, bu forum bunun için var zaten.Günümüzdeki çoğu firmalar böyle dikkatsiz davranıyor. Bu arada hangi şirket olduğunuda söylerseniz sevinirim bizde ona göre davranırız.

500-600 lira arası bir SSD önerebilirsen çok memnun olurum. M2 güzel diyorlar, marka olarakta Samsung ve Hyper X öneriyorlar ama ben bu konuda pek bilgili değilim ne yazık ki...

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
500-600 lira arası bir SSD önerebilirsen çok memnun olurum. M2 güzel diyorlar, marka olarakta Samsung ve Hyper X öneriyorlar ama ben bu konuda pek bilgili değilim ne yazık ki...
https://www.hepsiburada.com/sandisk...T2K0A9oWWfhIp0h-ESHzited7MLBxfaEaAvb_EALw_wcB M.2 güzel bir model.
https://www.hepsiburada.com/samsung...MDHJJRXZcnAFhrTPI6fDKzSD_VR2c-EYaApwfEALw_wcB Piyasanın en iyi Sata SSD'lerinden biri desek yalan olmaz.
https://www.hepsiburada.com/kingsto...OlQmDizuU2vSPrGvIm_2ioeoTm9UbJcoaArG0EALw_wcB Bu da iyi M.2 SSD'lerden birisidir.
Patriot 480 GB Burst PBU480GS25SSDR 2.5" SATA 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe uygun yollu bir model istersen de buna bakabilirsin.

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Teşekkür ediyorum.

En son yazdığınız mesaja cevap veremedim.. kusura bakmayın.. firmayla alakalı isim vermemizi istemiştiniz sanırsam.. umarım forumda isim vermek yasak değildir. İtopya'dan topladım sistemi kesinlikle tavsiye etmiyorum.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Okuma yazma hızında sorun yok, çok iyi. Sağlık da %99 ve bu da standart sayılır. Sağlığına hangi programdan baktın? Buradan SSD Utility programını indir:

1619082640904.png

Sağdaki çubuğu en aşağı kaydır ve tike basıp kabul et:
1619082798211.png

Overview sekmesinde sağlık gözüküyor, sende nasıl gözüküyorsa ekran görüntüsü at:
1619083217619.png

Son olarak da Tuner sekmesinden Start butonun bas ve arkada hiçbir program açık olmasın. Test bittikten sonra ekran görüntüsünü buraya yükle.
1619083293120.png

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Okuma yazma hızında sorun yok, çok iyi. Sağlık da %99 ve bu da standart sayılır. Sağlığına hangi programdan baktın? Buradan SSD Utility programını indir:

Ekli dosyayı görüntüle 148988
Ekli dosyayı görüntüle 148990

Overview sekmesinde sağlık gözüküyor, sende nasıl gözüküyorsa ekran görüntüsü at:
Ekli dosyayı görüntüle 148991

Son olarak da Tuner sekmesinden Start butonun bas ve arkada hiçbir program açık olmasın. Test bittikten sonra ekran görüntüsünü buraya yükle.
Ekli dosyayı görüntüle 148992

test ssd 1.jpg

Sonuçları paylaştım.. müsait olduğun zaman bakar mısın kardeşim.. yardımını bekliyorum..
teşekkürler.

Ekli dosyalar

• ssd test 2.jpg
    ssd test 2.jpg
    54 KB · Görüntüleme: 92
  • ssd test 2.jpg
    ssd test 2.jpg
    54 KB · Görüntüleme: 96
  • test ssd 1.jpg
    test ssd 1.jpg
    56.9 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:
S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
36 derece, okuma yazma hızında da sorun yok. Sağlık biraz hızlı düşmüş gibi. Overview sekmesinde, sol alt köşede 4 bölüm var. Orada SSD Details yazan bölüme girip ekran görüntüsü atar mısın? Sağ üstte de Updates yazan yerden Update butonuna tıkla, kırmızıyla çizdim:

1619095856241.png

1616758322158.png

1616758361861.png

1616758371070.png

Not: İşlemler bitince yeniden başlatmayı da unutma.

Çözüm

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

Ekli dosyayı görüntüle 149044

1616758322158.png

1616758361861.png

1616758371070.png

Not: İşlemler bitince yeniden başlatmayı da unutma.
Aynı sorunla karşılaşan bir arkadaş bana ulaştı sağ olsun sorunun SSD den olduğunu söyledi.
Kendisi de aynı marka SSD aldığı ertesi gün böyle bir sorunla karşılaşmış üstelik okuma yazması da benimkisi kadarken. İlgin alakan için sana ne kadar teşekkür etsem azdır.
SORUN ÇÖZÜLDÜ hayırlı akşamlar dilerim.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
SORUN ÇÖZÜLDÜ hayırlı akşamlar dilerim.
Rica ederim, size de hayırlı akşamlar dilerim. Yeni bir model alacaksınız sanırım, eğer almayı düşünüyorsanız ve bütçeniz 600 TL ise bunu öneririm (render alacaksanız):

Render almayacaksanız da bunu öneririm:

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
teşekkür ederim önerilerinizi dikkate alacağımdan hiç şüpheniz olmasın. Bir de size bir sorum olacak biraz konu dışı ama arkadaşımın ekran kartı RX 560 İşlemcisi İ5 10.nesil benim sistem RTX 2060 SUPER Ekran kartı , AMD Ryzen 5 3600 x fortnite oynarken fps farkı olarak low ayarlarda aramızda 60-70 fps farkı oluyor bazen eşit fps alıyoruz bunun nedeni nedir.. ekran kartım mı bozuk tribe girdim günlerdir garantiye göndermeyi planlıyorum

cagatayduvan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Diğer oyunlarda da oluyor az evvel benim sistemle aynı olan birisinin videosunu izledim aynı ayarlarda kendisi 180-190 fps görürken ben 100-110 görüyorum. Ryzen 5 3600 x RTX 2060 Super sisteme sahibim. Gerçekten 90 FPS az bir fps değil ben karttan şüphelenmeye başladım.
Arkadaşınızın ve kendi sisteminizi tam olarak yazarsanız sorunun kaynağına inebiliriz. Diğer oyunlarda da oluyor mu? Yoksa sadece Fortnite oynarken mi?