[REHBER]Düşük sistemler için GNU/Linux dağıtımı seçme,kurma ve yapılması gereken işlemler

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
1. Lubuntu hafif falan değil. Boşta bile Debian KDE'den fazla RAM kullanıyor.
2. Liste kısa. Oraya Debian LXDE, AntiX, Bohdi, Void, Arch eklenebilir. Ve bu saydıklarımın hepsi Lubuntu'dan daha az RAM kullanır.
Aslında benim yaptığım testlerde gayet hafif çalışıyordu,zaten bu liste uzatılabilir burada bütün hafif dağıtımları sayacağımı söylememiştim.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Ubuntu ağır bir dağıtım, ama 4 maddelik hafif dağıtımlar listesindeki ilk 3 dağıtım Ubuntu'yu temel alıyor.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ubuntu ağır bir dağıtım, ama 4 maddelik hafif dağıtımlar listesindeki ilk 3 dağıtım Ubuntu'yu temel alıyor.
Ubuntu'nun ağır olmasının en temel sebebi kullandığı DE'ler ve paketlerin fazlalığıdır,bu dağıtımlar farklı DE'ler vs. kullanmasından dolayı zaten gayet hafif oluyor,Ubuntu'nun ağır bir dağıtım olması onu temel alan dağıtımların ağır bir dağıtım olacağını göstermez ayrıca.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Ubuntu'nun ağır olmasının en temel sebebi kullandığı DE'ler ve paketlerin fazlalığıdır,bu dağıtımlar farklı DE'ler vs. kullanmasından dolayı zaten gayet hafif oluyor,Ubuntu'nun ağır bir dağıtım olması onu temel alan dağıtımların ağır bir dağıtım olacağını göstermez ayrıca.
Yine kendimi anlatamadım; en büyük sorunum. Dediğinizi dolaylı bir yolla belirtmiştim aslında.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yine kendimi anlatamadım; en büyük sorunum. Dediğinizi dolaylı bir yolla belirtmiştim aslında.
Dolaylı yoldan bir belirtme göremedim ben orada,Ubuntu'nun ağır bir dağıtım olduğu için Ubuntu'yu temel alan dağıtımlarında ağır olacak diye bir mantık yoktur,bir dağıtım ağır ise onu temel alan diğer bir dağıtım ağır olmak zorunda değildir diye düşünüyorum.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Dolaylı yoldan bir belirtme göremedim ben orada,Ubuntu'nun ağır bir dağıtım olmasının diğer Ubuntu'yu temel alan dağıtımlarında ağır olması gibi bir mantık yoktur,bir dağıtım ağır ise onu temel alan diğer bir dağıtım ağır olmak zorunda değildir diye düşünüyorum.
Kendimi anlatamadım diyerek yırtmadım :(

ılgaz37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
12 sene önce aldığım laptopta lubuntu kullanıyorum. 2 gb ram dual core işlemci var. düz hdd var ssd falan yok maalesef. gayet iyi çalışıyor. youtube da 1080p videolarda sapıtıyor o kadar. belki ram ve ssd eklesem fark eder.

lubuntu dan daha hafif sistem varsa deneyebilirim . öneriye açığız

ekleme: peppermint yazılmış oraya. aşırı yavaş çalıştı bende. 2 gün zor dayandım

Son düzenleme: