XP Kurmada Aşamadığım Sorun !!!

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Arkadaşlar bir kaç gündür okulda bir bilgisayara XP kuracam ama bir türlü işin içinden çıkamadım.
Sorun şu:Biostan tüm yaraalrı yapmama rağmen bilgisayar açılışta taktığım CD den ön yükleme yapmıyor.
CD-ROMun donanımsal olarak herhangi bir sorunu yok.
XP kurulum CDsini de başka bir bilgisayarda denedim çalışıyor onda da sıkıntı yok yani.
Tüm çaba ve araştırmalrıma rağmen yapaadım,bilmiyorum artık kaçırdığım ince bir ayarı mı var anlamadım gitti.
Bu konuda fikriniz var mı ?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
yapmışsındır belki ama hatırlatayım yine biostan sadece boot seçeneği olarak cd rom kalsın diğerlerinin hepsini kaldır

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Hepsini kaldırmadım ama hepsini cd rom yaptım.
Dediğin şekilde yine de bir deneyeyim
Ama Bilgisayar baya eski acaba diyorum o zamanın ayarları farklımıydı :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
bilgisayar baya bir eski acaba xp yi desteklemeyen donanıma mı sahip? Onu araştırdın mı?

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Bir de bios haricinde de bir yol var. Bilgisayar açılırken F tuşlarından birisi ile bir pencere açılıyor ve ne ile başlatmak istediğini seçebiliyorsun. Bilgisayardan bilgisayara değiştiği için bu tuş hangisi olduğunu kendin deneyerek bulacaksın. Mesela bende F5 ya da F6 olması lazım ama dediğim gibi bilgisayardan bilgisayara değişiyor - bir arkadaşımda F8 de idi :) Bir de bunu dene bakalım...

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
biostan cd'yi birinci siraya getirip sonra F10'a basıp ayarlari kaydedip ciktıgına eminmisin. yada direk acilista boot menu tusuna basıp ordaki listeden secebilirsin. her biosta farklidir bende F9 laptopta F12 bazılarinda F6 olur, deneyip boot menuyu bulabilirsin..

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İhtimal diye söylüyorum... Senin elindeki xp modifiyeli xp olup DVD olmasın?

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Format atmamın sebebi de bilgisayar inanılmaz yavaş.
Bir word belgesini veya tarayıcı açarken abartısız 3 dk sürüyor neredeyse.
Kullanması gerçekten işkence,bir kaç şey yaptım ama nafile.
Elbruz dediğin galiba okumakta zorlandığı için olmuyor.
Okumaya kalkışana kadar bilgisayar açılıyor.
Bilgisayar tahminimce 12 yıllık falandır.
Haklısın DVD olması ihtimal olabilir ama değil :) hatta Cd de sorun olabilir diye başka bir CDye çektim.

erenberk onu da deneyim belki tutar:)
Teşekkürler

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Korkunç bir ihtimal daha var, cd driver silinmiş olabilir bir şekilde, yani bilgisayar donanımsal olarak cd sürücüyü göremiyor, kullanımıyordur. bu durumda disketle evrensel bir aspi sürücüsü bulup onu kurman gerekebilir. cd sürücü dirveri diye aratırsan durumun iğrençliği hakkında detyalı bilgi edibnebilirsin

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
SiyahBuzul haklısın dediğin gibi böyle korkunç bir ihtimal varmış.
Galiba bundan da olabilir,şimdi anlamadığım CD-ROMun sürücüsünü mü yüklemem lazım?

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
ne sürücüsü ya biosta driverin ne isi var.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
görmüyosa zaten ya bozuktur ya da anakart cok eskidir yapacak bisey yok.

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
sanıldığı gibi bozuk olması yada anakartın eski olmasıyla ilgisi yok. çünkü nforce 590 chipsetli anakart olan masaüstü pc ye aynı olay oldu 2 ay kadar önce. nedeniyle ilgili birsürü rivayet var. çözümü için bir çok şey denemek gerekiyor ama uzaktan yardım açısıdan internet üzerinden bulunan bir aspi sürücüyü disket yoluyla kurmak en kolayı diyebilirim. aksi taktirde problemi anlamak için direkt bilgisayarın başına geçmek gerekebilir

daha açık söylemek gerekirse içerisinde boot alacak dosyalar olan bir disket yapmak lazım ve içerisinde ayrıca aspi sürücü eklemek lazım, disketten boot alıp bilgisayar dosta açılınca aspi sürücüyü kurarak cd sürücü aktif hale getirilebilir.

kuku

Asistan
Reaksiyon puanı
2
cd'de boot sorunu vardır yada fast boot ile yap. Ama bazen f1,f2, yada f8(anakarta göre değişiyor basarak cd sürücüsünü seçersin

svksy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayarda hiç bir sorun yok. Okul pc leri markalardan ihale ile alındığı için içine bir reklam modülü takılmıştır. Bu modül format atılmasını engeller ve açılırken kendi reklamını yapar. Pc yi aç. PCI yuvalarından birinde dahili modeme veya ses kartına benzer küçük bir parça görürsen sök. Sonra ne yaparsan yap.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Bilgisayarın içini açmak beni aşar sonra devletle mahkemeye düşmeyelim :D
Hiç aklıma gelmedi ama.Yarın Usb bellekten kurmayı deneyecem.
SiyahBuzul dediğini yapmam biraz zor gibi,uğraşmak lazım.
Okulun Bilgisayar formatörünü çağırdım,o da bir şey anlamadı.
Yarın yine uğraşacam bakalım.

svksy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayarı açmakla formatlamak arasında fark yok ki. Eğer o modül varsa asla formatlayamazsın. Çünkü fiziksel bir engeli yazılımla geçemezsin. Özellikle vestel okullara verdiği bilgisayarlara koyuyor.