Bu konuyu okuyanlar

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar, bugün bu yazımda LG’nin neden piyasada artık gözükmediğinin, neden o eski popülerliğinin kalmadığını özetlemeye çalışacağım.

Öncelikle LG Optimus G serisi ile piyasaya çıktı, oldukça başarılı bir satış rakamı elde etmese de, yine de istediği verilere ulaştı. Fiyat/Performans olarak nitelendirilebilirdi. Daha sonra tasarımsal anlamda köklü bir değişikliğe gitti, LG G2 tantıldı, bu model ile artık tuşlar yandan arkaya taşındı, aslında firma orjinal bir firmaydı, tasarım anlamında çoğu şeyin ilklerindendi. Peki neden başarısız oldu bu marka bunca pazar payı olmasına rağmen?

LG G1 olarak da tanınan Optimus G modeli, aslında LG’deki ilk G serisiydi. Bu seri açıkçası pek de rağbet görmedi. Fakat dünya genelinde akıllı telefonlarda bir marka tanındı: LG.

LG G2 2013 yılında tanıtıldı, gerek donanımsal gerekse tasarımsal anlamda birçok detayı değiştirdiler. Daha önce hiç görülmemiş bir tasarımla, tuşların alışılagele yanda olduğu bu tasarımdan oldukça uzak, tuşları arkada olan bir tasarımdı.
C7035FAB-7102-4F82-81AB-A62236607524.png

Tasarımsal anlamda çok bir değişiklik yapılmadan LG G3 sunuldu, gerek donanımı olsun gerekse tasarımı açısından oldukça başarılı bir telefondu. Fakat birşeyi atlıyorlardı.. Kronik sorunlar.
Aslında her modelde olduğu gibi LG’de G serisinde de kronik sorunlar vardı. İlk olarak anakart arızaları baş gösterdi G3 modelinde. Birçok kullanıcı anakarttaki mavi ekran sorunu yüzünden mağdur oldu. Fakat LG servis hizmeti olarak değişimler uyguladı, tamir hizmetini sundu, açıkçası bu denli satış rakamlarına ulaşmış bir modeli kaldırmak istemedi,
3697881D-A68E-4B0F-A297-6E7252E176FC.png

2015 yılında ise deri kapaklı
LG G4 tanıtıldı, evet bu da orjinal bir tarsarıma sahipti, ama teknik anlamda LG’yi en çok zora sokan cihaz aslında buydu, yine anakarttan kaynaklı sorunlar vardı, LG ilk başta 505 ve 506 serilerinde değişim yapacağını açıkladı, fakat sadece bu seride değil, üretilen G4’lerin neredeyse %35-40 seviyelerinde kronik sorunlu ürünler vardı. Ayrıca ithalatçı firmalar, yurtdışı modellerine de destek sunmadı. LG, 505 ve 506 serileri haricinde anakart değişimine gidiyordu, yine de kullanıcıları memnun etmeye çalışmıştı ancak bu sorundan ötürü kullanıcıların kafasında iki seridir giden bir anakart sorunu algısı oluştu,
E9C1BBFD-52A9-4D7B-9178-336A35A61A7C.png

2016 yılında ise G5 tanıtıldı, modüler tasarımı ile yine orjinal bir cihazdı, fakat bu cihaz o yılda çıkmış olan rakiplerine göre daha kalın çerçevelere sahipti, ayrıca bu modüler tasarıma da pek güvenilmemişti, dolayısı ile LG, G5’den umduğunu bulamadı diyebiliriz.
BFDB038C-47B9-4A14-87E5-680BC61EFBC8.png

Alelacele tanıtılan G6 ise, LG’nin tasarımsal anlamda ileriye gittiğini gösteren daha küçük çerçevelere sahip bir Infinity dedikleri teknolojiye sahip bir ekrandı, fakat yine de eskide olan olaylardan ötürü açıkçası yine istenilen olmadı.
0782BFC5-8230-40F5-B92A-27C25E595E05.png

LG’deki bu sorunlardan ötürü, 2018’de mobil kısmın yöneticisi değişti, iyi şeyler vadetti, ama firma G7 ve G8 modeli ile de istediğine ulaşamadı, bu modellerde kronik bir sorun yoktu ancak, o kötü algı artık LG’nin piyasadan silinmesine neden olmuştu. Ayrıca çok yüksek fiyatlara sahiptiler. Uzun lafın kısası, LG’nin geçmişi buydu.

Yazım umarım sizler için faydalı olmuştur, bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Soru: Sizce LG nasıl bir marka, hiç kullandınız mı? Kullandıysanız memnun kaldınız mı?

Aşağıya yazabilirsiniz.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
LG'nin en büyük hatası sorunlu cep telefonlarını üst üste duyurması oldu. Sorunsuz cihazlar duyurulsa ve rekabetçi fiyatlarda olsalardı emin olun şu an LG hala piyasada çok önemli bir role sahip olacaktı.
G4 ile yıldırdı resmen, o kronik sorunlar bitmedi, ayrıca Sony’nin yaptığını yaptı, pahalı fiyat politikası uygulayıp hiç F/P bir cihaz yapmaya yönelmedi. Hep amiral gemisi üretti.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Rakip firmalar ekran oranlarını büyüterek tasarımlarını her modelde değiştirerek daha rekabetçi bir piyasa oluşturdular. Sony ve LG ise sürekli benzer tasarımlarla bu piyasada tutunamadı maalesef.

Reaksiyon puanı
8,012
Rakip firmalar ekran oranlarını büyüterek tasarımlarını her modelde değiştirerek daha rekabetçi bir piyasa oluşturdular. Sony ve LG ise sürekli benzer tasarımlarla bu piyasada tutunamadı maalesef.
Sony çerçevesiz telefon çıkarınca anladım ki Xperia cihazlara çerçeve yakışıyor.

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,015
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar, bugün bu yazımda LG’nin neden piyasada artık gözükmediğinin, neden o eski popülerliğinin kalmadığını özetlemeye çalışacağım.

Öncelikle LG Optimus G serisi ile piyasaya çıktı, oldukça başarılı bir satış rakamı elde etmese de, yine de istediği verilere ulaştı. Fiyat/Performans olarak nitelendirilebilirdi. Daha sonra tasarımsal anlamda köklü bir değişikliğe gitti, LG G2 tantıldı, bu model ile artık tuşlar yandan arkaya taşındı, aslında firma orjinal bir firmaydı, tasarım anlamında çoğu şeyin ilklerindendi. Peki neden başarısız oldu bu marka bunca pazar payı olmasına rağmen?

LG G1 olarak da tanınan Optimus G modeli, aslında LG’deki ilk G serisiydi. Bu seri açıkçası pek de rağbet görmedi. Fakat dünya genelinde akıllı telefonlarda bir marka tanındı: LG.

LG G2 2013 yılında tanıtıldı, gerek donanımsal gerekse tasarımsal anlamda birçok detayı değiştirdiler. Daha önce hiç görülmemiş bir tasarımla, tuşların alışılagele yanda olduğu bu tasarımdan oldukça uzak, tuşları arkada olan bir tasarımdı.
Ekli dosyayı görüntüle 110123
Tasarımsal anlamda çok bir değişiklik yapılmadan LG G3 sunuldu, gerek donanımı olsun gerekse tasarımı açısından oldukça başarılı bir telefondu. Fakat birşeyi atlıyorlardı.. Kronik sorunlar.
Aslında her modelde olduğu gibi LG’de G serisinde de kronik sorunlar vardı. İlk olarak anakart arızaları baş gösterdi G3 modelinde. Birçok kullanıcı anakarttaki mavi ekran sorunu yüzünden mağdur oldu. Fakat LG servis hizmeti olarak değişimler uyguladı, tamir hizmetini sundu, açıkçası bu denli satış rakamlarına ulaşmış bir modeli kaldırmak istemedi,
Ekli dosyayı görüntüle 110124
2015 yılında ise deri kapaklı
LG G4 tanıtıldı, evet bu da orjinal bir tarsarıma sahipti, ama teknik anlamda LG’yi en çok zora sokan cihaz aslında buydu, yine anakarttan kaynaklı sorunlar vardı, LG ilk başta 505 ve 506 serilerinde değişim yapacağını açıkladı, fakat sadece bu seride değil, üretilen G4’lerin neredeyse %35-40 seviyelerinde kronik sorunlu ürünler vardı. Ayrıca ithalatçı firmalar, yurtdışı modellerine de destek sunmadı. LG, 505 ve 506 serileri haricinde anakart değişimine gidiyordu, yine de kullanıcıları memnun etmeye çalışmıştı ancak bu sorundan ötürü kullanıcıların kafasında iki seridir giden bir anakart sorunu algısı oluştu,
Ekli dosyayı görüntüle 110125
2016 yılında ise G5 tanıtıldı, modüler tasarımı ile yine orjinal bir cihazdı, fakat bu cihaz o yılda çıkmış olan rakiplerine göre daha kalın çerçevelere sahipti, ayrıca bu modüler tasarıma da pek güvenilmemişti, dolayısı ile LG, G5’den umduğunu bulamadı diyebiliriz.
Ekli dosyayı görüntüle 110126
Alelacele tanıtılan G6 ise, LG’nin tasarımsal anlamda ileriye gittiğini gösteren daha küçük çerçevelere sahip bir Infinity dedikleri teknolojiye sahip bir ekrandı, fakat yine de eskide olan olaylardan ötürü açıkçası yine istenilen olmadı.
Ekli dosyayı görüntüle 110127
LG’deki bu sorunlardan ötürü, 2018’de mobil kısmın yöneticisi değişti, iyi şeyler vadetti, ama firma G7 ve G8 modeli ile de istediğine ulaşamadı, bu modellerde kronik bir sorun yoktu ancak, o kötü algı artık LG’nin piyasadan silinmesine neden olmuştu. Ayrıca çok yüksek fiyatlara sahiptiler. Uzun lafın kısası, LG’nin geçmişi buydu.

Yazım umarım sizler için faydalı olmuştur, bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Soru: Sizce LG nasıl bir marka, hiç kullandınız mı? Kullandıysanız memnun kaldınız mı?

Aşağıya yazabilirsiniz.
Lg nin televizyonu var mükemmel 2016 da aldım memnunum ha telefonunu kulanamadım

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Sony çerçeveyi elde yatay kullanımda telefonun sıkı tutulması düşmemesi ve parmakların ekranı kapatmaması için kullanıyordu. Hem de çerçeve cihazın kamera ve elektronik parçaların yerleşimini kolaylaştırıyordu. Zaten japonyadakilerin telefonlarını görsek takoz gibi telefonlar eski telefonlar kullanıyorlar. İşte bu yüzden ileriden gidemediler. Lg ise Samsung tarafından bastırıldı. Lg velvet serisi ile geriden yakalama şansını bir ihtimal yakaladı galiba.

Reaksiyon puanı
8,012
Lg nin televizyonu var mükemmel 2016 da aldım memnunum ha telefonunu kulanamadım
LG halen daha TV konusunda rakipsiz. Çok başarılı TV’leri var. Görüntü kalitesi, malzeme kalitesi ve yazılım desteği gerçekten başarılı. Uygulama mağazası da AndroidTV gibi olmasa da zengin.

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Kesinlikle öyle yaklaşık 6 sene önce televizyonunu almıştık hala hiçbir sorunu yok fakat telefon konusunda çok geriden geliyor geriden gelmesinide geçtim hatalı olarak geliyor TV yapmaya hız kesmeden devam ederlerse çok daha iyi olur

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,015
Kesinlikle öyle yaklaşık 6 sene önce televizyonunu almıştık hala hiçbir sorunu yok fakat telefon konusunda çok geriden geliyor geriden gelmesinide geçtim hatalı olarak geliyor TV yapmaya hız kesmeden devam ederlerse çok daha iyi olur
tv de devrım telde gerılım.D

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
LG TV konusunda fıstık gibi

Son düzenleme:

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
5.5 yıl g2 kullandım. hala yedekte duruyor.
g2 de snapdragon 800 çok ısındığından ekran sararması sorunu vardı
g3 de ısınma soğumadan dolayı kasa çatlaklığı sorunu vardı
g4 g5 te bootloop sorunları vardı. hem g5 tasarım olarak inanılmaz kötüydü.

siz olsanız alır mısınız? ben almam, tövbe ederim. daha önce lg kullanan, forumlara girip okuyan insanlar da almadılar. böyle olacağı belliydi ne yazık ki..

gelişemezsen, kendini yenileyemezsen geride kalırsın. halbu ki g2 ne güzel telefondu. tavuğun başını sallayarak reklamı vardı. kamerası o zamanın şartlarına göre iyiydi. kendi kendilerini bitirdiler.. telefonda almayacağım markalar arasında ilk 3te.. diğerlerini de az çok tahmin edebilirsiniz :)

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
LG G serisi çok iyi bir telefondu. Modüler yapı sonrası G serisi eski G olmadı.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Valla ben lg hiç düşünmemiştim ama fp olarak 1 sene olmuştur v30+ kullanıyorum çok memnunum. Tekrar düşünür müyüm? Fp güzel birşey olursa alırım yine

Lowrance

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
G2,g3,g4,g5 ve şuan aktif olarak g5 kullanan biri olarak bu konuda ki yorumlarım şunlardır

G2 Kesinlikle mükemmel bir telefondu ekran sararması vesayre ısınmaya bağlı veya işlemciden kaynaklı değildi SD800 vardı gayet yeterliydi günlük işler için 6 ay kullandım

G3 Anneme aldık 1.5 yıl o kullandı Ekran çözünürlüğü yüksek,İşlemcisi düşük kalıyordu bundan kaynaklı ısınma sorunu vardı Isındığı içinde kendi kendine parlaklığı kısıtlıyordu %90 üzerine çıkartmıyordu.Sony Xperia Z2 almaktansa bir bayan için g3 daha iyi olur diye düşünmüştük o zaman ki samsunglar Touchwiz arayüzü yüzünden sorunluydu ve Xiaomi gibi markalarda piyasa da değildi Gene herhangi bir servislik durum yaşamadık

G4 Kendim kullandım 1 seneyi aşkın kullandım Temiz kullanılırsa tasarımı,Performansı gayet yerindeydi tek sorunu Snapdragon işlemciler hatırlayan olursa SD810 çok ısınan problemli bir işlemciydi LG bunu diğer telefonlarda gördüğü için SD808 yani bir tık alt işlemci tercih etmişti memnundum

S7 lerin 2700tl den G5 in 2400 civarı fiyatta olduğu piyasada ben ithalatçı garantili olarak 1400 e almıştım 2016 haziran ayında şuan 4 seneyi devirdi Tasarım olarak çirkin mi çirkin gerçekten daha çirkini olamaz dediğim Ama performans ve kamera olarak asla hiç bir yerde beni üzmedi Telefonu onlarca kez düşürdüm korucuyu olmamasına rağmen kırılmadı ama arka kamera ya bir şeyler olmuş ana kamerası netlemiyor hiç bir şeyi geniş açıyla çekip yakınlaştırıp bakıyorum o da benden kaynaklı Pil performansı ise Iphonelar gibi yoğun kullanırsanız günde 2 kere hatta 3 kere bile gerekebiliyor onun dışında hiç ellemezseniz 4 senedir aynı pille 1 günü ekrana bakmaz sadece arama ve günlük totalde 15-20dk lık whatsapp bakarsanız yetiyor

Yaşadığım Sorunlar:
LG G2: Yok
LG G3: Isınmaya bağlı parlaklık kısma ve performans düşürme
LG G4: Bootloop ama 2 gün içerisinde hemen değişimi sağlandı
LG G5:Aldıktan 6 ay sonra hızlı sarj etmemeye başladı ama sarjda uzun süre real racing 3 oynadığım için anakarttan kaynaklı problem olmuş servise gönderdim hızlı sarj etmiyor diye değiştirdiler 1 hafta sürdü sürmedi

LG ile olan serüvenim buraya kadar bir daha alır mısınız deseniz V serisi almak isterdim G serisi değil daha premium ve daha sorunsuz cihazlar ve yazılım desteği 1 tık diğer markalara göre gerideydi o zamana göre konuşmak gerekirse şuan zaten LG kalmadı..

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
G4 kullandım. Güzel cihazdı ama ısınma sorunu vardı. Bu yüzden performans kaybı yaşıyordu. Birde aynı yıl çıkan bir çok cihaz sürekli güncelleniyor iken g4 1.5 sene sonra güncelleme desteği kesildi. Bende ki modelde kronik sorunu da yoktu. Güncelleme sorunundan dolayı satmıştım. Arkadaşım hala kullanıyor. Bataryasını değiştirmek dışında hiçbir şey yapmadı. Kendisi de şaşkın hala kronik sorun çıkarmadı diye ama ısınmasından şikayetçi.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
2 tane kullandım 1. LG L70. 2. LG g40 tı sanırım modelini tam olarak bilmiyorum ama LG g40 aşırı derecede sorumluydu sürekli dönüyor kullanırken insanı sıkıyordu LG L70 depolama sorunu vardı 8gb hafızasï vardı az biliyorum ama telefon sıfırlanınca bile bu depolama 400 MB kalıyordu ve (depolama alanı az ) bildirimi geliyordu !

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Kendime Türkiye garantili aldığım G3 ü ben sorunsuz kullandım
Arkadaşa verdim. Arkadaşı kanser etti telefon. Tamirciler bile uğraşmak istemedi. Çok sorunlu idi. Eşime aldığım ithalatçı garantili G3 hiç sorun çıkarmadı. Kayınpederime verdik. Hâlâ kullanıyor.

Reaksiyon puanı
6,381
Kullanmadım ama batmasının nedeninin rakiplerine göre bir çok konuda geride kaldı. Mesela bir lahmacuncu kebap da yaparsa kebabı güzel olmaz hem de lahmacunu da bozulur. Lg ilk 4 farklı alanda iş yapıyormuş. Telefonu pek iyi yapamıyordu. Sonra yaptığı şeyler de bozuldu.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Acele işe şeytan karışır çok hızlı ilerlediler

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
4 hatta 5 yıl lg g2 mini kullandım ilk çıktığı zaman almıştık ta kaç yıl önce 1050₺ ye lg de kronik anakart sorunu var anakart yandı yanmasa daha kullanırdım çok memnun dum telefon dan

Son düzenleme:

Yasuobilal2007

Müdavim
Reaksiyon puanı
954
Lg g2 harikaydı ya annaneme almiştik ilk ciktigi zaman hic bir sıkıntı çıkarmadi sonra da zamzung aldık

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Tutarsız ve detaysız iş yaptılar sonuç ortada, umarım hem sony hemde LG daha iyi işlere imza atarlar.