Arama sonuçlarınız

1. R

İlle De Linux Kullanılır Mı?

https://gnulinuxfree.blogspot.com/2021/01/illedelinux-hakknda-aslsz-soylentiler.html Kanıtlayın bakalım. Laf atmakla bitmiyor iş. :)
  2. R

İlle De Linux Kullanılır Mı?

Evet, gene gelmiş Windows en iyisidir takımı. Bari bir şeyi savunurken neden savunduğunuzu bilin de öyle savunun. Sırf bu saçma muhabbeti gördüğüm için foruma bunu yazmak için geri döndüm. Linux çekirdeğini haberin olsun Windows üzerinden yazmadılar. Kaynak nedir merak ettim doğrusu. Göster de...
  3. R

Beni Nasıl Bilirdiniz ? (OYUN)

Pek karşılaşmadım. O yüzden bir fikirim yok.
  4. R

Windows Üzerinden Ext4 Biçiminde Bootable Usb Hazırlamak

Windows üzerinden USB belleğinizi EXT4 dosyalama türünü çevirmek istiyorsanız Minitool Partition Wizard programını kullanıp USB belleğinizin dosyalama türünü değiştirebilirsiniz.
  5. R

Gentoo Linux Kurulumu

Gentoo aslında gayet güzel dağıtımdır. Deneyim kazanmak için de gayet güzel bir seçenektir fakat şöyle bir durum var. Gentoo'da paketler tek tek kaynak kod derlenerek kurulur, bu durumda da senin donanımına iş düşüyor. Tavsiyem şudur ki Gentoo'u donanımınız(Özellikle işlemciniz.) gerçekten...
  6. R

[Yeni Özellik] Soru, Oy Ve Çözüm Sistemi

Anladım, teşekkür ederim. :)
  7. R

Benim çözüm sayımın artması ile bir derdim yok doğrusu. Sadece daha önce çözdüğüm konulardaki çözümün internette gezinen ve o sorunun çözümünü arayan başka biri tarafından daha kolay bulunabilmesi amacıyla böyle bir şey sormuştum. Yoksa çözüm sayım 0 yazsa da benim için çok önemli değil.
  8. R

Sırf aklıma takıldığı için şunu sormak istiyorum. Benim önceden bu özellik gelmeden önce açılmış ve çözmüş olduğum konuların çözümlerinin daha kolay bulunabilmesi adına daha önce çözdüğüm konularda yazdıklarımın çözüm olarak işaretlenmesi için tek tek yaptığım çözümleri raporlayabilir miyim?
  9. R

[Haftanın Dağıtımı]Arco Linux'a merhaba deyin!

Şu anlık yapmayı düşünmüyorum. En azından bu forumda yapmayı düşünmüyorum diyeyim.
  10. R

En Performanslı İşletim Sistemi Hangisi?

İkinizin dediği de yanlış. Hangi masaüstü ortramını kullanılacağı vb. etkenler sistem tüketimini etkiler. Kafanıza göre burada herhangi bir kriter belirlemeden şu şu kadar harcar deme gibi bir lüksünüz yoktur. Linux Mint MATE, Ubuntu MATE vb. bir dağıtım işinizi görebilir.
  11. R

[Rehber] Microsoft Edge Geliştirici Ön İzleme Sürümünü Kurmak

Açıkçası Mozilla Firefox varken Chromium Edge'in GNU/Linux tarafında tercih edileceğini sanmıyorum. Bu sürümü ben de kurdum ve pek beğenmedim açıkçası. Hatta şimdi bir daha indirip onun ekran görüntüsünü de koyayım şuraya: Genel olarak az çok hızlı olsa da çoklu sekmeler konusunda Mozilla...
  12. R

Linux Cafe

Mümkün olduğunca yardım ederim size. :)
  13. R

Linux Cafe

https://www.technopat.net/sosyal/konu/oracle-linuxu-gui-kullanmadan-kurmak.1455629/ Kurulumu için bu konuyu referans alabilirsin. GUI ile kurulumu biraz sıkıntılı oluyor. En azından bende ve @DarkWiThCeM'de sürekli çöküyordu GUI kurucu.
  14. R

Linux Cafe

LTS sürümü çıkana kadar ana bilgisayarımda normal sürümünü kullanmayı pek düşünmüyorum. Belki Ubuntu'nun 18.04 veya 20.04'ün sunucu sürümlerini kullanırım fakat Fedora varken Ubuntu'yu günlük kullanım için kullanmak pek bana cazip gelmiyor doğrusu. Hakkını yemeyelim ama, Ubuntu gerçekten güzel...
  15. R

Pop Os; Favori Linux Distrom.

Diğerlerine bazılarına belki katılırım ama Fedora varken Pop!_OS nasıl GNOME'u en iyi kullanan dağıtım oluyor? Fedora kadar GNOME'a katkı sağlayan bir dağıtım ile sadece saf GNOME ile gelen normal bir dağıtımı bu şekilde denk tutamazsınız bu konu açısından bence.
  16. R

32 Bit Bilgisayara 64 Bit Linux Kurmaya Çalışırsam Ne Olur

Cevap çok basit. Açılmayacaktır.
  17. R

Söyle Rahatla V.2

Em sağdaki değilim, baştan söyleyeyim. :)
  18. R

Söyle Rahatla V.2

Bursa'da suyla giden araç tasarlandı! - Olay Gazetesi Bursa Liseli öğrenciler suyla hareket eden araç tasarladı Liseli öğrenciler suyla hareket eden araç tasarladı Liseli öğrenciler suyla hareket eden araç tasarladı Liseli öğrenciler suyla hareket eden araç tasarladı Liseliler deniz suyuyla...
  19. R

Prime Os Açık Kaynak Kodlu Mu?

GitHub'da sanki görmüştüm Prime OS ile ilgili bir repository, öyle hatırlıyorum. Değil miymiş?
  20. R

Prime Os Açık Kaynak Kodlu Mu?

Evet, öyle olması lazım.
  21. R

Windows 10-Dan Linux-A Gecmek.

Pop!_OS, Linux Mint Cinnamon vb. dağıtımları öneririm. :)
  22. R

Windows 10'un genel olarak HDD optimizasyonu kötü denebilir ve sanırım siz de Windows 10 kullanıyorsunuz. Genel olarak HDD performansı bakımından çok ağır olmayan bir dağıtım kullanacaksanız daha iyi bir deneyim alacağınızı düşünüyorum.
  23. R

Dota, CS:GO gibi oyunların GNU/Linux dağıtımlarına desteği olduğu için onları düzgünce oynayabilirsiniz fakat Ring of Elysium oyunun GNU/Linux dağıtımlarına desteği olmadığı için o oyunu oynarken performans kayıpları ile karşılaşabilirsiniz. Ekran kartınız NVIDIA marka ise Ubuntu temelli...
  24. R

Linux Mint Cinnamon, Kubuntu, Fedora WorkStation gibi dağıtımlar sizin işinizi görebilir. Geçmeye değebilir fakat hangi oyunları oynadığınızı öğrenebilir miyim? Oynadığınız oyunların GNU/Linux'a desteği yoksa performans düşüşleri yaşayabilirsiniz çünkü.
  25. R

Öneri Bir konu

O güncellemeyi ben de yaptım. Aynı tas aynı hamam diyeyim sen anla. Sorunlar aynı şu anlık.
  26. R

Öneri Bir konu

GNOME 40 şu anlık sorunlu bir sürüm. Eklentilerin çoğu uyumlu değil ve Fedora 34'te en son GNOME 40 şu hâle gelmişti: Tam sürüm çıktığında kullanmanızı tavsiye ederim. Şu anlık biraz sorunlu.
  27. R

Linux Lite'nin Ya Da Diğer Linux Sürümlerinin x86 Olanı Nerede

DuckDuckGO'da LMDE diye aratsan direkt karşına çıkacaktı ama gene de atayım linki: https://www.linuxmint.com/download_lmde.php
  28. R

Linux Lite'nin Ya Da Diğer Linux Sürümlerinin x86 Olanı Nerede

Linux Mint'in yeni sürümlerinin 32 bit desteği yok ama sadece Debian temelli olan LMDE(Linux Mint Debian Edition)'un 32 bit desteği vardır. Onu dene istersen. O hâlâ güncel.
  29. R

Sistemim Kaldırabileceği Gnome Masaüstü Ortamı Kullanan Linux Dağıtımı Var Mı?

GNOME o bilgisayarda çalışsa bile açılış ekranını iki yıla anca görürsün. 1 GB RAM o tarz masaüstü ortamlarına yetmez.
  30. R

Linuxtan Windows 10 a geçiş- kurulumu yapmak

Hayır, USB çıkarılmış bir şekilde olursa nasıl imaj dosyası üzerine yazılacak ki? Mount'u keseceğiz sadece.
  31. R

USB belleğinizin bağını kaldırıp öyle iş yapabilir misiniz? Bu kısımın bu şekilde kalması gerek. Bölümler bağlı olmayacak.
  32. R

Dosya formatını FAT32 yerine NTFS ile değiştirir misin?
  33. R

WoeUSB'i açıp Windows imaj dosyasını USB belleğinize yazdırmanız gerek.
  34. R

http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/w/wxwidgets3.0/libwxgtk3.0-0v5_3.0.4+dfsg-3_amd64.deb http://ppa.launchpad.net/nilarimogard/webupd8/ubuntu/pool/main/w/woeusb/woeusb_3.3.1-1~webupd8~xenial0_amd64.deb Şu iki linkteki dosyadan ilk önce "libwxgtk3.0-0v5_3.0.4+dfsg-3_amd64" adlı...
  35. R

Forum eskiden daha güzelmiş...

Aynı durum benim için de geçerli. Forumda düzgün bir aktiflik olduğunu düşünmüyorum. Aktiflik derken dişe dokunur tarzda konular göremiyorum pek. SDN forumda çoğunlukla GNU/Linux kategorisinde takılan biri olarak o tarz kategorilerde aktiflik diğer forumlara göre yerin dibinde sayılabilir...
  36. R

Terminalden kurtulun, son kullanıcı için basitleştirildi

Linux Mint Cinnamon'dur resimdeki dağıtım. CS:GO, zaten GNU/Linux'a destek vermekte fakat bunun konu ile alakası ne onu anlayamadım. Terminalden kurtulun programı, gelecek güncellemeler ile beraber PyGTK'a geçiş yapacaktır ve çoğu dağıtım tabanlarına destek verecektir. Sesli asistan özelliği...
  37. R

Hangi linux dağıtımını indirmeliyim

Ubuntu'yu önermiyorum. Daha iyi alternatifleri mevcut çünkü. :)
  38. R

Hangi linux dağıtımını indirmeliyim

Fedora WorkStation'ı öneririm fakat ben Ubuntu temelli bir sistem kullanmak istiyorum dersen Linux Mint Cinnamon'a bakabilirsin.
  39. R

Telefonunuzu 2. Monitörünüz Olarak Kullanın!

Bunu GNU/Linux'ta yapmak için az uğraşmamıştım. Onun için farklı bir yöntem gerekiyordu. Yöntemi aklıma gelirse birazdan konuya yazarım. :)
  40. R

Fedora 33 WS için Windows MBR ISO yükleme programı tavsiyesi

@Dengesiz Kokarca hocamızın yaptığı şu videoya bakabilirsin istersen. :)
  41. R

Evet, içerisinde GUI barındırıyor ama Windows'u yazdıracaksan bu program yerine Ventoy senin işine daha çok yarar. Bu programın ISO modunun olup olmadığını hatırlayamıyorum çünkü.
  42. R

Şu anda Pop!_OS'tayım Portal 2'yi düzgün oynamak için o yüzden Fedora WorkStation'a geçip ekran görüntüsü atamayacağım fakat şu komutu uçbirime yazarak kurabilirsin: sudo dnf install gnome-multi-writer
  43. R

GNOME MultiWriter programını dene istersen. :) Sanırım ISO modu vardı ama emin değilim. Sadece DD modunu destekliyor da olabilir. Olmazsa Ventoy kullanırsın. :)
  44. R

Öneri Bir konu

Çok gerekli değil gibi geldi bana. En azından bir yenilik ile gelseydi daha iyi olurdu.
  45. R

Öneri Bir konu

Normal bir oturum bu. Dağıtım demesek daha iyi olur bence.
  46. R

İşletim sistemleri kısmına BSD/FreeBSD eklenmeli.

Şu anlık olmaz. Sebebini ise şurada yazan mesajlardan anlayabilirsin: https://forum.shiftdelete.net/konular/foruma-bsd-kategorisi-gelebilir.733410/
  47. R

xmodmap -e 'add mod3 = Scroll_Lock' sorunu

Başlangıç uygulamalarına o komutu ekleyin derim. :)
  48. R

Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

Sana söyleyeyim. Uğraştırıyor bazen NVIDIA olayı.. Dikkatli ol.
  49. R

[DEV REHBER] Hangi İşletim sistemini kullanmalıyım?

İyi olmuş ama çok yüzeysel ve sığ olmuş bence. Daha da detaya inmen gerekirdi. Konu üzerinde biraz daha uğraşmanı öneririm. ;) Rehberlerinde başarılar dilerim.
  50. R

Ubuntu terminalden chromium indirdim. Virüslü müdür?

Tamamdır. İstersen şu konuma da bakabilirsin. İşine yarayabilir: https://forum.shiftdelete.net/konular/rehber-gnu-linux-dagitimlarinda-mozilla-firefoxu-ozellestirmek.739378/
  51. R

Microsoft Edge, Steam, Visual Studio Code vb. bir sürü program var. Bunlar kapalı kaynak programlar ama GNU/Linux dağıtımlarında kullanabilirsiniz. Yanlış yönlendirme oluyor bu. 1617819538 sudo apt purge chromium* Depodan indirdiysen bu komut sorunu çözer ama Chromium'u niye siliyorsun? Onu...
  52. R

Sence Ubuntu, Fedora vb. dağıtımların depolarında bulunan ve tarayıcı pazarındaki en büyük tarayıcı tabanlarından biri olan Chromium tarayıcısı virüslü olabilir mi? Daha önce de SNAP'ten kurmuştum Chromium'u fakat Google'ın kısıtlamalarına gıcık olduğum ve Mozilla Firefox'u daha iyi bulduğum...
  53. R

Wittroc, Dora gitti mi?

Kapatmazsanız olur mu? Hesabımın durmasını istiyorum, sadece bir süreliğine forumda bulunmak istemiyorum. :) Arada bir nadiren bakarım belki buraya.
  54. R

Wittroc, Dora gitti mi?

Önden duyuruyu verdin sanırım. Evet, yakında ben de kalkarım masadan. Hepiniz Allah'a emanet olun diyeyim. ? Hakkım varsa helal olsun diyeyim. Sizden de helallik beklerim artık.
  55. R

Eski telefona linux dağıtımı kurmak

Sanırım S4 Mini'nin PostMarket OS'a desteği vardı ama emin değilim. Kurulum kısımında da çok fazla yardımcı olamayacağım maalesef. :(
  56. R

Eski telefona linux dağıtımı kurmak

Cihazınız nedir? Belki PostMarket OS gibi bir dağıtım kurulabilir fakat cihazınızda sıkıntısız çalışmayabilir.
  57. R

Fedora KDE Plasma'da Cem Karaca Tamirci çırağı dinlemek ne hoş! Videodan bir ekran görüntüsü de bırakayım şuraya:
  58. R

Öneri Bir konu

Bu şoku Fedora, OpenSUSE vb. Dağıtımlarda da yaşayabilirsiniz. ;)
  59. R

Pardus 19.5 Yayımlandı

O konuya sürücüyü attığımı hatırlıyorum gerçi ben. Oraya nasıl sürücüyü kuracağın hakkında bir video atmıştım.
  60. R

Öneri Bir konu

Daha önce kullandım. Güzel Çalışıyor. Tabii ki 18.04 sürümü kadar kararlı değil fakat çok fazla bir sıkıntısını görmedim.
  61. R

Makine adaletsizliği

Ya sabır. Bunu okurken okuma yazma bilmiyor gibi hissettim. Derdini daha açık bir şekilde anlatsan olur mu?
  62. R

WhatsApp için kötü haber: Rakibi Signal hızlı büyüyor!

Signal'in bir avantajı da özgür yazılım ürünü olması, yani istersen Signal'in çatallaması bir program bile yapabilirsin. :)
  63. R

ilk çıkan linux sürümü nedir???

Linux adlı Monolitik *NIX(UNIX-LIKE) çekirdeğinin ilk sürümleri bunlardır. İlk Linux çekirdeğini kullanan dağıtımların ise SlackWare ve Debian olması lazım.
  64. R

Lİnux Tema Kurarsam Performans Düşer mi?

O temayı kurmak için olan adımları şurada anlatmıştım: https://forum.shiftdelete.net/konular/rehber-gnome-desi-kullanan-dagitimlara-tema-yukleme.726362/ Temaları kurmak için aynı yöntemi uygulayın.
  65. R

Hayırdır, ne sıkıntısı oldu? Sorunu yaz en azından da yardım edelim. ?
  66. R

Keşke baştan söyleyeydiniz. Ben de Cinnamon kullandığınızı varsaymıştım. Şu videoya bakınız: :)
  67. R

Bu arada sormayı unuttum. Kullandığınız masaüstü ortamı Cinnamon'du, değil mi? ? Ona göre anlatacağım.
  68. R

XFCE daha performaslı çalışır ama macOS temasını daha kötü yaparsın XFCE'de. Cinnamon'da macOS teması XFCE'ye göre daha iyi oluyor.
  69. R

En iyisi deneyip görmek aslında. Tema sorun çıkartmazsa kullanırsın. Çıkarırsa asıl temaya dönersin.
  70. R

Fazla fazla tüketmez ama gene de tüketimi vardır. Boşta 4 GB RAM kullanımını falan görmezsin genelde o temalar ile mesela. :D
  71. R

Performansa çok büyük bir etki etmez ama Plank gibi programlar nispeten sistemi az da olsa yavaşlatır. Direkt şu videoya bak derim o tema için:
  72. R

Yardım Bir konu

Fedora ne güne duruyor? :D Fedora'da gayet stabil bir dağıtımdır.
  73. R

Yardım Bir konu

Sanırım bir sorunu yoktu ama hatırlamıyorum. Çevirilmemiş kısımlar belki olabilir.
  74. R

Yardım Bir konu

En son sürüm derken bu Debian 11 beta sürümünü mü kast ediyorsun?
  75. R

En iyi internet tarayıcısı sizce hangisi?

Kararımı değiştirdim. Artık tamamen Mozilla Firefox ve DuckDuckGO'nun mobil tarayıcısını kullanıyorum.
  76. R

Ubuntu vs Manjaro vs Mint

Manjaro derim. :) Gayet son kullanıcı odaklı ve güzel bir dağıtımdır kendisi. Ubuntu/Debian temelli bir dağıtım ararsanız Linux Mint'e bakabilirsiniz. Aslında Fedora'ya da baksan iyi olur.
  77. R

Linux Mint WINE Kurulmuyor

sudo apt-get install libc6-dev sudo apt install libc6 sudo apt install util-linux -f -o APT::Immediate-Configure=0 sudo apt update sudo apt upgrade Sorunu araştırdım ve sorunu bu komutları uygulayarak çözebilirsin sanırım.
  78. R

Yardım Bir konu

Sanırım bu işi araştırsam iyi olacak. Rehberler yolda. :D
  79. R

Hangi tarayıcı?

Fedora'da Mozilla Firefox, telefonda ise DuckDuckGO'nun mobil tarayıcısını kullanıyorum. Önerim Mozilla Firefox olur. :)
  80. R

Neden Yandex kullanmayacaksınız?

Yandex'i hiçbir zaman tercih etmem fakat insanların tercihine saygı duymak yakışır bize. Değil mi? İnsanları boş yere kırmayın.
  81. R

kali live terminal kodları

Hangi komutları? Bütün Shell'i ortaya dökmemizin imkanı yok sonuçta.
  82. R

Yardım Bir konu

OBS yerine Simple Screen Recorder programını kullanabilirsiniz. GNU/Linux'ta, OBS'ye göre daha akıcı çalışıyor, genel olarak.
  83. R

Eski bilgisayara işletim sistemi önerisi.

Linux Mint XFCE, Xubuntu, Manjafo XFCE vb. Dağıtımlara bakabilirsiniz.
  84. R

Müzik oynatıcı önerisi olan var mı ?

VLC Media Player'ı tercih edebilirsiniz. Şimdi fark ettim, konu biraz eskiymiş. Kusura bakmayın. Ana sayfamda görünce cevap verdim konuya.
  85. R

Hangi arama motorunu kullanıyorsunuz?

DuckDuckGO ile iyiyim ben. :)
  86. R

Hareketli arka plan işini çözdük. Güzel oldu bence. :cool:
  87. R

Linux disk alanı küçültme nasıl yapabilirim?

Rica ederim. Kusura bakmayın, az önce yanlışlıkla komik emojisine bastım. Benim hatam. :D
  88. R

Linux disk alanı küçültme nasıl yapabilirim?

Bu işlemi Windows üzerinden yapmak istiyorsanız Minitool Partition Wizard programını kullanabilirsiniz yada GPARTED LIVE ile GNU/Linux üzerinden disk küçültme işlemini yapabilirsiniz.
  89. R

[Rehber] KDE Plasma görünüş ayarları

sudo eopkg it -c desktop.kde sudo eopkg it -c desktop.kde.core Şunları dene.
  90. R

Ben macOS teması kullanmayı pek sevmem doğrusu. Hadi gene iyisin. Şu kırmızı ok ile gösterdiğim yere bas ve sorundan kurtul.
  91. R

Bizim farkımız. :cool:
  92. R

Birkaç saatimi aldı bunları yazmak. Aslında bütün ayarları anlatacaktım ama o kadar fazla uğraşmak istemedim doğrusu. Bu konuya ortalama 2-3 saate yakın bir zaman harcadım sanırım. Fotoğrafları ayarlamak vs. ile uğraştım çünkü.
  93. R

Merhabalar. Artık profil fotoğrafım olan Konqi'nin hakkını vermek ve geciken haftanın dağıtımı konusunu telafi etmek amacıyla böyle bir konu açmayı uygun gördüm. Hadi başlayalım. 1.Görünüm Genel Tema Öncelikle bu kısımı anlatayım. Bu kısım KDE Plasma'da kullanmak istediğiniz temaları...
  94. R

Öneri Bir konu

Evet, DLC almamandan dolayı o sorun yaşanıyor sanırım. Daha önce sadece denemek amacıyla Fallout New Vegas'ı Proton ile açıp Türkçe yama ile cayır cayır kullanabiliyordum fakat benim oyunlar ile pek aram olmadığından dolayı o oyunu iade etmiştim.
  95. R

Öneri Bir konu

GNU/Linux oyuncularını Valve dışında başka bir firma bu kadar anlamaz. GNU/Linux kısımı oyun işinde emekleme kısımından yavaş yavaş yürümeye doğru gidiyor aslında. Bazı popüler oyunların GNU/Linux'a destek vermesini görmek sevindirici oluyor.
  96. R

Linux Kullananlar

Bayağı zahmet ha. Hatta o kadar zahmet ki kurulum yapılırken yanda forumda vb. Yerlerde takılabiliyor, grafik kurucular sayesinde en ufak kod yazmadan kur diyorsun kuruluyor. Ne zahmetmiş değil mi? (!) Bari daha düzgün argümanlar sunsaydınız.
  97. R

Dell G3 15 Ubuntu işletim sistemine Win10 Kurma

WoeUSB ile Windows 10 ISO dosyasını USB belleğinize yazdırdınız mı?
  98. R

Linux Kullananlar

Budgie Welcome aracını SNAP'ten halletsen de olur aslında sanırım.
  99. R

Linux Kullananlar

Yok, Ubuntu Budgie yükle demiyorum. Ubuntu Budgie Widget'larını kullan diyorum. :)
  100. R

Linux Kullananlar

Budgie kullanıyorsan Ubuntu Budgie Widget'larını sisteme ekle. Budgie'nin keyfi öyle çıkar.
  101. R

Yazılıya çalışmam gerekirken forumda takılıyorum

Sanki kanalının adında çay geçen bir Youtube kanalını anımsattı bu yazı bana... İstersen sabahları(5.45 gibi saatlerden bahsediyorum.) erkenden kalkıp o zamanlarda derslerine odaklanabilirsin. Akşam saatlerini de kendine ayırırsın. Çalışman senin yararına olur.
  102. R

Linux Kullananlar

1- Aslında aşırı fazla dağıtım kullanıyorum fakat en çok Fedora'yı kullanırım. 2-Kararlı, hızlı, stabil ve güçlü. 3-Tabii ki. 4- Bana göre negatif olan tek yönü Anaconda kurucusu. Onun dışında bir sorunu yok bence. 5- Sanırım 4 yılı devireceğiz. 6- Manjaro olabilir belki. 7- Yok.
  103. R

Linux Program kurma

Mabox Linux, Arch Linux tabanlı olduğu için aldığın hata normal. Bu iş için Pacman paket yöneticisini veya AUR'u kullanabilirsin.
  104. R

Live Usb icin GNU/Linux önerisi

Mesaj birleştirildiği için görmemişim, kusura bakma. DEB ve RPM formatlarının arasındaki temel fark birisi Redhat'in yaptığı paket formatı genelde YUM/DNF vb. Paket yöneticilerinde kullanılan ve en çok Redhat Linux ve Fedora'da kullanılan paket formatıdır. DEB formatı ise Debian temelli...
  105. R

Söyle Rahatla V.2

Sağ ol.
  106. R

Sıkıntı ben de yaşamadım fakat ondan daha iyi dağıtımlar mevcut diye onu önermemiştim. :) LIVE'da SlaX daha iyi çalışıyor olmalıydı sanırım.
  107. R

Puppy Linux'u pek önermiyorum. Daha iyileri mevcut sonuçta.
  108. R

SlaX var mesela. Aslında Linux Mint gibi dağıtımların LIVE özelliği var. Ona bakardım ben daha çok.
  109. R

AMD Kötü Müdür?

AMD'yi daha çok GNU/Linux için yayınladıkları sürücüler yüzünden seviyorum. Bu kısımda gayet iyiler fakat donanım piyasasını aktif bir biçimde takip etmediğinden dolayı ürettiği ekran kartları üzerine detaylı yorum yapamıyorum maalesef.
  110. R

A50'den iPhone 8 Plus'a geçiş nasıl olur?

Kanıtla derken benim fanatik olduğumu kanıtla diyorum. Android'den de, IOS'tan da nefret ederim zaten ben.
  111. R

A50'den iPhone 8 Plus'a geçiş nasıl olur?

Android fanatiği olacağıma telefonumu kırarım daha iyi. Kanıtın olmadan suçlama yapma bence. Kullanımına bağlı olarak tercih yaparsın. Fanatiklik için değil.
  112. R

Linux Usb deneme

Donanım iyi aslında. AMD ekran kartı da iyi olmuş. Ona Fedora WorkStation, Linux Mint Cinnamon, KDE Neon vs. Yakışır. :)
  113. R

Söyle Rahatla V.2

NVIDIA ekran kartımın sürücülerini yüklemediğim için İntel'deki devreye giriyor. Ondan biraz videoda kasma mevcut.
  114. R

Linux Usb deneme

Sistemin nedir? Ayrıca şuna Linux değil GNU/Linux dersen daha iyi olur. ?
  115. R

Linux Usb deneme

Kullanacağınız dağıtımın imaj dosyasını USB belleğe yazdırın daha sonra sistemi USB bellekten başlatın ve denemeye başlayın. :)
  116. R

Öneri Bir konu

Her yer gene Türkçe değil. Ben bu işi anlamadım arkadaş, neredeyse bütün masaüstü ortamları tas tamam Türkçe dil desteği sunarken KDE Plasma'da neden böyle bir durum var anlamadım. Aslında Nautilus en iyi GNOME gibi GTK üzerine inşaat edilmiş sistemlerde iyi oluyor.
  117. R

Öneri Bir konu

Şimdi denedim ve direkt kurdu. Büyük ihtimal ile Arch Linux'un deposunda da Nautilus vardır zaten. :) Sırf bunu denemek için HDD'ye kurulu Manjaro'nun açılmasını iki saat bekledim. :D
  118. R

Öneri Bir konu

Sanırım Nautlius depoda vardı. Omdan dolayı ek bir şey eklememize gerek yok sanırım. Manjaro'ya geçip bakarım birazdan. Depoda olması lazım o. Popüler bir paket sonuçta o.
  119. R

Öneri Bir konu

Tamam işte. sudo pacman -S nautlius Bunu ekleyeceksin sadece.
  120. R

Öneri Bir konu

Sanırım bunu yapan tek ben değilmişim. Bu arada Arch Linux için de kodları uyarlarsan iyi olur.
  121. R

Söyle Rahatla V.2

Hadi bakalım, azıcık Konqi olalım. :) Bu aralar KDE Plasma ile uğraşıyorum. Gayet güzel bir hareketli duvar kağıdı yaptım doğrusu. Nasıl olmuş?
  122. R

Bu Laptop'a Hangi İşletim Sistemini Kurmalıyım?

Windows'un üzerine kurulu olduğu çekirdektir. Açılımı New Technology'dir. :)
  123. R

Saf çekirdeği kuracak herhalde. Şaka bir kenara şöyle yapmayın, gıcık kapıyorum artık.
  124. R

Windows 8.1 mi Windows 7 mi?

Bu tarz oturumlar neden kullanılıyor anlayan varsa söylesin, memnun olurum. Ben GNU/Linux kullandığımı bilmeyeceksem neden kullanayım ki?
  125. R

Az çekmedik onlardan. :D LXQt'ye geçip iyice sistemi yerle bir ettiler. Aman neyse, bizim Konqi'miz yeter. :)
  126. R

Kendisi otomatik kurar sürücüyü. Sıkıntı olacağını sanmam.
  127. R

NVIDIA marka bir ekran kartın yoksa sürücüler konusunda uğraşacağını sanmam.
  128. R

Foruma selam!

Zaten en başından beri buradaydım. :)
  129. R

130. R

Windows mu Linuxmu

Ne botu bu? Dual Boot yaparsan silinmez. :)
  131. R

Windows mu Linuxmu

Her oyunu değil, bazı oyunlar oynanmayabiliyor. Çoğu oyun ya Steam Proton ile veya direkt GNU/Linux dağıtımlarını desteklerse direkt açılabiliyor o oyun. Diğer yazdığınızı anlamadım doğrusu. Kullanım amacına göre değişir.
  132. R

Sana zor geleceği belli, daha adı doğru yazamamışsın. :D Şu ön yargıyı ne zaman yıkacaksınız merak ettim doğrusu. Son kullanıcı dağıtımlarına bak bence.
  133. R

Linux Mint XFCE veya XFCE kullanan bir dağıtım denenebilir bence. :) Belki Budgie'de çalıştırabilir aslında.
  134. R

Tiny Core'a kadar niye düştük? Orayı anlamadım.
  135. R

Ona bir Linux Mint XFCE vs. iyi gider, Windows yerine daha iyi olur o sisteme.
  136. R

Söyle Rahatla V.2

Yok, aslında asıl derdim bu değil ama ne bileyim. Tuhaf oluyor insan. :D
  137. R

Söyle Rahatla V.2

@Justinianus I The Great, bari gülücüğü çek. :D Geri vites yaptım en azından, hey Allah'ım ya. Normalde bu dalgınlığı yapmazdım. :D
  138. R

Söyle Rahatla V.2

Evet, dalgınlıktan başka bir konuya buraya atacağım mesajı attım. Kahretsin. :(
  139. R

SDN'e Önerilerimiz [Detaylı]

Aslında imza özelliği getirilebilir.
  140. R

Linux için Oyun Önerisi

Portal, Portal 2'yi ve Half Life serisini başa koyayım. :) En başta tabii ki Portal olacak. :)
  141. R

Söyle Rahatla V.2

Hayırlı olsun. :) Ortaya şu fotoğrafı koy bari:
  142. R

XFCE Yazı tipi bozuldu

Görünüm kısımından fontu ayarlayabilmen lazım sanırım.
  143. R

"Dayı ne yaptın ya?" gibi bir üslup ile mi yazayım yazıyı? :D Güncelleme notu bunlar.
  144. R

Qt kütüphanesini nereden kolaylıkla öğrenebilirim?

PyQT5 için çok güzel Youtube'da kurslar var aslında ama C++ ile ilgili olan kurslara bakmadım doğrusu. Udemy'de iyi iş yapabilir. İstediğin kursu bulursan parayı verip öğrenmeye başlayabilirsin. :) Aslında QT5'i en iyi öğrenme yolu KDE'nin dökümasyonlarını incelemektir. :)
  145. R

Qt kütüphanesini nereden kolaylıkla öğrenebilirim?

KDE dökümasyonları belki işine yarayabilir. Onun dışında Udemy kursları yada Yotube videolarına bakabilirsin. :)
  146. R

Google, Chromium tabanlı tarayıcıların yükselişine direnmek İçin Chrome'u kilitliyor mu?

Chrome'da zaten değişiklik olmayacak. Google Chrome'u daha da tekelleştirmek için yapılan bir adım zaten bu. Chromium tabanlı diğer tarayıcılar zarara girecek bu adımla.
  147. R

Sevgili Terminalden kurtulun kullanıcıları, mart ayı güncellemesini bir süreliğine erteleme kararı aldık. Bunun sebebi ise hem yeni bir GUI sistemine geçmek ve daha bir sürü yeni özelliği beraberinde getirmek için yeterli zamanımız bulunmamasıdır. Terminalden kurtulun'un ilkbahar güncellemesi...
  148. R

Google, Chromium tabanlı tarayıcıların yükselişine direnmek İçin Chrome'u kilitliyor mu?

Brave, Chromium temelli bir tarayıcı olduğundan dolayı bu olay onu da etkileyecek. :(
  149. R

Linux Mint Zoom Kuruyorum Ama Gözükmüyor

Şöyle yaptım. Artık bu attığım dosyaya sağ tıklayıp açabilirsin. Sıkıntı olursa üzerine sağ tıkla ve dosyayı değiştir ve kullan. :) Dosyanın içindekiler: [Desktop Entry] Version=1.0 Name=Zoom Encoding=UTF-8 Comment=Zoom Exec=exec zoom Terminal=false Type=Application Categories=System;
  150. R

.desktop dosyası oluşturabilirsin. Ondan sonra da /usr/share/applications dizinine onu atarsın ve bir de ne göresin. Sorun kökten halledilmiş. :)
  151. R

Tuhaf, .desktop dosyası oluşmadı mı acaba? Tekrar kurmayı deneyin bakalım.
  152. R

Zoom'u düzgün bir şekilde kurduğunuza emin misiniz? https://zoom.us/support/download Bu siteden Mint'i seçip DEB formatındaki dosyayı kurmayı deneyiniz. :)
  153. R

Söyle Rahatla V.2

Vay be. Sadece tek bir GNOME eklentisi ekledim ve işlemci frekansı ile oynayabiliyorum. :)
  154. R

Photoshop'a başlangıç için hangi program?

Acaba altta GPLv3+ yazısını göremiyor musunuz? Ben görüyorum da ondan söylüyorum. Özgür yazılımları açık kaynaklı diye tanıtmayın diyorum. Özgür yazılım ürünleri sadece açık kaynak diye tanımlanamaz zaten.
  155. R

Photoshop'a başlangıç için hangi program?

Bu arada özgür yazılım ürünlerini açık kaynak olarak tanıtmayı ne zaman bırakacaksınız? Çok merak ettim doğrusu. GIMP programını başlangıç için kullanabilirsiniz, ileride de belki başka alternatiflere yönelebilirsiniz.
  156. R

Söyle Rahatla V.2

Tamamdır. :D
  157. R

Masaüstü ortamı önerisi

KDE Plasma bu işi en üst düzeyde yapar aslında. Belki Cinnamon veya Budgie'ye bakabilirsiniz.
  158. R

Söyle Rahatla V.2

Onunla alakası yok zaten, aklımdaki şey bununla alakasız.
  159. R

İki İşletim Sistemi Kurarsam Performans Düşermi?

Düşmez, niye düşsün ki? Aynı anda ikisini birlikte çalıştırmıyorsun sonuçta.
  160. R

Söyle Rahatla V.2

Aklımda çok güzel bir fikir var ama sanırım bu işi yapmak için baya bir eğitim almam lazım. Hadi bakalım.
  161. R

Netbook İçin Linux Önerisi

Ubuntu MATE'i denedin mi?
  162. R

Five Night At Freddy's mi daha korkunç?Yoksa Resident Evil serisi mi?

Resident Evil bence korku mantığını Five Nights At Freddy's oyunundan daha iyi yapmakta. Anlık korku öğeleri yerine daha psikolojik korku öğeleri barındırması doluyasıyla Resident Evil derim.
  163. R

https://community.linuxmint.com/tutorial/view/796 Bu sayfa belki sana yardımcı olabilir.
  164. R

Android Kullanıcıları Fakirdir (?)

Bence de öyle ama çoğu insanın bu tarz şeyleri dikkate bile almıyorlar, ilk baktıkları özellikler genel olarak bunlar olmuyor maalesef. Benim böyle bir takıntım yok ama böyle düşünen çok büyük bir kesim var. Bunun doğru olmadığını ben de düşünüyorum.
  165. R

Apple'ın yaptığı en iyi pazarlama hamlelerinden biri aslında budur. İnsanlar birbirlerini maddi durumları ve kullandıkları eşyalar üzerinden yargılarlar ve ona göre fikir oluştururlar. Genel olarak çoğu insan ile ilk tanışırken çoğu kişi nasıl bir insan olduğundan çok bu tarz özelliklere...
  166. R

Bazı insanların kendilerini başka kişilere karşı üst bir sınıfmış imajı verme mantığı olarak bakıyorum ben duruma. Her ürünü amaçsız veya sebepsiz yücelten yada yerin dibine sokmaya çalışanlar elbet çıkar.
  167. R

Öneri Bir konu

İyiymiş o zaman, gerçi etkinleştirmeyenler için problem çıkartabileceğinden gene engellenmesi mantıklı olabilir belki.
  168. R

Öneri Bir konu

Sanırım ProtonMail'de bir kere şifrenizi kaybederseniz hesabınıza bir daha erişemeyebiliyorsunuz. Tam emin değilim, bir yerde böyle duymuştum. "Doğru mudur?" sorusuna kesin cevap veremem ama Firefox Relay genelde engellenmiyor bile. Engelleyen var mıdır bilmiyorum. :)
  169. R

Hangi Windows'u Yüklemeliyim?

SSD yoksa Windows 10'dan uzak durmanızı tavsiye ederim.
  170. R

Çözümü sanırım şu komut ile yapmışlar, sürücünün yüklenmesi için internet lazım, telefonunuz varsa USB bağlantısı ile internet paylaşımı açın ve şu komutu yazın: sudo apt-get install bcmwl-kernel-source Sorunu böyle çözmüşler. :)
  171. R

Öneri Bir konu

ProtonMail güvenli olabilir fakat çoğu platform bu mail sağlayıcısını engelliyor. Firefox Relay kullan derim. :)
  172. R

Bilgisayarıma yazılımcı amcam bişey kurdu?

Onu biz de anlayabiliyoruz çıktıdan. Boşuna LIVE olarak çalıştır demedim. Ana sisteme kurmana gerek yok. Sorumlu ben değilim bu arada.
  173. R

EFI bölümünde alan kalmadı

Normal EFI oluşturma adımlarını takip etsen olmaz mı? Gentoo'da ilk EFI oluşturma olayını nasıl yaptıysan aynı şekilde yapmayı dene.
  174. R

https://wiki.gentoo.org/wiki/EFI_System_Partition Burası yardımcı olur sanırım.
  175. R

Gentoo kullanıyordun sen, değil mi? Ona göre araştırma yapacağım.
  176. R

Bilgisayarıma yazılımcı amcam bişey kurdu?

Aklıma bir fikir geldi, bir GNU/Linux dağıtımı LIVE olarak çalıştırıp yeni gelen dosyaları yönetici yetkisi ile silsek nasıl olur? Sorumlusu ben değilim bu arada.
  177. R

Hayır, o bölümü tekrar ayarlaman gerekir. Komple işletim sistemlerini direkt çöp etmezsin.
  178. R

Bölümü sıfırlamayı veya yeniden o bölümü oluşturmayı deneyebilirsin.
  179. R

https://forum.shiftdelete.net/konular/bilgilendirme-gnu-linux-kategorisinde-destek-almak-icin-vermeniz-gereken-ciktilar.734021/ Çıktıları atınız lütfen.
  180. R

Wi-Fi sürücülerini kurdun mu peki?
  181. R

Sizce Kaspersky mı? Malwarebtes mi?

İkisini de kullanmıyorum, hatta antivirüs kullanmıyorum. İhtiyacım daha olmadı. :)
  182. R

Linux Cafe

Bence 2009 yılındaki bu kafe büyük ihtimal ile artık kapanmıştır.
  183. R

Öneri Bir konu

RPM paketleri buna kurulur, DEB formatındaki paketler bunda yok. :) Zaten RPM paketleri de baya yaygın. :)
  184. R

Öneri Bir konu

Dash to panel kullanıyorum. :) Ondan öyle gözüküyor.
  185. R

Öneri Bir konu

Sen incelemeden ben sana ne yaptığımı göstereyim hemen. :) Gayet iyi bir dağıtımdır kendisi. :)
  186. R

Öneri Bir konu

GNOME kullanan dağıtımları sahneye alalım o halde, Fedora WorkStation'u en başa alalım ilk. :)
  187. R

Linux Cafe

Güzelmiş doğrusu, şu FreeBSD'deki bazı sıkıntılarımı halledip bakayım bari. :)
  188. R

Linux Cafe

Ben de bir aralar şu WM işine bakacaktım, belki şu FreeBSD'deki işimi halledersem WM işine girerim. :)
  189. R

Blender kursu tavsiyesi

Blender bir özgür yazılımdır ve GNU/Linux dağıtımlarına destek sunmaktadır.
  190. R

Linux Cafe

KDE Plasma'yı unuttun galiba, o kaç yıllık masaüstü ortamıdır. :)
  191. R

Öneri Bir konu

Tam olarak ne iş yapıyor bu?
  192. R

Linux'un yanına Linux kurma

En az 30 GB'a yakın bir yer açarsanız iyi olur. :)
  193. R

Linux'un yanına Linux kurma

Çok basit, diskinizde Windowsfx için biraz alan açın daha sonra ise o yeni açtığınız alana kurulumu yapın.
  194. R

Ubuntu USB bellek görmüyor

Linux Cafe konusunda bunları konuşursanız daha iyi olur yalnız. :)
  195. R

Yazılım için Linux distrosu tavsiyesi

O zaman büyük ihtimalle tanır. :) İstersen LIVE olarak denersin, sıkıntı var mı görürsün. :)
  196. R

Ekran kartın NVIDIA markaysa sıkıntı çıkartabilir.
  197. R

Bir işte çalışmıyorum ama Python dilini az çok biliyorum. Bazı çalışmalarım da zaten mevcut. Zaten şu anda GNU/Linux değil FreeBSD kullanıyorum, tam bir başa bela, yakında Gentoo'ya geçeceğim sanırım.
  198. R

sudo mount /dev/diskadı Bunu girersin, hata verirse önce umount yap sonra mount yap.
  199. R

Fedora WorkStation veya Ubuntu temelli sistemler seni bekler. :)
  200. R

Söyle Rahatla V.2

FreeBSD sayesinde terminal ile DuckDuckGO'da gezinmek zorunda kaldım. :D Xrandr ile işim var, ekran çözünürlüğü 800x600 oldu niyeyse. :D
  201. R

Arch Linux'u nasıl Xubuntu gibi yapabilirim?

Xubuntu gibi yapmak istiyorsan direkt Arch Linux'a XFCE kur madem. Nasıl fikir?
  202. R

Zoom sanırım depolarda yok, kendi internet sitesinden indirmenizi öneririm. Plank vardır. :)
  203. R

Kurulabiliyor, isterseniz Zoom'a yaptığımız Türkçe yamayı bile kullanabilirsiniz hatta. :)
  204. R

Başka işletim sistemi kalmadı da Chrome OS gibi tuhaf sistemlere sıra geçti ha. Zorin OS Lite yerine Ubuntu Mate, Debian XFCE, Xubuntu gibi dağıtımları öneririm.
  205. R

Microsoft, Discord'u satın alıyor

Sanırım böyle bir durumda Discord sunucumuzu Telegram'a geçirmek zorunda kalacağız. Bu Microsoft bir kere bile insanı rahat bırakmıyor.
  206. R

O kadar da düşmeye gerek var mıydı?
  207. R

1GB RAM baya düşük olmuş, belki LXDE kullanan bir dağıtım iş görür, ya da Ubuntu MATE.
  208. R

Kali Linux Tool'larını kurabileceğim hafif Linux dağıtımı önerisi

Denediğimde en son çalışıyordu. Bende sıkıntı yapmamıştı doğrusu.
  209. R

Sizce Google'ı silip Firefox mu kurmalıyım?

Bilmiyorum. Denemedim ki, Nightly sürümünü. :D
  210. R

İsterseniz Nightly sürümüne bakabilirsiniz, sanırım o daha hızlıydı.
  211. R

Özgür bir tarayıcı olan Mozilla Firefox'a bekleriz. :)
  212. R

Linux Mint Driver Nasıl Kurarım?

Cihazınızın sürücülerini Linux çekirdeği tanıyacaktır büyük ihtimalle.
  213. R

Linux Mint Driver Nasıl Kurarım?

https://forum.shiftdelete.net/konular/bilgilendirme-gnu-linux-kategorisinde-destek-almak-icin-vermeniz-gereken-ciktilar.734021/ Buradaki çıktıları atmanız lazım ki donanımızı öğrenelim, genelde Linux çekirdeği sizin donanımınızı tanır ve ona uygun sürücüyü bulur. :)
  214. R

Canlı dersi Zoom üzerinden yapıyorsanız sıkıntı olmaz. GNU/Linux dağıtımlarında Visual Studio yoktur, Visual Studio Code vardır.
  215. R

Evet, ikisine de WINE kurulur. :)
  216. R

Linux Mint XFCE, Manjaro XFCE gibi dağıtımlara bakabilirsiniz.
  217. R

Öneri Bir konu

Büyük ihtimalle var olması lazım, yoksa da yapılır zaten. KDE Plasma'nın özelleştirme konusunda baya eli bol sonuçta.
  218. R

Öneri Bir konu

https://www.gnu.org/distros/free-distros.html Al sana tamamen özgür dağıtımlar.
  219. R

Öneri Bir konu

Tahmin ettiğim gibi, Latte Dock. :)
  220. R

Öneri Bir konu

Hepsinin bir günahı var. PureOS kuracağız en sonunda o olacak. :)
  221. R

Öneri Bir konu

KDE Neon demedim mi ben az önce? Sanki yazdım gibi hatırlıyorum...
  222. R

Öneri Bir konu

Özelleştirme rehberinden bahsediyorsun sanırım. LinuxScoop'un videolarına bakarsan iyi olur. :) KDE Plasma sadece bir masaüstü ortamı.
  223. R

Öneri Bir konu

Latte Dock ile büyük ihtimalle böyle bir şey yapılabiliyordur. Özelleştirme dediğiniz için KDE Plasma'yı önermem gayet doğal. 1616529607 XFCE genel olarak pek sevdiğim bir masaüstü ortamı değil, uğraşırsan güzel bir şey çıkar ama daha kolay bir şekilde yapabilecekken niye zoru seçelim ki...
  224. R

Öneri Bir konu

KDE Plasma deneyimini en iyi şekilde almak istiyorsan KDE Neon'dan şaşma. KDE'nin Ubuntu tabanlı bir dağıtımıdır KDE Neon. KDE Plasma'yı en iyi kullanan dağıtımların başında gelir.
  225. R

Öneri Bir konu

Fedora'yı denedin mi hiç? Fedora WorkStation'ın normal GNOME ile gelen sürümünü kur sonra üstüne artık XFCE mi, KDE Plasma'mı ne kuracaksan kur. SPIN sürümleri sıkıntılı biraz Fedora'nın ama ana sürüm baya güzel. Bu arada KDE Plasma'yı önermenin sebebi şu senin dediğin uygulama barı gibi olan...
  226. R

Öneri Bir konu

Debian XFCE kullan o zaman. Ben olsam Debian tabanlı kullanmazdım gerçi, orası bizden geçti gibi sanki... Debian'a bayadır bakmıyorum.
  227. R

Öneri Bir konu

KDE Plasma'da da XFCE'de de oradaki çubuk silinebiliyor. KDE Plasma'da tek yapman gereken o çubuğa sağ tıklayıp daha sonra da kaldırmak. XFCE'de de çok benzer bir şekilde aynısı yapılabiliyor.
  228. R

Öneri Bir konu

Onda da olur ama ben XFCE'yi pek sevmem doğrusu. Sisteminiz nedir?
  229. R

Öneri Bir konu

Basit bir tavsiye. KDE Plasma kur daha sonra o istemediğin paneli sil. Nasıl fikir?
  230. R

Dağıtımlar azalmaya başladı değil, ben bir Gentoo'yu kullanmayı öğrensem oradaki seçenekleri fırlatırım. Gentoo ile FreeBSD arasında kaldığım için bazı dağıtımlara göz atamıyoruz, yoksa dağıtımlar say say bitmez.
  231. R

[Rehber]GNU/Linux dağıtımlarında Mozilla Firefox'u özelleştirmek!

Özgür yazılım ile ne kadar çok insanı tanıştırabilirsek o kadar iyi olur. :)
  232. R

Ben OpenSUSE'nin seçilmesini istiyorum fakat benim oy vermem ile bu iş olmaz. :)
  233. R

Masaüstü için Programlama Dili önerisi

C temelli diller ve Python bu iş için gayet iyi olabilir. GTK kütüphanesi ve QT5 kütüphanesi bu işler için gayet iyi iş çıkartıyor. Bazı projelerimde PyQT5 kullanıyorum, yakın zamanda da PyGTK öğrenmeye çalışacağım.
  234. R

Telegram grubunu inceleyeceğim, bunu görmemiştim. Teşekkürler. :) Arco Linux'u ilk Cinnamon ile kullanmıştım, gayet iyi çalışıyordu doğrusu
  235. R

Teşekkür ederim. :)
  236. R

Firefox 87.0 Yenilikleri

Bilgisayarda Mozilla Firefox, telefonda DuckDuckGO'nun kendisi ile ile devam. :cool: Beğendiğim bir özgür yazılımdır Mozilla Firefox. :)
  237. R

Manjaro en azından Ubuntu kadar abartmadı işi, yoksa ikisi de sütten çıkmış ak kaşık değil. İkisinin de durumu sıkıntılı.
  238. R

Türk Telekom'dan Türk.Net'e Geçiş Sonrası 550 TL Fatura Gelmesi

Büyük ihtimalle taahhüt bitmeden üyeliğinizi iptal ettirdiniz, sanırım onun ücreti bu.
  239. R

Yakın zamanda bu Ubuntu, Deepin gibi özgür yazılım mantığını tam kavrayamayan dağıtımlar hakkında bir konu açmayı düşünüyorum. Richard Stallman'ın buradaki konuşması bütün olayı özetliyor aslında. :)
  240. R

Ubuntu'yu önerenin kafasına çekiç gelecek, az kaldı. (!) Şaka bir kenara GNU tasarısına saygısı olmayan dağıtımları önermeseniz güzel olacak. :) 1616441955 https://forum.shiftdelete.net/konular/haftanin-dagitimi-manjaroya-merhaba-deyin.737267/ İsterseniz şuradaki incelememe bakabilirsiniz...
  241. R

En hızlı gibi bir sınıflandırma yapmanın doğru olacağını sanmam fakat sizin için Manjaro XFCE güzel bir seçenek olabilir. :)
  242. R

Hangi masaüstü ortamını kullanıcağına bağlı daha çok, doğrusu Arco Linux'tan çok Manjaro'ya bakmanı öneririm fakat Arco Linux'ta gayet güzel bir dağıtımdır. Arco Linux'u XFCE vb. masaüstü ortamları ile kullanırsan sorun çıkaracağını sanmam. Ayrıca Arco Linux'u kullanacaksan LTS çekirdek...
  243. R

Bu haftanın dağıtımı konusuna lafı uzatmadan başlayalım. :) 1.Arco Linux nedir? Arco Linux, Arch Linux'tan genel olarak daha kolay olan bir dağıtımdır, isteyen kişi için zor, isteyen kişi için basit bir kullanım sunabilen bu dağıtım basitlik ile zorluğun ikisini de dengeli olarak kullanıcıya...
  244. R

TP-LINK TL-WN821N 300 Mbps N Kablosuz WPS USB Adaptör(Sorun Yaşıyorum)

Kullandığınız donanımın sürücülerini kurabilirsiniz. Rehberde olan Kali Linux için sürücü kurulumu kısımındaki adımları takip ediniz:
  245. R

TP-LINK TL-WN821N 300 Mbps N Kablosuz WPS USB Adaptör(Sorun Yaşıyorum)

TP-Link'in kendi sitesindeki sürücü kurma rehberine göz atabilirsiniz: https://static.tp-link.com/2018/201812/20181207/Installation%20Guide%20for%20Linux.pdf
  246. R

Söyle Rahatla V.2

İlk işim FreeBSD'ye GNOME kurmak olacak, yabancılık çekmeden sistemi tanıyalım en azından. :) Hadi bakalım, aklımda bazı fikirler var. :)
  247. R

Söyle Rahatla V.2

Azıcık GNU/Linux'un dışına çıkalım. FreeBSD, bekle beni. :)
  248. R

Rufus ile önyüklenebilir USB Flash sürücü nasıl oluşturulur? [Rehber]

Şu Rufus'un kaynak kodlarını inceleyeyim ben bir ara, belki bir işler yaparım. :) Boşa çıktı, C temelli diller ile aram yok. :( Rufus'un yazıldığı diller arasında Assembly bile varmış, bu ne arkadaş?
  249. R

Kali Linux Tool'larını kurabileceğim hafif Linux dağıtımı önerisi

Herhangi bir Debian temelli dağıtımı seçebilirsiniz. Kali araçlarını yüklemek için Katoolin veya Terminalden kurtulun'u kullanabilirsiniz. :)
  250. R

[REHBER]Düşük sistemler için GNU/Linux dağıtımı seçme,kurma ve yapılması gereken işlemler

Göçebe takılıyoruz. Çoğunlukla Fedora'dayım ama. :)
  251. R

Hangi 2AD uygulamasını/uygulamalarını kullanıyorsunuz?

Aslında aklıma bir fikir geldi, Mozilla vakfı bir 2AD uygulaması çıkarsa tadından yenmez doğrusu. :) Bence gayet güzel olurdu, Firefox için bir sürü araç getirmişken 2AD getirmeleri de güzel olurdu. :)
  252. R

Hangi 2AD uygulamasını/uygulamalarını kullanıyorsunuz?

Discord yüzünden başımı yaktığı için 2AD uygulaması kullanmıyorum, direkt programın kendi 2AD özelliğini kullanırım ben. :)
  253. R

Sınavlar yüzünden foruma ara verdi...
  254. R

Bu sıkıntıyı ben de arada çekiyorum doğrusu... :(
  255. R

Linux Cafe

Bulaş, bulaş, en sonunda kendini benim gibi 30-40 tane rehber konusu ve her hafta bir dağıtım inceleme konusu açarken bulma da... :D
  256. R

Linux Cafe

Fedora'ya bekleriz bir ara seni. :)
  257. R

Tela ikon teması kurmanı beklerim. :) Böyle bir şeyler yapabilirsin istersen:
  258. R

Öğrenci indirimimiz mevcuttur. (!) :D Niyeyse gereksiz bir nostalji havasına girdim, @Forumun Ağası Finix'i unutmadık. :)
  259. R

CMD kodları ile Windows etkinleştirme zararlı mıdır?

Önerdiğinim bir yöntem değildir.
  260. R

Bir Linux Cahili Çıldırmak Üzere

passwd komutunu denedin mi?
  261. R

[Rehber]GNU/Linux dağıtımlarında Mozilla Firefox'u özelleştirmek!

Merhabalar, bu anlatımında daha çok Orchis temasının kurulum aşamalarını izleyeceğim fakat başka Mozilla Firefox temaları da aynı yöntemle kullanılabilmektedir. Ben Orchis teması ile anlatımımı yapacağım. :) 1.Orchis temasını indirin Öncelikle kullanacağımız tema dosyalarını ediniyoruz daha...
  262. R

Kendi Sosyal Medya Sitem

Bence boşuna uğraşmayın. Genç arkadaşların heves edip bazı şeyler yapmasına sıcak bakabilirim, onlar için de sistemi öğrenme ve mantığını kavrama üzerinde güzel bir deneyim elde etmiş olurlar lakin bu yapılan işler yeni bir ürün ortaya koymak değil sadece var olan bir ürünü taklit edip mantığını...
  263. R

Kendi Sosyal Medya Sitem

Bir dağıtımın minik bir oturumunu yapıp işletim sistemi diye sunanları da gördük, hazır şablonları vs. kullanarak site oluşturan ve ben yapmışım gibi konuşanları da gördük. Kaynak belirtmek, asıl emek sahibini göstermek suç oluyor sanırım artık... En azından ben bu işler ile hiç uğraşmam...
  264. R

Linuxte Steam oyunları nasıl oynanılır?

Steam'den ayarları açıp daha sonra da Steam Play'i seçeceksin daha sonra da oradan istediğin Proton sürümünü seçip kullanmaya başlayabilirsin. :)
  265. R

"Firefox Hesapları" arayüzü yenilendi.

Tema kurunca daha da güzel gözüküyor bence. :)
  266. R

Google Chrome ve Chromium'dan diye soruyorsun sanırım. Google'ın saçma politikaları ile uğraşıp bir sürü kısıtlama ve DRM'ye maruz kalacağıma Mozilla Firefox gibi güzel bir özgür yazılımı kullanmayı tercih ederim. :)
  267. R

OBS Studio Rehber Serisi

Özgür yazılım dünyasına hoş geldiniz. :) OBS gerçekten işini güzel yapıyor. :)
  268. R

Bilgisayarımı Ubuntudan Başlatamıyorum

https://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/fix-a-linux-pc-that-wont-boot/ Bu sitede yazılanlar belki sana yardımcı olabilir. :)
  269. R

Siteme Davet Ediyorum Moderatör Abiler Banlamazsanız ?

O zaman mecbur ProtonMail hesabı kullanacağız, gizliliğe biraz önem veririm. :)
  270. R

Sitenize Firefox Relay kullanarak üye olabilir miyim acaba? Kendi eposta adresimi değil de o eposta adresinin uzantısı ile kayıt olmak istiyorum siteye. :) (Bahsettiğim şey TEMP MAİL değildir bu arada. :))
  271. R

Sanırım ben kuralları göremiyorum yada başka bir şey var. Bu arada oraya konunuz kilitlenecektir yazmak yerine belirli yaptırımlar uygulanabilir yazmanız daha doğru olur. :)
  272. R

Üye kazanman için ilk başta sitende bir gizlilik bildirimi vb. bilgilerin olduğu sözleşmeler olmalıdır. Siz sitede herhangi bir şart eklemeden böyle bir iş yaparsanız isteyen istediği gibi at koşturabilir ve bazı konularda başınız feci şekilde ağrıyabilir, acilen bir kullanım sözleşmesi ve...
  273. R

Logo tasarımı ile daha fazla uğraşmalısınız, bu logo 2010 yılından kalmış gibi duruyor doğrusu, site için biraz daha kötü bir imaj çiziyor, logo konusunda belki şu fotoğraf sana yardımcı olabilir:
  274. R

İşletim sistemi kategorilerini düzeltmenizi öneririm. İşletim sistemi kategorisine BSD için bir alt kategori açmanızı ve "Linux" kategorisinin adını "GNU/Linux" olarak değiştirmenizde yarar var. GNU'nun yaptığı onca şeyi göz ardı edip sadece çekirdeği öne çıkarmak bence baya saçma bir yaklaşım...
  275. R

Hayır, bende de var. :)
  276. R

Hadi bakalım, hemen kontrol ediyorum. :)
  277. R

Deepin kurulumu bitiyor. Ama açılmıyor

Kurulum esnasında GRUB önyükleyicisi kurulurken bir hata meydana gelmiş olabilir, normalde kendisi otomatik kurulur fakat ne olur ne olmaz siz Boot Repair yada GRUB'u elle kurmayı deneyin. :)
  278. R

Acaba Boot Repair aracını kullanmayı yada GRUB'u el ile yüklemeyi dener misiniz? Bu iş için LIVE olarak UbuntuDDE'yi çalıştırabilirsiniz. :) https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak) Bu Ubuntu wiki sayfasındaki 3.yöntemi veya Boot Repair...
  279. R

Secure Boot neden açık olacak? Secure Boot kurulum ve kullanım esnasında daha çok sıkıntı çıkartabilir sonuçta.
  280. R

Tamamdır, sıkıntı olursa yardımcı oluruz. :)
  281. R

Bir şeyler deneyelim dedim. :)
  282. R

Parrot OS 32 bit İndirme linki

Parrot OS, 32 bit mimarisini desteklemeyen bir işletim sistemidir. Bu sebeple 32 bit mimarisinde Parrot OS'u kullanamazsınız.
  283. R

En iyi minecraft launcheri

Minecraft adlı oyunun orijinal başlatıcısıdır tabii ki. :)
  284. R

Gördüğüm kadarıyla Deepin OS'un EFI kısımı oluşmamış, ondan dolayı EasyBCD OS'u göremiyor. Deepin OS'un EFI kısımını oluşturmanız gerekmektedir, ayrıca GRUB kurulu mudur?
  285. R

UbuntuDDE, Deepin DE kullanır ve daha güvenli ve stabildir. Görünüş olarak aralarında bir fark olmadığını belirteyim size. :)
  286. R

EasyBCD kullanarak önyükleme ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. :)
  287. R

EasyBCD adlı programı kullanarak önyükleme seçeneklerini değiştirip Deepin OS'u başa alabilirsiniz. Ek olarak Deepin'in kullanılmasına kesinlikle karşıyım. Deepin'in özgür yazılım mantığını tam kavrayamayan ve kapalı kaynak programlar ile gelen, veri güvenliği konusunda sıkıntıları olan bir...
  288. R

Hangi tarayıcıyı önerirsiniz?

Yeni Edge'nin diğer adı zaten Chromium Edge, iki tarayıcı da aynı temele sahip. Chromium'a yapılan saçma işler yüzünden tamamen Mozilla Firefox'a geçtim ve Chromium'u aratmadı diyebilirim. Gayet sevdiğim bir tarayıcı oldu benim, Mozilla Firefox.
  289. R

Söyle Rahatla V.2

Özel başlığımı "Tek yol özgür yazılım" olarak değiştirecektim fakat karakter sayısı fazla geldi. :(
  290. R

An İtibariyle WhatsApp ve Instagram Çöktü!

Hayda, bu akşam ne oluyor arkadaş? DuckDuckGO ve GitHub'a zarar gelmez inşallah. :)
  291. R

Pegasus Hacklendi!

Ne oluyor bu akşam be? GitHub'a dokunmayın yeter bana. :D
  292. R

En basitinden bir oyun yapmak için hangi dilleri bilmem lazım?

DuckDuckGO'ya BTK Akademi yazıp çıkan sonuca girersen görebilirsin. :)
  293. R

En basitinden bir oyun yapmak için hangi dilleri bilmem lazım?

PyGame gibi kütüphanelere göz atmayı deneyebilirsin istersen. :)
  294. R

2 Saat İçerisinde Java Temellerini Öğrenin! | Udemy

Evet, o. PyGTK ile yapılmış örnek bir program göstereyim ben sana, en azından aklında bir şeyler canlansın. Şu BTK Akademiye hemen göz atacağım. :)
  295. R

Güzel gibi duruyor, ben şu anda bile beğendim sanırım. :) Hayır. GUI tasarlamak için kullanılan bir araç. Belki açılımını söylersem tanıdık gelir. Açılımı GIMP Tool kit demektir. :)
  296. R

Pygame yok. PyGTK var burada. :D
  297. R

Şu BTK Akademi adını bu sıralar çok duyar oldum. Python ile ilgili kurslarına bakayım bari ben. :)
  298. R

Tek özelliği açılmak olan pc

Bunu alacağınıza Raspberry Pi 3B+ alın, daha çok işe yarar. En azından kafanız rahat olur, çalışacağı bile şüpheli bu sistemin.