Windows, Günah!

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir çok kişisel amaçlı kullanıcı tarafından benimsenmiş Windows 7'nin Günahlarını düşündünüz mü? Gelin size Özgürlük için çevirisinin tadına baktıralım!
  1. Eğitimle Etkileme: Bugün, bilgisayarla eğitim gören çocuklardan çoğuna bir tek şirketin ürününü kullanmaları öğretiliyor: Microsoft yazılımı. Microsoft, eğitim bölümleri yanına çekebilmek için lobicilik ve pazarlamaya büyük paralar harcamaktadır. Eğitim, bir şirketin kendi tekelini aşılama yolu değil, bilgisayarların gücünü kullanarak özgürlük aşılama anlamında olmalıdır.
  2. Mahremiyete Tecavüz: Microsoft, Windows Genuine Advantage (Windows Orijinal Ürün Avantajı) gibi isimlendirilen yazılımlar kullanarak kullanıcı sabit disklerinin içeriklerini kontrol edebilmektedir. Lisans anlaşmaları, kullanıcıların Windows'u bu tür sorunlara karşı uyarılara bakarak kabul etmelerini talep etmektedir ki Microsoft, bunu uyarısız yapmanın doğru olduğunu iddia etmektedir.
  3. Tekel Davranışı: Neredeyse her bilgisayar Windows önyüklemeli olarak satışa sunulmaktadır, üstelik başka seçenek bırakılmadan. Microsoft donanım satıcılarına, kullanıcılar aksini isteseler dahi, Windows'a bağımlı ürünler satmaları konusunda baskı yapıyor. Hatta diğer işletim sistemlerine olanak verse dahi Windows'u birincil olarak kullanmalarına zorluyor.
  4. Bağımlılık: Microsoft, düzenli bir şekilde eski Windows ve MS Office sürümlerine desteği sonlandırarak kullanıcıları güncel sürümlere yükseltmeye ve donanımlarını yenilemeye zorluyor. Birçok insana göre bu zorlama, yeni Windows sürümünün gereksiz donanım ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için çalışan bilgisayarlarını çöpe atmak almanına geliyor.
  5. Standartları Kötüye Kullanmak: Microsoft, belge biçimlerinde özgür standartlar kullanılmasını engellemeye çalışıyor. Çünkü OpenDocument biçimi gibi özgür standartlar, patent yoluyla kullanıcılar üzerinde oluşturdukları kontrolünü tehdit etmektedir.
  6. Dijital Kısıtlama Yönetimini Güçlendirme (DRM): Windows Media Player için büyük medya şirketleriyle gizli anlaşmalar yapıyor ve sadece Microsoft ürünleri üzerinde kopyalama ve oynatmaya izin veren kısıtlama getirmeye çalışıyorlar. Örneğin, NBC'nin isteğiyle, insanların televizyon gösterilerini kaydetmek kanuni hakları olduğu halde Windows kullanıcılarını engelleyebilmektedir.
  7. Kullanıcı Güvenliğini Tehdit: Windows'un güvenlik açığı, virüs yayılımını engelleyememek ve kullanıcıların bilgisayarlarına kötü amaçlı olarak uzaktan ulaşılabilmesi ile ilgili uzun ve kötü bir tarihi var. Yazılım kapalı olduğu için tüm kullanıcılar Microsoft'un bu problemi çözüp çözmemesine bağımlı. Oysa Microsoft, kullanıcılarının değil kendi güvenliğiyle ilgileniyor.

Hala daha "Aman bana ne?" diyebiliyor musunuz? Öyle ise şunu dinleyin.

Bir çok Windows kullanıcısı Linux'un sadece bir çılgınlık olduğuna ve bunun gelip geçici bir heves olduğuna ve bir zaman gelecek ve Microsoft ürünlerine bağımlı olacağına inanır. Peki bunu size düşündüren nedir? Geleneksel Linux komut sistemi mi? Basit bir dağıtım seçtiğin sürece yüzünü görmeyeceğine garanti veriyorum. .Exe tarzı uygulamalar mı çalışmıyor? İşin komik yanı, .exe'nin çalışmaması Microsoft yüzünden. Ama sonuçta .exelerin dağıtım karşılığı var. Eee, geriye ne kaldı? Linux'un kat kat üstünlüğü kaldı. Hem bedava, hem daha görsel, hem daha güvenli, hemde daha kararlı. Çöken yok, kalkan yok.

Yinede Windows'u bırakmak istemiyorsunuz. Haklısınız. Onca yıl size dayatılan Windows tek eli o kadar güçlü ki size başka bir şey hurafe gibi geliyor. Ayrıca Microsoft'un kısıtlamaları hoşunuza gidiyor olmalı. Ön yargılar olmadan bir Linux dağıtımı kurun. Mageia olabilir, Ubuntu olabilir, Chakra olabilir. Ama kurduğunuzda ise asıl Windows'un hurafe olduğunu göreceksiniz.

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Steam ve oyunlarım linuxta çalıştığı gün windows u bırakırım ama o güne kadarda windows a laf etmeyelim bence

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Steam ve oyunlarım linuxta çalıştığı gün windows u bırakırım ama o güne kadarda windows a laf etmeyelim bence
Peki iki işletim sistemini de kolayca sisteminizde kullanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? :)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ben bunun için bir konu açmayı da düşündüm ama önce buraya sorayım.
açık kaynak programlarda, geliştiriciler nasıl para kazanacak?
şöyle ki sen ve ekibin 1 yıl boyunca uğraşıp bir program çıkarıyorsunuz veya oyun.
açık kaynak yapıyorsun, iyi güzel ama başka biri geliyor kaynak kodlarına birkaç günlük çalışma sonucu birşeyler ekleyip çıkarıyor ve kendi versiyonunu oluşturuyor.
paylaşımcı ol sende canım diyeceksiniz tamam canı sağolsun ama bu adam benim sattığım fiyattan daha ucuz belki de bedavaya satıyor.
insanlar hem ucuz olduğu için hem de benim programımın hatalarını düzelttiği için o programı alıyorlar, ben nasıl para kazanacam?
en azından nasıl maliyeti çıkaracağım?
ciddi ciddi okudum bu gpl lisansını, 4 ilkesi var temelde ve buna izin veriyor.
bana biri açıklasın cahil kaldım.

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
her zaman açık kaynak olmasından yanayım ama "Windows günah. Çünkü; Kaynak kodları kapalı." gibi bir günah nedeni çok ama çok saçma. eğer linux kullanımını yaygınlaştırmak ise amacınız bunu özgür yazılım ruhuna uygun bir şekilde sağa sola çamur atmadan yapmak her zaman en doğrusudur.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
ben bunun için bir konu açmayı da düşündüm ama önce buraya sorayım.
açık kaynak programlarda, geliştiriciler nasıl para kazanacak?
şöyle ki sen ve ekibin 1 yıl boyunca uğraşıp bir program çıkarıyorsunuz veya oyun.
açık kaynak yapıyorsun, iyi güzel ama başka biri geliyor kaynak kodlarına birkaç günlük çalışma sonucu birşeyler ekleyip çıkarıyor ve kendi versiyonunu oluşturuyor.
paylaşımcı ol sende canım diyeceksiniz tamam canı sağolsun ama bu adam benim sattığım fiyattan daha ucuz belki de bedavaya satıyor.
insanlar hem ucuz olduğu için hem de benim programımın hatalarını düzelttiği için o programı alıyorlar, ben nasıl para kazanacam?
en azından nasıl maliyeti çıkaracağım?
ciddi ciddi okudum bu gpl lisansını, 4 ilkesi var temelde ve buna izin veriyor.
bana biri açıklasın cahil kaldım.
Açık kaynak yazılımlar GPL kullanmak zorunda değiller. Eğer böyle bir şeyin önüne geçmek isterlerse LGPL kullanabilirler. Mozilla böyle bir şey kullanıyor ve Firefox'un daha değişik bir sürümü yok. :)
her zaman açık kaynak olmasından yanayım ama "Windows günah. Çünkü; Kaynak kodları kapalı." gibi bir günah nedeni çok ama çok saçma. eğer linux kullanımını yaygınlaştırmak ise amacınız bunu özgür yazılım ruhuna uygun bir şekilde sağa sola çamur atmadan yapmak her zaman en doğrusudur.
Aslında haklısın. İstediğin yazılımı kullanabilmek en büyük özgürlüktür. Fakat öyle bir durumdayım ki çamur atamadan bir şey yazamıyorum. Onun için böyle yazdığım şeyler çok azdır. :) Ricam birinin bu yazıyı düzenleyip tekrar yazılmasıdır.

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Çoluk çocuk yazısı:thumbdown:

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Windows günah. Çünkü; Microsoft var.
Windows günah. Çünkü; Kullanıcılara sadece o varmış hissediliyor.
Windows günah. Çünkü; Gerçekten pahalı bir fiyatta ve son sürüme para ödemeniz isteniyor. Fakat Mandriva Linux için sadece 50 lira ödemeniz ve başka bir şey vermemeniz yeter.
Windows günah. Çünkü; Güvenlik adına önlem alınmıyor.
Windows günah. Çünkü; Microsoft kendi cebini düşündüğü için Windows üzerinden diğerlerini sömürüyor.
Windows günah. Çünkü; Günah

--------------------------------------------
1-) adam gibi şeyler yazın
2-) sanane
3-) alan alıyor almayan indirip krekliyor yine sanane
4-) çok uğraşıyorlar.yetersiz kalabilir ama çok uğraşıyorlar.Windows 7 abarttığınız kadar da güvensiz değil
5-) yine sanane kullanan rahatsız değil(olanlar olabilir onlarda banane)
6-) papaz çıkarır günahları :tt2:

NOT : bu kadar seviyesiz yazıya anca bu kadar seviyesiz bir şekilde cevap verilebilirdi :clap:

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bende oyun ve linux'ta olmayan uygulamalar nedeniyle windowstayım.Daha önce ikisini aynanda kurmayı denedim ama bana eziyet oluyor.Aşağı yukarı bilgisayarı her açısımda bir kere oyuna giriyorum en az.Ve sadece oyun için linux'tan windows'a geçeceğime direk windows çalıştırmak kolayıma geliyordu. bende sildim linux'ı

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
bir hata yazısı olarak kabul edelim görmezden gelelim. bilgilendirici yazılar dileğiyle...

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
yarışçı
user-online.png
dediğiniz gibi olsa redhat linux ciddi paralar döndüremez ya da pek çok firmanın firewall ını kullanın linux sistemler bu kadar pahalı olmazdı örnekler daha da çoğaltılabilir. açık kaynak kod ile para arasında bir ilişki yok.

bu arada Iceweasel -> firefoxun daha özgür hali

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Windows günah. Çünkü; Microsoft var.
Windows günah. Çünkü; Kullanıcılara sadece o varmış hissediliyor.
Windows günah. Çünkü; Gerçekten pahalı bir fiyatta ve son sürüme para ödemeniz isteniyor. Fakat Mandriva Linux için sadece 50 lira ödemeniz ve başka bir şey vermemeniz yeter.
Windows günah. Çünkü; Güvenlik adına önlem alınmıyor.
Windows günah. Çünkü; Microsoft kendi cebini düşündüğü için Windows üzerinden diğerlerini sömürüyor.
Windows günah. Çünkü; Günah

--------------------------------------------
1-) adam gibi şeyler yazın
2-) sanane
3-) alan alıyor almayan indirip krekliyor yine sanane
4-) çok uğraşıyorlar.yetersiz kalabilir ama çok uğraşıyorlar.Windows 7 abarttığınız kadar da güvensiz değil
5-) yine sanane kullanan rahatsız değil(olanlar olabilir onlarda banane)
6-) papaz çıkarır günahları :tt2:

NOT : bu kadar seviyesiz yazıya anca bu kadar seviyesiz bir şekilde cevap verilebilirdi :clap:
Haklısın. O kısım biraz saçma oldu. Ama bazı şeylere cevap yazmak istiyorum.
3- Krek atmak Microsoft'a pabucunu ters giydirse de yinede yeterli bir çözüm değil. Bir çok şeyden mahrum kalabiliyorsunuz.
4- Maalesef bir virüslü dosyayı açınca Microsoft yazı göndermiyor "Bu virüslü" diye. :) Çok çalıştıklarını nasıl düşünebilirsin?

yarışçı
user-online.png
dediğiniz gibi olsa redhat linux ciddi paralar döndüremez ya da pek çok firmanın firewall ını kullanın linux sistemler bu kadar pahalı olmazdı örnekler daha da çoğaltılabilir. açık kaynak kod ile para arasında bir ilişki yok.

bu arada Iceweasel -> firefoxun daha özgür hali
Iceweasel'i nasıl unuttum? :)
Bende oyun ve linux'ta olmayan uygulamalar nedeniyle windowstayım.Daha önce ikisini aynanda kurmayı denedim ama bana eziyet oluyor.Aşağı yukarı bilgisayarı her açısımda bir kere oyuna giriyorum en az.Ve sadece oyun için linux'tan windows'a geçeceğime direk windows çalıştırmak kolayıma geliyordu. bende sildim linux'ı
Haklı kısımların var. :)

nightmare777

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bu ne, yaran zaman gazetesi yazıları mı ? :D güldüm valla saolasın :D okuyunca şey geldi aklıma Thor'dan büyük allah var :D :D

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Çok fazla virüs var bir şirketin hepsiyle ilgilenebileceğini düşünemezsin.linux öyle değil her isteyen yardım eder.Bu yüzden güvenlik derken açarak anlatmanız lazım bu işlere yeni ilgili gençler yanlış anlayabiliyor...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
bu ne, yaran zaman gazetesi yazıları mı ? :D güldüm valla saolasın :D okuyunca şey geldi aklıma Thor'dan büyük allah var :D :D
Merak etme, ciddiyetle yaptığım her iş saçma sapan oluyor. :D En azından güldürmüş. Bir işe yaradı. :D
Çok fazla virüs var bir şirketin hepsiyle ilgilenebileceğini düşünemezsin.linux öyle değil her isteyen yardım eder.Bu yüzden güvenlik derken açarak anlatmanız lazım bu işlere yeni ilgili gençler yanlış anlayabiliyor...
Milyonlarca virüs varsa, milyonlarca elemanı vardır. :) Microsoft bütçesi küçük bir şirket değil. Her bir vürüs başına bir eleman verse, emin olun en güvenli sistem olur. :)

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Milyonlarca mı peh sadece ABD merkezli yönetim iş yapıyor gerikalanlar dil çevirisi başka bir şey yok hepsi boş :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Milyonlarca mı peh sadece ABD merkezli yönetim iş yapıyor gerikalanlar dil çevirisi başka bir şey yok hepsi boş :)
Şöyle anlatalım. Yanlış bilmiyorsam Microsoft bir çok Anti-Virüs firması ile antlaşmalı. Onlardan para ile veritabanlarını alsa ve kendi UAC'ına eklese hiçte hiç fena olmaz. :)

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
wireless ile internete girmek de günahmı hocam malum havadan geliyor :D

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
boşver MS yi anti-virüs pazarı kapanır o zaman para lazım onlara :D

opensuse ve ubuntu harici bir dağıtım önerin bana

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
:D geyik konusu oldugu belli basından beri de birileri gerçek sanmış ben dalgasına yazdım birden aklıma geldi :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
boşver MS yi anti-virüs pazarı kapanır o zaman para lazım onlara :D

opensuse ve ubuntu harici bir dağıtım önerin bana
Haklısın yav. :D
Mageia veya Chakra (Arch) kullanmanı tavsiye ederim.
:D geyik konusu oldugu belli basından beri de birileri gerçek sanmış ben dalgasına yazdım birden aklıma geldi :)
Geyik konusu değil, merak etme. :D

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
windows günah çünkü lisanslı kullanmıyoruz :)
bak işde bu gerçekden günah.

çağlar522

Doçent
Reaksiyon puanı
5
linux u denedim ama alışamadım fare imleci bana kötü geldi:S

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
linux u denedim ama alışamadım fare imleci bana kötü geldi:S
Bu çok küçük bir sorun. :) KDE üzerinde iken Sistem Ayarları -> Klavye ve Fare üzerinden değiştirebilirdiniz. Gnome2 üzerinde ise hiçte zor değil. Bir temaya bakar. :)

çağlar522

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bu çok küçük bir sorun. :) KDE üzerinde iken Sistem Ayarları -> Klavye ve Fare üzerinden değiştirebilirdiniz. Gnome2 üzerinde ise hiçte zor değil. Bir temaya bakar. :)
ama nedense linuxla olmuyor windows a bagımlıyız malesef,belki ileride degişir bu durum,cep tel. nasıl android yaygınlaşıyorsa belki ileridede linux..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
ama nedense linuxla olmuyor windows a bagımlıyız malesef,belki ileride degişir bu durum,cep tel. nasıl android yaygınlaşıyorsa belki ileridede linux..
Ya şimdi, ya 20 yıl sonra. Ne fark eder? Sonuç aynı. :)

Son mesajlar