Rehber Windows Defender Kaldırma

Bu konuyu okuyanlar

Sorsavuş

Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır.
Reaksiyon puanı
46
Hepinize merhaba arkadaşlar. Bu rehberde Windows Defender uygulamasını nasıl kalıcı olarak sistemimizden kaldırabileceğimizi göstereceğim. Herhangi bir 3. parti yazılıma ihtiyacınız olmayacak.

Akıllardaki soru: Neden kaldıralım?

Belki birçoğunuz fark etmiştir. Görev yöneticisini açtığınızda, karşınızda 100-200mb bellek kullanan "Antimalware Service Executable" adında bir işlem olduğunu göreceksiniz. Bu, Windows Defender uygulamasına ait bir işlemdir. Sistemi yeterli olmayan kullanıcılar için 100-200mb bellek kullanımı, performans açısından büyük önem sarf ediyor. Ayrıca, siz bir dosyayı başka bir yere taşırken, kopyalarken ya da herhangi bir uygulama veya oyun indirirken Windows Defender, sürekli olarak arka planda, taşıdığınız ya da indirdiğiniz dosyaların içerisinde herhangi zararlı bir yazılım var mı yok mu diye kontrol eder. Bu da dosya transferlerini yavaşlatır. Haliyle bilgisayarınız da olması gerekenden yavaş çalışır. Bunun dışında "çok gizli" sebeplerinizden ötürü de Windows Defender uygulamasını bilgisayarınızda istemeyebilirsiniz.

Başlayalım

Dikkat: Yapmanızı söyleyeceğim şeyler dışında başka şeyler yapmayın ve yazdığım şeyler dışında başka şeyler yazmayın.

1. Öncelikle "Bu bilgisayar" ya da "Bilgisayarım"a girin.

2. "C:", "D:", ya da varsa başka diskleriniz içlerini kontrol edin. "Program Files" ve "Program Files (x86)" dosyalarını içeren diskinizi aklınızda tutun.

3. Sonra, SHIFT tuşuna basılı tutarken bilgisayarınızı yeniden başlatmak için "Yeniden Başlat" seçeneğine tıklayın. Böylece gelişmiş bir başlangıç yapabiliriz.

4. Biraz bekledikten sonra gelen mavi ekranda "Sorun Gider" butonuna tıklıyoruz. Ardından "Komut İstemi" yazan yere tıklıyoruz.

5. Bu ekrana ilk defa giriş yapıyorsanız sizden Kullanıcı Adı ve Şifre isteyebilir. Bilgilerinizi giriyorsunuz ve devam ediyorsunuz.

6. Açılan Komut İstemi penceresinde sırasıyla şunları yazıyoruz (sadece MAVİ renkte olanları yazın):

CD..

C: // 2. adımda aklınızda tuttuğunuz diski yazın. Ben "C:" yazdım.

CD "program files"

Del /f /s /q "Windows Defender"

Del /f /s /q "Windows Security"

Rd "Windows Defender" /s /q

Rd "Windows Security" /s /q

CD..

CD..

CD "program files (x86)"

CD..

CD..

CD programdata

Attrib -h -s Microsoft

CD Microsoft

Del /f /s /q "Windows Security health"

Rd "Windows Security health" /s /q

CD..

CD..

C:
// 2. adımda aklınızda tuttuğunuz diski yazın. Ben, "C:" yazdım.

Del /f /s /q SecurityHealthHost.exe

Del /f /s /q SecurityHealthService.exe

Del /f /s /q SecurityHealthSystray.exe

exit

Evet, Windows Defender, artık sistemimizden kalıcı olarak silindi. Ama eğer pişman olursanız bilgisayarınıza format atarak, otomatik olarak tekrar yükleyebilirsiniz.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Renkli yazmasaydın daha okunaklı olurdu. Böyle göz bozuyor.