Windows, Günah!

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Saçma sapan bir tartışma iki tarafta haklı kendince.

Ben çifte haklıyım ikisinide seviyom :D

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Sayın Finix..

Sadece ultimate sürümlerinden ziyade tüm sürümlere yüklenebiliyor. Bunun yanında KDE'nin zaten Windows için geliştirdiği Linux Sub Sistemide var. Bkz : http://windows.kde.org/
1-) Sitenin Resources kısmına baktığınızda orada gerekli dökümanlara ve dosyalara erişebiliyorsunuz. Ayrıca başarısızlıkla suçlamak yanlış bir deyim olur. Çünkü Linux'un başarılı birşeyler ortaya çıkarması benim ve diğer son kullanıcıların işine gelir. Linux ne kadar güçlenirse Windows'da o denli güçlenmek zorunda :)
2-) Evet eriştiği tek bir dosya var oda : C:\Windows\System32\spp\tokens\pkeyconfig\pkeyconfig.xrm-ms dosyası. Girdiğiniz anahtarın bilgilerini tutar.
3-) Dediğim gibi üreticilere kalmış bir durum :)
4-) Pas :)
5-) Pas pas :)
6-) Türkiye'de müzik, video yada benzeri servisler çok fazla yaygın değil. Zune Marketplace olsun, ITunes olsun yada Hulu ve Netfilx gibi. Yurt dışında bol bol kullanılan ve içerik satın alınan hizmetler. Desteği kesmenin pek mümkün olduğunu sanmıyorum :)
7-) Kısıtlamadan kasıt pek anlayamadım?

O gözle bakacak olursak, linux dağıtımlarındaki sözleşmelere uyulacağını kim söyledi? :)

Bu saatlerde hem projelerle uğraşmak hemde yazmak biraz zor oluyor açıkçası. Tam açıklayamadıysam kusura bakmayın :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sayın Finix..

Sadece ultimate sürümlerinden ziyade tüm sürümlere yüklenebiliyor. Bunun yanında KDE'nin zaten Windows için geliştirdiği Linux Sub Sistemide var. Bkz : http://windows.kde.org/
1-) Sitenin Resources kısmına baktığınızda orada gerekli dökümanlara ve dosyalara erişebiliyorsunuz. Ayrıca başarısızlıkla suçlamak yanlış bir deyim olur. Çünkü Linux'un başarılı birşeyler ortaya çıkarması benim ve diğer son kullanıcıların işine gelir. Linux ne kadar güçlenirse Windows'da o denli güçlenmek zorunda :)
2-) Evet eriştiği tek bir dosya var oda : C:\Windows\System32\spp\tokens\pkeyconfig\pkeyconfig.xrm-ms dosyası. Girdiğiniz anahtarın bilgilerini tutar.
3-) Dediğim gibi üreticilere kalmış bir durum :)
4-) Pas :)
5-) Pas pas :)
6-) Türkiye'de müzik, video yada benzeri servisler çok fazla yaygın değil. Zune Marketplace olsun, ITunes olsun yada Hulu ve Netfilx gibi. Yurt dışında bol bol kullanılan ve içerik satın alınan hizmetler. Desteği kesmenin pek mümkün olduğunu sanmıyorum :)
7-) Kısıtlamadan kasıt pek anlayamadım?

O gözle bakacak olursak, linux dağıtımlarındaki sözleşmelere uyulacağını kim söyledi? :)

Bu saatlerde hem projelerle uğraşmak hemde yazmak biraz zor oluyor açıkçası. Tam açıklayamadıysam kusura bakmayın :)
Pes ediyorum. Düşününce bir çok konuda haklısınız. :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Ne derseniz deyin Linux a karşı soğukluğum hala gitmedi...

noname82

Asistan
Reaksiyon puanı
8
en sevdiğim konu.. win. vs linux.. :tt2:

alttaki benzetmeyi okuyup da linux kullanacaklara şaşarım..
sonra linuxçular neden windows diyor..

yahu hacı elini vicdanına koy.. alıntıyı oku.. kahkahadan kırılırsın.. sanırsın linux bir os değil PENGUEN misali bir mizah dergisi..

gel de windowsçu olma..

ext dosya sistemi kullanıcaksan takar takmaz düzelir ;) yok ntfs kullanıcaksan o nu windowsta halledicen bi zahmet dahada ayrıntı istersen şöyle bir çeviri vardı

http://www.whylinuxisbetter.net/items/d ... /index.php adresindeki metnin (serbest) çevirisidir:

Disk birleştirme işine aşinaysanız ve ayda bir iki kez bu işlemi yapmaya alışmışsanız işte size bir ipucu: Linux'da disk birleştirmeye lüzum yoktur!

Sabit diskinizi, içinde milyonlarca çekmece bulunan devasa bir dolap gibi düşünün (bu benzetme için Roberto di Cosmo'ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.) Her çekmece sadece belli miktarda veri alabilir. Dolayısıyla çekmecenin alabileceğinden büyük dosyaların bölünmesi gerekir. Bazı dosyalar o kadar büyüktür ki, binlerce çekmece gerekir bunları sığdırmak için. Tabii ki bu dosyalar dolap içinde birbirlerine yakın çekmecelerde bulunurlarsa bunlara erişmek çok daha kolay olur.

Şimdi diyelim ki bu dosya dolabının sahibi sizsiniz, ama bu dolabı düzenlemeye hiç vaktiniz yok. Bu yüzden sizin yerinize dolabınızı toplasın diye birini tutmak istiyorsunuz. Bu işe iki kişi başvuruyor; biri kadın öbürü erkek..

Erkek şöyle bir yol izler: Bir dosya silindiğinde kalkar bütün çekmeceyi boşaltır, sonra da yeni dosyayı çekmecenin alabileceği kadar küçük parçalara ayırır ve her bir parçayı önüne gelen ilk çekmeceye rastgele tıkıştırır. Siz ona, bu şekilde bir dosyanın bütün parçalarını bulmanın çok zor olduğundan yakınırsanız alacağınız cevap, “Çekmeceyi yeniden düzene sokmak için her hafta sonu bir düzine adam tutun,“ olur...

Kadınınsa bambaşka bir tarzı vardır: Boş çekmeceler arasında birbirlerine yakın olanları bir kağıda listeleyerek takip eder. Yeni bir dosya geldiğinde ise bu listeye bakarak yeterli sayıda, birbirine yakın, boş çekmeceleri tarar. Uygun çekmeceleri bulduğunda ise dosyayı oraya yerleştirir. Böylelikle, yeterince dosya giriş çıkışı da olursa, çekmece hep derli toplu kalır.

Bu durumda kimi işe alırsınız? Tabii ki kadını! (Kadınların daha düzenli olduklarını söylemeye gerek yok herhalde!) İşte Windows yukarıda anlatılan birinci yolu izler. Linux ise ikincisini... Windows'u ne kadar uzun süre kullanırsanız, dosyalarınıza o kadar yavaş erişirsiniz. Linux'u ise ne kadar çok kullanırsanız dosyalarınıza o kadar hızlı erişirsiniz. Seçmek size kalmış!

http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?t=3441&start=15

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Linux bir atilim yapmak istiyorsa buna dizayndan sorumlu kisilerin islerine son vererek baslamali diye dusunuyorum.
Windows kullanan birisi de ancak böyle bir cevap verebilirdi...

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarda 3 işletim sistemi var üçüde Windows dördüncü olarakta Pardusu kursammı diye düşünüyorum... Kurayımmı ne dersinizz??...

aman ne basari. ne basari. lisans parasi da odemissindir bil abini bukadar sevdigine gore :p

bedava sirke baldan tarlidir. da.
calinti sirke daha da tatli oluyo bicok insan icin demek ki :D

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ancak şöyle söylenebilir, Windows günah çünkü çalınarak kullanılıyor!!! Lisanslı kullananlar için sonuna kadar helal :)

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Ben de linuxcuyum. Windows a hep düşmandım, ve öyle kalacaktır.

devkazanı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
linux mükemmel bir fikir.windowsu al tek pcye yükleyebil.var mı böyle bişey.250 tel vereceksin.sadece tek bilgisayara yükleyebileceksin.normal bir kullanıcı için linux yeterde artar bile.ancak normal kullanıcı kafa karıştıran kodlar falan anlamaz.linuxun geniş bir ağa ulaşamamasını en temel sorunu budur.bu durumu değiştirip reklamını yaptığında önünde kimse duramaz.peki önünde kim var microsoft.peki linux microsoftu geçmek için ne yapıyor hiççççç.o zaman microsofta karşı oluşabilecek tepkilerin önünü kesmekten başka birşey yapmıyor.activex ile çalışan web sitelere giriyor olmasam, office 2010 kullanıyor olmasam elbetteki linux kullanırım.ama olmuyor işte ne yapalım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
linux mükemmel bir fikir.windowsu al tek pcye yükleyebil.var mı böyle bişey.250 tel vereceksin.sadece tek bilgisayara yükleyebileceksin.normal bir kullanıcı için linux yeterde artar bile.ancak normal kullanıcı kafa karıştıran kodlar falan anlamaz.linuxun geniş bir ağa ulaşamamasını en temel sorunu budur.bu durumu değiştirip reklamını yaptığında önünde kimse duramaz.peki önünde kim var microsoft.peki linux microsoftu geçmek için ne yapıyor hiççççç.o zaman microsofta karşı oluşabilecek tepkilerin önünü kesmekten başka birşey yapmıyor.activex ile çalışan web sitelere giriyor olmasam, office 2010 kullanıyor olmasam elbetteki linux kullanırım.ama olmuyor işte ne yapalım.

Office karşılığı LibreOffice ve OpenOffice var.

Linux yavaştan gelişiyor. Bu siz gibi kullanıcılara bağlı. Bu arada son 3 aydır komut girdiğimi hatırlamıyorum. :)

Bu arada ActiveX nedir?

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Kodlar Debian'da kullanılıyor ama normal bir kullanıcı Debian'ı neden kullansın? :)
Ubuntu'da kurulumların hepsi kod olmadan yapılıyor.Sorun mu çıktı?Türkiye için oluşturulan destek sayfaları var :)
Linux Microsoft'u geçmek için heryıl kendini geliştiriyor :) Diğer programların da Linux destekleri çıkmaya başladı.
Office'in Linux'da karşılığı [MENTION=34027]finix[/MENTION] 'in dediği gibi LibreOffice ve OpenOffice.

macindows

Asistan
Reaksiyon puanı
59
windows'u bilen bilir . kaç kişi bedavadan kullanıyo onlarda günah.

solarcoaster

Asistan
Reaksiyon puanı
0
linux a geçtiğimden beri içim rahat. kendimi güvende hissediyorum. iyiki varsın linux

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Windows köleleri toplanmış konuya :devil2:

Ne iş yaptığını gerçekten çok merak ediyorum. Logo Tigeri linux ta çalıştırabilirsen bende şirketimi linuxa geçiririm. Çok kolay ordan köle demek. Madem çok destek veriyorsun otur bi proje çıkartta onu kullanalım.

---------- Post added at 20:41 ---------- Previous post was at 20:36 ----------

Stone haklı arkadaşlar.
Adam Microsoft'ta çalışıyor.
Milletin ekmeğine el uzatıyorsunuz.
Ayıp değil mi yaptığınız :D

Evet karalama yapmadanda olabiliyormuş :D

---------- Post added at 20:50 ---------- Previous post was at 20:41 ----------

Windows,macos bunlar iki kapalı işletim sistemi, bunlar kapalı oldugundan dolayı bu 2 şirketin bizlerin kişisel bilgilerini çalmadıkları ne malum ? Ticari ahlak gereği bunları yayınlayamacaklarını söyleyip bağımsız bir heyet tarafından kaynak kodların incelenmesine bile izin vermiyolar... Ben bu anlamda güvenliği sorgularım işi baştan sağlam kazığa bağlarım...

Bu anlamda sadece macos ve windowsu karşılaştırabilirsiniz güvenlik anlamında..

Linuxda kaynak kodlar acık oldugu için ben güvenle rahat rahat internetime girebiliyorum.Çünkü daha başından beri biliyorum ki linuxun benim bilgilerimi herhangi bir yere iletmiyor casusluk yok...

Diğer konuya gelirsek acık kaynak kodlu olması virüslerin daha yaygın olacagı anlamına gelmez genel anlamda böyle bir kanı var ama yanlış... Virüs kodlarsın linuxta fakat zonnnkk diye root olayı çıkar karşına oturur kalırsın öyle.. Linuxu bilen bilir..

Selametle.. Şewbaşş :)

Haklısın linux a kurduğun pdf okuyucu, ofis programı, oyun, kurumsal yazılımlar, hede hödöler asla bilgileri paylaşmaz. Linux açık kaynak bir kere. Üzerine kapalı kod yazanlarda bunu yapmaz. Çünkü günah :D

---------- Post added at 20:52 ---------- Previous post was at 20:50 ----------

ext dosya sistemi kullanıcaksan takar takmaz düzelir ;) yok ntfs kullanıcaksan o nu windowsta halledicen bi zahmet dahada ayrıntı istersen şöyle bir çeviri vardı

http://www.whylinuxisbetter.net/items/d ... /index.php adresindeki metnin (serbest) çevirisidir:

Disk birleştirme işine aşinaysanız ve ayda bir iki kez bu işlemi yapmaya alışmışsanız işte size bir ipucu: Linux'da disk birleştirmeye lüzum yoktur!

Sabit diskinizi, içinde milyonlarca çekmece bulunan devasa bir dolap gibi düşünün (bu benzetme için Roberto di Cosmo'ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.) Her çekmece sadece belli miktarda veri alabilir. Dolayısıyla çekmecenin alabileceğinden büyük dosyaların bölünmesi gerekir. Bazı dosyalar o kadar büyüktür ki, binlerce çekmece gerekir bunları sığdırmak için. Tabii ki bu dosyalar dolap içinde birbirlerine yakın çekmecelerde bulunurlarsa bunlara erişmek çok daha kolay olur.

Şimdi diyelim ki bu dosya dolabının sahibi sizsiniz, ama bu dolabı düzenlemeye hiç vaktiniz yok. Bu yüzden sizin yerinize dolabınızı toplasın diye birini tutmak istiyorsunuz. Bu işe iki kişi başvuruyor; biri kadın öbürü erkek..

Erkek şöyle bir yol izler: Bir dosya silindiğinde kalkar bütün çekmeceyi boşaltır, sonra da yeni dosyayı çekmecenin alabileceği kadar küçük parçalara ayırır ve her bir parçayı önüne gelen ilk çekmeceye rastgele tıkıştırır. Siz ona, bu şekilde bir dosyanın bütün parçalarını bulmanın çok zor olduğundan yakınırsanız alacağınız cevap, “Çekmeceyi yeniden düzene sokmak için her hafta sonu bir düzine adam tutun,“ olur...

Kadınınsa bambaşka bir tarzı vardır: Boş çekmeceler arasında birbirlerine yakın olanları bir kağıda listeleyerek takip eder. Yeni bir dosya geldiğinde ise bu listeye bakarak yeterli sayıda, birbirine yakın, boş çekmeceleri tarar. Uygun çekmeceleri bulduğunda ise dosyayı oraya yerleştirir. Böylelikle, yeterince dosya giriş çıkışı da olursa, çekmece hep derli toplu kalır.

Bu durumda kimi işe alırsınız? Tabii ki kadını! (Kadınların daha düzenli olduklarını söylemeye gerek yok herhalde!) İşte Windows yukarıda anlatılan birinci yolu izler. Linux ise ikincisini... Windows'u ne kadar uzun süre kullanırsanız, dosyalarınıza o kadar yavaş erişirsiniz. Linux'u ise ne kadar çok kullanırsanız dosyalarınıza o kadar hızlı erişirsiniz. Seçmek size kalmış!

http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?t=3441&start=15

Kadın evden 4 saatte hazırlanıp çıkamaz, erkek ise 10dk da dışarı atar kendisini. Linux ta yazması gereken yere yazması zaman kaybıdır. Windowsta sonradan toparlaması zaman kaybıdır. Sonuçta hepsi zaman kaybıdır. En güzeli abaküstür. Onda dağılmıyor. Hem boncukların renkleri değişik değişik çok güzell. :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ne iş yaptığını gerçekten çok merak ediyorum. Logo Tigeri linux ta çalıştırabilirsen bende şirketimi linuxa geçiririm. Çok kolay ordan köle demek. Madem çok destek veriyorsun otur bi proje çıkartta onu kullanalım.

---------- Post added at 20:41 ---------- Previous post was at 20:36 ----------

Evet karalama yapmadanda olabiliyormuş :D

---------- Post added at 20:50 ---------- Previous post was at 20:41 ----------

Haklısın linux a kurduğun pdf okuyucu, ofis programı, oyun, kurumsal yazılımlar, hede hödöler asla bilgileri paylaşmaz. Linux açık kaynak bir kere. Üzerine kapalı kod yazanlarda bunu yapmaz. Çünkü günah :D

---------- Post added at 20:52 ---------- Previous post was at 20:50 ----------

Kadın evden 4 saatte hazırlanıp çıkamaz, erkek ise 10dk da dışarı atar kendisini. Linux ta yazması gereken yere yazması zaman kaybıdır. Windowsta sonradan toparlaması zaman kaybıdır. Sonuçta hepsi zaman kaybıdır. En güzeli abaküstür. Onda dağılmıyor. Hem boncukların renkleri değişik değişik çok güzell. :D
1-Linux'ta bunu yapan sayısız Muhasebe programı var.
2-Çuvv. Anlamadık. :p
3-Garip bir anlatım tarzı oldu. Ext ve NTFS arasındaki farkları anlatmak için olan bir masallama...

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
1-Linux'ta bunu yapan sayısız Muhasebe programı var.
2-Çuvv. Anlamadık. :p
3-Garip bir anlatım tarzı oldu. Ext ve NTFS arasındaki farkları anlatmak için olan bir masallama...

O kadar açıkki anında programlar arasında geçiş yapabiliyoruz. Linux bunu oyun kadar kolay yapıyor bu şekilde oyun eksiğinide gidermiş oluyor değilmi
Anlayanlar vardır elbet :)
Masallamaya masallama mantığı :O)

by_xps

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
YOrumlar iğne mübarek <3 neyse bn oyun oynarken windows geri kalan her işim icin UBUNTU ^^

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
O kadar açıkki anında programlar arasında geçiş yapabiliyoruz. Linux bunu oyun kadar kolay yapıyor bu şekilde oyun eksiğinide gidermiş oluyor değilmi
Anlayanlar vardır elbet :)
Masallamaya masallama mantığı :O)
De get demek istiyorum. Evet, DirectX'in daha kolay olması yüzünden Linux bu konuda topallamış olabilir. Ama Microsoft kaynak kodlarını açmadığı sürece öylece kalacak. :)
Sağlam masal yazarım. :p

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Beyler bu linux'te niye defrag programı yok.
Ben mesela ntfs olan diskimi birleştirmek istiyorum ama olmuyor.
şimdi diyeceksiniz ki ext4 yap o zaman da arkadaşlardan birşey almam gerektiğinde alamıyorum onlarınki tanımıyor.
madem ntfs'ye destek veriyorsun tam destek ver
veya ortak bir sistem yap windows ve linux için
gerçekten linux birincil sistem olarak kullanılmaz

Son mesajlar