Windows, Günah!

Bu konuyu okuyanlar

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Ben linux daha güvenli diyorum şöyleki; Linux %100 açık kaynak kodludur ve kodları inceleme fırsatımız var arka kapıları kontrol edebiliyoruz herhangi bir casusluk anlamında hemen anlayabilir ve içimiz rahat bir şekilde kullanabiliriz... Fakat macos'da güvenlidir ama gel gelelimki o kadar kapalı ki inAllah ettiriyoo windowstan beter bu nedenle arka kapıları kontrol etmemize izin vermez..

Güvenlik sadece virüslerle analiz edilmez derken bunu kastettim ben... ;)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
finix ve hsngrms aynı başlık altında ise o konu makaradır fazla kasmayın :D

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ben fallout 3 ios üzerinde çalışmıyor diye ios'lu cihaz kullanmıyorum. Ne olacak? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben linux daha güvenli diyorum şöyleki; Linux 0 açık kaynak kodludur ve kodları inceleme fırsatımız var arka kapıları kontrol edebiliyoruz herhangi bir casusluk anlamında hemen anlayabilir ve içimiz rahat bir şekilde kullanabiliriz... Fakat macos'da güvenlidir ama gel gelelimki o kadar kapalı ki inAllah ettiriyoo windowstan beter bu nedenle arka kapıları kontrol etmemize izin vermez..

Güvenlik sadece virüslerle analiz edilmez derken bunu kastettim ben... ;)
Windows'ta kapalıdır. :)
Ben fallout 3 ios üzerinde çalışmıyor diye ios'lu cihaz kullanmıyorum. Ne olacak? :)
Alternatif bulacağız. :)

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
ah finix ahh gene yapmışsın yapacağını windows x linux kapıştırın bakalım :D

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Windows'ta kapalıdır. :)

Dostum sen güvenliği sadece virüslerle analiz ediyosun ben daha objektif bakıyorum.. Kaynak kodları kapalı olan win ve macosa güvenmiyorum oda kapalı olduklarından dolayı ve ben arka kapıda neler oldugunu bilmiyorsam orda problem var demektir güvenliğin ilk adımına ordan bakarım virüslere bakmam virüsler alt kategoride kalır benim için..

Not:Kendi düşüncemm..

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
linux daha iyi tabi linuxda exeler calisir ama vindowsta linux programlari calismaz. birde defrag programi yok linuxta . oda olsa windowsu birakmamak icin nedenim yok sayilir :p defrag programlari linuxta calissada sorunlu calisiyo

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Dostum sen güvenliği sadece virüslerle analiz ediyosun ben daha objektif bakıyorum.. Kaynak kodları kapalı olan win ve macosa güvenmiyorum oda kapalı olduklarından dolayı ve ben arka kapıda neler oldugunu bilmiyorsam orda problem var demektir güvenliğin ilk adımına ordan bakarım virüslere bakmam virüsler alt kategoride kalır benim için..

Not:Kendi düşüncemm..
Eğer kaynaklardan kaynaklandığını söylüyorsan bende sana şunu derim.

Açık kaynağa virüs koymak daha kolay değil mi? :)

linux daha iyi tabi linuxda exeler calisir ama vindowsta linux programlari calismaz. birde defrag programi yok linuxta . oda olsa windowsu birakmamak icin nedenim yok sayilir :p defrag programlari linuxta calissada sorunlu calisiyo
Defrag ne işe yarıyor? :)

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1

Defrag ne işe yarıyor? :)
defrag defrag dosyalari hddde reel olarak duzenlemeye yarar.

diger konuya gelirsek
windows aslinda o kadar kapali degil..
windows exe formati 50 yili askindir kullaniliyo.
ve kaynak kodlari cozmek cocuk oyuncagi . tabi uzmanlasmis kisiler hackerlar filan icin.
piyasada hacklenmedik program yok :p
niye acaba ?

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
defrag defrag dosyalari hddde reel olarak duzenlemeye yarar.

diger konuya gelirsek
windows aslinda o kadar kapali degil..
windows exe formati 50 yili askindir kullaniliyo.
ve kaynak kodlari cozmek cocuk oyuncagi . tabi uzmanlasmis kisiler hackerlar filan icin.
piyasada hacklenmedik program yok :p
niye acaba ?

linuxta defrag yok çünkü defraga gerek yok :)

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
linuxta defrag yok çünkü defraga gerek yok :)
ya nasi gerek yok :p windowsun copluge cevirdigi hdler linuxa takar takmaz duzenlemeyecegine gore gerekli olabiliyomus demek ki :p
sonra belki eglencesine yapiyoruz :)
birde drevitalize programi calismiyo oda benzer bisey yapiyo :p

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8

Windows,macos bunlar iki kapalı işletim sistemi, bunlar kapalı oldugundan dolayı bu 2 şirketin bizlerin kişisel bilgilerini çalmadıkları ne malum ? Ticari ahlak gereği bunları yayınlayamacaklarını söyleyip bağımsız bir heyet tarafından kaynak kodların incelenmesine bile izin vermiyolar... Ben bu anlamda güvenliği sorgularım işi baştan sağlam kazığa bağlarım...

Bu anlamda sadece macos ve windowsu karşılaştırabilirsiniz güvenlik anlamında..

Linuxda kaynak kodlar acık oldugu için ben güvenle rahat rahat internetime girebiliyorum.Çünkü daha başından beri biliyorum ki linuxun benim bilgilerimi herhangi bir yere iletmiyor casusluk yok...

Diğer konuya gelirsek acık kaynak kodlu olması virüslerin daha yaygın olacagı anlamına gelmez genel anlamda böyle bir kanı var ama yanlış... Virüs kodlarsın linuxta fakat zonnnkk diye root olayı çıkar karşına oturur kalırsın öyle.. Linuxu bilen bilir..

Selametle.. Şewbaşş :)

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ext dosya sistemi kullanıcaksan takar takmaz düzelir ;) yok ntfs kullanıcaksan o nu windowsta halledicen bi zahmet dahada ayrıntı istersen şöyle bir çeviri vardı

http://www.whylinuxisbetter.net/items/d ... /index.php adresindeki metnin (serbest) çevirisidir:

Disk birleştirme işine aşinaysanız ve ayda bir iki kez bu işlemi yapmaya alışmışsanız işte size bir ipucu: Linux'da disk birleştirmeye lüzum yoktur!

Sabit diskinizi, içinde milyonlarca çekmece bulunan devasa bir dolap gibi düşünün (bu benzetme için Roberto di Cosmo'ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.) Her çekmece sadece belli miktarda veri alabilir. Dolayısıyla çekmecenin alabileceğinden büyük dosyaların bölünmesi gerekir. Bazı dosyalar o kadar büyüktür ki, binlerce çekmece gerekir bunları sığdırmak için. Tabii ki bu dosyalar dolap içinde birbirlerine yakın çekmecelerde bulunurlarsa bunlara erişmek çok daha kolay olur.

Şimdi diyelim ki bu dosya dolabının sahibi sizsiniz, ama bu dolabı düzenlemeye hiç vaktiniz yok. Bu yüzden sizin yerinize dolabınızı toplasın diye birini tutmak istiyorsunuz. Bu işe iki kişi başvuruyor; biri kadın öbürü erkek..

Erkek şöyle bir yol izler: Bir dosya silindiğinde kalkar bütün çekmeceyi boşaltır, sonra da yeni dosyayı çekmecenin alabileceği kadar küçük parçalara ayırır ve her bir parçayı önüne gelen ilk çekmeceye rastgele tıkıştırır. Siz ona, bu şekilde bir dosyanın bütün parçalarını bulmanın çok zor olduğundan yakınırsanız alacağınız cevap, “Çekmeceyi yeniden düzene sokmak için her hafta sonu bir düzine adam tutun,“ olur...

Kadınınsa bambaşka bir tarzı vardır: Boş çekmeceler arasında birbirlerine yakın olanları bir kağıda listeleyerek takip eder. Yeni bir dosya geldiğinde ise bu listeye bakarak yeterli sayıda, birbirine yakın, boş çekmeceleri tarar. Uygun çekmeceleri bulduğunda ise dosyayı oraya yerleştirir. Böylelikle, yeterince dosya giriş çıkışı da olursa, çekmece hep derli toplu kalır.

Bu durumda kimi işe alırsınız? Tabii ki kadını! (Kadınların daha düzenli olduklarını söylemeye gerek yok herhalde!) İşte Windows yukarıda anlatılan birinci yolu izler. Linux ise ikincisini... Windows'u ne kadar uzun süre kullanırsanız, dosyalarınıza o kadar yavaş erişirsiniz. Linux'u ise ne kadar çok kullanırsanız dosyalarınıza o kadar hızlı erişirsiniz. Seçmek size kalmış!

http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?t=3441&start=15

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Windows,macos bunlar iki kapalı işletim sistemi, bunlar kapalı oldugundan dolayı bu 2 şirketin bizlerin kişisel bilgilerini çalmadıkları ne malum ? Ticari ahlak gereği bunları yayınlayamacaklarını söyleyip bağımsız bir heyet tarafından kaynak kodların incelenmesine bile izin vermiyolar... Ben bu anlamda güvenliği sorgularım işi baştan sağlam kazığa bağlarım...

Bu anlamda sadece macos ve windowsu karşılaştırabilirsiniz güvenlik anlamında..

Linuxda kaynak kodlar acık oldugu için ben güvenle rahat rahat internetime girebiliyorum.Çünkü daha başından beri biliyorum ki linuxun benim bilgilerimi herhangi bir yere iletmiyor casusluk yok...

Diğer konuya gelirsek acık kaynak kodlu olması virüslerin daha yaygın olacagı anlamına gelmez genel anlamda böyle bir kanı var ama yanlış... Virüs kodlarsın linuxta fakat zonnnkk diye root olayı çıkar karşına oturur kalırsın öyle.. Linuxu bilen bilir..

Selametle.. Şewbaşş :)
Gizlilik ve Güvenliği hiç bir arada düşünmemiştim. :)

Fırat Şahin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ohoooo sanal alemde güvenlik mi kalmış ki windows veya linux diye tartışıyoruz. ne standart, ne güvenlik, ne de bsşks bişey. sadece hangisini dizayn ve kullanışlılık olarak beğeniyorsanız onu kullanın. defrag, virüs, güvenlik, standart falan hikaye.

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim networkumde (okulda IT islerine bakiyorum) 450 civari bilgisayar var. 4 IT Lab'indan 2 sine Ubuntu'yu virtual olarak kurdum Win7 ile birlikte calisiyorlar cocuklar.

Linux'un avantajlari goz ardi edilemez bunu anliyorum ancak son kullanicilar yardima ihtiyac duydugunda bahsettiginiz kahraman forumlarda sorunlara cevap bulmak cok zor oluyor. Firewall ve proxy olarak linux kullaniyorduk bir kac anahtar mevzu hakkinda haftalarca yardim aradim. Teknik olarak mumkun oldugunu herkesin bildigi ama nasil olacagini bilmediginden dolayi linuxu ortamdan kaldirip TMG 2010 ile yola devam ediyorum. Bu arada yardimi turkce forumlara ilave olarak sayisini hatirlayamadigim ingilizce forumlarda da aradim ama nafile.
Son kullanicilarin linuxu kullanmasina ben de sevinirim ancak kulalnislilik ve gorsel olarak halen Windows'un cok gerisindeler. Linux bir atilim yapmak istiyorsa buna dizayndan sorumlu kisilerin islerine son vererek baslamali diye dusunuyorum.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende oyun ve linux'ta olmayan uygulamalar nedeniyle windowstayım.Daha önce ikisini aynanda kurmayı denedim ama bana eziyet oluyor.Aşağı yukarı bilgisayarı her açısımda bir kere oyuna giriyorum en az.Ve sadece oyun için linux'tan windows'a geçeceğime direk windows çalıştırmak kolayıma geliyordu. bende sildim linux'ı

Sen bilin...

Maalesef hala bazı kurumlarda windows tekeli var. Milli eğitim(mebsis), internet explorer a yamanan programlar. ( bazı bankalarda bir ara öyleydi, büyük oranda düzeldi.)
Bende hem Windows hem de linux kurulu.
İşlerimin çoğunu % 90 ını linuxla yaparım.
Çok azı için windowsa ihtiyaç duyarım. O da mecburiyetten.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Microsoft ürünleri her alanda var hepsi birbirinden kaliteli ürünler. Çekemeyenler firmayı kötülüyor. Aynı durumda APPLE olsa o zaman görürdünüz tekelciliği siz. Microsoft kimseye sen eğitim veremezsin demiyor, isteyen gider mac eğitimi verir isteyen linux.

Windows la yapılanlar düşünüldüğünde verdiğiniz fiyat o kadar da pahalı değil.
Güvenlik adına önlemler alınmıyor demişsiniz, duyduğum en saçma laf. Boşuna sürekli security updateler yayınlanıyor, yeni güvenlik açığı yaratmak için değil mi ?

Microsoft ürünleri hem kişisel kullanımda (oyun,internet,müzik, xbox, zune vs.. vs..) hem kurumsal alanda (yazılım geliştirme, web geliştirme, windows server, database vs..) oldukça kaliteli ürünler. Hepsini kullanmadan, iyice bilmeden, detayına inmeden günahtır vs.. gereksiz yorumlar yapmayın.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Sayın Finix ve diğer arkadaşlar...
Cevabınıza hitaben bir kaç konuya açıklık getirmem gerekli. Microsoft çalışanı değilim, Microsoft platformunda yazılım geliştiriyorum. Arada büyük farklar var dikkatinizi çekerim.
Bir arkadaş, linux'da exe'ler çalışır ama Windows'da çalışmaz demiş. Sanırım bu konuda ufak tefek eksik bilgileriniz var. Windows'da SUA ( Subsystem for Unix-based Applications) Adı altında Windows'un ultimate ve enterprize sürümlerine entegre gelen bir özellik var. Kullanmak isteyenler, Denetim masasından Windows özellikleri kısmını bulup buradan yükleyebilirler. Korn Shell veya C shell ile kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Services_for_UNIX

Yanıtlara gelince :
1-) Bunu Microsoft tekelinden öte tartışılması gereken asıl konu, piyasa ihtiyaçlarını gerçekten kim karşılıyor ve bunu kim başarıyor olmalı. Çünkü ortada başarılı bir ürün yoksa, kimse bu ürünü ne satın alır nede kullanır. Kimse kimseye zorla veya silah zoruyla işletim sistemi satmıyor sonuçta. Microsoft piyasanın ihtiyacını iyi analiz eden bir firma ve buna yönelik ürünlerini satışa sunuyor. Ayrıca yanlız bir bilgiyi düzeltmem gerekli. Microsoft açık kaynağa çok önem veren bir firmadır. Kendisininde işine gelir bu. Açık kaynak kısımda neler oluyor neler bitiyor incelemek isterseniz : http://www.microsoft.com/opensource adresine başvurabilirsiniz. Bunun yanında Açık Kaynak projeleri gezmek isterseniz : http://www.codeplex.com/ adresine başvurabilirsiniz.
2-) Bu konu alıntıdan ötede kendi gözlemlerinizle olmak zorunda. Lisans anahtarının doğrulunu Microsoft sunucuları üzerinde o anki anahtarla kaç etkin bilgisayarın olduğunu gözlemleyerek ürünün orjinal olup olmadığını kontrol eder. Örneğin Windows 7 Home Preminum ürünü aynı anda sadece üç bilgisayarda aktif olarak kullanılabilir. Dörtüncü bilgisayar internete bağlandığında zaten o ürün anahtarıyla üç bilgisayar aktif olduğu için lisansı kabul etmeyecektir. Eğer o üç bilgisayardan birisi lisansı silerse tekrar kullanılabilir hale gelir. Zaten Crack mantığıda ya sunucuya erişimi engelleyerek, yada sanal bir sunucu modeli geliştirilerek yapılır ;)
3-) Bu yine birinci yazdığıma gidiyor ama şu şekilde izah etmek gerekirse. Şahsen ben bir sistem üreticisi olsam ve bilinmeyen/fazla deneyimli olunmaya bir işletim sistemi ile ürünümü piyasaya sürüp, sürekli teknik servisimi meşgul etmesini ve iş gücünden kaybetmeyi hiç mi hiç istemem. Piyasanın ihtiyaçları ne yönde ise ona göre sistem üretirdim.
4-) Bir DirectX uygulamasını OpenGL uygulamasına çevirebilmek için neredeyse tüm sistemi baştan yazmak gerekiyor. Burada yine piyasanın ihtiyaçları araya giriyor. Şöyle ki bir oyun şirketinizin olduğunu düşünün, geliştireceğiniz oyunu DirectX ile geliştirdiğinizde bir kaç yıl daha erken bitiyor. OpenGL ile geliştirdiğinizde ise ek kütüphaneleri yazmak suretiyle çok daha geç bitiyor. İlk senaryoda hem iş gücünden kazanmış, hemde zamandan tasarruf edip yeni projelere gitmek varken, ikinci senaryoyu seçip hepsineden neden zarar edesin? Siz olasanız tarafsız olarak baktığınızda hangi senaryoyu uygulardınız?
5-) Pas :)
6-) Bu kısıtlama isteklerini belirleyen yayıncı firmalar :) Başka şekilde yayın yapsalar neden olmasın? :)
7-) Burada da olaya biraz başka açıdan bakalım. Şahsen ben kötü niyetli bir yazılımcı olsam, piyasanın büyük çoğunluğunu elinde tutan bir işletim sistemine zararlı yazılım geliştirmek dururken, neden gidip az kullanılan bir sisteme zararlı geliştireyim ki? Dediğim gibi "Meyve veren ağaç taşlanır" deyiminin karşılığı bu işte :) Ek olarak Windows Update'de yayınlanan her bir güncelleme için, ne yaptığı, neden yaptığı, hangi dosyaları etkilediğini, eklediğini veya çıkardığını belirten makaleler yayınlanır ve bu makaleler mümkün olan tüm dillerde yayınlanır. Örneğin http://support.microsoft.com/kb/2552343 .

Ek olarak bir arkadaş ısrarla açık kaynakta güvendeyim, Microsoft bilgilerimi çalıyorsa ne yapacağım diyor. Eğer ki siz kurulum sırasında "Kabul ediyorum" dediğiniz sözleşmeyi okumadan geçmeseydiniz. Bu konu ve tüm ürün hakkında yasal haklarınızı ve Microsoft'un size sunduğu gizlilik sözleşmesinin içeriğini öğrenmiş olacaktınız ;).

Bazı arkadaşlar tarafından ısrarla yanlış anlaşılacağım belli. Amacım Microsoft'u savunmak yada taraf tutmak değil. Bende zamanında Özgür yazılımlar'la uğraştım halen sağ tarafımda Ubuntu 6.06 sürümüm, Redhat 10 sürümleri ve diğer sürümleri çoğu duruyor. Benim yaptığım savunmaktan ziyade yanlış yada eksik bilinen şeylerin doğrularını söylemek. Çünkü ortada çok büyük bir emek var. Eğer yazılımcıysanız zaten ne demek istediğimi gayet iyi anlıyorsunuzdur. İnsanlar bu ürünleri zamanında yetiştirebilmek için, kendi hayatlarından, ailelerinden veya sevdiklerinden uzak kalıyor çoğu zaman. :)

Görüşmek dileğiyle...

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
......
Son kullanicilarin linuxu kullanmasina ben de sevinirim ancak kulalnislilik ve gorsel olarak halen Windows'un cok gerisindeler. Linux bir atilim yapmak istiyorsa buna dizayndan sorumlu kisilerin islerine son vererek baslamali diye dusunuyorum.

Kardeş çoğu veya hepsi gönüllü çalışıyor. Koca bir şirketin maaşlı elemanı değiller. Linux büyük oranda gönüllüler hareketidir.
Bir program fonksiyonel hale geldikten sonra estetik görüntü grafik arayüz için çok fazla uğraşılmaz.

Fakat windows ve mac os için öyle değil. Elindeki ürünü satmak için süslemek zorundalar. Böylece grafik arayüz ortaya çıkmış oluyor.

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Stone sakin :) adam aileye bağladı . şöyle bir örnek gösterelim duke nukem foreverda da çok emek var ama sonuç olarak kötü değiştiremezsin :)

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
windowsun karşısına koyabileceğiniz bir şey var mı ki. fedora 15 kurdum ati ekran kartımı tanımadı garip görüntüler çıktı ortaya. oyun zaten yok. tasarım değiştirmek için yapmanız gerekenleri saymak istemiyorum uzun sürüyor. pencere teması ayrı tuş teması ayrı.

sunucular konusunda linux'ı tek geçerim. Ancak kullanım kolaylığı, güzel arayüz, sağlamlık gibi şeylerde windowsun çok gerisinde olduğu gerçek

Birçok linux dağıtımını kurup denedim ama sonu hep bana zaman kaybı olarak geri döndü. Bir türlü ati 4890 ekran kartımı gösteremedim. Forumda bu konuyla ilgili 3-4 tane başlık açtım kimse kapsamlı bir çözüm sunamadı. Basit bir genelleme ile Linux'ta donanım sorunu yaşam ihtimaliniz (wi-fi adaptör,ekran kartı...) yüksek. Ve ekran kartınız ATI ise çok daha yüksek. O yüzden basit bir ev kullanıcısına linux kullan demek iyi bir öneri gibi gelmiyor bana.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Birçok linux dağıtımını kurup denedim ama sonu hep bana zaman kaybı olarak geri döndü. Bir türlü ati 4890 ekran kartımı gösteremedim. Forumda bu konuyla ilgili 3-4 tane başlık açtım kimse kapsamlı bir çözüm sunamadı. Basit bir genelleme ile Linux'ta donanım sorunu yaşam ihtimaliniz (wi-fi adaptör,ekran kartı...) yüksek. Ve ekran kartınız ATI ise çok daha yüksek. O yüzden basit bir ev kullanıcısına linux kullan demek iyi bir öneri gibi gelmiyor bana.

Evet ATI da problem çok olduğunu duyuyorum.

Ben de bilgisayar donanımında tercihimde baştan nvidia yapıyorum oluyor bitiyor. nvidia da nerdeyse problemsiz. Nvidia çok sık driver güncelliyor, linux kullananları düşünüyor. Atı pek tınlamıyor, ben de onu tınlamıyorum.

Wifi tanıtmada bir çok linux sürümünde problem yaşadım. Hepsini deniyorum, hangisi çalıştırıyorsa o sürümü kullanıyorum. (ubuntu ve deriveleri, pclinuxos gayet iyiler)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sayın Finix ve diğer arkadaşlar...
Cevabınıza hitaben bir kaç konuya açıklık getirmem gerekli. Microsoft çalışanı değilim, Microsoft platformunda yazılım geliştiriyorum. Arada büyük farklar var dikkatinizi çekerim.
Bir arkadaş, linux'da exe'ler çalışır ama Windows'da çalışmaz demiş. Sanırım bu konuda ufak tefek eksik bilgileriniz var. Windows'da SUA ( Subsystem for Unix-based Applications) Adı altında Windows'un ultimate ve enterprize sürümlerine entegre gelen bir özellik var. Kullanmak isteyenler, Denetim masasından Windows özellikleri kısmını bulup buradan yükleyebilirler. Korn Shell veya C shell ile kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Services_for_UNIX

Yanıtlara gelince :
1-) Bunu Microsoft tekelinden öte tartışılması gereken asıl konu, piyasa ihtiyaçlarını gerçekten kim karşılıyor ve bunu kim başarıyor olmalı. Çünkü ortada başarılı bir ürün yoksa, kimse bu ürünü ne satın alır nede kullanır. Kimse kimseye zorla veya silah zoruyla işletim sistemi satmıyor sonuçta. Microsoft piyasanın ihtiyacını iyi analiz eden bir firma ve buna yönelik ürünlerini satışa sunuyor. Ayrıca yanlız bir bilgiyi düzeltmem gerekli. Microsoft açık kaynağa çok önem veren bir firmadır. Kendisininde işine gelir bu. Açık kaynak kısımda neler oluyor neler bitiyor incelemek isterseniz : http://www.microsoft.com/opensource adresine başvurabilirsiniz. Bunun yanında Açık Kaynak projeleri gezmek isterseniz : http://www.codeplex.com/ adresine başvurabilirsiniz.
2-) Bu konu alıntıdan ötede kendi gözlemlerinizle olmak zorunda. Lisans anahtarının doğrulunu Microsoft sunucuları üzerinde o anki anahtarla kaç etkin bilgisayarın olduğunu gözlemleyerek ürünün orjinal olup olmadığını kontrol eder. Örneğin Windows 7 Home Preminum ürünü aynı anda sadece üç bilgisayarda aktif olarak kullanılabilir. Dörtüncü bilgisayar internete bağlandığında zaten o ürün anahtarıyla üç bilgisayar aktif olduğu için lisansı kabul etmeyecektir. Eğer o üç bilgisayardan birisi lisansı silerse tekrar kullanılabilir hale gelir. Zaten Crack mantığıda ya sunucuya erişimi engelleyerek, yada sanal bir sunucu modeli geliştirilerek yapılır ;)
3-) Bu yine birinci yazdığıma gidiyor ama şu şekilde izah etmek gerekirse. Şahsen ben bir sistem üreticisi olsam ve bilinmeyen/fazla deneyimli olunmaya bir işletim sistemi ile ürünümü piyasaya sürüp, sürekli teknik servisimi meşgul etmesini ve iş gücünden kaybetmeyi hiç mi hiç istemem. Piyasanın ihtiyaçları ne yönde ise ona göre sistem üretirdim.
4-) Bir DirectX uygulamasını OpenGL uygulamasına çevirebilmek için neredeyse tüm sistemi baştan yazmak gerekiyor. Burada yine piyasanın ihtiyaçları araya giriyor. Şöyle ki bir oyun şirketinizin olduğunu düşünün, geliştireceğiniz oyunu DirectX ile geliştirdiğinizde bir kaç yıl daha erken bitiyor. OpenGL ile geliştirdiğinizde ise ek kütüphaneleri yazmak suretiyle çok daha geç bitiyor. İlk senaryoda hem iş gücünden kazanmış, hemde zamandan tasarruf edip yeni projelere gitmek varken, ikinci senaryoyu seçip hepsineden neden zarar edesin? Siz olasanız tarafsız olarak baktığınızda hangi senaryoyu uygulardınız?
5-) Pas :)
6-) Bu kısıtlama isteklerini belirleyen yayıncı firmalar :) Başka şekilde yayın yapsalar neden olmasın? :)
7-) Burada da olaya biraz başka açıdan bakalım. Şahsen ben kötü niyetli bir yazılımcı olsam, piyasanın büyük çoğunluğunu elinde tutan bir işletim sistemine zararlı yazılım geliştirmek dururken, neden gidip az kullanılan bir sisteme zararlı geliştireyim ki? Dediğim gibi "Meyve veren ağaç taşlanır" deyiminin karşılığı bu işte :) Ek olarak Windows Update'de yayınlanan her bir güncelleme için, ne yaptığı, neden yaptığı, hangi dosyaları etkilediğini, eklediğini veya çıkardığını belirten makaleler yayınlanır ve bu makaleler mümkün olan tüm dillerde yayınlanır. Örneğin http://support.microsoft.com/kb/2552343 .

Ek olarak bir arkadaş ısrarla açık kaynakta güvendeyim, Microsoft bilgilerimi çalıyorsa ne yapacağım diyor. Eğer ki siz kurulum sırasında "Kabul ediyorum" dediğiniz sözleşmeyi okumadan geçmeseydiniz. Bu konu ve tüm ürün hakkında yasal haklarınızı ve Microsoft'un size sunduğu gizlilik sözleşmesinin içeriğini öğrenmiş olacaktınız ;).

Bazı arkadaşlar tarafından ısrarla yanlış anlaşılacağım belli. Amacım Microsoft'u savunmak yada taraf tutmak değil. Bende zamanında Özgür yazılımlar'la uğraştım halen sağ tarafımda Ubuntu 6.06 sürümüm, Redhat 10 sürümleri ve diğer sürümleri çoğu duruyor. Benim yaptığım savunmaktan ziyade yanlış yada eksik bilinen şeylerin doğrularını söylemek. Çünkü ortada çok büyük bir emek var. Eğer yazılımcıysanız zaten ne demek istediğimi gayet iyi anlıyorsunuzdur. İnsanlar bu ürünleri zamanında yetiştirebilmek için, kendi hayatlarından, ailelerinden veya sevdiklerinden uzak kalıyor çoğu zaman. :)

Görüşmek dileğiyle...

Neyse, bir şeyi savunmak için çalışan olmanıza ihtiyaç yok. :) Evet, bilgi eksiklikleri olabilir. Ama sizin verdiğiniz şeyin sadece Ultimate sürümlerinde çalıştığını sanıyordum.

1-) Bu sayfa gerçekten şaşırttı. Ama ortada uygulama görmedim. :) Ama diğer ürünleri başarısızlıkla suçlayamazsınız. Elbette kendine has özelliklerini yeni sürümlerinde gösterecektir. Gnome 3 güzel bir örnek.
2-) Pekala. Gayet güzel bir uygulama. Ama neyi kontrol ettiğimizi biliyor muyuz? Hayır. :) Bir çeşit log kaydı tutmak gerekli.
3-) Şu şekil yapabilirsiniz. Bir ürün için 3 seçenek verebilirdiniz. Sadece Windows, Sadece Linux ve Dual Boot. Linux için olan desteğinizi vermeyeceğini duyurur kendi yolunuza devam edebilirdiniz. :)
4-) Bu konuda hak verdiğini anlatmıştım. OpenGL şu an çok zor görünüyor. Fakat bir destek verip ilerletmek zor olmasa gerek.
5-) Pas. :))
6-) Peki desteği kessek fena olmaz mı? :)
7-) Bu güncellemelerin kullanıcının elinde olan bazı şeyleri (Sabit disk) gibi şeyleri kısıtladığını unutmayın. :) Evet, bir gizlilik politikası olabilir. Ama buna uyacağını kim söylemiş?

Bu arada sağ tarafında olan şeyler ne eski şeylermiş? :) Gece kafası ile bu kadar şey çıkıyor. Sabah aklıma gelirse daha iyi bir yazı yazabilirdim. Bunla idare edelim. :)

Size de. :)

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bağımlılık: Microsoft, düzenli bir şekilde eski Windows ve MS Office sürümlerine desteği sonlandırarak kullanıcıları güncel sürümlere yükseltmeye ve donanımlarını yenilemeye zorluyor. Birçok insana göre bu zorlama, yeni Windows sürümünün gereksiz donanım ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için çalışan bilgisayarlarını çöpe atmak almanına geliyor.
11 sayfa yorum yazılmış hepsini okuyamadım ama bir tane ile de bu maddeyi genişleteyim. Windows mutlaka yeni bir bilgisayar ile -yada yeni bir doananım ile beraber- alınabiyor(du. halen böyle mi bilemiyorum ancak sözleşmesinde böyle yazıyordu eskiden) Orjinal Windows almadığımdan (sadece ilk PC ile Win 98SE gelmişti orjinaldi..) tam olarak piyasada böyle miydi bilemiyorum.

Son mesajlar