Zoom Türkçe Yama | Linux'ta Zoom'u Türkçe Yapma (GNU/Linux)

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Grafik arayüzünü ekledinmi @Ram_kafasi
Sonunda son kullanıcı için işleri daha da basitleştirip daha kolay bir deneyim sunmak amacı ile Türkçe yamaya grafik arayüzlü kurma seçeneğini entegre ettik,bundan sonra daha da basitleşmiş bir kurulum ile Zoom'u daha anlaşılabilir bir şekilde kullanabileceksiniz.
Debian tabanlı dağıtımlar için terminale:
Kod:
git clone https://github.com/Ramkafasi/zoomtryama.git ; apt install python3-tk ; cd zoomtryama ; cd Grafikkurulum ; chmod +x Grafikkurulum.sh ; ./Grafikkurulum.sh
Fedora vb. dağıtımlar için:
Kod:
git clone https://github.com/Ramkafasi/zoomtryama.git ; dnf install python3-tkinter ; cd zoomtryama ; cd Grafikkurulum ; chmod +x Grafikkurulum.sh ; ./Grafikkurulum.sh
Komutunu terminale girdiğinizde sizi grafik arayüzlü bir kurulum ekranı karşılayacaktır,kafanızda canlanması için size bir ekran fotoğrafı göstereyim.
Ekli dosyayı görüntüle 136649
Burada zaten cevaplamıştım,bu arada grafik arayüzlü kurulumun nasıl yapıldığı hakkında aklınızda bir soru kaldıysa şu videoya bakabilirsiniz diye düşünüyorum.

Reaksiyon puanı
591
Sonunda son kullanıcı için işleri daha da basitleştirip daha kolay bir deneyim sunmak amacı ile Türkçe yamaya grafik arayüzlü kurma seçeneğini entegre ettik,bundan sonra daha da basitleşmiş bir kurulum ile Zoom'u daha anlaşılabilir bir şekilde kullanabileceksiniz.
Debian tabanlı dağıtımlar için terminale:
Kod:
sudo su
git clone https://github.com/Ramkafasi/zoomtryama.git ; apt install python3-tk ; cd zoomtryama ; cd Grafikkurulum ; chmod +x Grafikkurulum.sh ; ./Grafikkurulum.sh
Fedora vb. dağıtımlar için:
Kod:
sudo su
git clone https://github.com/Ramkafasi/zoomtryama.git ; dnf install python3-tkinter ; cd zoomtryama ; cd Grafikkurulum ; chmod +x Grafikkurulum.sh ; ./Grafikkurulum.sh
Komutunu terminale girdiğinizde sizi grafik arayüzlü bir kurulum ekranı karşılayacaktır,kafanızda canlanması için size bir ekran fotoğrafı göstereyim.
Ekli dosyayı görüntüle 136649
Mükemmel olmuş. ?

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201
Yakın zamanda başka uygulamalar için de yamalar da yapmayı planlıyoruz,şu an sadece python üzerinden bir grafik arayüzlü Türkçe yama kurulum sistemi yaptık.
bence lutfen Sublime text adli bir kod editoru programi var onu cevirirseniz minnettar kalirim cok ihtiyacim oluyor ara sira

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@Ayibogan01 O uygulama efsane ama Türkçe'ye gerek yok bence ben sorunsuz kullanıyorum.
Zaten istesek de yama olmayacak sanırım,dil dosyalarına erişim sağlayamıyorum.Kurdum şimdi programı.Sublime Text'in dil dosyalarına erişim sağlayamıyorum şu anlık.

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201
Zaten istesek de yama olmayacak sanırım,dil dosyalarına erişim sağlayamıyorum.Kurdum şimdi programı.Sublime Text'in dil dosyalarına erişim sağlayamıyorum şu anlık.
aslinda sublime text degilde sublime text te eklentiler sizde bir eklentiyi cevirebilirsiniz bazi eklentiler acik kaynak kodlu

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
aslinda sublime text degilde sublime text te eklentiler sizde bir eklentiyi cevirebilirsiniz bazi eklentiler acik kaynak kodlu
O eklentilerin adlarını özelden at bana da bakayım,neymiş onlar? Neyse konunun dışına çıkmayalım,burayı boşuna doldurmayalım.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,Zoom Türkçe yama projesinde artık yamayı kullanmak isteyen kullanıcıları terminal ekranında bırakmak istemediğimizden dolayı artık deb formatında paketleme yaptık(paketin çalışması için python3-tk adlı paket gerekmektedir.)

Zoom Türkçe yamasının 64 bit kurulum paketi için:
Zoom Türkçe yama 64 bit

Zoom Türkçe yamasının 32 bit kurulum paketi için:
Zoom Türkçe yama 32 bit

Sitesinden yama dosyasının deb formatındaki dosyasını indirebilirsiniz.

Python3-tk paketinin kurulumu için:

Terminalden yapılmak istenirse:
Kod:
sudo apt install python3-tk
kodunu giriyoruz.

Paket olarak kurmak istenirse:
Python3-tk paketinin indirme linki
Sitesine girip paketi indirebilirsiniz.

İyi günler dileriz.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Merhabalar,Zoom Türkçe yama projesinde artık yamayı kullanmak isteyen kullanıcıları terminal ekranında bırakmak istemediğimizden dolayı artık deb formatında paketleme yaptık(paketin çalışması için python3-tk adlı paket gerekmektedir.)

Zoom Türkçe yamasının 64 bit kurulum paketi için:
Zoom Türkçe yama 64 bit

Zoom Türkçe yamasının 32 bit kurulum paketi için:
Zoom Türkçe yama 32 bit

Sitesinden yama dosyasının deb formatındaki dosyasını indirebilirsiniz.

Python3-tk paketinin kurulumu için:

Terminalden yapılmak istenirse:
Kod:
sudo apt install python3-tk
kodunu giriyoruz.

Paket olarak kurmak istenirse:
Python3-tk paketinin indirme linki
Sitesine girip paketi indirebilirsiniz.

İyi günler dileriz.
Hocam korkuyorum denemeyi. Ingilizce de kullanırdım ama destek olmak için uğraştım bayağı. Neyse şimdilik Ubuntu'yu da bozmayalım :) kolay gelsin size.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Hocam korkuyorum denemeyi. Ingilizce de kullanırdım ama destek olmak için uğraştım bayağı. Neyse şimdilik Ubuntu'yu da bozmayalım :) kolay gelsin size.
Çalıştırma sıkıntısını çözdük aslında böyle yaparak, bunu denerseniz açılabilir. Kurduktan sonra açmanız gereken programın adı grafik kurulum'dur.

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577

Zoom Türkçe yama için pisi paketi hazırladım. Pisi dosyasına çift tıklama ile kurabilirsiniz.
Sonra CTRL+ALT+T (Terminal)
Aç şu komutu ver bağımlılıklarla ilgili bir soru soracak ona evet yazın.
Sonra grafiksel kurumlum ekranı gelir.
İşlemler sırasında Zoom kapalı olmalıdır.

Kod:
sh /usr/local/bin/Grafikkurulum/Grafikkurulum.sh

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Discord gurubunuz gözükmüyor hocam bakabilir misiniz?
Şuradan sunucuyu bulabilirsiniz:

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
@GNU or NOT Benim aklıma bir fikir geldi yamayı kullanmak için Deutsch olarak seçiyoruz ya dili Zoom varsayılan olarak ingilizce ile geliyor ingilizce dil dosyasının içinde Deutsch yazan yere Türkçe veya Turkish yazsan daha mantıklı olmazmı acaba.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@GNU or NOT Benim aklıma bir fikir geldi yamayı kullanmak için Deutsch olarak seçiyoruz ya dili Zoom varsayılan olarak ingilizce ile geliyor ingilizce dil dosyasının içinde Deutsch yazan yere Türkçe veya Turkish yazsan daha mantıklı olmazmı acaba.
O zaman İngilizce dil dosyalarını da değiştirmemiz gerekir, yapabileceğimiz en mantıklı şey dil menüsündeki Almanca yazısını Türkçe olarak değiştirmek olabilir bence.

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
O zaman İngilizce dil dosyalarını da değiştirmemiz gerekir, yapabileceğimiz en mantıklı şey dil menüsündeki Almanca yazısını Türkçe olarak değiştirmek olabilir bence.
Evet bende bu diyorum ingilizce dil dosyalarını değiştirsin almanca yerine türkçe yazar bence bu daha mantıklı

Not: Pisi için sadece tıkla kur mantığı ile yama için Paket hazırlıyorum yakında bitiririm.

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Onu denemiştim. Yani de.qm dosyasını tr.qm yapmıştım ancak Zoom desteklemiyor. Ek olarak kendileri ekleyebilirler. Zoom'un kurulu olduğu dizin üzerinde bir çok arama yaptım ancak nasıl değiştirileceğini bulamadım.